ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    giorgos200sx στις #106654

    Μιας και μιλαμε για μικρα διαμετρηματα να κανω μια ερωτηση……
    Υπαρχουν μονοβολα για φλομπερ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #106669

    Υπαρχουν, ή τουλαχιστον ειχα δει παλια.

    Τωρα δεν ξερω αν βγαινουν ακομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #106670

    Και αν ακόμη υπάρχουν, είναι τελείως τυχαίο να πετύχεις στόχο ακόμη και σε μικρές αποστάσεις.
    Τουλάχιστον στο δικό μου οπλάκι δεν υπήρχε καμία μα καμία ευθυβολία, στα 10 μέτρα οι βολές δεν μπορούσαν να μπούν σε κύκλο μικρότερο των 30 πόντων, αν θυμάμαι καλά. Πολύ απογοητευτικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    giorgos200sx στις #349219

    και με το 36αρι τι ευθηβολια πετυχαινεις δηλαδη?
    Μπορεις να μιλησεις στο σκοποβολη στα 60-70 μετρα? Για να πω την αληθεια αν ανακατευομουν ποτε με 36αρι και μονοβολα θα ηταν για σκοποβολη σε τεραστιες αποστασεις που απαιτουν ραβδωτη κανη……οποτε….αστα :D :P :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #106676

    Και όμως, έχει ακετά καλή ευθυβολία. Εγώ μια μέρα έριξα μερικά μονόβολα σε απόσταση 50 μέτρων και έμεινα αρκετά ευχαριστημένος.
    Συγκεκριμένα έριξα 5 μονόβολα (μάρκας RIO με 9 γραμ. βολίδα) σημαδεύοντας τον πάτο μίας γλάστρας που είχε διάμετρο 20 cm, και όλες οι βολές βρήκαν το στόχο τους. Το όπλο δεν ήταν στερεομένο κάπου, έριχνα επομίζοντας κανονικά.
    Γι αυτό το λόγο πιστεύω πως με κάποιο καραμπινάκι με καλά σκοπευτικά, θα μπορεί κάποιος να ρίχνει και σε 60-70 μέτρα. Μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια
    έχω δει να κυκλοφορούν magnum μονόβολα και μάλιστα ολόκληρος ο κάλυκάς τους ειναι από μέταλο και δίνει την αίσθηση σφαίρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    giorgos200sx στις #106681

    Για ραβδωτο τσοκ ξερουμε τιποτα?
    Ειναι απαγορευμενο κ αυτο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #106682

    Φίλε giorgos200sx, στην αγορά υπάρχουν κάποια καραμπινάκια τύπου Lever Action(καραμπίνες με μοχλό όπλισης πίσω από την σκανδάλη, όπως τα τουφέκια που είχαν οι καουμπόηδες) όπως τα Winchester kai Marlin, που έχουν εσωτερικά τσοκ.
    Ωστόσο, δεν ξέρω αν παίρνουν και ραβδωτό τσοκάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #106688

    Το 36αρι Saiga παιρνει φυσιγγια της Barnaull τα οποια ειναι ακριβως οπως του ραβδωτου, αν εξαιρεσεις βεβαια το οτι η βολιδα ειναι μεσα στον καλυκα και δεν προεξεχει. Πανακριβα ομως, αλλα ειναι αρκετα ευθυβολα. Μην μπερδευεται ομως τα 2 διαμετρηματα, το μεν φλομπερ ειναι περιφερειακης πυροδοτησης, και εχει πολυ αδυναμα, να το πω, βλητικα αποτελεσματα, ενω το 36αρι, ειναι κεντρικης πυροδοτησης, και εχει καλυτερα, πολυ καλυτερα, αποτελεσματα. Τσοκακια βγαινουν, αν και για τη χρηση με μονοβολα καλο ειναι να χρησιμοποιεις κυλινδρο ή ανοιχτο τσοκ.

    Παντως ειναι πολυ ωραιο να ριχνεις τετοια φυσιγγια, ακομα και με ενα μικρο μαγκνουμ μονοκανο, μιας και η ανακρουση ειναι μηδαμινη, και τα αποτελεσματα σε αποστασεις των 50-60 μετρων ειναι μια χαρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106693

    Συγγνώμη, εισάγεται 36άρι με εναλασσόμενα τσοκάκια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #106699

    Eιχα δει παλιοτερα ενα αυτογεμες της Remington νομιζω, με 5 τσοκ. Επισης απο οσο ξερω, το Marlin παιρνει τσοκακια εσωτερικα. Για το Saiga ξερω οτι παιρνει εξωτερικα, περιπου σαν αυτα του κανονικου….αλλα δε τα χω δει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #106730

    Πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα για τους χρήστες του .410
    http://www.4-10.freeuk.com/pattern1.html
    Γενικά το σάιτ που ανήκει αυτή η σελίδα είναι εξαιρετικό.

    Χρησιμοποίησα τα μονόβολα της NOBEL (σφαιρικά) σε στόχο απο χαρτόνι όπου
    στη μέση ζωγράφισα με μαρκαδόρο ένα κέντρο 8χ8 εκ.
    Απο 25 μ έριξα 5 βολές , κάθε φορά επωμίζοντας και ρίχνοντας γρήγορα απο όρθια στάση μιμούμενος βολές κυνηγίου.
    Εξεπλάγην ευχάριστα για την σκοπευτική μου απόδοση καταρχήν αλλά και
    για την πιστότητα όπλου-φυσσιγκιού.Κανένα μονόβολο δεν είχε απόκλιση μεγαλύτερη
    απο λίγα εκατοστά απο το κέντρο. Όλα μαζί ήταν σε κύκλο 8-9 εκ.
    Σε συνθήκες που να στηρίζω το όπλο ή να ρίχνω με άνεση χρόνου, φαντάζομαι ότι
    θα συγκέντρωνα τα βλήματα σε πολύ πιό μικρή ακτίνα .

    Τώρα αν πώ ότι στα 40μ οι μικρές αυτές σφαιρικές βολίδες σε επόμενη δοκιμή διαπέρασαν 3 αλεπάλληλες σανίδες πατώματος (σαν αυτές που πατάμε κάθε μέρα στο σπίτι μας) κάποιοι θα πούν ότι αυτό δεν αποτελεί "επιστημονική" απόδειξη κλπ, οπότε δέν τό λέω……………….σβύστε το….
    Δοκιμάστε αυτά που έκανα εγώ και μετά ελάτε να τα ξαναπούμε. (όχι δηλαδή ότι έκανα και κάτι σπουδαίο).
    Δοκιμάστε επίσης να ρίξετε 11 ή και 18 γραμμάρια με ντεμί και φούλ τσοκ σε χάρτινους στόχους σε αποστάσεις 20,25 και 30 μ.
    Δοκιμάστε να ρίξετε 4αρια και 5αρια στις ίδιες αποστάσεις (που πάνε πολύ πιό ίσια λόγω μάζας σέ όλα τα διαμετρήματα)
    και πείτε μου αν θα "τολμούσατε" να ρίξετε σε υδρόβια στα 25-30μ.
    Προσωπικά ερευνώ την χρήση ελαφρών φυσιγγίων μέχρι τα 25 μ . (ίσως και 7-9γρ σε Νο 8-10)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #106733

    Θα αναφέρω και εγώ μερικές δοκιμές που έχω κάνει, όσον αναφορά το 36αρι:
    Πριν ενάμισι χρόνο, εκεί που κυνήγαγα βρέθηκα (δυστηχώς) σε ένα μικρό σορό από σκουπίδια και μπάζα, που κάποιος "έξυπνος"
    είχε αμολύσει. Εκεί, βρήκα κάτι περίεργους μεγάλους πυροσβεστήρες(με πολύ χοντρά μέταλα) και έκανα κάποιες δοκιμές.
    Αρχικά, έριξα 2 μονόβολα max stokas με το 12αρι σε απόσταση 25 μέτρων. Και τα δύο εκεί που χτύπησαν δημιούργησαν μια μεγάλη τρύπα "σαν βερύκοκο" από την μια πλευρά του πυροσβεστήρα και έμειναν σ αυτόν, χωρίς να δημιουργήσουν κάποιο βούλιαγμα από την άλλη πλευρά. Έκανα το ίδιο και με το 36αρι, ρίχνωντας 2 μονόβολα RIO (απλά 9 γρ) και αυτά δημιούργησαν μια τρύπα σαν το νόμισμα του ενός λεπτού από τη μία πλευρά και σφηνόθηκαν στην άλλη πλευρά του πυροσβεστήρα (δηλαδή παραλήγο να τον περάσουν). Και γενικότερα σε άλλες δοκιμές, που έχω κάνει τα μονόβολα του 36αριου έχουν εντυπωσιακή
    διατρητικότητα, αλλά υστερούν κατά πολύ σε σχέση με το φορτίο ενέργειας που μεταφέρουν τα μονόβολα του 12αριού.

    Επίσης, μια φορά τουφέκισα έναν "καθιστό" κορατζά σε απόσταση 45 μέτρων(μετρημένη) με 4αρια Federal 19,5 γρ. και το πουλί
    σκοτώθηκε ακαριαία(δεν έφαγε σκάγι στο κεφάλι). Εντυπωσιακό…. αφού αυτό το πουλί είναι από τα πιο σκληρά που υπάρχουν.

    Φίλε apopsis από πολλές δοκιμές που έχω κάνει, ε΄χω προσωπικά καταλλήξει στο εξής :
    Οι ελαφριές γομώσεις 9-10,5 γρ είναι πολύ αποτελεσματικές σε αποστάσεις από 10 έως 20 μέτρα. Από εκεί και πέρα
    αποτελεσματικότητα προσφέρουν τα 19 – 20 γραμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #106734

    Παράξενο δεν είναι, αφού το 12άρι μονόβολο έχει πολύ μεγαλύτερη κινητική ενέργεια απ' ότι το 36άρι; Τι έγινε; "Χάθηκε" όλη η κινητική ενέργεια στην πρώτη τρύπα;;;;
    Δεν αμφισβητώ αυτό που λες. Ερώτηση κάνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #106753

    Φίλε apopsis από πολλές δοκιμές που έχω κάνει, ε΄χω προσωπικά καταλλήξει στο εξής :
    Οι ελαφριές γομώσεις 9-10,5 γρ είναι πολύ αποτελεσματικές σε αποστάσεις από 10 έως 20 μέτρα. Από εκεί και πέρα
    αποτελεσματικότητα προσφέρουν τα 19 – 20 γραμ.

    Εγώ φίλε GeorgePap χαίρομαι που μιλάς μετά απο δοκιμές που έκανες εσύ ο ίδιος.
    Βέβαια καί η "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση" θέτει αυτό το διαμέτρημα σε δημιουργικούς συνδυασμούς και πειραματισμούς.

    Πιστεύω ότι τα σκάγια παραμορφώνονται περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο διαμέτρημα στο .410 σε σχέση με την τριβή τους με τα τοιχώματα της κάννης.
    Τα προστατευμένα σκάγια όμως δίνουν πολύ καλύτερες πυκνότητες περί το κέντρο με αποτέλεσμα την άνάγκη για μεγαλύτερη σκοπευτική δεινότητα
    για αποστάσεις πάνω απο 25μ.

    Θα προτείνω λοιπόν το εξής:
    Όσοι απο μάς έχουμε 12άρια να φτειάξουμε φυσίγγια των 11γρ . και αφού ρίξουμε σε χάρτινους στόχους , να συγκρίνουμε αντίστοιχες βολές με 36άρι(.410)με προστατευτικό κύπελο.

    Θέλω να τονίσω ότι η σκόπευση είναι το Α και το Ω για κάθε πυροβολητική δραστηριότητα.
    Θέλω επίσης να υποστηρίξω ότι οι ελαφρές γομώσεις έχουν να κάνουν με λιγότερα σκάγια μέν, αλλά με μεγαλύτερη ενέργεια ανα σκάγι.

    Ερώτημα:
    Τι προτιμάτε, τρυγόνι σκοτωμένο με 4 αργά, ή τρυγόνι σκοτωμένο με 2 γρήγορα σκάγια;

    Οι γομώσεις των 18-19 γρ είναι καλές στο χαρτόνι του σκοπευτικού πειράματος για το 36αρι. Δίνουν περισσότερα σκάγια στο θήραμα επίσης.
    Είναι όμως αντίστοιχα με όλα τα "MAGNUM" όλων των διαμετρημάτων και είναι πιο αργά.(με λιγότερη κινητική ενέργεια και ταχύτητα).

    Πιστεύω ότι η χρήση "MAGNUM" Δηλαδή 3"ιντσών φυσιγγίου για το 36άρι είναι απαραίτητη μόνο όταν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι. Αλλοιώς είναι απλά μιά προσπάθεια απομίμησης των αμέσως επόμενων προς τα πάνω διαμετρημάτων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #106760

    Στο παράδειγμα με το τρυγόνι, εγώ προτιμάω ένα τρυγόνι σκοτωμένο. Τέλος. Το πώς θα το κάνω θα εξαρτηθεί από ποικίλλους παράγοντες. Πού θα κυνηγήσω, με τι μου αρέσει να κυνηγάω, ποια είναι η σκοπευτική μου ικανότητα, ποιες είναι οι αναμενόμενες αποστάσεις βολής, πόση θηρευτική πίεση έχει το μέρος που θα κυνηγήσω, πόσο "χορτασμένος" είμαι με το εκάτοτε θήραμα κλπ κλπ… Εξ' άλλου γι αυτό υπάρχουν και αναρίθμητες επιλογές στην αγορά όπλων και φυσιγγίων, για να καλύψουν γούστα και απαιτήσεις.

    Σε όποιον θέλει να κυνηγάει με 36άρι… με την ευχή μου. Τα δικά μου κυνήγια δεν το επιτρέπουν. Καλό είναι όμως όποιος το επιλέγει να ξέρει γιατί το επιλέγει και ποιες είναι οι δυνατότητές του.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων