Βοήθεια για αλληλεπίθετο

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    ULTRAXS στις #100463


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 20 Δεκέμβριος 2007


    Φίλε Κώστα διακεκομμένους πίρους έχουν και τα Perazzi , και τα Beretta ανεξαρτήτως σειράς (680 – DT – SO).Την ανθεκτικότητα τους σε συνεχόμενη χρήση δεν την αμφισβητεί κανένας.

    Φιλε Γιαννη παραπανω αναφερθηκα σε οπλα συγκεκριμενης τεχνοτροπιας κλειδιων (διακεκομενους-συρταρι)απο τα οπλα που αναφερεις κανενα δεν ανηκει σε αυτη τη κατηγορια.Σαφως και εκει που εγραψα browning θα μπορουσα να γραψω perazzi η dt αναφορικα με τη στηβαροτητα, ομως αυτα ανηκουν  σε αλλη χρηματικη κατηγορια και μαλλον δεν ενδιαφερουν το φιλο μας (μεχρι 2000euro)

    φιλικα Κωστας

     

     


    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #100471

    Φίλε Πάνο, αναφέρομαι σε άλλο σύστημα. Στην ουσία έχει 2 σκανδάλες αλλά με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ από τις 2 σκανδάλες λειτουργεί ΚΑΙ ως μονοσκάνδαλο!!!!!

    Δεν ρώτησα για αλλαγή σκανδαλοθήκης και ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ από δισκάνδαλο σε μονοσκάνδαλο.

    Με λίγα λόγια φαντάσου ότι “πατάς” την 1η σκανδάλη και πυροδοτείται η κάτω κάνη, εν συνεχεία “ΞΑΝΑΠΑΤΑΣ” ΤΗΝ ΙΔΙΑ σκανδαλη και πυροδοτείται η ΠΑΝΩ κάνη. Το ίδιο συμβαίνει και με την 2η σκανδάλη η οποία πυροδοτεί πρώτα την ΠΑΝΩ κάνη και μετά την ΚΑΤΩ.

    Όπως καταλαβαίνεις πρόκειται για εντελώς διαφορετικό τρόπο λειτουργίας δεν είμαι σίγουρος εαν το διαθέτει το μοντέλο super 9, το polynox όμως το διαθέτει σίγουρα, όπως και τα “Τσέχικα” (CZ) αλληλεπίθετα.

    Το ξέρετε αυτό το σύστημα;;;;

    LEOOOOO;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #100480

    Παρών!

    Ακουστά. Αλλά για κάποιο ισπανικό, νομίζω ένα συγκεκριμένο μοντέλο της Zabala. Για Verney δεν το έχω ακούσει. Πάντως ναι, είναι ιδανική λύση, αν και όσοι έχουν εξοικειωθεί με τα δισκάνδαλα μπορούν να ρίξουν δύο ντουφεκιές πάρα πολύ γρήγορα. Ίσως γι αυτό να μην περπάτησε και σε άλλα όπλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #100481

     Παιδια, το δισκανδαλο, ειδικα μετα απο τις πρωτες φορες, ειναι εξισου ευκολο με το μονοσκανδαλο. Ειδικα αν σημαδευεις τις τουφεκιες σου, και δε δημιουργεις απλα φραγμα πυρος. Εξασκηση θελει, και οχι και τοση πολυ οπως νομιζει ο κοσμος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #100486

    Προσωπικά τα δισκάνδαλα δεν τα έχω βολευτεί , χωρίς να πω όμως ότι το έχω προσπαθήσει και ιδιαίτερα.

    Έχω βολευτεί και με τον επιλογέα του bernardelli μου που είναι ο ταχύτερος που υπάρχει σε δίκαννο , καθώς η τοποθέτηση του μπροστά από την σκανδάλη είναι εξαιρετική.

    Πάντως η άμεση επιλογή τσόκ που σου δίνει το δισκάνδαλο όπλο είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #100490

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Την προηγούμενη Κυριακή κυνήγησα με το Franchi ενός φίλου (μονοσκάνδαλο) και δεν μπορούσα να το συνηθίσω με τίποτα. Συνεχώς είχα την εντύπωση ότι έχω επιλέξει τη λάθος κάννη και όταν προσπαθούσα να την αλλάξω, όταν περνούσε κάποια τσίχλα ψηλά, μου έπαιρνε πάρα πολύ ώρα με αποτέλεσμα να φεύγει ατουφέκιστη…

    Το απόγευμα θα κάνω μια βόλτα “στα μαγαζιά” και ελπίζω να υπάρχει διαθέσιμο κάποιο από τα όπλα που αναφέρετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    toz34 στις #100492

    Αν είναι όντως αξιόπιστο και δεν παρουσιάζονται προβλήματα αφλογιστίας ή ταυτόχρονης διπλής πυροδότησης, θα το θεωρούσα ως το ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ σύστημα κυνηγετικού αλληλεπίθετου…… για προφανείς λόγους….

    Ειμαι κατοχος του μοντελου Polynox και στην αρχη  ειχα διπλοντουφεκιες σε μεγαλο ποσοστο αλλα με την παρεμβαση του οπλουργου εξαλειφθηκε , μετατρεποντας το σε απλο δισκανδαλο οπλο μετα απο αρκετο πηγαινε -ελα στην Αθηνα. Ηθικο διδαγμα , οχι πολυπλοκους μηχανισμους σε χαμηλου σχετικα  κοστους  οπλα.Οσον αφορα την ποιοτητα των υπολοιπων μερων του οπλου ,δεν ειμαι ιδιαιτερα ικανοποιημενος(ξεφλουδισε  το χρωμα της βασης …)Τουφεκιες εξαιρετικες καλο βαρος (3κιλα) ,χαμηλο προφιλ.Παντως γενικα το ειχα περισσοτερες προσδοκιες  απο αυτο…Οσον αφορα το τσεχικο (ΖΗ301) που αναφερθηκε σε προηγουμενο μνμ , το ειχα στην κατοχη μου αλλα οι αχρωμιωτες κανες σε συνδυασμο με τη μετρια  εως κακη  εσωτερικη λειανση  το εκαναν ευαλωτο στην διαβρωση.Επισης σοβαρο μειον ηταν  ο περιορισμενος χωρος του υποφυλακτηρα  για τις δυο σκανδαλες που φιλοξενουσε.Αυτο ριχνει με την εμπρος σκανδαλη  μονο την  κατω κανη  και με την πισω σκανδαλη  πρωτα την επανω και μετα την κατω.Και μια μικρη δυσκολια στο λυσιμο και λιγο μεγαλυτερη στο δεσιμο.Αν δεν σε πειραζει και το 1/1 και στις δυο καννες…ειναι θεμα γουστου.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 16 έως 22 (από 22 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων