ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ 36αρι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #106812

    Ένα στοιβαρής κατασκευής 36άρι (.410 bore) όπως το Winchester, το Marlin, κλπ. είναι ότι πρέπει για να δεχτεί φυσίγγια με ιδιοκατασκευασμένα μονόβολα που μπροστά τους κάθε εργοστασιακό μονόβολο θα μοιάζει με παιδικό παιχνιδάκι.
    Λευτέρης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #106815

    Ο φίλος GeorgePap είπε:

    "Αλλά, το κυριότερο είναι ότι μπορεί να προσφέρει πολλά στην παιδεία ενός κυνηγού(π.χ. εγώ έμαθα να ρίχνω στα πουλιά
    που είναι "κοντά", αλλά και να σημαδεύω καλίτερα, αποφεύγοντας σπατάλη θυράματος με άσκοπους τραυματισμούς).
    Κατά τα άλλα και εγώ με 12αρι κυνηγάω τώρα."

    Αναφέρει :
    1.Παιδεία κυνηγού.
    2.Να σημαδεύω καλύτερα.
    3.Να μήν τραυματίζω το θήραμα άσκοπα.
    4.Να χρησιμοποιώ όλα τα διαμετρήματα.

    Σοφά και καλοζυγισμένα λόγια. Συμφωνώ απο καρδιάς.

    Ένα πράγμα όμως θέλω να τονίσω σε όλους τους τόνους .
    Τα σκάγια και οι βολίδες έχουν την ίδια δύναμη και ταχύτητα σε όλα τα διαμετρήματα.

    Και χωρίς να καταχραστώ τα λόγια του προλαλήσαντα, θα πω ότι η καλή σκοπευτική ικανότητα
    φέρνει τα θηράματα κάτω , και όχι τα 15 κιλά σκάγια.
    Εγώ δέν ρίχνω με σκάγια σε τίποτα πάνω απο 30 μέτρα.
    Επιτέλους υπάρχουν όρια στα γραμμάρια των γομώσεων.
    Πολύ εύκολα κάποιοι θεωρούν το 36άρι περιορισμένου βεληνεκούς.
    Το βάζουν στα 15, στα 18 ,στα 20 μέτρα….
    Αυτοί λοιπόν οι ίδιοι, πόσο θεωρουν ότι "κόβει" το 12άρι τους;
    25, 38, 80 μέτρα;
    Το 12άρι το χρησιμοποιώ και γώ.
    Στα 35 μέτρα το 30% των σκαγιών είναι άχρηστα.
    Στα 40 μέτρα το 50% επίσης.
    Καταλήγουμε λοιπόν στη "μπούκα" της επιτυχίας που έρχεται με την καλή σκόπευση.
    Έ λοιπόν η σκόπευση δίνει καρπούς και όχι τα γραμμάρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #106816

    "Ένα στοιβαρής κατασκευής 36άρι (.410 bore) όπως το Winchester, το Marlin, κλπ. είναι ότι πρέπει για να δεχτεί φυσίγγια με ιδιοκατασκευασμένα μονόβολα που μπροστά τους κάθε εργοστασιακό μονόβολο θα μοιάζει με παιδικό παιχνιδάκι.
    Λευτέρης."

    Δώσε οδηγίες φίλε μου . Τα αυτιά μας είναι ολάνοιχτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #106817

    apopsis,
    Αυτό που πρέπει να μετρηθεί πρώτα είναι η εσωτερική διάμετρος (αυλός) της κάνης. Ας υποθέσουμε ότι αυτή η διάσταση για κάποιο συγκεκριμένο όπλο είναι .410". Κατόπιν πρέπει να κατασκευαστεί ένα καλούπι για χύτευση μολύβδου που θα έχει αυτή τη διάσταση και λίγο μεγαλύτερη, πχ. .412". Το σχήμα του βλήματος θα πρέπει να μοιάζει με το τρίτο (Modern Minie, Target Design) που φαίνεται στην παρακάτω σελίδα:
    http://www.leeprecision.com/cgi/catalog/br…g/blackpow.html
    Μιας και το καλούπι θα γίνει παραγγελία, έχεις τη δυνατότητα να το παραγγείλεις έτσι, ώστε, το βλήμα που θα βγαίνει από αυτό να έχει μια μικρή τρύπα στο κέντρο της βάσης του, τις διαστάσεις της οποίας μπορείς να τις καθορίσεις εσύ. Σ' αυτή τη τρύπα θα βιδώνει η βίδα που θα συγκρατεί την πλαστική τάπα που θα τοποθετήσεις στη βάση του βλήματος για να του δώσεις ευστάθεια κατά την πτήση και η οποία θα έχει την ίδια διάμετρο με το βλήμα και μήκος από 1/3 μέχρι 1/2 του μήκους του βλήματος.
    Μετά τη χύτευση, το βλήμα θα πρέπει να μετρηθεί και αν χρειαστεί να καλιμπραριστεί στην ίδια διάμετρο με τον αυλό της κάνης ή .001" μεγαλύτερο (όλες οι παραπάνω διαστάσεις είναι σε ίντσες).
    Η πλαστική τάπα που θα τοποθετηθεί στη βάση του βλήματος θα πρέπει να είναι συμπαγής και να έχει μια τρύπα στο κέντρο της που θα περνάει η βίδα που θα τη συγκρατεί στη βάση του βλήματος. Το υλικό της τάπας μπορεί να είναι μαλακό πολυεθυλαίνιο και μπορείς να το προμηθευτείς σε ράβδους και να το διαμορφώσεις ανάλογα και ακόμη κατά την κατεργασία του μπορείς να δημιουργήσεις και "φούστα" στη βάση του πλαστικού ώστε να μην είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις έξτρα τάπες επάνω στην πυρίτιδα.
    Όπως φαίνεται στη φωτογραφία, ο σχεδιασμός του βλήματος είναι τέτοιος που επιτρέπει τη χρήση ρελιάστρας.
    Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μια πολύ αργή πυρίτιδα, κατάλληλη για το διαμέτρημα .410 και, φυσικά, πριν χρησιμοποιήσεις τα φυσίγγια θα πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να τα δοκιμάσεις σε βλητικό σταθμό.
    Όπως βλέπεις, το όλο σύστημα είναι αρκετά δαπανηρό και απαιτεί πολύ δουλειά από μέρους σου, αλλά, έχει σαν αποτέλεσμα την αναβάθμιση ενός όπλου διαμετρήματος .410 από το να χτυπάς κουτάκια αναψυκτικών στο να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο κυνήγι με τις ίδιες αξιώσεις που θα χρησιμοποιούσες και ένα όπλο διαμετρήματος 41 Magnum.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #106823

    Φίλε elvas,
    αν και είμαι τελείως ανίδεος από θέματα ιδιογόμωσης, το site που αναφέρεις είναι πάρα πολύ εντυπωσιακό.
    Οι άνθρωποι έχουν κάνει φοβερή δουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107207

    Φίλε Elvas
    Μπαίνω στον δύσκολο δρόμο των πειραμάτων.

    Πάντως θα στέλνω αποτελέσματα απο ότι κάνω.
    Οι ιδιοκατασκευές έχουν μια ασύγκριτη γοητεία.
    Ο πειραματισμός με διάφορα υλικά είναι ένας έρωτας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107231

    ****Γι αυτό το λόγο πιστεύω πως με κάποιο καραμπινάκι με καλά σκοπευτικά, θα μπορεί κάποιος να ρίχνει και σε 60-70 μέτρα. Μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια
    έχω δει να κυκλοφορούν magnum μονόβολα και μάλιστα ολόκληρος ο κάλυκάς τους ειναι από μέταλο και δίνει την αίσθηση σφαίρας.****

    -Μου φαίνεται τέτοια είναι τα ρώσικα BARNAUL
    Αν θυμάμαι 19€ το κουτί τών 10!!!!
    Μπορεί όμως να κάνω και λάθος.
    Πάντως θα έχουν μεγάλη αντοχή στην αναγόμωση…

    Για το θέμα των πυροσβεστήρων:

    Διάβασα πρόσφατα ότι τα μονόβολα .410 κάποιες εταιρίες τα κατασκευάζουν με σκληρό κράμα ενώ στα μεγαλύτερου
    διαμετρήματος μαλακότερο μόλυβδο.
    Μου φαίνεται εδώ ότι είναι μάλλον ζήτημα σκληρότητας, γιαυτό μπορει να υπάρχει η διαφορά με το 12άρι
    που έχει σαφώς μεγαλύτερη κινητική ενέργεια ,3πλάσια τουλάχιστον.

    Φαίνεται λογικό.
    Το .410άρι έχει μικρό βλήμα και μικρή μάζα. Αν αυξηθεί η διατρητότητα λόγω σκληρότητας , τότε εκμεταλλευόμαστε
    ακόμη περισσότερο την ενέργεια του .
    Η διάτρηση όμως δέν είναι πάντα "πανάκεια"
    Είναι πάντως κάτι αρκούντως σοβαρό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107559

    Όταν λέμε "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση". Τί εννούμε;

    -Ηχητική χρήση , ας πούμε, στο γάμο του καραγκιόζη ίσως;
    -Πιθανή υποκατάσταση πιστολακίων εκτόξευσης πασχαλιάτικων φωτοβολίδων;
    -Αυτοάμυνα;
    -Δημιουργία τρυπών στον κήπο για να φυτέψουμε κολοκυθιές;
    -Υποκατάσταση του ρόπαλου του Baseball;
    -Μπαστούνι για απογευματινούς περιπάτους;

    Ή μήπως εξόντωση επιβλαβών;
    Ποιών επιβλαβών;
    Σκνίπες και κουνούπια;

    -Με ενοχλεί ο όρος "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση"…..
    Είναι τόσο ανεδαφικός μέσα στην ασάφειά του , τόσο όσο να αυτοκαταργείται.

    Αμέτρητα θηράματα έπεσαν απο πυροβολισμούς 36αριών (.410) στον παρελθόντα
    αλλά και στον νύν αιώνα.

    Συνεχίζουν να πεύτουν με το 36αρι ότι και να κάνουμε…………..

    Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να υποστηρίξουμε τους λάτρεις όλων των διαμετρημάτων.
    Να στηρίξουμε τη σιγουριά (Έστω και σε ψυχολογικό επίπεδο¨σιγουριάς¨) του κάθε χρήστη με το
    όπλο του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #349805

    Όταν λέμε "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση". Τί εννούμε;

    -……………………………..
    -Με ενοχλεί ο όρος "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση"…..
    Είναι τόσο [b]ανεδαφικός μέσα στην ασάφειά του , τόσο όσο να αυτοκαταργείται.[/b]

    ……………………………………….

    [font=”Verdana”]Νομίζω ότι ήμουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ σε προηγούμενα μυνήματά μου.
    Καλό είναι να διαβάζουμε προσεκτικά τα μυνήματα που σχολιάζουμε!!!
    Πριν με ψέξεις για "ανεδαφικότητα και ασάφεια", έπρεπε να δεις τουλάχιστον τι έχω γράψει…..
    Είμαι ανοιχτός στην καλόπιστη κριτική αρκεί να είναι τεκμηριωμένη με επιχειρήματα και όχι φληναφήματα.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #349806

    [color=”#A0522D”][font=”Verdana”]Φίλοι μου οπαδοί του 36αριού, καλό είναι όταν διατυπώνουμε κάποιες απόψεις (και μάλιστα με απόλυτο τρόπο) να τις τεκμηριώνουμε.

    Το 36αρι ΔΕΝ έχει "φτιαχτεί" για λαγό ή αγριογούρουνο, [[size=4]b] η συλλογιστική της κατασκευής του έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όχι απαραίτητα αμιγώς κυνηγετικούς (εκπαίδευση νέων και παιδιών, εισαγωγή στα σκοπευτικά αθλήματα πήλινου στόχου, χρήση από άτομα με ειδικές ανάγκες, μη οχλούσα χρήση σε κατοικημένες περιοχές ΝΑΙ!!!, κ.λ.π.) [/b][/size]
    Από την άλλη μεριά, έχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να αποφεύγουμε άσκοπους τραυματισμούς θηραμάτων και "τα 2 3ρια δυστυχώς ΔΕΝ καταβάλουν άνετα τον λαγό", ανατρέξτε σε βαλλιστικούς πίνακες που ισχύουν εδώ και δεκαετίες (π.χ. Burrard) και θα καταλάβετε ότι δεν έχουν άδικο οι ειδικοί που "ζητούν" 4 ή και 5 σκάγια σε ΖΩΤΙΚΑ σημεία του λαγού για την καταβολή του. Λαγοί έχουν "θηρευτεί" και με φλομπεράκια ακόμα και με σφεντόνες αυτό δεν σημαίνει πως τα όπλα αυτά είναι κατάλληλα για λαγό!!!
    ……………………………………………………………….
    Κάντε κάποιες συγκριτικές δοκιμές 36αριου και 12αριου (με επιστημονικά αποδεκτό σύστημα) στον πίνακα και τα ξαναλέμε. Έχετε υπόψη σας ότι ισχύει: «Η ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΒΟΛΗ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ, ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ (βλ. Burrard, Oberfell & Thompson, G. Thomas, κ.α.». ………………………………….
    Δεν είμαι αντίθετος στην χρήση του 36αριου, ή «πολέμιός» του, ίσα – ίσα. Απλά [b]θεωρώ ότι πρέπει να πηγαίνουμε στο κυνήγι με εξοπλισμό που εξασφαλίζει ακαριαία καταβολή του θηράματος.[/b] Η μόνη κυνηγετική χρήση του 36αριου που αποδέχομαι είναι κυνήγι ορτυκιού και τσιχλοκότσυφων σε κοντινές αποστάσεις και πάλι με επιφυλάξεις. Αλλά πάλι θα προτιμούσα το «πιο κυνηγετικό 20αρι» που έχει σαφώς ΠΟΛΥ μεγαλύτερες και ευρύτερες δυνατότητες.[/font][/color]

    Την "ασάφεια" που την είδες φίλε "Άποψις";

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #349807

    Την "ασάφεια" που την είδες φίλε "Άποψις";

    http://www.4-10.freeuk.com/TheTwoFacesOfThe410.pdf... Μια ματια σε αυτη τη σελιδα αγαπητε prowler θα σας λυσει καποιες απορειες και ισως ξεκαθαρισει ελαφρως το θεμα.το ασφαλες της καταβολης του θηραματος δεν το εξασφαλιζει παντως το οτι το 12αρι εχει πολα σκαγια.. κα;ι σε αυτο το θεμα πανω εχω πολλα να αντιπαραθεσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #349808

    [font=”Verdana”]Ποιες απορίες να μου λύσει; :angry:
    Ποιο θέμα «να ξεκαθαρίσει;» ;)

    Εγώ απλώς ρωτάω που υπάρχει ασάφεια στα μυνήματά μου… :P

    Υ.Γ. Το link δεν δουλεύει δεν ξέρω αν φταίει ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ τώρα…. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    740
    αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ στις #107605

    lathos to eixe kanei o mark_cal_20
    auto enai

    http://www.4-10.freeuk.com/TheTwoFacesOfThe410.pdf

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #349810

    [color=”#8B0000″][font=”Verdana”]Ποιες απορίες να μου λύσει; :angry:
    Ποιο θέμα «να ξεκαθαρίσει;» ;)

    Εγώ απλώς ρωτάω που υπάρχει ασάφεια στα μυνήματά μου… :P

    Υ.Γ. Το link δεν δουλεύει δεν ξέρω αν φταίει ο υπολογιστής που χρησιμοποιώ τώρα…. [/font][/color]

    http://www.fourten.org.uk,,,και ριξτε μια ματια στο πρωτο θεμα ,,,,the 2 faces of the 410… αποριες πανω σε βλητικες δυνατοτητες του 410 στα 30-35μ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #107633

    Φίλε prowler r

    Αν ο όρος "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση" ήταν δικός σου , θα σε ρωτούσα προσωπικά.
    Δεν αμφέβαλλα ποτέ για την σαφήνεια των μηνυμάτων σου, αλλα για την διατύπωση ενός όρου (απο πολλούς)
    που είναι κατα τη γνώμη μου ασαφής.
    Έχω το δικαίωμα να τον αμφισβυτώ.
    Σε πολλά με κάλυψε ο συνομηλητής mark cal 20
    Αλλά ο όρος "μή αμιγώς κυνηγετική χρήση" όταν πρόκειται για παιδιά, ή άτομα με αναπηρίες δέν μου αρέσει.
    Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι αυτός ο όρος εφευρέθηκε απο κάποιον "αμιγή χρήστη 12αριού".

    Δηλαδή το 36άρι είναι το μεταβατικό στάδιο για 20άρια και 12άρια;
    Το 36αρι είναι το μέσον και ο σκοπός είναι το 12άρι;

    Λές:
    "Δεν είμαι αντίθετος στην χρήση του 36αριου, ή «πολέμιός» του, ίσα – ίσα. Απλά θεωρώ ότι πρέπει να πηγαίνουμε στο κυνήγι με εξοπλισμό που εξασφαλίζει ακαριαία καταβολή του θηράματος. Η μόνη κυνηγετική χρήση του 36αριου που αποδέχομαι είναι κυνήγι ορτυκιού και τσιχλοκότσυφων σε κοντινές αποστάσεις και πάλι με επιφυλάξεις. Αλλά πάλι θα προτιμούσα το «πιο κυνηγετικό 20αρι» που έχει σαφώς ΠΟΛΥ μεγαλύτερες και ευρύτερες δυνατότητες."

    -Πόσα πουλιά τραυματίστηκαν (και συνέχεια τραυματίζονται)με 12άρια;
    Πολύ περισσότερα σίγουρα απο τα 36άρια… Ψέμα ή αλήθεια;
    -Η ακαριαία καταβολή του θηράματος δέν εξαρτάται απο το διαμέτρημα , αλλά απο την σκοπευτική και κυνηγετική δεινότητα.
    Η άμεση καταβολή δεν έχει να κάνει με βάρος γόμωσης, αλλά με σωστή εκτίμηση απόστασης , σκόπευσης, και προετοιμασίας γι`αυτό απο το σπίτι.
    Ο χρήστης του 36αριού ξέρει που πάει , τί κυνηγάει, πως ρίχνει το όπλο του , τι επιλέγει να κυνηγήσει και πώς.
    Το να μιλάμε για διαμετρήματα μπορεί να μας οδηγήσει σε λάθη.
    Τελικά το βάρος γόμωσης είναι το κυρίαρχο θέμα.

    Το 36αρι έχει μιά τεράστια γκάμα γομώσεων και λύσεων ως τα 19,5γρ.
    Απο κεί και πέρα ξεκινάει μιά φιλοσοφία που αφορά μάλλον το συναίσθημα της σιγουριάς του χρήστη γραμμαρίων, και μάλιστα σε ψυχολογικό επίπεδο.
    Εκεί ,και μόνο εκεί θα τοποθετούσα την εκπαιδευτική ωφέλεια που παρέχει ένα 36άρι.

    Βέβαια αυτή δέν είναι "αμιγώς" ωφέλεια 10άχρονων αγοριών ή 14χρονων κοριτσιών, αλλά είναι και ωφέλεια 40άρηδων καί "έμπειρων" κυνηγών ή άλλων
    χρηστών που συνήθως δέν "περπατάνε" με κάτι λιγότερο απο 36-34γρ.

    Οι μόνοι βαλλιστικοί πίνακες που πείθουν είναι τα χαρτιά που πυροβολούμε σε διαφορετικές αποστάσεις όταν δοκιμάζουμε ένα φυσίγγι.
    Αλλοιώς οδηγούμαστε σε "προκαθορισμένα" βάρη μολύβδου και "ενδεδειγμένα" διαμετρήματα που απέχουν απο την πρακτική και την ελεύθερη επιλογή.

    Το λειόκανο εμπίπτει (όπως και η ίδια η βαλλιστική τέχνη) σε μιά τόσο δημιουργική -γοητευτική διαδικασία ατομικών εξετάσεων, που είναι δύσκολο
    να υοθετήσουμε το δόγμα "ΛΥΘΗΚΑΝΟΛΑ".

    Ευχαριστώ και αποδίδω τιμή στους αξιόλογους συνομηλητές .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 439 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων