ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #416564

    ΜΠΕΦ wrote:
    Το κυνηγι με το 36αρι ειναι πολυ σπορτιβικο συμφωνω.Οσο για τις αποστασεις τα περισσοτερα πουλια περνανε μεσα στα 30 μετρα οπυ ειναι και το δικο μου βεληνεκες με τα οπλα και τα φυσιγγια που μπορω να βρω.Απο κει και περα δεν σημινει οτι τελειωσε το θεμα αφου η σωστη βολη ειναι το ζητουμενο μιας και η μικροτερη σε αριθμο σκαγιων κατανομη δυσκολευει πολυ τα πραγματα. ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Αν τα δυσκολεύει τα πράγματα; Ναί!!! Υπάρχουν όμως οι γομώσεις που είναι μάλλον καταλληλότερες για μεγαλύτερα πουλιά , παρά για τσίχλα (που είναι πολύ δύσκολο θήραμα ούτως ή άλλως). Τουφεκιά με .410 σε λαγό στα 30μ με 5άρια , ισοδυναμεί με λαγό στην τσάντα. αρκεί να σημαδέψουμε καλά. Έκανα πολλά πειράματα και κατέληξα να λέω ότι η σκόπευση είναι το πάν. Αν τύχει ένα όπλο που ταιριάζει, τότε το διαμέτρημα και το βάρος γόμωσης είναι δευτερεύοντα στοιχεία.

     

    Συμφωνω αλλα και οι οριακες βολες συχνα εχουν αποτελεσμα πολλους τραυματισμους και χαμενα θηραματα.Παντως νομιζω οτι μετα τις φετινες εμπειριες με το .410 του χρονου αν ειμαστε καλα θα το χρησιμοποιησω πολυ περισσοτερο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #417142

    apopsis wrote:

    ΜΠΕΦ wrote:
    Το κυνηγι με το 36αρι ειναι πολυ σπορτιβικο συμφωνω.Οσο για τις αποστασεις τα περισσοτερα πουλια περνανε μεσα στα 30 μετρα οπυ ειναι και το δικο μου βεληνεκες με τα οπλα και τα φυσιγγια που μπορω να βρω.Απο κει και περα δεν σημινει οτι τελειωσε το θεμα αφου η σωστη βολη ειναι το ζητουμενο μιας και η μικροτερη σε αριθμο σκαγιων κατανομη δυσκολευει πολυ τα πραγματα. ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Αν τα δυσκολεύει τα πράγματα; Ναί!!! Υπάρχουν όμως οι γομώσεις που είναι μάλλον καταλληλότερες για μεγαλύτερα πουλιά , παρά για τσίχλα (που είναι πολύ δύσκολο θήραμα ούτως ή άλλως). Τουφεκιά με .410 σε λαγό στα 30μ με 5άρια , ισοδυναμεί με λαγό στην τσάντα. αρκεί να σημαδέψουμε καλά. Έκανα πολλά πειράματα και κατέληξα να λέω ότι η σκόπευση είναι το πάν. Αν τύχει ένα όπλο που ταιριάζει, τότε το διαμέτρημα και το βάρος γόμωσης είναι δευτερεύοντα στοιχεία.

    Συμφωνω αλλα και οι οριακες βολες συχνα εχουν αποτελεσμα πολλους τραυματισμους και χαμενα θηραματα.Παντως νομιζω οτι μετα τις φετινες εμπειριες με το .410 του χρονου αν ειμαστε καλα θα το χρησιμοποιησω πολυ περισσοτερο.

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

       Αμα μιλάμε για τσίχλες-κοτσύφια δέν έχεις να χάσεις τίποτα , αλλά σημάδευε καλά!!! Δέν το φαντάζεται κανένας εύκολα, αλλά η σκοπευτική “χαλαρότητα” είναι ο κύριος παράγοντας που χάνουμε ή τραυματίζουμε πουλιά.   Μήν ανησυχείς!  Οι οριακές βολές είναι με 12άρια σε όλα τα μήκη και πλάτη της γής. Το 99% των τραυματισμένων και τελικά χαμένων είναι με 12άρια όπλα. Όχι με τα 36άρια!
    Η ψεύτικη εικόνα του “όπλου που τραυματίζει” αποδόθηκε στο 36άρι μετά απο την κακή σχήση του. Π.χ. να κυνηγάς πέρδικες με 36άρι και σκάγια #9 στα 15γρ. ή τρυγόνια με 13γρ 7άρια…

    Για τσίχλα-κότσυφα-ψαρόνι-ορτύκι ως τα 30+μέτρα τα 10άρια θα θερίσουν ότι πετάει.  Αλλά!!!!….  Στην τσίχλα μπορούμε να βάζουμε και φυσίγγια 36γρ νούμερο 8. και να κοκορευόμαστε ότι την κατεβάσαμε στα 50μ!…..

    Αυτά δέν είναι σοβαρά πράγματα, και θίγουν μάλιστα και κανόνες κυνηγετικής αξιορέπειας.  (για να μήν πώ σκοπευτικής αξιοπρέπειας). Σε καμμιά περίπτωση δέν μπορούμε να αποπροσανατολιστούμε με κάποια βίντεο τυχαίων  αν πρόκειται να καταλάβουμε τι πραγματικά παίζει.

    Αν οι βιομηχανίες δίνανε βάρος στο .410 όσο δώσανε στο 12άρι, θα είχαμε άλλα δεδομένα και αλλα όπλα. Χρησιμοποιήθηκε στην κυνηγετική φιλολογία  κατά κόρον η ωφελιμότητα του βεληνεκούς για κάποια μέτρα απόστασης και όλα γράφτηκαν για το 12άρι με 32 τουλάχιστον γραμμάρια.

    Εγώ μετά απο την τελευταία μου πειραματική γόμωση στα 17γρ με #10 στα 30μ .  κατάλαβα ότι τελικά ο ουρανός  δέν είναι και τόσο ψηλά!!  Δές την!  Η τουφεκιά “μπουμπούνισε” και “βρόντηξε” και εστειλε τα σκάγια εκεί που πρέπει!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #419915

    http://in-order.zxq.net/index.html

    Κοπιάστε να δείτε τις βολές μαζεμένες. Δυστυχώς εδώ είμαστε 3 άτομα τουλάχιστον  που κάπως την είδαμε με τα μικρότερα. Μακάρι να έρθουν και άλλοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    Arcadas στις #420862

    οι συνδεσμοι δεν δουλευουν ανοιγουν το e-artemis ξερει κανεις κατι? ευχαριστω!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #432528

    Πρωτη αναλυση μιας τουφεκιας στα 35 μετρα απο το Μοσσυ 500 στανταρ φουλ τσοκ,Φιοκκι 19γρ. #6(δεν το εχω ανοιξει να δω ακομα να δω το πραγματικο νουμερο),6αρι αστερι κλεισιμο,και στο 1χ1μ χαρτι 111 σκαγια/81 στο κυκλο των 30 ιντσων.Η αποδωση του ειναι β.κυλ,περιπου 53% αν ειναι ωντος 6αρι στα 35 μετρα,και ειναι περιπου η τουφεκια απο ενα #3 NSI lepre στα 50 μετρα απο μια φ.τσοκ καννη,δηλαδη η τουφεκια του Μοσσυ ειναι ισαξια μιας τουφεκιας του 12αριου με το αριστο Lepre στα 50 μετρα,και τα 13 διακεννα επισεις αριστα για τα 81 σκαγια στο κυκλο.Απλα μια ενδεικτικη τουφεκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #432610

    Μεγαλη πορωση το .410. εχω κανει καλα κυνηγια οχι με μεγαλες καρπωσεις αλλα με ωραιες τουφεκιες στα ορια ,εχω ριξει κατω μεχρι και καρακαξα με το οπλακι  αυτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #432612

    Μεγαλη πορωση το .410. εχω κανει καλα κυνηγια οχι με μεγαλες καρπωσεις αλλα με ωραιες τουφεκιες στα ορια ,εχω ριξει κατω μεχρι και καρακαξα με το οπλακι αυτο.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…</div>

    Σε λογικες αποστασεις εχω παρει και τσουκαρ μια φορα σε κυνηγι κουνελιου τα οποια εχει για πλακα,αλλα και νεροκοτα-σαρσελα επισεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #432690

    το φυσιγγιο αυτο της φιοκι,,πραγματικα εχει απιστευτες δυνατοτητες,,ειναι μια γομωση 28αριου.. που την ριχνει 36αρι…..

    αν καποιος ιδιογομωνει μπορει να φτιαξει επισης αξιολογοτατα φυσιγγια εφαμυλα ενος φιοκι ,,αλλα και καλητερα,, με την ενοια να ειναι φτιαγμενα στις αναγκες και στο οπλο του χρηση.. ( για παραδειγμα σε κυνηγια μου με 36αρι εχω αναγκες και μαλληνων ενφραξεων αλλα και αναμυκτων σκαγιων.. κλπ ) πραγμα που αν και να διαθετεις τα χρηματα σε ετοιμα ποιοτητος φυσιγγια οπως ενα φιοκι δεν θα βρεις.

    ενα αλλο που θελω να θεσω σαν θεμα ειναι η υπερβολη των κατασκευαστωνακομα καιστις μερες μας ,, στα οπλα αυτα τα 36αρια,,να λανσαρονται μονιμα με μεγαλες συσφυξεις/

    δεν ειναι το οτι καλητερο για τις μεγαλες γομωσεις..οπως 17 ,,18,,19..γρμ

    στην εφαρμοζμενη σκοποβολη πυληνου δυσκου..αλλα και στο κυνηγι..ειναι πραγματικα υπεροχο το βλητικο αποτελεσμα των φυσιγγιων ,,ειδικα των βαργιων,,μεσα απο τσοκαρισματα της ταξης κυλινδρου μεχρι και ντεμι.

    εν ειχα μια φαμπρικα οπλων..με ανταγωνιστικες τιμες οπως τα ρωσσικα για παραδειγμα.. θα λανσαρα ενα μονοκκανο με 62εκ καννη και 3 τσοκ..εσωτ,,η ακομα καλητερα για φτηνια…εξωτερικα.. ΚΥΛ- ΤΕΣΣΑΡΙ..ΚΑΙ ΝΤΕΜΙ..Η ΑΝΤΕ 2 ΑΣΤΡΑ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #432793

    Καλημερα,χτες ανελυσα τα αλλα δυο χαρτια που ειχα στα 25 μετρα,καθως και ανοιξα και τα φυσσιγκια,ωντος το Φιοκκι ειχε 6αρι στα 17.85 γραμμαρια,με πλαστικο κυαθιο με πτεριγια,οποτε στο κυκλο των 30 ιντσων εκανε 49.99% στα 35 μετρα απο τα 162 σκαγια στη γομωση.Στα 25 μετρα 84.25%,137 σκαγια ηταν μεσ το κυκλο,μια τουφεκια με 6αρι φουλ απο το 12αρι στα 45 μετρα με 34γρ……αλλα εξω απο το κυκλο στο 1χ1μ. το 36αρι  ειχε 4 σκαγια,ενω το 12αρι εχει….75 σκαγια εξω απο το κυκλο πανω στο 1χ1μ.Με το Eley στα ιδια γραμμαρια,170 σκαγια,χαρτονακι παραδοσιακο κλεισιμο στα 25 μετρα,71.76% στο κυκλο,122 σκαγια μεσα,το οποιο στα συγκεκριμενα μετρα συγχωρει περισσοτερα λαθη,6 τμηματα απο τα 16 25χ25εκ. ειχαν τουλαχιστον 10 σκαγια αντι 4 του φιοκκι,και εξω απο το κυκλο στο 1χ1μ. 22 σκαγια.Το συμπερασμα μου ειναι οτι εχω μια τουφεκια του 12αριου με 6αρι στα 45μ. με σχεδων ανυπαρκτα σκαγια πανω στο 1χ1 και εξω απο το κυκλο,στα 25 μετρα,αυτη ειναι και η αποδωση σε σχεση με το 12αρι με αυτα τα φυσσιγκια σε ενδεικτικα επιπεδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #432800

    Σαραντο

    οντως το φιοκι στα χονδρα ειναι 17 μισαρι..

    φτιαχνω και εγω ενα 17,5 σε 6αρι για κουνελια .

    το φτιαχνω για φιλο μου, και δεν το αλαζει με τιποτα..το ριχνει με ποζε ρωσσικο.

    εγω προτιμω ενα παραπλησιο που φτιαχνω στα 16,5 ,,6αρι παλι αλλα σε καλυκα 73αρη (ααυτο εδω ειναι σε 76 ) οχι οτι το 17μισαρι δεν το ριχνω,, απλα το αλλο μ αρεσει περισοτερο.. ( το 16,5 το γεμιζω και με 10-11 για ορτυκια..θαυμασιο!! παντα με κυλινδρο)

    το ριχνω με μονοκ ρωσικο κυλινδρο,, δεν εχω ακομα πιασει κουνελι που να ειναι μισοζωντανο μετα την βολη. ριχνω απο 20 μεχρι 30 μετρα χωρις κανενα προβλημα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #432810

    Μαρκο δεν εχω ριξει με ανοικτοτερο τσοκ,εγω βασικα τα κουνελια τα βαραγα στο καρτερι με το Ελεy με ενα Φαλκο μονοκαννο,το Μοσσυ μονο στη νεροκοτα το δουλευω,αφου για κουνελια δεν παω πια.Το μονο κουνελι που εχω χασει ηταν ενα μακρινο στο καρτερι πανω απο 30 μετρα σιγουρα μπορει να ηταν και εως 40,αποφασιζω να του ριξω ενα Ελεy, μπαμ,το ξαπλωνο παω να το παρω με το πασο μου…ξαφνικα σηκωνεται και παει για τη τρυπα στο σχοινο,αντι να εχω οπλισει,το οπλο αδειο,αλλα ειμαι κοντα και βουταω με το κεφαλι στο σχοινο…αλλα τιποτα ειχε παει κατωBig Smile…παει ο μπαγκσ-μπαννι,αλλα τουλαχιστο πηρα το επομενο σε αλλο σημειο.Οπως εχω παρει και πισω απο συρματοπλεγμα ενα μεγαλο ενα πρωινο με 11γρ.,εχει δυνατοτητες το διαμετρημα,μου αρεσει πως τηναζει  τη νεροκοτα περα,στα μικροτερα θηραματα δεν τα καταφερνω,αλλα με το ογκο του τρηγονιου και πανω κατι γινεται.Ετσι για το μερακι ειναι ωραια,αλλα αν και δεν εχω δικαννο ειναι πανεμορφα σε 36αρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #432959

    Ολη η ιστορια στο .410 εναι η σωστη σκοπευση.Σε θηραμα μεγεθους τρυγονιου και πανω ακομη και με ντεμι τσοκ και 18 γρμ σκαγια στα 30 μετρα το θηραμα πεφτει.

    Για τσιχλες ενα 3-1 τσοκ μεχρι και τα 30 μετρα τις ριχνει σιγουρα το θεμα ειναι ομως οτι με το φουλ θελει καλη σκοπευση στα 30 μετρα για να παρεις το πουλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    slug στις #434234

    Καλημερα.

    Δεν ειναι ακριβως στο θεμα αλλα δεν βρηκα καπου αλλου καλυτερα.

    Αν πρεπει ας μετακινηθει.

    Λοιπον μου αρεσει τρομερα το οπλακι winchester 9410 αλλα η τιμη του ητανε πολυ υψηλη.

    Τωρα που ειδα το rossi rio grande επαθα πλακα.

    Εντυπωσεις απο καποιον;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    slug στις #434372

    Δεν το εχει αγορασει κανενας;

    Καποιος να εχει διαβασει κατι απο εξωτερικο, αρνητικο η θετικο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #434394

    to winchester ειναι ενα θαυμασιο οπλο.. το γνωριζω αρκετα καλα και μπορω να σε πω πως μετα απο πανω απο 10.000 φυσιγγια παραμενει να λειτουργει αριστα.

    ο μηχανισμος του και η εσωτερικη οσο και εξωτερικη ποιοτητα ,,τουλαχιστον σε βαθος χρονου,,αλλα και χρησεως ειναι περα του δεοντος ικανοποιητικη.

    απ την αλλη το μονο που γνωριζω για τα ροσσι ειναι  οτι ειναι πανομοιοτιπα του μαρλιν..που με την σειρα του ειναι κοπια κατα ενα τροπο του winchester ………

    σε καθε περιπτωση..και μη γνωριζοντας το δευτερο οπλο.. αν επρεπε για λογους κοστους να σκεφτω.

    θα εψαχνα ενα μεταχειρισμενο winchester  ( μιας και εχει σταματησει  η παραγωγη του..και λογω του οτι ειναι ενα ειδικο οπλο )

    κατι θα βρεθει στην αγορα μεταχειρισμενων.

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 406 έως 420 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων