ΦΥΣΙΓΓΙΑ e-artemis

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 61 έως 73 (από 73 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #33667


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από LONGSHOT στίς 28 Φεβρουάριος 2004



    [indent]Aγαπητοί φίλοι,ή ιδέα της δημιουργίας ενός φυσιγγίου ‘e-artemis’γιά τίς τσίχλες είναι εξαιρετική άν καί δύσκολα υλοποιήσιμη.Αντιλαμβάνεστε πόσο δύσκολο είναι νά τυγχάνει κοινής αποδοχής ένας καί μόνο συγκεκριμμένος τύπος φυσιγγίου από τόσα μέλη.Προσωπικά θά πρότεινα μία ανοικτή’ψηφοφορία’από τά μέλη πού ενδιαφέρονται γιά νά διαπιστωθεί άν καί κατα πόσο συμφωνούν μέ τά βασικά τεχνικά στοιχεία τής γόμωσης.Αυτά είναι τό βάρος τών σκαγίων,τό νούμερο,τίς ταχύτητες καί τίς πιέσεις πού θά παράγει.Πρίν σάς προτείνω μία σχετική γόμωση θά ήθελα νά προτείνουν πρώτα τά ενδιαφερόμενα μέλη ποιά τεχνικά στοιχεία, από όσα ανέφερα, θά προτιμούσαν νά έχει. ΜΠΑΜΠΗΣ ΑΙΓΙΝΗΤΗΣ[/indent]


    [/indent]

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ (ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ) ΦΥΣΙΓΓΙΟ ΜΕ 30-33 ΓΡ. ΣΚΑΓΙΑ Νο 8 Η 9 ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΥΨΗΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ, ΟΠΩΣ Π.Χ. ΤΡΥΓΟΝΙ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙ.

     ΤΑΣΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33673

     Aληθεια, γιατι αναγκαστικα να πρεπει να γινει με ενα μονο νουμερο σκαγιων για τσιχλες, και οχι απο 7 εως 9 που να μπορει να χρησιμοποιηθει και σε αλλα κυνηγια, πχ τρυγονι? 32 γραμμαρια νομιζω ειναι υπεραρκετα, χαμηλες πιεσεις ωστε να μπορει να χρησιμοποιηθει και απο μας που εχουμε δικαννα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #33675

    Καί γιατί όχι μέ δύο νούμερα μαζί;

    7 καί 10 άς πούμε.Εκτός καί άν τό κόστος αυξάνεται μέ αυτόν τόν τρόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33677

     Aντρεα, δεν ξερω αν ειναι σωστο να κανουμε τετοια προσπαθεια, καθως πιστευω οτι κατι τετοιο θα ανεβαζε το κοστος.

     Εγω σκεφτομουν να προσφεροταν αυτο το φυσιγγι σε 2-3 νουμερα που να καλυπτει και αλλες αναγκες, πχ 7 η 8 για τρυγονι, και 9 και 10 για τσιχλες-ορτυκια. Φυσικα ολα νομιζω οτι ειναι θεμα κοστους, και τελικα οπως ισως θυμασαι σε αλλη περιπτωση πιο σοβαρη, το ποσο τελικα θα το στηριξουμε και οικονομικα…  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #33711

    Κάποιον γνωστό κατασκευαστή φυσιγγίων έχουμε;Αν δέν υπάρχει κάποιος γνωστός στήν Αθήνα,έχω έναν φίλο στήν Θεσσαλονίκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #33718

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΙΑ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΦΥΣΕΚΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΦΥΣΕΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΒΛΗΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΗΣ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΩΝ ΣΚΑΓΙΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33723

    Τα φυσίγγια που είναι γεμισμένα με 2 μεγέθη σε σειρά, δηλαδη κατω τα ψιλα πανο τα χοντρα δουλευουν σωστά.

    Το προβλημα ειναι οταν τοποθετουνται ανακατεμενα. Πολλοί μικροι κατασκευαστές δεν διαθετουν μηχανες με διπλο δοσομετρητη σκαγιων και αδυνατουν να τα κατασκευασουν.

     


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #33726

    Καλημερα παιδια,

    Σε δοκιμες που εχω κανει με φυσιγγια με αναμικτα σκαγια, εν σειρα – οχι ανακατεμενα, τα αποτελεσματα μου ηταν αρκετα καλα. Μονη μου ενσταση η ταση τους να μην ανταποκρινονται επακριβως στις εναλλαγες των συσφιξεων, κατι δηλαδη σαν να ισχυουν αλλα δεδομενα βλητικης για αυτην την κατηγορια σκαγιων. Κατα τα αλλα, αρθρα σε διεθνη τυπο που εχω διαβασει τα “θαβουν” κανονικοτατα. Δεν μπορω να ισχυριστω οτι διαθετω τα μεσα και την τεχνογνωσια των ειδικων δοκιμαστων και αρθρογραφων ωστε να μπορω να αποκαλυπτω καποιες λεπτομερειες που πιθανον να κανουν την διαφορα, απλα αναφερω τις προσωπικες μου εκτιμησεις και αυτα που εχω διαβασει. Παντως συγκεκριμενο φυσιγγι στα παπια δεν με αφησε ικανοποιημενο, ενω ο φιλος Γιωργος DUCKHUNTER ορκιζεται στα συγκεκριμενα φυσιγγια.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #33730

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Λεωνίδα.

    Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει τα special της Maionchi-Nobel sport για τσίχλες, τα 8-10 max και 4-6 Super max του Στόκα.

    Στο χαρτί είχαν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά σε σχέση με ανάλογα απλά φυσίγγια που έριξα με το ίδιο τσοκ, αλλά μπορώ να πω οτι δεν ήταν καθόλου άσχημες οι συγκεντρώσεις.

    Στο κυνήγι του λαγού δεν τόλμησα να  δοκιμάσω τα 4-6 Super max αφού εκεί δεν χωρούν δοκιμές. Τα Maionchi και τα 8-10 max τα δοκίμασα στα τσιχλοκότσυφα χωρίς να με ενθουσιάσουν αλλά ούτε και να με απογοητεύσουν. Με λίγα λόγια δεν βρήκα το κάτι παραπάνω.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #33731

     Eλαχιστη εμπειρια εχω απο τα MAX DOUBLE του ΣΤΟΚΑ, και τα Euromix της Lampro. Τα αποτελεσματα στο χαρτι, αλλα και στο κυνηγι ηταν καπου στη μεση. Ομως ενα φυσιγγι με τετοιου ειδους γομωση σκαγιων θα ανεβαζε το κοστος, και δεν νομιζω οτι υπαρχουν και πολλοι κατασκευαστες με τα καταλληλα μηχανηματα για μια αξιοπρεπη δουλεια με ενα τετοιο φυσιγγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #33736

    ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #34326

    Τελικα τι γινεται με το θεμα ??? θα προχωρησει ??? Γιατι δεν ξεκιναμε με κατι βασικο πχ να αντιγραψουμε ενα καλο φυσιγγι οπως το NIKE και βλεπουμε αν οι πιο ειδικοι της παρεας μετα απο δοκιμες να το βελτιωσουμε η να αποσταλουν σε ολους τους αμεσα ενδιαφερομενους 1-2 κουτια για δοκιμες ωστε να βρεθει μια μεση ιδανικη λυσει για ολους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #34378

    Και εγώ πιστεύω ότι θα χρειαστούν κάποιες δοκιμές. Η ιδέα του κ. Αιγινήτη για ψηφοφορία τι έγινε; Πάντως χρειάζεται στήριξη από όλους μας μια τέτοια προσπάθεια. Πόσα κουτιά έχουμε χαλάσει δοκιμάζοντας καινούρια φυσίγγια; Ας στηρίξουμε και το “δικό μας” φυσίγγι. Περιμένω να μάθω νεα.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 61 έως 73 (από 73 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων