Beretta ES100 προβλήματα

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #100131

     Καλησπέρα φίλε margas. Το όπλο σου είναι αντίγραφο της παλιάς καλής Benelli 121 SL 80 χωρίς περιστροφικό κλείστρο και σε σύγκριση με τα μοντέλλα της Benelli που το αντικατέστησαν (και διαθέτουν περιστροφικό κλείστρο) είναι πιό ταχύ σε χρόνο λειτουργίας (lock time) – κάτι που ο μέσος χρήστης δεν το αντιλαμβάνεται, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί πρόβλημα. Το πρόβλημά σου (όπως το περιγράφεις στην αρχή) είναι ότι το κλείστρο ανοίγει, απορρίπτει τον άδειο κάλυκα και στην επαναφορά δεν βάζει νέο φυσίγγι στην θαλάμη; Παρατήρησες μήπως άν το νέο φυσίγγι έχει βγεί από την αποθήκη και μένει πάνω στην γλώσσα της σκανδαλοθήκης ή δεν έχει βγεί κάν; Όντως τα όπλα αδρανείας είναι λίγο πιό απαιτητικά στο θέμα “επώμιση” αλλά δεν είναι πάντα αυτό το πρόβλημα. Τα χρησιμοποιούμενα φυσίγγια πρέπει να παράγουν ένα ελάχιστο ποσό κινητικής ενέργειας για να δουλέψει ομαλά το σύστημα. Με δεδομένο ότι τα φυσίγγια είναι οκ και η επώμιση σταθερή αλλά το πρόβλημα επιμένει πρέπει να ψαχτούν άλλα πράγματα. Πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα χρονισμού στο στόπ της αποθήκης: το στόπ δεν ανοίγει την κατάλληλη χρονική στιγμή και δεν απελευθερώνει νέο φυσίγγι από την αποθήκη. Ίσως πάλι να υπάρχει πρόβλημα στην γλώσσα της σκανδαλοθήκης η οποία δεν ανυψώνεται όπως και όταν πρέπει ώστε να ανεβάσει το φυσίγγι πρός τα πάνω.  Μιάς και το πρόβλημα δεν επαναλαμβάνεται συνέχεια υπάρχει η πιθανότητα ύπαρξης κάποιου ξένου σώματος (ξύλο, σκουπίδι, πετραδάκι, ακόμα και σκάγια που έπεσαν από φυσίγγι με ελαττωματικό κλείσιμο/ρέλιασμα – έχει συμβεί κι αυτό) μέσα στον μηχανισμό της σκανδαλοθήκης που είναι υπεύθυνο για την δυσλειτουργία. Επειδή όλες οι ενέργειες του μηχανισμού κατά την πυροδότηση γίνονται ταχύτατα (αστραπιαία) η κόπωση κάποιου (ή κάποιων) ελατηρίων πιθανόν να είναι η αιτία του προβλήματος. Ο κατάλογος των πιθανών αιτίων είναι μακρύς.

    Η γνώμη μου είναι η εξής: άν το όπλο “σου έρχεται καλά” από αποψη εφαρμογής στο σώμα και σου αρέσει οπτικά και αισθητικά (έχει μεγάλη σημασία αυτό) μήν το πουλήσεις. Απευθύνσου σε κάποιον γνωστό και καταξιωμένο οπλουργό ο οποίος θα βρεί τη λύση του προβλήματος και θα κάνει ένα ολοκληρωμένο service αντικαθιστώντας κάθε τί το ελαττωματικό (άν υπάρχει) καθιστώντας το όπλο πλήρως αξιόπιστο και λειτουργικό, έστω κι άν αυτό συνεπάγεται μια ακόμα επιβάρυνση.

     Φιλικά,

     Κώστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #100315

    NOMIZΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΚΗ ΕΠΩΜΙΣΗ. ΕΧΩ BENELLI CENTRO KAI ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟΝ ΩΜΟ, ΠΧ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ. ΑΝ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΩΜΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΑ, ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΕΣ ΤΗΝ ΣΕΖΟΝ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΤΕΣΤΑΡΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΦΙΧΤΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΩΜΙΣΗ ΚΑΙ ΟΠΛΙΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ Η BENELLI EXEI EΞΕΛΙΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ ΑΠ ΤΗΝ ΒΕRETTA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    514
    tasosmp στις #100329

    KAI EΓΩ  EXΩ  THN CRIO ΚΑΙ ΤΗΝ BLACK EAGLΕ  ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΠΟΤΕ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΜΕ BENELLI ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΕΜΠΛΟΚΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Tasos στις #502571

    Καλησπέρα εχω την ίδια σε μαύρη.

    Η αλήθεια ειναι ότι δεν εχω παίξει πάνω από εκατό φυσίγγια γιατί επωμίζω αριστερά και δεν με βολευει αλλά ποτέ δεν μου έκανε εμπλοκή και από εμφάνιση ειναι πολυ ωραία.

    Στεναχωριεμαι που θα την πουλησω

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων