Φυσιγγια για τσιχλες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334720

    Απ’ οτι καταλαβα ο Γιωργος εριξε τα συγκεκριμενα φυσιγγια το καλοκαιρι στη Μανη οπως λεει. Οι υπολοιποι τα χρησιμοποιειτε χειμωνα για τσιχλα, διαβασα και για Εβρο με πολυ κρυο, αν δεν κανω λαθος. Δεν βρισκετε φυσιολογικο ενα φυσιγγι να μην αποδιδει το ιδιο καλα σε τετοιες ακραιες κλιματολογικες συνθηκες; Κι εγω που θεωρουσα το MB CLASSIC πολυ καλο φυσιγγι για κρυο και ξεροβορι, το καλοκαιρι στα τρυγονια μου ηρθε να το φαω.

    Εγω εχω κατασταλαξει οτι μονο οι διβασικες πυριτιδες καθιστουν ενα φυσιγγι αναισθητο στις μεταβολες της θερμοκρασιας και υγρασιας. Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα αμερικανικα φυσιγγια γεμιζονται μονο με διβασικες πυριτιδες. Η ΝΙΚΕ που χρησιμοποιουσα ηταν κλασσικη διβασικη πυριτιδα και δεν με ειχε απογοητευσει ποτε. Σε ενα ευρος -10 εως +35 βαθμους κελσιου και υγρασια απο 25% εως 100%, δουλευε παντα αριστα. Λενε πως οι διβασικες επηρεαζονται ελαχιστα απο την υγρασια αλλα πολυ απο το κρυο. Μπουρδες. Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με το κρυο με την συγκεκριμενη πυριτιδα. Το κακο ειναι οτι οι διβασικες πυριτιδες ειναι αρκετα ακριβοτερες (SIPE, S4 κλπ.) με αποτελεσμα ελαχιστοι εως κανενας κατασκευαστης (Ελληνας τουλαχιστον) να την χρησιμοποιουν για τσιχλοφυσιγγα).

    Αν γνωριζει καποιος καποιο τσιχλοφυσιγγο που να γεμιζεται με διβασικη πυριτιδα, παρακαλω να μου το πει.

    Φιλικα, Λεωνιδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33413

     Φιλε GUN DOCTOR, δυστυχως το θεμα που εθιξες ειναι τεραστιο, καθως καποια κενα στους νομους, και καποια αδιαφορια των υπευθυνων, εχουν στερησει την Ελλαδα απο μια βιομηχανια η οποια πιστευω οτι θα ανθουσε.

     Ετσι διαφορες πατεντες, οπως η δικη σου για παραδειγμα, η διαφοροι αννθρωπη με μερακι και γνωσεις πανω στη δουλεια, δεν μπορουν να βρουν προσφορο εδαφος εδω, γιατι η εκαστοτε κυβερνηση επιμενει να αντιμετωπιζει τους κυνηγους, και τα οπλα τους, σαν μια εν δυναμει ανταρτικη ομαδα που σε καθε στιγμη μπορει να ανατρεψει την εξουσια. Αυτο ισως να ηταν αληθεια αλλα 40 χρονια πριν, οπως λεει και ο Γιαννης.

     Απο τη μια εχουμε πολυ αυστηρους νομους για την οπλοκατοχη, απαγορευονται εντελως τα ραβδωτα αν δεν εισαι σκοπευτης, απο την αλλη ομως επιτρεπεται στον καθενα να κατασκευαζει πυρομαχικα χωρις ελεγχο ασφαλειας, χωρις ελεγχο βλητικης συμπεριφορας, χωρις ελεγχο πιεσεων κλπ.

     Προσπαθω, οσο ειναι δυνατον να μην αγοραζω φυσιγγια εισαγωγης, αλλα εδω και αρκετα χρονια εχω καταληξει στο MAIONCHI ΑΖ-20 που δεν εχω παρατηρησει διαφορες στη συμπεριφορα του. Στις τσιχλες δε, κανω καποια πειραματα με φυσιγγια, αλλα διαλεγω παντα απο γνωστους κατασκευαστες με μεγαλη παρουσια στο χωρο. Ισως να μην λεει τιποτα, αλλα ειναι -εστω- μια εξασφαλιση.

     Οσο για τα νουμερα, χρησιμοποιω 8 και στο τρυγονι και στα πρωτα μπασιματα της τσιχλας που τα πουλια περνανε λιγο ψηλοτερα. Αργοτερα 9, αλλα οχι μεγαλυτερα νουμερα γιατι γεμιζουν το πουλι σκαγια και δεν θελω. Στις πολυ κοντινες τουφεκιες, πρωι και βραδυ, βαζω διασπορας, 8αρι.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33414

    Gun Doctor, καλημερα

    Το πλαγιοκαννο που ειχες σχεδιασει εχει καμμια ομοιοτητα με το γαλλικο Darne? Ρωταω γιατι κι αυτο ειναι με κυλιομενες καννες.

    Οσο για τα 7αρια, οφειλω να ομολογησω οτι το βρισκω λιγο υπερβολικο νουμερο για ενα τοσο ευαισθητο πουλι οπως η τσιχλα.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33415


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 12 Φεβρουάριος 2004


    Εγω εχω κατασταλαξει οτι μονο οι διβασικες πυριτιδες καθιστουν ενα φυσιγγι αναισθητο στις μεταβολες της θερμοκρασιας και υγρασιας. Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα αμερικανικα φυσιγγια γεμιζονται μονο με διβασικες πυριτιδες. Η ΝΙΚΕ που χρησιμοποιουσα ηταν κλασσικη διβασικη πυριτιδα και δεν με ειχε απογοητευσει ποτε. Σε ενα ευρος -10 εως +35 βαθμους κελσιου και υγρασια απο 25% εως 100%, δουλευε παντα αριστα. Λενε πως οι διβασικες επηρεαζονται ελαχιστα απο την υγρασια αλλα πολυ απο το κρυο. Μπουρδες. Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα με το κρυο με την συγκεκριμενη πυριτιδα. Το κακο ειναι οτι οι διβασικες πυριτιδες ειναι αρκετα ακριβοτερες (SIPE, S4 κλπ.) με αποτελεσμα ελαχιστοι εως κανενας κατασκευαστης (Ελληνας τουλαχιστον) να την χρησιμοποιουν για τσιχλοφυσιγγα).

    Αν γνωριζει καποιος καποιο τσιχλοφυσιγγο που να γεμιζεται με διβασικη πυριτιδα, παρακαλω να μου το πει.

    Φιλικα, Λεωνιδας


    [/indent]

     Λεωνιδα, η C7 νομιζω ειναι διβασικη, και ειναι και μια πυριτιδα που χρησιμοποιηται αρκετα. Με SIPE γεμιζει ο Θεοδωριδης, και παλιοτερα που ειχα παρει ειχα μεινει αρκετα ευχαριστημενος.

     Επισης πολυ καλες εντυπωσεις εχω απο τα Νobelsport που γεμιζονται με την S4 και την SIPE αλλα ειναι καπως τσιμπημενα και δεν κανουν για τις τσιχλες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33418

    Ευχαριστω Βικτωρα, αλλα η C7 PERFECTA ειναι κλασσικη μονοβασικη πυριτιδα (95% νιτροκυτταρινη).

    Τα NOBEL SPORT με SIPE και S4 τα γνωριζω, αλλα ειναι μαλλον υπερβολικα ακριβα. Τα Θεοδωριδης δεν τα εχω ριξει, μαλλον θα τα δοκιμασω.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33420

    Αγαπητοί φίλοι, δεν νομίζω οτι μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Τι εννοώ?

    Εφόσον θέλουμε καλά φυσίγγια γεμισμένα με ανεπιρέαστες πυρίτιδες, θα πληρώσουμε το κάτι παραπάνω.

    Τα περισσότερα φτηνά φυσίγγια (3,2-4 ευρω) είναι γεμισμένα με την G3000 η την socol Πολωνίας που είναι από τις ποιό φτηνές πυρίτιδες και υπό νορμάλ συνθήκες  βγάζουν καλλές τουφεκιές.

    ’λλωστε δεν είναι δα και τοσο μεγάλο έξοδο, να δώσεις συνολικά 3 ευρώ παραπάνω για ένα απροβλημάτιστο κυνήγι.

    Στην προηγούμενη κακοκαιρία, που είχαμε στην Αθήνα αν θυμάστε ολικό παγετό, κυνήγησα με τα ALFA GAME (JK6) αντιμονιου χωρίς κανένα πρόβλημα. Μεθαύριο που θα έχει παρόμοιες καιρικές συνθήκες σκέπτομαι να δοκιμάσω και το ΑΖ-20 το οποίο θεωρώ κορυφαίο απο άποψη σταθερότητας και συγκεντρώσεων.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33422

     Σορρυ τοτε, λαθος. Παντως συμφωνω με τον Κωστα, επειδη τελικα δινουμε περισσοτερα λεφτα για να δοκιμαζουμε καποια φυσιγγια, οτι σου ερχεται τελικα φτηνοτερα να παρεις ενα φυσιγγι σωστο και καλο, και οχι τοσο ακριβο οσο ειναι τα ΑΖ-20.  

     Επειτα σκεφτητε τι και τι ξοδευουμε για καθε μας εξοδο, ωστε τα 3 ευρω να μην ειναι καμμια σημαντικη επιβαρυνση. Και μονο πως γλυτωνεις το αγχος του φυσιγγιου και της συμπεριφορας του ειναι, για μενα, ενα μεγαλο κερδος.. 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33424

    Να συμπληρώσω οτι στο δικό μου όπλο (S/Pose Winchester) το οποίο διαθέτει ανοικτά σταθερά τσοκαρίσματα σχεδον (****/*****) τα ΑΖ-20 μου επιτρέπουν να το χρησιμοποιώ ακόμα και σε καρτερήσιες τουφεκιές εξ αιτίας του καταπληκτικού συγκεντρωτήρα με τον αποσπόμενο πάτο.

    Πριν ανοίξω το τσοκάρισμα του όπλου μου (αλεζουαρ), είχα κάνει δοκιμές στα ΑΖ-20 Νο 7 (36 μέτρα ντεμι τσοκ 72%, 36μέτρα φουλ 88%).

    Για όποιον αμφιβάλει έχω κρατήσει τα χαρτιά των δοκιμών.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #33427

    ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΑΖ-20 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΖΕΣΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ, ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝΤΑΙ. ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΥΓΡΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ -ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΜΙΣΑΩΡΑ- ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙ Η ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΝΟΤΙΑΔΕΣ ΚΑΝΟΥΝ “ΝΟΥΜΕΡΑ”

    ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33428

    Με δυο λογια Αλεξη μου, ειναι ενα αριστο φυσιγγι για το πρωτο μισαωρο μιας ζεστης και υγρης μερας…

    Μαλλιστα…

    Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ!…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #33429

    ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΕ ΖΕΣΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕΠΤ./ ΟΚΤΩΜΒ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΕΣΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΗΛΙΟΦΑΝΕΙΑ κτλ…, ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥΣ ΥΓΡΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΝΟΤΙΑΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΠΕΙ Η ΜΕΡΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ “ΨΕΓΑΔΙΑ” ΣΤΗ ΒΛΗΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΔΟΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΑΙΜΑΤΑ, ΖΩΝΤΑΝΑ ΠΟΥΛΙΑ Κ.Α.

    ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ (ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ – ΠΑΤΕΝΤΑ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΟΥ ΠΑΤΟΥ – ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ) ΠΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ………….

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΕΙΧΕΣ ΔΙΚΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΚΗ Η ΠΡΩΤΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ SPELLING ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    333
    cambof στις #33430

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΑΖ-20 ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝOVACLUB ΤΟΥ ΚΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ ΕΛAΦΡΩΣ ΣΤΡΑΒΗ ΤΑΠΑ στα 4.5 ΕΥΡΩ 

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΒΡΕDΑ ΜΙΡΑ 61 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΗ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33431

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33432

    Αλεξη, κατσε να δοκιμασεις τα περσινα ΝΙΚΕ που αγορασες σημερα και θα αρχισεις να ψαχνεις ολη την Ελλαδα να βρεις κι αλλα.

    Οσο, για τα ΑΖ 20, πλακα εκανα φυσικα, το ξερεις αλλωστε. Παντως με ταπωσες με την επεξηγηση. Τα χρησιμοποιουσα κι εγω πριν 5 χρονια περιπου και ενω δεν μπορω να πω οτι ειχα μεινει ενθουσιασμενος, ηταν μαλλον αξιοπρεπες φυσιγγι.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33433

     Παιδια, επειδη εγω ψαχνω ενα φυσιγγι που να μπορω να εχω μια εγγυημενη σταθεροτητα, εχω καταληξει στο εν λογω φυσιγγι. Κατα καιρους δοκιμασα διαφορα, κυριως στις τσιχλες που επιτρεπουν και πειραματισμους, και μπορω να πω οτι τις περισσοτερες φορες δεν εμεινα ικανοποιημενος. Ομως επειδη εδω Αλεξη, ο νοτιας ειναι απλα ζεστος και ΠΟΤΕ ξηρος, μπορω να σου πω οτι οσες φορες τα δοκιμασα σε τσιχλες, ειδικα φετος που ειχαμε παρα πολλους Νοτιαδες, δεν παρατηρησα “παρατραγουδα”.

     Περα απο τις βλητικες δοκιμες, αυτο που εμενα με προβληματιζει σε ενα φυσιγγι, ειναι να βλεπω πουλια να φευγουν μαδημενα, η να πεφτουν ζωντανα ενω ο πυροβολισμος ειναι σωστος. Φετος, μονο με τα ΜΑΧ ΜΕΤΕΟ το παρατηρησα, ενω την ιδια μερα με ΑΖ-20 και με ΝΟVΑ CLUΒ τα αποτελεσματα ηταν απειρως καλυτερα.

     Παντως φανταζομαι Λεωνιδα, οτι αν δεν υπηρχε διαφορα στα ΝΙΚΕ σχετικα με περισυ, δεν θα εμπαινες στην αναζητηση νεου φυσιγγιου…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 60 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων