Ο δρομος προς την διοφθαλμη σκοπευση

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    Ταρτης στις #347023

    leo,εκανα τo test και βγηκε κυριαρχο το αριστερο ματι.Και οπως πολυ σωστα ειπες,μετα απο περιπου 15 χρονια δεξιας επωμισης(οχι και καθε ΣΚ κυνηγι για να ειμαι ακριβης,απλος τσιχλας αλλα αρρωστημενος με το συγκεκριμενο θηραμα)αντε να αλλαξω πλευρα.Το παραδοξο…ενω ο πατερας μου ειναι αριστεροχειρας,επωμιζει δεξια!!!(οποτε γι’αυτο δεν ειναι και το πρωτο τουφεκι) Παντως στο σκοπευτηριο σκοπευω πιο πολυ βαση της δευτερης μεθοδου.Τα ματια παραμενουν ανοιχτα πανω στο πιατο και οταν η παρεια ακουμπα το ζυγωματικο,το αριστερο ματι κλεινει μονο για να ”ρυθμισω” την προσκοπευση.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #96041

    Παιδια και εγω στην αρχη εκλεινα το ματι(δεξι),αλλα

    προσπαθησα να μην το κανω αφου ολοι οι συναδελφοι

    μου τουφεκιζουν μετα ματια ανοιχτα,και οπως μου

    ελεγαν και εβλεπα ειχαν περισσοτερες επιτυχιες απο

    εμενα.Ετσι προσπαθησα να σκοπευω και εγω με τον

    ιδιο τροπο.Περιττο να πω οτι ειδα την αποδοση μου

    να πολλαπλασιαζεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    96
    panos_dent στις #347025

    Φίλε Τάρτη, χωρίς να είμαι ειδικός θα ήθελα και εγώ να σου πω κάποια πράγματα. Είμαι αριστερόχειρας, όμως ίσως επειδή οι γονείς μου δεν με άφησαν να γράψω με το αριστερό χέρι, έμαθα να γράφω με το δεξί και φυσικά να κάνω ένα κάρο πράγματα (ακόμα και την δουλειά μου) με το δεξί κυρίως χέρι. Όμως στη σκόπευση από μικρό παιδί μου έκατσε να επωμίζω αριστερά. Θυμάμαι αρχικά έκλεινα και εγώ το δεξί μάτι όταν σκόπευα, όμως αργότερα τελείως ασυναίσθητα με έπιασα να σκοπεύω με ανοιχτά και τα δύο μάτια χωρίς να μπερδεύομαι και μου έκανε εντύπωση μέχρι που διάβασα για την διόφθαλμη σκόπευση και κατάλαβα τελικά πόσο σημαντική είναι. Λοιπόν η πρότασή μου είναι ότι αν υποτεθεί ότι έχεις αριστερό κυρίαρχο μάτι, αυτό μπορεί να σημαίνει ότι οι καταβολές σου (γενετικά) είναι να είσαι γενικότερα κυρίαρχος αριστερά και παρόλα αυτά να ξεκίνησες να επωμίζεις δεξιά επειδή έβλεπες τους γύρω σου (πχ. τον πατέρα σου να επωμίζει δεξιά), οπότε αν προσπαθούσες να επωμίσεις και να ρίξεις μερικές φορές αριστερά πολύ πιθανόν το σώμα σου να προσαρμοστεί εύκολα και γρήγορα. Θα έλεγα να το δοκίμαζες κάποιες φορές να δεις πως θα πάει. Εγώ πάντως πολλά πράγματα που κάνω πλέον με το δεξί μπορώ εύκολα να το κάνω και μετο αριστερό, γι’αυτό σε πολλούς που με ρωτούν χαριτολογώντας τους λέω ότι είμαι αμφίχειρας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #96049

    Παρά τα αντιθέτως υποστηριζόμενα , δεν είναι πάντα απαραίτητο να ρίχνει κανείς με διόφθαλμη σκόπευση.

    Είναι σίγουρα καλύτερο , γιατί μέσω της διόφθαλμης σκόπευσης χρησιμοποιεί κανείς την στερεοσκοπική όραση , αλλά υπάρχει ένα μεγάλο μέρος κυνηγών – σκοπευτών δεν πρόκειται να τα καταφέρει ποτέ.

    Μεταφέροντας τα γραφόμενα του κορυφαίου ’γγλου αρθρογράφου Mike Yardley , στο τεύχος Οκτωβρίου 2007 του περιοδικού shooting gazette ” Κάποιοι δεν πρόκειται να τα καταφέρουν ποτέ να ρίχνουν καλά με τα δύο μάτια ανοικτά – μην πιστεύετε οποιονδήποτε σας λέει ότι όλοι θα έπρεπε να χρησιμοποιούν διόφθαλμη σκόπευση – προφανώς δεν έχουν δει αρκετό κόσμο να ρίχνει.

    Η διόφθαλμη σκόπευση δουλεύει για το 70% του ανδρικού πληθυσμού .Στις γυναίκες το ποσοστό είναι μικρότερο – μόνο το 10% καταφέρνει να ρίχνει με τα δυο μάτια ανοικτά.

    Ένα μεγάλο ποσοστό των ανδρών γύρω στα 40-50 αντιμετωπίζει προβλήματα αλλαγής κυρίαρχου ματιού χωρίς να το έχει συνειδητοποιήσει.”

    Κλείνοντας , για μένα το σημαντικότερο είναι η εστίαση στον στόχο και όχι στο όπλο , στο στόχαστρο ή την ρίγα του. Αυτό είναι και το λάθος στο οποίο οφείλεται τις περισσότερες φορές η πλειονότητα των αποτυχιών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #96072

    Καλημερα και παλι.Νομιζω τελικα οτι το θεμα απασχολει πολυ κοσμο. Θα ηθελα οι πιο εμπειροι να μας αναλυσουν με συντομια πως τελικα ξεκιναει καποιος την διοφθαλμη, τι πρεπει να προσεχει και πως σκοπευει…

    Leo,αν θες πες μας γιατι απο οτι εχω καταλαβει το εχεις το θεμα…

    δεν ξερω παιδια αν σε καποιο αλλο ποστ εχουν ξαναγραφτει αυτα, αν ναι , σορρυ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    338
    giannis kk στις #96088

    Νομιζω οτι ηταν πολυ καλη η αναφορα…

    Να σαι καλα Leo..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    96
    panos_dent στις #96092

    Σε μακρινές ντουφεκιές όμως, όπου οι πληροφορίες που έρχονται στον εγκέφαλο είναι ελλιπείς λόγω απόστασης, θα πρέπει να βοηθήσουμε λίγο το ένστικτο, βάζοντας συνειδητά κάποια προσκόπευση, χωρίς όμως τα μάτια να αφήσουν τον στόχο. Η προσκόπευση γίνεται αντιληπτή με την “περιφερειακή” όραση και το ακριβές μήκος της εξαρτάται από τις εικόνες που έχουμε αποθηκεύσει στο υποσυνείδητο από προηγούμενες επιτυχημένες ντουφεκιές. Πρόσεξε ότι είπα “βάζουμε συνειδητά προσκοπεύσεις που τις αντλούμε από το υποσυνείδητο”. Δηλαδή αντί να τραβήξουμε ακαριαία την σκανδάλη, δίνουμε λίγο χρόνο στον εγκέφαλο να ψάξει στα “αρχεία” του και να δώσει εντολή να πατηθεί η σκανδάλη την στιγμή που η εικόνα της σωστής προσκόπευσης του είναι γνώριμη.

    Λεωνίδα καλημέρα, ίσως σε έχουμε πρήξει λίγο με τις ερωτήσεις μας, όμως είναι ωραίο που έχουμε μερικούς ανθρώπους που κατέχουν το θέμα και μας βοηθούν. Εδώ είναι το πρόβλημα το δικό μου, ενώ κατά κανόνα νομίζω ότι τουφεκάω σύμφωνα με τα λεγόμενά σου (τουλάχιστον έτσι νομίζω), υστερώ πολύ στις μακρινές τραβέρσες, τις πιο πολλές φορές τις ΄χανω. αυτό συμβαίνει επειδή προσπαθώ συνειδητά να υπολογίσω την προσκόπευση και το μυαλό μου δεν ξέρει πια είναι η σωστή; Επίσης νομίζω ότι δεν σταματάω την κίνηση του όπλου αλλά απόλυτα σίγουρος δεν είμαι, επειδή στην φάση της τουφεκιάς λειτουργώ αντανακλαστικά και αυτόματα (χωρίς να το σκέφτομαι). Τελικά πως μπορώ να βελτιωθώ και να μάθω αυτές τις τουφεκιές;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #347031

    Τελικά πως μπορώ να βελτιωθώ και να μάθω αυτές τις τουφεκιές;

    Σε “εργαστηριακές” συνθήκες, δηλαδή στο σκοπευτήριο, όπου μία ντουφεκιά είναι εύκολο να αναπαραχθεί όσες φορές θέλουμε και ο δάσκαλος είναι πίσω από τον σκοπευτή και κάνει σωστή διάγνωση των λαθών και διορθώνει επιτόπου.

    υστερώ πολύ στις μακρινές τραβέρσες, τις πιο πολλές φορές τις χανω. αυτό συμβαίνει επειδή προσπαθώ συνειδητά να υπολογίσω την προσκόπευση και το μυαλό μου δεν ξέρει πια είναι η σωστή;

    Σωστά. Για κάθε σκοπευτή υπάρχει ένα αδιόρατο όριο, όπου το συνειδητό αναλαμβάνει λειτουργία έναντι του αυτόματου πιλότου, αλλά και αυτό γίνεται όπως εξήγησα πιο πάνω, σε βαθμίδες. Ανάλογα την απόσταση αλλά και το πόσο γνώριμη μας είναι η βολή. Αν π.χ. εγώ έχω μεγάλη εμπειρία από μακρινές τραβέρσες, ακόμα κι αν η απόσταση είναι π.χ. 40 μέτρα, μπορεί να ντουφεκίσω υποσυνείδητα. Αντίθετα, σε μία ρουαγιάλ ντουφεκιά, αν δεν τις επιχειρώ συχνά, τότε ίσως χρειαστώ λίγο χρόνο παραπάνω, μέχρι ο εγκέφαλός μου να επεξεργαστεί τα στοιχεία, και να εκτελέσω την βολή.

    Όσο πιο πολλή τριβή έχουμε με μία συγκεκριμένη βολή, τόσο πιο πολλές εικόνες έχουν αποθηκευτεί στον εγκέγαλο, και επομένως γίνεται γρηγορότερα η αναγνώριση των επιμέρους στοιχείων της βολής και η εκτέλεσή της γίνεται όλο και πιο αυτοματοποιημένη. Περιττό να υπενθυμίσω ότι το επιθυμητό είναι όσο το δυνατόν περισσότερες ντουφεκιές να γίνονται αυτοματοποιημένα, εφ’ όσον όμως έχει εγγραφεί σωστά στο υποσυνείδητο η σωστή εκτέλεση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #96108

    Παντως παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω σε θηραματα που κινούνται σχετικα αργα, τα οποία τα εχω εντωπίσει απο μακρια να πλησιαζουν και να είναι κοντα στα 35 – 40 μ. Για παραπανω δεν το συζητώ καθώς οι αποτυχίες μου (δεν εχω κατορθώσει να εχω σταθερές ή εστω σημαντικές επιτυχίες με καταβολη θηραματος σε τέτοιες αποστασεις) είναι σχεδόν κανόνας και ο εγκεφαλός μου τις απορίπτει και δεν δίνει εντολή ουτε για πατημα σκανδαλης.

    Πιστευω πως μαλλον η προετοιμασία λόγω του ότι βλεπω το θηραμα νωρίς σταματα το υποδυνείδητο να λειτουργήσει και το συνειδητο μου με οδηγει σε ασυναίσθητο “κοιταγμα” της ρηγας της καννης. Στο τελευταίο κυνηγι βρηκα λύση γουρλώνοντας τα ματια και κοιταζοντας με πίεση στην εστιαση σε συγκεκριμμένο μέρος του θηραματος. Ετσι βελτιώσα την κατασταση ενω είδα και θηραματα να χτυπιούνται καιρια σε καλές αποστασεις. Το θέμα είναι πως πρεπει να το επαναλαβω αρκετες φορες προκειμένου να διαπιστωσω την ισχυ του και να μαθω να το εφαρμόζω ΜΟΝΙΜΑ.

    Στις γρηγορες ντουφεκιές, Απογευματινο παπι, μπεκατσα που πεταγεται ξαφνικα και γενικα σηκωτα δεν θυμαμαι απο πότε εχω να χασω βολή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #96110

    Πιστευω πως μαλλον η προετοιμασία λόγω του ότι βλεπω το θηραμα νωρίς σταματα το υποδυνείδητο να λειτουργήσει και το συνειδητο μου με οδηγει σε ασυναίσθητο “κοιταγμα” της ρηγας της καννης.

    Ακριβώς!

     Στο τελευταίο κυνηγι βρηκα λύση γουρλώνοντας τα ματια και κοιταζοντας με πίεση στην εστιαση σε συγκεκριμμένο μέρος του θηραματος.

    Εδώ μίλησε το σκοπευτήριο…

    Στις γρηγορες ντουφεκιές, Απογευματινο παπι, μπεκατσα που πεταγεται ξαφνικα και γενικα σηκωτα δεν θυμαμαι απο πότε εχω να χασω βολή.

    Τσσσσσσσ…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    ULTRAXS στις #96714


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 25 Οκτώβριος 2007


     

     Όταν κλείνοντας ένα μάτι, χάνεις το αντικείμενο από τον κύκλο, τότε το άλλο μάτι είναι το κυρίαρχο.

    Γιατι εχω την εντυπωση οτι ισχυει το αντιθετο?? φιλικα Κωστας


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #96717

    Ίσως μία λύση στο πρόβλημα (δεξιός ώμος – αριστερό μάτι και αντίστροφα) να είναι το Uni-Dot:

    http://www.lymanproducts.com/Uni-Dot/Unihome.htm

    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #96738

     Όταν κλείνοντας ένα μάτι, χάνεις το αντικείμενο από τον κύκλο, τότε το άλλο μάτι είναι το κυρίαρχο.

    Γιατι εχω την εντυπωση οτι ισχυει το αντιθετο?? φιλικα Κωστας


    Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Μάλλον το έγραψα βιαστικά.

    Αν κλείνοντας το μάτι, χάνουμε το αντικείμενο, τότε το μάτι που κλείσαμε ήταν το κυρίαρχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    Ταρτης στις #96764

    Οποτε το κυριαρχο μου ματι ειναι το δεξι!!!!!Ειμαι ομως ακομα μπερδεμενος.Γιατι οταν σκοπευω με πιστολι,το οπλο πεφτει πανω στο αριστερο ματι?(εκει σκοπευω ευκολα με τα δυο ματια ανοικτα και αφου κλεισω ενα-ενα το ματι,βρισκω το αριστερο να σκοπευει…)Ποιοι οι αλλοι τροποι που βρισκουμε το κυριαρχο ματι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #96767

    Στην σκοποβολή σταθερού στόχου δεν μας ενδιαφέρει η διόφθαλμη σκόπευση. Ενθαρύνεται όμως, μόνο και μόνο για να μην υπάρχει επιπλέον μυϊκή ένταση όταν κλείνουμε το ένα μάτι. Το όλο θέμα γίνεται για τα λειόκαννα και την σκόπευση σε κινούμενο στόχο.

    Η πλέον αποδεκτή άσκηση για το κυρίαρχο μάτι είναι αυτή που είπα πιο πάνω. Αν θέλεις (από περιέργεια) να δοκιμάσεις και μία άλλη άσκηση, κάνε το εξής: Εστιάζοντας πάλι ένα αντικείμενο με τα δύο μάτια ανοικτά, τέντωσε τον βραχίονά σου και τον δείκτη του χεριού και ανέβασέ το προς το αντικείμενο που εστιάζεις από μία γωνία 45° μέχρι που να το δείχνεις. Μετά δες με ποιο μάτι είναι ευθυγραμμισμένος ο δείκτης και το αντικείμενο. Επανέλαβε και με το άλλο χέρι. Κανονικά δεν πρέπει να αλλάζει το κυρίαρχο μάτι ανάλογα με το χέρι που χρησιμοποιείς. Πειραματίσου σε διάφορα αντικείμενα και διάφορες αποστάσεις. Αν βγαίνει πάντα το ίδιο μάτι κυρίαρχο, τότε είσαι εντάξει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 170 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων