ΔΟΛΩΜΑΤΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #107307

    xm xm xm……gia to tyri exw akoysei kai diavasei se periodika…..sygkekrimena edam….me kalyteri periodo ton aygoysto kai pithana thiramata tsipoures lkai sargous.
    \to exw dokimasei kai den tsimpise lepi………pithanon na min itan i tixeri toy mera!!!!

    an to kaloskeftoyme kai sti feta TSIMPANE TA PSARIA…PSOMOTYRI (mallon edw kai enan kairo….)…alla giati oxi kai sto edam?

    tha to ksanadokimasw.

    allo poy exw akoysei egw einai oti palia stin kalymno pianane oygenes mesa se kofinia (kioyrtoys)kai vazane gia na tis proselkisoyn kapoio xorto……kserei kaneis ti itan ayto poy evazan?…..itan thalassino fyto? itan steriano?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107369

    Καλησπερα σε ολους. Πολυ ενδιαφερον το θεμα, αν και δε το χα προσεξει παλιοτερα. Μιας και αναφερεστε σε παραξενα δολωματα εχετε υποψιν οτι αρκετα αφροψαρα σε απικο προτιμουν τη ζυμη, απο ψωμι, ζυμωμενη με τυρι, ή ταραμα, και αρκετες φορες με αυγα αχινου. Και μιλαω για ψαρια οπως σαργους και μελανουρια κυριως, και μεγαλες γοπες του Σεπτεμβρη. Επισης πολυ καλες ψαριες εχω κανει, παλι απικο, πατωτα για σκαρους, με ποδαρατο κοχυλι (σκαρτσινι). Τελος καλο ψαρεμα σε καθετη, παπαγαλακια, ειχαμε κανει με λουκανικο Φρανκφουρτης. Αντε βγαλε ακρη….

    Φιλε Blekos δε ξερω για ουγενες, αλλα πιτσιρικια βαζαμε κερτους για σκαρους με κολοκυθοφυλλα. Τα αποτελεσματα δεν ηταν παντα φοβερα, αλλα ειχαμε αρκετες φορες επιτυχιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #349681

    ΒΙΚΤΩΡΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ….??

    ΕΝΟΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΣΟΥΛΕΣ ….?? ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ …??

    ΑΝ ΕΝΟΕΙΣ ΑΥΤΑ ………..ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ ….!!!! ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΝΟΩ ….. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΙΜΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΤΟΥΣ …..!! ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΔΟΥΛΕΨΕ ………….ΡΟΠΑΛΟ ….!! ΕΒΓΑΛΑ ΤΟΝ ΣΚΑΡΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΡΚΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΙΣ ΕΒΑΖΑ ΜΕΣΑ ………..ΤΡΩΓΑΝΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ………ΦΙΝΙΤΟ :angry: ;) :P :P

    ΒΓΑΖΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ……….ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΕΒΓΑΖΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ …!!! 2-3 ΚΙΛΑ ΣΕ 1,5-2 ΩΡΙΤΣΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ

    ΜΕΤΑ ΦΡΕΣΚΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ ………. ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΑΚΙ ΜΑΣ ………!!! ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΟ ΨΑΡΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ………….ΑΛΛΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΣΕ ΧΕΡΙ …!! (κατι θα ξέρουν αυτοί).

    ΦΕΤΟΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ………..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΩ ΞΑΝΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    124
    Fidel90 στις #107377

    ΓΙΩΡΓΟ ΜΕ ΚΑΘΕΤΗ ΤΙΣ ΕΒΓΑΖΕΣ??? ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠ'ΕΞΩ ΚΑΘΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΨΑΡΕΥΩ ΜΕ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΠ'ΕΞΩ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #107381

    ΜΕ ΚΑΘΕΤΗ , ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΡΗΧΑ ΣΤΑ 4-6 ΜΕΤΡΑ…!!

    ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑ ΚΟΛΠΑΚΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΚΕΙ ……………ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΡΙΓΩΝΟ ……!! ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ ….!! ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΡΜΑΤΑΚΙ ………ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΜΑΛΟ 5-6 εκατοστα ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΙΑ… ΕΤΣΙ ΤΡΑΒΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕΤΗ ΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΥ ΑΚΡΗ ………..ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΣΕΡΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ ………ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΣΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΑΜΜΟ……ΕΤΣΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ……….ΤΗΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΟ ΔΟΛΩΜΑΤΑΚΙ ΣΟΥ ΣΑΝ ΤΡΕΛΕΣ …….ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΓΑΖΕΙΣ 2-2……….!!!

    ΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΒΓΑΖΑΜΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΡΙ ΚΑΙ ΓΑΡΙΔΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107382

    Γιωργο ακριβως αυτα. Παπαγαλους τα λενε εδω, και βγαινουν κυριως πορτοκαλι τα μικρα, αλλα αν εισαι τυχερος πετυχαινεις τους πρασινους που ειναι μεγαλυτεροι και πολυ πιο νοστιμοι. Καθετη, με γαριδουλα ξεραμενη λιγο, ειναι οτι πρεπει. Για να το ξεδολωσεις, θες ενα πηρουνακι, το τρυπας ακριβως πισω απο το κεφαλι και το κρατας ακινητο. Δαγκωνει ασχημα, γιατι οπως και ο σκαρος, θρυμματιζει κοραλια, και τρεφεται με τα σκουληκια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #349686

    ΓΙΑ ΤΟ ΔΑΓΚΩΜΑ…………….ΑΣΕ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ :angry: ;) :P

    ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΚΑΡΟΣ …..??

    ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΚΤΩΡΑ ……ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΥΘΟ ΠΟΥ ΖΟΥΝΕ.

    ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΣΤΙΜΙΑ …?? ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ….?? Η ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ..?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107384

    Tηγανητα τα εχω φαει, με ελαιολαδο. Ο σκαρος δεν δαγκωνει, αλλα αν προσεξεις το στομα του, εχει δοντια ικανα να σπασουν πολυ σκληρα κελυφη. Φανταζομαι οτι θα υπαρχουν και μεγαλα πορτοκαλι, ομως μεχρι στιγμης οσα εχω πιασει ειναι ετσι οπως στα λεω. Εχουν πλακα οπως τα ξεδολωνεις, που γυρνανε το κεφαλι τους να σε δαγκωσουν. Και αν το κανουν ειναι οντως επωδυνο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #107393

    Σαν αρπακτικα γυρνάνε την κεφάλα τους ….!!!

    και 2-3 δοντάκια στην μέση………!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    PAGANI στις #107394

    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΨΑΡΕΨΕΙ ΚΑΤΣΟΥΛΕΣ
    ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΑΟΥΣΕΣ ΚΑΙ Η ΕΛΑΦΟΝΗΣΟΣ

    ΦΙΛΙΚΑ ΦΩΤΗΣ
    Κ.Σ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #107412

    ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΑΣΤΑΕΙ ΕΚΕΙ .

    ΑΦΟΥ Ο ΒΥΘΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΝΕΡΑ ……….ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ………Η ΚΑΤΣΟΥΛΑ.

    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΣΠΙΣΤΟΥΣ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕΙ ΝΟΜΙΖΩ………….ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΔΟ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΠΡΟΣ 50-55 € ΤΟ ΚΙΛΟ ………!!!

    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΣ ΔΟΥΝΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #349704

    Ωραιος. Καλος μεζες και για γνωστες μιας και δε πιανει το ματι :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #107553

    Γειά σας.
    Εγώ έχω πιάσει ελάχιστες κατσούλες. Σε μέγεθος 12 – 15 εκατ. Σε ριχό αμμώδη βυθό με δόλωμα γαριδούλα. Εντύπωση μου έκανε η αντίσταση που προβάλει το ψαράκι αυτό, η δυσκολία που είχα να την πιάσω- τινάζεται/στριφογυρνάει/γλυστράει, το μικρό της στόμα με τα κοφτερά δοντάκια, Σαν γεύση, τιγανιτή είναι μέτρια με άσπρο μαλακό κρέας. Τίποτα το ιδιαίτερο. Τώρα αν υπάρχουν μεγαλύτερες … εμένα δεν μου έχουν τύχει. Δεν μπορώ να την συγκρίνω με σκάρο γιατί οι σκάροι που έχω πιάσει σε Σάμο, Μήλο και Κρήτη ήταν κατά "πάρα πολύ" μεγαλύτεροι και νοστιμώτεροι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #107567

    Μη συγκρινεις το σκαρο. Ειναι μακραν πιο νοστιμος, και κανει καλυτερο τραβηγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    BLEKOS στις #353239

    λοιπον φιλοι και φιλες…..ακουσατε ακουσατε!!!!!

    καταφερα και δοκιμασα σαν δολωμα το σκουληκι του οποιου το ονομα δεν γνωριζω(το ακριβες ονομα)…ειτε σκολοπενδρα….ειτε λαλα οπως το λενε εδω δουλευει μια χαρα.

    εχουμε και λεμε, πριν κανα μηνα ειχαμε ριξει παραγαδι και ετυχε να πιαστουν 3-4 απο αυτα στα αγκιστρια…..το φιλαρακι που παμε παρεα κοροιδευε και δεν ηθελε καν να μπει στη διαδικασια να κρατησουμε καποιο απο αυτα….εν τελει για να μην τα πολυλογω κρατησα δυο. αφου τα παστωσα και τα εβαλα καταψυξη (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩς ΔΕΝ ΤΑ ΕΠΙΑΣΑ ΜΕ ΓΥΜΝΑ ΧΕΡΙΑ….ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΩ ΦΟΒΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ!!!!)……ερχεται λοιπον μια καλη ημερα που θα πηγαιναμε για παραγαδι.δολωσαμε το παραγαδι 150 αγκιστρια, τα130 με τσουτσουνι ,15 με λαλα, 5 με γαριδα.

    στα 15 αγκιστρια που ειχα δολωσει λαλα ειχα δεσει κορδονακια στο πρωτο και το δεκατοπεμπτο παραμαλο, κι αυτο για να εντοπισω τα αγκιστρια με το συγκεκριμενο δολωμα σηκωνοντασ το. εκεινη η ψαρια μας εδωσε 5 κιλα, μελανουρια,σαργουδακια,κανα 2 σαβριδια και δυο γοφαρια 800γρ και 1κιλο.

    και στα 15 αγκιστρια με λαλα δεν υπηρχε δολωμα, συν το οτι τα δυο γοφαρια,ενα σαβριδι και δυο μελανουρια ηταν μεσα στα 15 αγκιστρια που ειχαν λαλα………!!!!

    θελετε να το πειτε τυχη,κωλοφαρδια και δεν ξερω εγω τι αλλο?…..γνωμη μου ειναι οτι το σκουληκι αυτο αποτελει τροφη για τα ψαρια. οποτε ξαναβρω θα δοκιμασω να το δολωσω και θα ενημερωσω. θα παρεθετα τη φωτογραφια της ψαριας μα δυστυχως δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι και η φωτο ειναι στο κινητο μου. αυτες τις μερες αναμενω εναν υπολογιστη,βαζοντας ιντερνετ θα την ανεβασω.

    παντως οσοι πιασετε αυτο το σκουληκι δοκιμαστε το, μην το πιασετε με γυμνα χερια δεν ξερω τι προκαλει, απ οτι λενε οι πολλοι….φαγουρα. το θεμα ειναι οτιο κατι παρομοιο ακουγοταν και για το γυαλισιο, γυαλοπουτσο:lol: μα ειναι εντελως ακακος.δοκιμαστε και περιμενω νεα σας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 61 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων