Αγορά Κυνηγετικών Ειδών από το Internet

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 481 έως 495 (από 755 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #233965

    Φίλε Πέτρο αν κατάλαβα καλά ζήτησε να αποσταλεί η μηχανή με την ένδειξη "δώρο" και όχι να του τη στείλουν δώρο. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Κρατερός.

    Σορρυ δεν το επιασα !!!
    Γραψτε λαθος.

    Κρατερός
    Παντος με 106 $ απο Αμερικη δεν πληρωνεις φορο
    Με αγορα 150 $ και πανο αρχιζουν οι φοροι !!!

    Φιλικα Πετρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #233962

    [u][b]Κρατερός[/b]
    [/u]Παντος με 106 $ απο Αμερικη δεν πληρωνεις φορο
    Με αγορα 150 $ και πανο αρχιζουν οι φοροι !!!

    Ωραία, ελπίζω τότε να μην μπλέξω.
    Ευχαριστώ Πέτρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #233958

    Από το τελωνείο περνάνε όλα τα πακέτα που έρχονται από το εξωτερικό (εκτός Ε.Ε.), ανεξαρτήτως κόστους.
    Όμως, καθώς δεν μπορούν να ανοίγουν και να ελέγχουν τα πάντα οι τελωνειακοί, τα πακέτα με δηλωμένη αξία κάτω των 50$ συνήθως δεν ελέγχονται (αν φέρεις βέβαια ένα μπαούλο 300 κιλά και λέει 50$ να είστε σίγουροι ότι δεν θα την πατήσουν :) )
    Τέλος, όταν ζητάμε από τα καταστήματα να κάνουν ψευδή δήλωση, είτε στέλνοντας το σαν δώρο ή με μειωμένη αξία, τους ζητάμε να παρανομήσουν. Οπότε, καθώς δεν έχουν όλοι την Ελληνική νοοτροπία, καλό είναι να ρωτάμε εκ των προτέρων, πολύ ευγενικά, αν είναι διατεθειμένοι να παρανομήσουν και να διακινδυνεύσουν για την πώληση και να επιλέξουμε ανάλογα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #233954

    Τέλος, όταν ζητάμε από τα καταστήματα να κάνουν ψευδή δήλωση, είτε στέλνοντας το σαν δώρο ή με μειωμένη αξία, τους ζητάμε να παρανομήσουν. Οπότε, καθώς δεν έχουν όλοι την Ελληνική νοοτροπία, καλό είναι να ρωτάμε εκ των προτέρων, πολύ ευγενικά, αν είναι διατεθειμένοι να παρανομήσουν και να διακινδυνεύσουν για την πώληση και να επιλέξουμε ανάλογα.

    Δεν είναι θέμα Ελληνικής νοοτροπίας. Έχω παραγγείλει πάρα πολλές φορές πάρα πολλά πράγματα από ημπέι και το πρόβλημα το έχουν κυρίως αν όχι αποκλείστηκα οι αμερικανοί.
    Βρετανοί, άλλοι ευρωπαίοι αλλά και ασιάτες κινέζοι κλπ στέλνουν με μεγάλη άνεση ακόμα και να μην τους το ζητήσεις το πακέτο ως δώρο και καταλαβαίνουν το λόγο και το θεωρούν και λογικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    sot στις #233951

    Δεν είναι θέμα Ελληνικής νοοτροπίας. Έχω παραγγείλει πάρα πολλές φορές πάρα πολλά πράγματα από ημπέι και το πρόβλημα το έχουν κυρίως αν όχι αποκλείστηκα οι αμερικανοί.
    Βρετανοί, άλλοι ευρωπαίοι αλλά και ασιάτες κινέζοι κλπ στέλνουν με μεγάλη άνεση ακόμα και να μην τους το ζητήσεις το πακέτο ως δώρο και καταλαβαίνουν το λόγο και το θεωρούν και λογικό.

    Το γεγονός όμως είναι ότι είναι παράνομο. Όπως μου έχουν πει αρκετοί Αμερικάνοι πωλητές η νομοθεσία τους και οι έλεγχοι είναι αυστηροί και δεν αξίζει το ρίσκο.
    Το ίδιο ισχύει σχεδόν για όλες τις χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου εκτός ΕΕ που έχω ρωτήσει (π.χ. Σκανδιναβικές, Ελβετία κ.α.)
    Οι Κινέζοι είναι άλλο θέμα, εκεί οι εντολές είναι πουλάτε όσο μπορείτε, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος.

    Edit:

    Any person who knowingly submits false or misleading export information through the Shippers Export Declaration (SED) (or any successor document) shall be subject to a fine not to exceed $10,000 per violation or imprisonment for not more than 5 years, or both. Source: U.S. Code: Title 13 : Section 305 [url=”http://digbig.com/4fqcw”]http://digbig.com/4fqcw[/url].

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #231450

    Beeper/Training Collar.

    Έχει αγοράσει/χρησιμοποιήσει κανείς αυτό?

    Κι εδώ το ίδιο αλλά πιο ακριβό. :)

    Μιλάμε για πολύ "τσαμπέ"…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #202420

    Παίδες έχω βρεί ένα κολλάρο στην Αμερική με 400 ευρώ που στην Ελλάδα κάνει γύρω στα 700,μεγάλη η διαφορά.Έχω έναν φίλο στην Ν.Υ και λέω να το αγοράσω και να του το στείλω στην δνση του στην Αμερική.
    Ερώτηση: Αν μου το ταχυδρομήσει αυτός με τα στοιχεία του θα φάει πόρτα σε κανά τελωνείο ή να μου το φέρει το καλοκαίρι που θα έρθει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #231449

    Παίδες έχω βρεί ένα κολλάρο στην Αμερική με 400 ευρώ που στην Ελλάδα κάνει γύρω στα 700,μεγάλη η διαφορά.Έχω έναν φίλο στην Ν.Υ και λέω να το αγοράσω και να του το στείλω στην δνση του στην Αμερική.
    Ερώτηση: Αν μου το ταχυδρομήσει αυτός με τα στοιχεία του θα φάει πόρτα σε κανά τελωνείο ή να μου το φέρει το καλοκαίρι που θα έρθει?

    [font=”Comic Sans MS”]Αγγελε ανετα μπορει να σου το στειλει με την ενδειξη "ΔΩΡΟ" ("GIFT").
    Δεν θα υπαρξει προβλημα.Μη βαλει καμια αποδειξη αγορας με 700€ απανω. :)

    υσ. ΟΧΙ UPS,αλλα USPS.To ενα γραμμα κανει τη διαφορα.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #226877

    To φάγαμε το παστέλι παιδιά πρωινιάτικα και έιναι και καλό…Είχα παραγγείλει 2 κολάρα dogtra bt2502 από Αμερική, έδωσα εντολή η παραγγελία να πάει σε έναν φίλο μου στην Νεα Υόρκη, αυτός πήρε το δέμα έβγαλε όλα τα διακριτικά του μαγαζιού, κράτησε το τιμολόγιο και μου το ταχυδρόμησε με usps (απλο ταχυδρομείο) με το ονομά του σαν αποστολέα και την ένδειξη gift.
    Σήμερα μου ήρθε το χαρτάκι από το τελωνείο που ζητούσε paypal,τιμολόγιο κτλ…πήρα τηλ να τους πω ότι είμαι ενας φτωχός πλην τίμιος κυνηγός και ότι είναι δώρο φίλου μου από Αμερική και μου είπαν δώρο ξεδώρο δεν τους νοιάζει να πάρω το φίλο και να μου στείλει το τιμολόγιο γιατί αλλίώς θα το εκτελωνίσουν με τιμή που θα βρούνε από το ιντερνετ και που μπορεί να μην είναι η φτηνότερη που το αγόρασα αλλά η μεγαλύτερη από ένα άλλο τυχαίο κατάστημα!
    Επειδή ο τελωνειακός ήταν εξηπηρετικός του είπα οτι το έχω παραγγείλει εγώ και το εδωσα για ταχυδρόμηση στο φίλο μου , γέλασε ο άνθρωπος και μου είπε ότι πλέον πρέπει να έισαι πολύ τυχερός για να περάσει δέμα από Αμερική και ειδικά ότι έχει σκληρό-πλαστικό βαλιτσάκι και παρόμοια συσκευασία που παραπέμπει σε ηλεκτονικό ανοίγεται.Τέλος μου είπε ότι μην τους στείλω κανα παραποιημένο έγγραφο από τράπεζα η paypal ή από την παραγγελία γιατί πάλι θα πάρουν τιμή εκτελωνισμού που θα βρουν τυχαία στο ιντερνετ και θα μπλέξω τα πράγματα περισσότερο.

    Αρα έχουμε και λέμε…..αγορά από Ελλάδα 650 ευρώ.

    Κολάρο 377ε
    Ταχυδρομειο 60 ε
    Τελωνείο 140ε
    Φορτιστής ευρώπης 20ε
    ————————————————-
    ΣΥΝΟΛΟ 597 ε

    ΚΕΡΔΟΣ 53 ευρώ, ταλαιπωρήθηκα εγώ ,ταλαιπώρησα και τον φίλο στην Αμερική και πήρα τα π@π@ρι@ μου :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #226824

    ΚΡΙΜΑ ΑΓΓΕΛΕ… ΕΠΕΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ… :lol: ΤΕΛΙΚΑ ΟΣΟ Κ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ…
    ΘΕΛΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ''ΚΑΛΕΣ'' ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΟΥΝ Κ ΑΛΛΟ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΥΑΛΙΑ ΤΟΝ CABELAS…
    Κ ΜΙΑΣ Κ ΤΟ ΕΦΕΡΕ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΑΜΠΟ ΓΙΑ ΝΕΡΑ ΣΕ ΠΙΟ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΑΣ ΡΙΞΕΙ ΕΝΑ ΜΥΝΗΜΑ… :lol:

    http://www.cabelas.com/product/Hunting/Hun…%3Bcat104607180

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #204835

    φιλαρακια καλησπερα σημερα το πρωι μου ηρθε στο μαγαζι μου και μου το φερανε μετα απο 15 ημερες ουτε τελωνεια ουτε τιποτα και η τιμη ξεφτιλα

    [img">http://s18.postimage.org/pc6uatk6h/beeper_1.jpg[/img]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #225848

    [b][size=5][font=”Arial Narrow”]φιλαρακια καλησπερα σημερα το πρωι μου ηρθε στο μαγαζι μου και μου το φερανε μετα απο 15 ημερες ουτε τελωνεια ουτε τιποτα και η τιμη ξεφτιλα[/font][/size][/b]

    [url=”http://postimage.org/”%5D%5Bimg%5Dhttp://s18.postimage.org/pc6uatk6h/beeper_1.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Aπό που το πήρες Μάνο?Για δώσε μάρκα και τιμή…είναι και ρευμα και μπιπερ μαζι?

    Τυχερός είσαι αν τι πήρες από Αμερική…εμένα με γ@μήσανε ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #225560

    Aπό που το πήρες Μάνο?Για δώσε μάρκα και τιμή…είναι και ρευμα και μπιπερ μαζι?

    Τυχερός είσαι αν τι πήρες από Αμερική…εμένα με γ@μήσανε :D

    είναι και ρευμα και μπιπερ μαζι πρωτο

    free shipping Waterproof 9 Level 500M Remote Pet Dog Hunter Beeper Trainer Collar with LCD ,dropshipping
    History:
    Rated
    4.7
    /5 based on
    5
    customer reviews
    Feedback (5) Past 6 months: 8 orders (8 pieces)
    Price:
    US $76.00 / piece

    http://www.aliexpress.com/product-fm/53703…holesalers.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    AleKout στις #205002

    Φίλε Μάνο επειδή μ' ενδιαφέρει και μένα και ίσως κι άλλους φίλους , μπορείς να το τεστάρεις λίγο και να γράψεις εντυπώσεις ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #225503

    Φίλε Μάνο επειδή μ' ενδιαφέρει και μένα και ίσως κι άλλους φίλους , μπορείς να το τεστάρεις λίγο και να γράψεις εντυπώσεις ;

    απο που εισαι θα σου στειλω με πμ τηλεφωνο να μιλησουμε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 481 έως 495 (από 755 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων