MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 736 έως 750 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #384148

    Ναι Μάριε, για αυτό έίπα όπου είναι απαραίτητο.

    Επρεπε να γράψω μόνο και μόνο τότε, όταν αυτό είναι απαραίτητο 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #384154

    Ναι Μάριε, για αυτό έίπα όπου είναι απαραίτητο. Έπρεπε να γράψω μόνο και μόνο τότε, όταν αυτό είναι απαραίτητο

    Ναι Φίλε Σπύρο, απολύτως σαφές ήταν αυτό που έγραψες, δεν χρειάζεται να το διορθώσεις….. μια επισήμανση χάριν της συζητήσεως έκανα, πολύ καλά το είπες  😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384505

    meligSpiros wrote:
    Ομως, ένα πιό σφιχτό τσόκ με το ίδιο καλό φυσίγγι, θα μάς δώσει λίγα ακόμη μέτρα ωφέλιμου βεληνεκούς, όπου είναι αυτό απαραίτητο. Και κάποιοι ιδανικοί συνδυασμοί τσόκ-φυσιγγίου, θα δώσουν ακόμη μεγαλύτερο ωφέλιμο βεληνεκές, όπου είναι απαραίτητο ( ξαναλέω για να μην παρεξηγηθούν οι πολέμιοι των μακρινών βολών)

    Θα χάσουμε όμως αρκετά μέτρα στις κοντινές αποστάσεις καθώς ακόμα και να βρούμε το θήραμα, θα το διαλύσουμε!

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    Συμφωνο και εγω με το Μαριο,ετσι ειναι σε δυσκολευει κοντα,και πρακτικα μακρυα δεν προσφερει τιποτα,μια τουφεκια φουλ στα 45 μετρα απλα βαζει μερικα σκαγια επιπλεων,περιπου 10 για να κανω μια συγκριση των καννων του Μπαικαλ με το ντεμι,αλλα τα διακενα στη κατανομη ιδια και περισσοτερα πολλες φορες.Αλλα ομολογω οτι ο κυκλος των 30 εκατοστων ηταν πιο καθαρος απο διακενα απο το ντεμι.Τωρα πανω σε μια επιφανεια θηραματος ενος παππιου,ολη μερα να το τουφεκας οριακα,διαφορα στη συγκεντρωση πανω σε αυτη την επιφανεια δεν υπαρχη,το ιδιο spread σε συγκεντρωση υπαρχη.Και το βελενεκες δεν αυξανεται,γιατι τα σκαγια πανω στο θηραμα δεν αυξανονται απο τη φουλ,αλλα και στο κυνηγι υδροβιων δεν εννοιωσα βλητικα αναπηρος αφηνοντας τη φουλ στην ακρη και κυνηγοντας με ντεμι.Ο πινακας,η φιγουρα του παπιου,αλλα και η φιγουρα πλαισιο περνοντας την μεσα απο τη κατανομη του πινακα,και τελικα στο ιδιο το κυνηγι,με εχουν πεισει να μην ξαναβαλω φουλ στο βαλτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #384521

    Αν κατάλαβα καλά, το φούλ θα βάλει καμιά 10αριά σκάγια παραπάνω στα 45 μέτρα(δεν ξέρω σε τι μέγεθος πίνακα αναφέρεσαι εδώ)  με ίσα η και περισσότερα διάκενα , αλλά ο κύκλος των 30 εκ έχει λιγότερα διάκενα. Μέ άλλα λόγια, με το φούλ έχεις κέρδος μόνο στο κέντρο της τουφεκιάς και όχι στην περιφέρεια.

    Σε αυτό το κέντρο λοιπόν η φιγούρα του θηράματος δεν θα πάρει περισσότερα σκάγια;

    Δεν θα βρεθεί περισσότερες φορές εκτός διακένων;

    Δεν είναι πιό αποτελεσματικό το κέντρο του φούλ σε σχέση με του ντεμί;

    Γιατί αν τελικά εννοείς ότι απλώς είναι πιό δύσκολο να βάλεις το παπί στο κύκλο των 30 εκ, δεν θα διαφωνήσω καθόλου.

    Δεν είναι νέο αυτό, πάντα λέμε ότι τα ανοιχτά τσόκ γεμίζουν την τσάντα και για αυτό τονίζω ότι φούλ και μακρινές όταν είναι απολύτως απαραίτητο.

    Και τέλος, επειδή καθένας πρέπει να μιλά με βάση τις εμπειρίες του, το μόνο που με σιγουριά μπορώ να μεταφέρω είναι ότι με όσα όπλα και φυσίγγια χρησιμοποιώ στον κυνηγότοπο, με κάθε αλλαγή βαθμίδας τσοκαρίσματος κερδίζω 4-5 μέτρα ωφέλιμο βεληνεκές.

    Με την προυπόθεση βέβαια ότι σκοπεύω σωστά 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #384525

    Tα τσοκ έχουν και τον ψυχολογικό παράγοντα που δεν φαίνεται στον πίνακα.

    Ένας από αυτούς που επηρεάζονται είμαι και εγώ και μετά από συζητήσεις και με άλλους διαπίστωσα ότι είμαστε αρκετοί.

    Τι εννοώ: Aν έχω **** και περάσει ψηλά κάποιο πουλί έχω την αίσθηση ότι η τουφεκιά μου θα πάει μεγάλη και με πολλά κενά οπότε δεν σημαδεύω με προσοχή.

    Αν έχω full και σηκωθεί κοντά χαλιέμαι και το χάνω.

    Το καλύτερο τσοκάρισμα, κατ’ εμέ πάντα, για περπατητό με πιθανότητες να σου έρχονται και θηράματα από άλλους είναι το **** και το *** αλλά να σημαδεύεις σαν να έχεις full επάνω 😉 .

    Για καρτέρι το ** είναι το καλύτερο. Το full δεν μου έχει δώσει σχεδόν ποτέ αυτό που ήθελα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384526

    οι πιο πολλοι κυνυγοι οταν ακουν την  λεξη Full βγαζουν σπυρια , το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο , εχουμε την ψευδαισθηση οτι με τα ανοικτα τσοκ θα ανοιξει ο δραστικος κυκλος και θα πεσει πιο ευκολα το πουλι , ανοιχτα τσοκ -ψιλα σκαγια , ο συνυθισμενος συνδυασμος σε μια τουφεκια περιφερεια , αδυναμη μετα απο καποια μετρα και ευκολο στο να τραυματισει το πουλι , κλειστα τσοκ χονδρα σκαγια , ο συνδυασμος φωτια , ακαριαια σκοτωματα και αλλη ψυχολογια , αρκει να εχουμε σιγουρια και ψυχολογια σωστη ,και κατι ακομα ,  αναδεικνυεται αμεσως το λαθος κοντακι και τα λαθος μετρα , πριν καποια χρονια με τις σταθερες κανες υπηρχαν τσοκ ? συνυθως ενα αστερι ολες οι κανες και οι κυνυγοι εκαναν ολα τα κυνυγια , ακομα και ορτυκι ακομα και μπεκατσα , ειπαμε με τα ματια σκοτωνουμε το πουλι η σπαμε το πιατο , ολα τα αλλα ειναι φρου φρου και αρωματα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #384528

    οι πιο πολλοι κυνυγοι οταν ακουν την λεξη Full βγαζουν σπυρια , το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο , εχουμε την ψευδαισθηση οτι με τα ανοικτα τσοκ θα ανοιξει ο δραστικος κυκλος και θα πεσει πιο ευκολα το πουλι , ανοιχτα τσοκ -ψιλα σκαγια , ο συνυθισμενος συνδυασμος σε μια τουφεκια περιφερεια , αδυναμη μετα απο καποια μετρα και ευκολο στο να τραυματισει το πουλι , κλειστα τσοκ χονδρα σκαγια , ο συνδυασμος φωτια , ακαριαια σκοτωματα και αλλη ψυχολογια , αρκει να εχουμε σιγουρια και ψυχολογια σωστη ,και κατι ακομα , αναδεικνυεται αμεσως το λαθος κοντακι και τα λαθος μετρα , πριν καποια χρονια με τις σταθερες κανες υπηρχαν τσοκ ? συνυθως ενα αστερι ολες οι κανες και οι κυνυγοι εκαναν ολα τα κυνυγια , ακομα και ορτυκι ακομα και μπεκατσα , ειπαμε με τα ματια σκοτωνουμε το πουλι η σπαμε το πιατο , ολα τα αλλα ειναι φρου φρου και αρωματα

    Θα διαφωνήσω ………….. τα ποσοστά ευστοχίας των σημερινών κυνηγών με την βοήθεια των τσοκ και των μέτρων του κοντακιού είναι πολύ καλύτερα δεδομένω ότι οι συναντήσεις με θηράματα είναι πολλάπλάσια μειωμένες.

    Παλιά η πληθώρα θηραμάτων ήταν και σαν προπόνηση.

    Πως να καταφέρει ο σημερινός κυνηγός της πόλης, με μία έξοδο την εβδομάδα και με συνάντηση π.χ στα τρυγόνια ……. μία και καμία ……………… να έχει ένα ποσοστό 35% ευστοχίας στο περπατητό και πάνω από 50% στο καρτέρι?

    Να σου θυμίσω ότι παλαιότερα αυτά τα ποσοστά έδιναν πάνω από 20 με 25 τσίχλες σταθερά στο περπατητό ………………….. σήμερα τι δίνουν? μπορεί και τίποτα στο κρεμαστάρι σύμφωνα με τις συναντήσεις!!!!!!!!!!! Από αυτά που διαβάζω όμως ο κόσμος κρεμάει αρκετά πουλιά σε σχέση με αυτά που συναντάει και σίγουρα όλοι αυτοί δεν έχουν την δυνατότητα να προπονηθούν σε κάποιο σκοπευτήριο.

    Άρα που οφείλεται αυτή η επιτυχία? ……………………. πάντως όχι στην κυνηγετική και σκοπευτική προπόνηση που σου δίνει αυτό που λες “με το μάτι πέφτουν τα πουλιά”.

    Με το μάτι πέφτουν συμφωνό, αλλά όταν δεν μπορείς να το προπονήσεις αυτό τότε θα καταφύγεις στα τσοκ και στα μέτρα που θα σου γεμίσουν και αυτά την τσάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #384530

    Υπήρχαν παλιόι κυνηγοί που δεν τους γλύτωνε τίποτα, αυτό οφειλόταν και οφείλεται ακόμα στο ότι ρίχνανε πολύ τουφεκίδι και μερικοί είχαν την σωματοδομή εκείνη που ταίριαζε με το όπλο που είχαν αγοράσει δημιουργώντας ένα θανάσιμο συνδυασμό.

    Υπάρχει φίλος του πατέρα μου που ήταν το καλύτερο τουφέκι που είχαν γνωρίσει και ο οποίος με auto 5 ** ή * και με το όπλο κάτω έπερνε 2 ή τρεις κάλυκες στον αέρα. Πλέον όλοι μπορούμε να το κάνουμε αυτό βάζοντας ένα ***** τσοκ 😉 .

    Από εκεί και μόνο μπορείς να καταλάβεις την χρησιμότητα του τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #384534

    Δημητρης Benelli wrote:
    οι πιο πολλοι κυνυγοι οταν ακουν την λεξη Full βγαζουν σπυρια , το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο , εχουμε την ψευδαισθηση οτι με τα ανοικτα τσοκ θα ανοιξει ο δραστικος κυκλος και θα πεσει πιο ευκολα το πουλι , ανοιχτα τσοκ -ψιλα σκαγια , ο συνυθισμενος συνδυασμος σε μια τουφεκια περιφερεια , αδυναμη μετα απο καποια μετρα και ευκολο στο να τραυματισει το πουλι , κλειστα τσοκ χονδρα σκαγια , ο συνδυασμος φωτια , ακαριαια σκοτωματα και αλλη ψυχολογια , αρκει να εχουμε σιγουρια και ψυχολογια σωστη ,και κατι ακομα , αναδεικνυεται αμεσως το λαθος κοντακι και τα λαθος μετρα , πριν καποια χρονια με τις σταθερες κανες υπηρχαν τσοκ ? συνυθως ενα αστερι ολες οι κανες και οι κυνυγοι εκαναν ολα τα κυνυγια , ακομα και ορτυκι ακομα και μπεκατσα , ειπαμε με τα ματια σκοτωνουμε το πουλι η σπαμε το πιατο , ολα τα αλλα ειναι φρου φρου και αρωματα

    Θα διαφωνήσω ………….. τα ποσοστά ευστοχίας των σημερινών κυνηγών με την βοήθεια των τσοκ και των μέτρων του κοντακιού είναι πολύ καλύτερα δεδομένω ότι οι συναντήσεις με θηράματα είναι πολλάπλάσια μειωμένες. Παλιά η πληθώρα θηραμάτων ήταν και σαν προπόνηση. Πως να καταφέρει ο σημερινός κυνηγός της πόλης, με μία έξοδο την εβδομάδα και με συνάντηση π.χ στα τρυγόνια ……. μία και καμία ……………… να έχει ένα ποσοστό 35% ευστοχίας στο περπατητό και πάνω από 50% στο καρτέρι? Να σου θυμίσω ότι παλαιότερα αυτά τα ποσοστά έδινα πάνω από 20 με 25 τσίχλες σταθερά στο περπατητό ………………….. σήμερα τι δίνουν? μπορεί και τίποτα στο κρεμαστάρι σύμφωνα με τις συναντήσεις!!!!!!!!!!! Από αυτά που διαβάζω όμως ο κόσμος κρεμάει αρκετά πουλιά από αυτά που συναντάει και σίγουρα όλοι αυτοί δεν έχουν την δυνατότητα να προπονηθούν σε κάποιο σκοπευτήριο. Άρα που οφείλεται αυτή η επιτυχία? ……………………. πάντως όχι στην κυνηγετική και σκοπευτική προπόνηση που σου δίνει αυτό που λες «με το μάτι πέφτουν τα πουλιά». Με το μάτι πέφτουν συμφωνό, αλλά όταν δεν μπορείς να το προπονήσεις αυτό τότε θα καταφύγεις στα τσοκ και στα μέτρα που θα σου γεμίσουν και αυτά την τσάντα.

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 3 λεπτά πριν από τον Naval.

    καλα κανεις και διαφωνεις , ειπαμε ο καθενας εχει την γνωμη του , και εγω τα ιδια πιστευα και εχω μαζεψει 30 τσοκακια , οταν μια μερα ο πατερας μου με ειδε να αλλαζω τσοκ εβαλε τα γελια , και μου εκανε μια απλη ερωτηση , εγω μου λεει στο οπλο μου εχω τσοκ ? εχει μια Αl 48 76 με full σταθερο , και με ρωταει , εχεις δει ποτε να χαλαω τα ορτυκια η τα μπεκανοτα ? στο καρτερι , αστα να πανε , αντιεροπορικο κανονικο , λεω μεσα μου , λες να εχει δικιο ? βαζω το full , που τουφεκισα ? οπου και αν  εριξα απο τα 10 μεχρι τα ….. μετρα πατσαβουρα , λοιπον ? γιατι να μουρλαινομαστε με αλλαγες τσοκ και να μην επικεντρωνομαστε στο σπουδαιοτερο , στον στοχο  ?  και οπως λεει και ο Digweed , θελω να ειμαι σιγουρος , οτι οτι μπει στον δραστικο κυκλο να μην εχει ελπιδες να βγει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #384536

    Naval wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:
    οι πιο πολλοι κυνυγοι οταν ακουν την λεξη Full βγαζουν σπυρια , το θεμα ειναι καθαρα ψυχολογικο , εχουμε την ψευδαισθηση οτι με τα ανοικτα τσοκ θα ανοιξει ο δραστικος κυκλος και θα πεσει πιο ευκολα το πουλι , ανοιχτα τσοκ -ψιλα σκαγια , ο συνυθισμενος συνδυασμος σε μια τουφεκια περιφερεια , αδυναμη μετα απο καποια μετρα και ευκολο στο να τραυματισει το πουλι , κλειστα τσοκ χονδρα σκαγια , ο συνδυασμος φωτια , ακαριαια σκοτωματα και αλλη ψυχολογια , αρκει να εχουμε σιγουρια και ψυχολογια σωστη ,και κατι ακομα , αναδεικνυεται αμεσως το λαθος κοντακι και τα λαθος μετρα , πριν καποια χρονια με τις σταθερες κανες υπηρχαν τσοκ ? συνυθως ενα αστερι ολες οι κανες και οι κυνυγοι εκαναν ολα τα κυνυγια , ακομα και ορτυκι ακομα και μπεκατσα , ειπαμε με τα ματια σκοτωνουμε το πουλι η σπαμε το πιατο , ολα τα αλλα ειναι φρου φρου και αρωματα

    Θα διαφωνήσω ………….. τα ποσοστά ευστοχίας των σημερινών κυνηγών με την βοήθεια των τσοκ και των μέτρων του κοντακιού είναι πολύ καλύτερα δεδομένω ότι οι συναντήσεις με θηράματα είναι πολλάπλάσια μειωμένες. Παλιά η πληθώρα θηραμάτων ήταν και σαν προπόνηση. Πως να καταφέρει ο σημερινός κυνηγός της πόλης, με μία έξοδο την εβδομάδα και με συνάντηση π.χ στα τρυγόνια ……. μία και καμία ……………… να έχει ένα ποσοστό 35% ευστοχίας στο περπατητό και πάνω από 50% στο καρτέρι? Να σου θυμίσω ότι παλαιότερα αυτά τα ποσοστά έδινα πάνω από 20 με 25 τσίχλες σταθερά στο περπατητό ………………….. σήμερα τι δίνουν? μπορεί και τίποτα στο κρεμαστάρι σύμφωνα με τις συναντήσεις!!!!!!!!!!! Από αυτά που διαβάζω όμως ο κόσμος κρεμάει αρκετά πουλιά από αυτά που συναντάει και σίγουρα όλοι αυτοί δεν έχουν την δυνατότητα να προπονηθούν σε κάποιο σκοπευτήριο. Άρα που οφείλεται αυτή η επιτυχία? ……………………. πάντως όχι στην κυνηγετική και σκοπευτική προπόνηση που σου δίνει αυτό που λες «με το μάτι πέφτουν τα πουλιά». Με το μάτι πέφτουν συμφωνό, αλλά όταν δεν μπορείς να το προπονήσεις αυτό τότε θα καταφύγεις στα τσοκ και στα μέτρα που θα σου γεμίσουν και αυτά την τσάντα. Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 3 λεπτά πριν από τον Naval.

    καλα κανεις και διαφωνεις , ειπαμε ο καθενας εχει την γνωμη του , και εγω τα ιδια πιστευα και εχω μαζεψει 30 τσοκακια , οταν μια μερα ο πατερας μου με ειδε να αλλαζω τσοκ εβαλε τα γελια , και μου εκανε μια απλη ερωτηση , εγω μου λεει στο οπλο μου εχω τσοκ ? εχει μια Αl 48 76 με full σταθερο , και με ρωταει , εχεις δει ποτε να χαλαω τα ορτυκια η τα μπεκανοτα ? στο καρτερι , αστα να πανε , αντιεροπορικο κανονικο , λεω μεσα μου , λες να εχει δικιο ? βαζω το full , που τουφεκισα ? οπου και αν εριξα απο τα 10 μεχρι τα ….. μετρα πατσαβουρα , λοιπον ? γιατι να μουρλαινομαστε με αλλαγες τσοκ και να μην επικεντρωνομαστε στο σπουδαιοτερο , στον στοχο ? και οπως λεει και ο Digweed , θελω να ειμαι σιγουρος , οτι οτι μπει στον δραστικο κυκλο να μην εχει ελπιδες να βγει

    Δεν θα επεκταθώ στα υπόλοιπα …………… αλλά σύμφωνα με τα παιδιά που τον είδαν από κοντά ο Digweed έχει ζευγάρια κάννες για το ίδιο όπλο με διαφορετικά τσοκαρίσματα ανάλογα το σχήμα που ρίχνει …………….. οπότε …………. ο μύθος καταρίπτεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #384538

    Κάθε νεότερη γενιά είναι χειρότερη και σκληρότερη  σε χαρακτήρα (γιατί αν ήταν καλύτερη θα γινόταν και καλύτερος ο κόσμος) αλλά εξυπνότερη και επιδεξιότερη (γιατί μόνο έτσι θα επιβιώσει), είτε πρόκειται γι’ αυτοκίνητα, είτε για όπλα είτε για επιστήμες.

    Κάθε νεότερη γενιά έχει την τάση να θεοποιεί την προηγούμενη καθώς την έχει αχνά στο νού του και δούλευε πάνω σ’ αυτή την θεοποιημένη εικόνα για χρόνια το μυαλό του.

    Μια χαρά ήταν οι γονείς μας αλλά μέχρι ένα σημείο ………….. από εκεί και πέρα είμαστε καλύτεροι και τα παιδιά μας θα γίνουν ακόμα καλύτερα 😉 .

    Γράψε naval και θα με θυμηθείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #384576

    παιδια… απ οτι εχω δει και στο κυνηγι ..αλλα και στην επι χαρτου μελετη… και νομιζω οτι ολοι ξερετε οτι εχω πολυ πραμα στο pc μου με δοκιμια ολων των διαμετρηματων.. εχω να πω το εξης

    αυτο που εχω δει ειναι πως το ντεμι αντε το 2 αστρα το πολυ σε φυσιγγια απο το 30-31 και μετα αν ειναι σωστα γεμισμενα εχουν παρα πολυ καλες βλητικες συμπεριφορες σε απο στασεις 35-40.. απο την αλλη εχω δει πως φυσιγγια 34-38 γρμ μεσα απο φουλ.. εχουν μακραν χειροτερες αποδοσεις.. τοσο στην ποιοτητα κατανομων.. τοσο και στην διατρηση.. στην διατρηση δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες… αλλα οι κατανομες… εχουν μεγαλες διαφορες.

     τα συμπερασματα αυτα εχουν εξαχθει μεσα απο οπλο 16,6 αυλο ποζε..οσο αφορα το 12αρι….

     ποτε δεν βρηκα τον λογο στο κυνηγι υδροβιου… για κατι παραπανω απο 3 αστρα… και εχω κανει τετοια κυνηγια απο το 82 μεχρι και το 2004  στο βαλτο..

    δεν θα αναφερθω στο θεμα της πραξης..περισσοτερο..ειναι υποκειμενικος αλλωστε..  αλλη δυνατοτητα εχω εγω με το χ οπλο αλλη καποιος αλλος με το ψ… αλλα τα επι χαρτου μελετηματα αμφισβητηση δεν χωρουν γιατι ειναι ορατα χειροπιαστα αλλα και μετρησημα.

     μια εξερεση μονο εχω.. στο θεμα φουλ αλλα και εχ φουλ τα πραγματα ηταν καπως καλητερα με γομωσεις… 22–24 και 28γρμ…

    πιθανως λοιπον η υπερβολικη συσφυξη.. ναναι ενας καταστροφεας των πολλων αλλα ευεργετης των λιγων σκαγιων

     απ εκει και περα ο καθενας μας διαλεγει… παντως αυτο το τελευταιο το θεωρω δεδομενο και ισχιει 100%

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384609

    Αν κατάλαβα καλά, το φούλ θα βάλει καμιά 10αριά σκάγια παραπάνω στα 45 μέτρα(δεν ξέρω σε τι μέγεθος πίνακα αναφέρεσαι εδώ) με ίσα η και περισσότερα διάκενα , αλλά ο κύκλος των 30 εκ έχει λιγότερα διάκενα. Μέ άλλα λόγια, με το φούλ έχεις κέρδος μόνο στο κέντρο της τουφεκιάς και όχι στην περιφέρεια. Σε αυτό το κέντρο λοιπόν η φιγούρα του θηράματος δεν θα πάρει περισσότερα σκάγια; Δεν θα βρεθεί περισσότερες φορές εκτός διακένων; Δεν είναι πιό αποτελεσματικό το κέντρο του φούλ σε σχέση με του ντεμί; Γιατί αν τελικά εννοείς ότι απλώς είναι πιό δύσκολο να βάλεις το παπί στο κύκλο των 30 εκ, δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Δεν είναι νέο αυτό, πάντα λέμε ότι τα ανοιχτά τσόκ γεμίζουν την τσάντα και για αυτό τονίζω ότι φούλ και μακρινές όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Και τέλος, επειδή καθένας πρέπει να μιλά με βάση τις εμπειρίες του, το μόνο που με σιγουριά μπορώ να μεταφέρω είναι ότι με όσα όπλα και φυσίγγια χρησιμοποιώ στον κυνηγότοπο, με κάθε αλλαγή βαθμίδας τσοκαρίσματος κερδίζω 4-5 μέτρα ωφέλιμο βεληνεκές. Με την προυπόθεση βέβαια ότι σκοπεύω σωστά

    Σπυρο αυτο που αναφερω ειναι απλα απο μια τουφεκια στο χαρτι 1χ1 στα 45 μετρα με 5αρια,ειναι απλα μια ενδειξη,τα διακενα δεν βελτιωνονται με τη χρηση του φουλ,αυτο που εβγαλε αυτη η μοναδικη τουφεκια με τη φουλ ηταν ο κυκλος των 30 εκ. να αγγιζει η να περιεχει 3 διακενα των 12 εκατωστων,απο τα 13 που ειχε ο κυκλος των 75 εκ.Ενω το ντεμι αγγιζε 5 διακενα ο κυκλος των 30 εκατοστων,απο τα 12 που ειχε μεσα στο κυκλο των 75 εκ.Αν ειχα ριξει απο 5 τουφεκιες με καθε καννη θα μπορουσες να βγαλεις καποιο συμπερασμα,αλλα ουτε και η πυκνοτητα της τουφεκιας οριακα διαφερει ωστε να αξιζει να δουλεψεις φουλ.Μετα τα 40 μετρα το παρατηρησα μια μερα που εκανα δοκιμη σε καταλογους,τα οπλα που δουλευω κεντραρουν ολα,δεν τιθεται θεμα αστοχιας,εβαζαν περιπου τα ιδια σκαγια,και μου εκανε εντυπωση.Μιλαω για 7αρι και χοντρωτερο σε νουμερο,αυτο συνεχιστηκε οταν κρεμασα μια φυγουρα παππιου με 150 τουφεκιες στα 50 μετρα,οριακα δεν εχει μεγαλυτερο βελενεκες ουτε περισσοτερα σκαγια βαζει.Αμα φτιαξεις ενα πλαισιο θηραματος και το περασεις μεσα απο το κυκλο των 75 εκατοστων απο μια φουλ τουφεκια στο 1χ1 στα 50μετρα και απο τη ντεμι,απλα θα επαληθευσεις το spread 0 εως 9 σκαγια πανω σε ενα παπι που επαιρνα στα 50 μετρα,αναλογα με το ποσο ταιριαζει στη καννη η συνταγη,θα ειναι και η συχνοτητα το 2+ σκαγια.Αυτο φαινεται και στη φαλαριδα και στο παπι που κυνηγαω εγω καμμια διαφορα δεν βλεπω απο περυση που τολμησα να βγαλω το φουλ και τα δυο αστρα απο πανω απο τη καννη,συν το πλεονεκτημα της ανοιχτοτερης τουφεκιας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #384703

    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #384790

    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 736 έως 750 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων