ΦΥΣΙΓΓΙΑ e-artemis

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 73 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33520

     Θα συμφωνησω με τον Τασο. Το να γεμισουμε με σκουπιδια και αδειους καλυκες τα μερη που κυνηγαμε δεν ειναι διαφημιση αλλα αποδειξη του τροπου σκεψης που πανε να μας αποδωσουν. Οτι δηλαδη το μονο που μας ενδιαφερει ειναι το κυνηγι σαν καρπωση, και οχι το περιβαλλον που γινεται η ασκηση της θηρας.

    Οσο για την αποστολη στην επαρχια, σκεφτητε μονο ποσοι ειμαστε απο νησια, και πως ερχονται τα διαφορα φυσιγγια στα μαγαζια. Νομιζω μεσω μεταφορικης, η κουριερ, απλα πρεπει να δηλωσεις οτι το περιεχομενο ειναι εκρηκτικο. Δεν ειμαι ομως και απολυτα σιγουρος…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #33524

    De rwtisame to kyrio tsami an mas epitrepei na ta onomasoume etsi…

    ta copyrifgts blepete!!!

    Padws kai egw tha simfwnisw oti 30-32gr einai kala gia tsyxlokotsifa. Kai apo pyritides tha protina Sipe kai S4. Akoma kali itan kai mia bretaniki pou exw ksexasei to onomatis… Akoma kali pyritida einai ayti tou Biturbo alla fadazomai akribi.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33527

    ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 33ΓΡ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΦΥΣΣΙΓΓΙΑ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΚΙΒΩΤΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #33528


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BIZZAROS στίς 18 Φεβρουάριος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από redwired στίς 17 Φεβρουάριος 2004


     

    ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΣ …….!! ΑΛΛΑ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΑΔΕΙΑ ΠΑΚΕΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ e-artemis ..!!!

     

     


    [/indent]

     ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΝΟΥΣΑ ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ  ΒΑΛΩ ΣΕ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ .

     

    ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33529

    Φιλε Γκιαουρη. Τα Biturbo γεμιζονται με Tecna, που ειναι μεν διβασικη οπως η Sipe και η S4 που αναφερεις αλλα προοριζεται για βαριες γομωσεις, απο 36 γραμμαρια και πανω.

    Οσο για το αν θα ειναι 32 ή 33 γραμμαρια, αυτα ειναι ψιλα γραμματα και δεν αξιζει να διαφωνουμε για μικρολεπτομερειες. Εξαλλου, πολλες φορες το ιδανικο βαρος γομωσης καθοριζεται και απο την ιδια την πυριτιδα, αφου διαφορετικες πυριτιδες προτιμουν διαφορετικα ιδανικα βαρη σκαγιων.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33531

    ΛΕΩΝΙΔΑ ΤΟ MAIONCHI-AZ20 ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΦΟΡΑΕΙ TECNA STA 32ΓΡ.

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334734

    Αυτο μαλλον πρεπει να το εχεις διαβασει στον οδηγο αγορας του ΕΘΝΟΣ – ΚΥΝΗΓΙ, γιατι το εχω δει κι εγω. Δυστυχως ομως, οι προδιαγραφες των περισσοτερων φυσιγγιων που περιγραφονται σ’ αυτον τον οδηγο δεν εχουν καμμια σχεση με την πραγματικοτητα, ειναι λες και ο συντακτης τα εχει βαλει στην τυχη απ’ το μυαλο του. Βεβαια, η Nobel Sport εχει χρησιμοποιησει την Tecna σε κανονικες γομωσεις (31-33 γρ.) καποιων ακριβων φυσιγγιων της, τα Special Collection “αποδημητικα”, αλλα οχι σε καποια αλλα standard φυσιγγια της, τουλαχιστον απ’ οσο γνωριζω.

    Αν εχεις τετοια φυσιγγια, ανοιξε ενα και παρατηρησε την πυριτιδα. Η Tecna εχει ενα χαρακτηριστικο μεταλλικο γκριζο χρωμα και ιδιαιτερο χαρακτηριστικο ειναι οτι ολη η ποσοτητα της πυριτιδας ειναι ενωμενη σε μια μαζα που εχει το σχημα του πυθμενα του καλυκα και θρυμματιζεται ευκολα μολις την πιεσεις με τα δακτυλα.

    Διατηρω παντα μια επιφυλαξη, μιας και η συγκεκριμενη εταιρεια αλλαζει διαρκως τις προδιαγραφες των φυσιγγιων της, επομενως μπορει καλλιστα να κανω λαθος.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33535

    Έχει δίκιο ο Λεωνίδας, τα ΑΖ-20 διασποράς 32γρ γεμίζονταν με Α1.

    Πάντως η τεκνα δεν με έχει εντυπωσιάσει στις ελαφρές γομώσεις (σειρά special), γιατί παραμένει αργή σε σχέση με άλλες δυβασικές πυρίτιδες.

    Μάλιστα πρόσφατα την χρησιμοποίησαν και στα Super Felt (μαλλινη ταπα 34γρ) τα οποία γεμίζονταν παλιότερα με την 206 formula και ήταν εξαιρετικά γρήγορα.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33539

    AGAPITOI FILLOI,

     EIMAI POLU XAPOUMENOS POU BLEPO OTI OLOI SAS PROSPATHITE GIA KATI TO KALITERO!!!!H IDEA AUTH, EINAI PARA POLI KALH ,NOMIZO OTI H ARXH TOU TELOUS GIA KAPOIOUS PONIPOUS EMPOROUS FISIGGION EXEI HDH APXISEI!!!!

    DEN MPOREI ,EPIDH KAPOIOS EMPORAS THELEI NA EXEI MEGALITERO KERDOS,NA XPISIMOPOIH OTIDIPOTE SABOUPA YLIKA EXEI STO UPOGIOTOU ,PALIES POWDERS,ALLA SKAGIA KAI ALLA TETOIA ,KAI NA XALAEI TO KYNIGI TOU ATHXOU KYNIGOU(ENA KYNIGH POU MPORH NA HTAN SXEDIASMENO APO MHNES PRIN ,KAI MEGALOU KOSTOUS ) POU ETUXE NA EMPISTEUTEI TON  PONHPO  AUTON EMPORA GIA THN AGOPA TON FISIGGION TOU

    AUTA PREPH NA STAMATISOUN KAPOTE STHN ELLADA 

    THA SAS PARAKALOUSA ,OTAN ANAFERETAI KAPOIES POWDERS,NA ANAFERETE KAI THN XOPA PROELEUSHS ALA KAI TO ERGOSTASIO PARAGOGHS (EAN TO KSERETAI)GIATI POLLES APO AUTES POU ANAFERETAI DEN TIS EXO XPISIMOPOIHSEI POTE ALLA OUTE KAI TIS KSERO. MALLON, DEN ERXONTAI STH U.S.A

    EXETAI XPISHMOPOIHSEI POTE AMERICANIKES POWDERS?

    TELOS  ,EAN MPORITE ANAFERETE KAI TIS TIMES,ALLA EAN EINAI OPOS DIABAZO GIA KATI FISIGGIA 30$$ TO KOUTI ,MHN TIS ANAFERETE KATHOLOU GIATI ME KANOUN EKSO FRENON!!

    SAS EUXAPISTO POLU ,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33543

    TA AZ-20(KANONIKA) EXOYN A1 ALLA ΤΑ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ TECNA.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΤΟΥ E-ARTEMIS

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334737

    Αγαπητοί φίλοι μάλλον οι εταιρείες  μας δουλεύουν κανονικά.

    Αγόρασα σήμερα για δοκιμή τα Sipe της Nobel Sport (όχι τα maionchi), αν ξέρετε είναι σε μπεζ κουτί και έχει την εικόνα ενός κυνηγού με ένα αετό στο χέρι του.

    Το φυσίγγι είναι σε κίτρινο κάλυκα με χαμηλό πάφιλα 7mm 32γρ, γεμισμένο υποτήθεται με  Sipe.

    Ανοίγω κατα την προσφιλή μου συνήθεια ένα φυσίγγι και με μεγάλη  έκπληξη βλέπω αντι για Sipe να είναι γεμισμένο με Teckna. Η πυρίτιδα ήταν τα γνωστά κολλημένα μεταξύ τους γκριζοπράσινα φυλλίδια.

    Στην αρχή σκέφτηκα οτι μπορεί  να κάνω λάθος  και απλά να μοιάζει με την Teckna, αφού δεν έχω ξαναδεί πως είναι η Sipe. Για να βεβαιωθώ ανοίγω ένα Maionchi Super Caccia Νο3  που ξέρω οτι είναι γεμισμένο με Teckna και βλέπω οτι είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Μάλιστα τις έβαλα δίπλα – δίπλα πάνω σ’ ένα λευκό χαρτί,  τις ανακάτεψα και ήταν ένα και το αυτό.

    Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο φυσίγγι είναι καλό η κακό, ομως εγω το αγόρασα για Sipe και σίγουρα αισθάνομαι εξαπατημένος.

    Λεωνίδα μπορείς να μου περιγράψεις την Sipe; σκέπτομαι να στείλω στην Nobel Sport ένα mail να τους τα πω ένα χεράκι και να το κοινοποιήσω στα περιοδικά & Κυνηγετικά sites.

    Έχει παραγίνει το κακό με τα φυσίγγια, το μόνο που κρατάνε σταθερό είναι το χρώμα του κάλυκα και του κουτιού.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33546

    Κωστα καλημερα,

    Η αληθεια ειναι οτι η Sipe και η S4, σαν ξαδελφακια της Tecna, ειναι σχεδον πανομοιοτυπες. Και οι τρεις εχουν χαρακτηριστικο γκρι/μολυβί μεταλλικο χρωμα. Ο μονος τροπος για να τις ξεχωρισεις ειναι να μετρησεις τις διαστασεις του φυλλιδιου με ενα καλο υποδεκαμετρο. Η Tecna εχει διαστασεις 1,2Χ1,2Χ0,12. Η Sipe 0,85Χ0,85Χ0,15 και η S4 1,00Χ1,00Χ0,12. Επισης, η αποχρωση της Sipe ειναι ελαχιστα πιο ανοιχτη απο της Tecna. Δεν γνωριζω αν και οι τρεις εχουν το χαρακτηριστικο να κολλανε σε μια μαζα, η Tecna το κανει σιγουρα.

    Φιλικα, Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33547

    Προς Gun Doctor,

    Οι αμερικανικες πυριτιδες ειναι ουσιαστικα αγνωστες στην Ελλαδα, μιας και δεν εισαγονται. Οι μονες που εχω δει (σε καταλογο) ειναι οι red dot και green dot, που ουσιαστικα απευθυνονται σε μερακληδες αυτογομωτες. Φυσικα οι κατασκευαστες ουτε για αστειο δεν τις χρησιμοποιουν (κοστος).

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33550


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 20 Φεβρουάριος 2004


    Η αληθεια ειναι οτι η Sipe και η S4, σαν ξαδελφακια της Tecna, ειναι σχεδον πανομοιοτυπες. Και οι τρεις εχουν χαρακτηριστικο γκρι/μολυβί μεταλλικο χρωμα. Ο μονος τροπος για να τις ξεχωρισεις ειναι να μετρησεις τις διαστασεις του φυλλιδιου με ενα καλο υποδεκαμετρο. Η Tecna εχει διαστασεις 1,2Χ1,2Χ0,12. Η Sipe 0,85Χ0,85Χ0,15 και η S4 1,00Χ1,00Χ0,12. Επισης, η αποχρωση της Sipe ειναι ελαχιστα πιο ανοιχτη απο της Tecna. Δεν γνωριζω αν και οι τρεις εχουν το χαρακτηριστικο να κολλανε σε μια μαζα, η Tecna το κανει σιγουρα.

    Φιλικα, Λεωνιδας


    [/indent]

    Λεωνίδα μάλλον να κάνω λάθος, αν μοιάζουν τόσο πολύ. Στο χρώμα η διαφορά είναι ανεπαίσθητη αλλά τα φυλίδια είναι όντως ελαφρα μικρότερα. Το κουτί μάλιστα γράφει τις διαστάσεις που προανέφερες: 0,85χ0,85χ0,15.  Τα φυλλίδια είναι όντως κολλημένα όπως στην Tecna με το σχήμα της πατούρας του συγκεντρωτήρα να διαγράφεται στο πάνω μέρος της. Δεν μένει παρά να τα δοκιμάσω αύριο που οι συνθήκες θα είναι ιδανικές από άποψη υγρασίας.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33551

     Ισως να κανω και λαθος, αλλα νομιζω τι μια εταιρια με τοση παρουσια στο χωρο, και με προιοντα που πολλοι θεωρουν αρκετα σοβαρα και εμπιστευονται, δε θα διακινδυνευε να χαλασει τη φημη ενος προιοντος της.

     Αυτο που κανει ο Κωστας, ειναι μια πολυ σωστη πρακτικη, καθως περα απο τη φημη και την εξωτερικη εμφανιση, βλεπεις και τα υλικα και την ποιοτητα τους. Απο την αλλη, εαν δεν εχεις και πολυ εξειδικευμενες γνωσεις η εργαλεια, οπως εγω πχ, πολυ ευκολα μπορεις να μπερδεψεις τις πυριτιδες μεταξυ τους. 

     Γενικα παντως, οσες φορες εχω ασχοληθει με τα φυσιγγια της εν λογω εταιριας, απο αποψη ποιοτητας κατασκευης και υλικων δεν ειδα κατι που να μη μου αρεσε. Οποτε πιστευω οτι δυσκολα θα αφηνε μονο το εξωτερικο ιδιο και θα αλλαζε την πυριτιδα η τα υλικα βυσματωσης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 73 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων