MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #385070

    skeet ??????? ενα ενα μας τα λες ….εχουμε την ιδια καψουρα ???

    Και 3ος χρησιμοποιει το Skeet τσοκακι αποκλειστικα σχεδον 😉

    Τι 1-1 τα λέω; το έχω γράψει ένα σωρό φορές εδώ μέσα!!!

    Το Skeet δεν είναι τίποτα άλλο από τον παλιό καλό γνήσιο “εγγλέζικο” βελτιωμένο κύλινδρο! από 0,04 έως 0,15 mm (συνήθως 0,08 έως 0,12 mm), είναι η σύσφιξη που δίνει τις ομαλότερες κατανομές και κατ’ εμέ, η χρησιμότερη σύσφιξη για κυνήγι. Καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε “βελτιωμένο κύλινδρο (αμερικανιστί Imp. cyl.) ή “4 άστρα” κ.λ.π. και το οποίο είναι το 1/4 τσοκ στα 0,25 mm, καλό τσοκάκι κι αυτό χρήσιμο….. αλλά όχι βελτιωμένος κύλινδρος…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #385075

    Μαριε, παμε αλλου τη κουβεντα αλλα να ρωτησω:

    Διαφορες και ομοιοτητες αναμεσα στο 4αρι και το skeet;

    Υποψιν οτι φετος ανακαλυψα πως το LM ειναι φοβερα συγκεντρωτικο, κατι που δε περιμενα τοσο. Σκεφτομαι λοιπον, στα καρτερια που πηγαινω συνηθως να αλλαξω το συνδυασμο skeet/LM ή ****/LM σε skeet/**** για να δω τι θα συμβει απο πλευρας αποδοσης. Υποψιν οτι τα πουλια ειναι εισερχομενα, και ριχνω το skeet πρωτο, με αποτελεσμα τη δευτερη να τη χανω αρκετα συχνα, λογω συγκεντρωσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #385083

    Eχω δυο τσοκ  σε 0.35,ενα εξωτερικο στη Μπενελλι,και το ινβεκτορ στην σχ3,ανετα κυνηγανε στο βαλτο,υστερα απο δοκιμες αφου στη φιγουρα η συχνοτητα ηταν καταλληλη 0ταν βρηκα το καταλληλο σετ-απ το τολμησα,σε ημερισιο κυνηγι που η αποστασεις συνηθος ειναι οριακες με επιτυχια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #385089

    Μαριε, παμε αλλου τη κουβεντα αλλα να ρωτησω:

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!! τηλεπάθεια έχεις; 🙂

    Θα έγραφα πριν, ότι τον συνδυασμό Skeet/ Lm τον θεωρώ, ως τον καλύτερο και χρησιμότερο συνδυασμό για γενικό κυνήγι. Από φέρμα και περπατητό μέχρι λαγό και καρτέρι φτερωτών!!!

    Τώρα για την περίπτωσή σου, μάλλον τις δύο τουφεκιές τις παίζεις αντίστροφα!

    Τι εννοώ: σου έρχεται το θήραμα εισερχόμενο και του ρίχνεις την πρώτη με σκητ στα π.χ. 25 μέτρα, εξακολουθεί την πορεία του και του παίζεις την δεύτερη…. μόνο που σε έχει πλησιάσει ακόμα περισσότερο και του ρίχνεις με LM στα 15- 18 μέτρα εκεί που το τσοκάκι υστερεί!.

    Άρα ή βάζεις τα τσοκάκια αντίστροφα (LM κάτω και Skeet πάνω) ή επιλέγεις με τον επιλογέα να ρίχνεις πρώτα το LM…. (ή αν είσαι διπλοσκάνδαλος δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα γιατί αυτόματα πάει το δάκτυλο στην σωστή σκανδάλη!!!) :mrgreen:

    Ο συνδυασμός Skeet με 1/4 είναι αρκετά καλός για κοντινές ντουφεκιές, χοντρικά θα σου πω ότι, αν η συντριπτική πλειοψηφία των βολών σου είναι κάτω από τα  35 βήματα ( 26 μέτρα), θα δουλέψει καλά! αν όμως  τουλάχιστον η μια στις πέντε βολές σου είναι πάνω από εκεί προτίμησε το LM 😉

    Όσον αφορά τις διαφορές κ.λ.π.: πολλοί είναι αυτοί που μου λένε “σιγά την διαφορά το ένα στα 0,12 το άλλο στα 0,25, σχεδόν ίδια είναι διαφέρουν μόλις μερικά δέκατα του χιλιοστού, ενώ το φουλ από τα 3/4 κατά 0,25 χιλ, τι διαφορά να έχουν  κ.λ.π. κ.λ.π.”

    Απαντώ ότι: για να πας από το 0,75 χιλ. στο 1 χιλ, συσφίγγεις το στόμιο της κάννης κατά 25%, ενώ για να πας από τα 0,12 στα 0,25 συσφίγγεις το στόμιο της κάννης κατά 100++%!!! με απλά λόγια, σ’ αυτήν την περίπτωση διπλασιάζεις το σφίξιμο της κάννης (0,12+0,12=0,24 που είναι το 1/4 choke), με ότι επιπτώσεις μπορεί να έχει στην εσωτερική βλητική.

    Σε γενικές γραμμές το σκητ δίνει λιγάκι πιο ανοιχτές αλλά σαφώς ποιοτικότερες κατανομές,το 1/4 καθυστερεί να ανοίξει λίγο – ελάχιστα, την τουφεκιά σε σχέση με το σκητ, ενώ στο θέμα “δραστικό βεληνεκές” δεν έχουν καμία σπουδαία διαφορά! εξαρτάται πάντα κι απ’ το φυσίγγι βέβαια…..

    κι όσον αφορά τις ομοιότητες, εκτός της σύγχυσης με την ονομασία τους, είναι και τα 2 τσοκαρίσματα για κοντινές, το πολύ μεσαίες αποστάσεις, με όριο τα 30 μέτρα περίπου, επίσης και τα δύο τους , είναι από τα τσοκ που λέμε ότι “γεμίζουν την τσάντα”…..

    Και ένας υποκειμενικός λόγος που όμως μετράει για μένα, είναι ότι το Σκητ είναι πιο “κλασικό” τσοκάρισμα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #385094

    Λοιπον, για να καταλαβεις, το κλασσικο καρτερι που παω για τσιχλες εχει εισερχομενα πουλια, που ειτε ερχονται και περνανε πανω μου, ειτε στριβουν δεξια ή αριστερα σχεδον αμεσως. Αν παμε με φιλο, οσα στριψουν εννοειται δε τους ριχνω, αν πανε πανω του. Στις δοκιμες που εκανα ως τωρα, χρησιμοποιουσα το skeet, και σπανιως ως καθολου το LM. Αποτελεσμα ειναι να δω μολις φετος την αποτυπωση της τουφεκιας του στο πινακα, και το ποσο συγκεντρωτικο ειναι. Αρα, η λαθος σειρα θα αλλαξει απο φετος, αν με το καλο παω στο συγκεκριμενο μερος.

    Στο συγκεκριμενο καρτερι, και εφοσον υπαρχει αλλος κοντα, τα πουλια περνανε αρκετα κοντα, οποτε θα τολμησω και το συνδυασμο skeet/**** για πειραματισμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385105

    βυκτωρα με ολο το συπαθειο… στο καρτερι που περιγραφεις… αν ειμουν στο ποστο σου με το valmet μου… θαβαζα κυλινδρο.. και σκητ 1 η σκητ 2 στην πανω καννη.. και θε γεμιζα αναμικτα την συνταγη που μ αρεσει.. με 50%  9-11 αρι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #385111

    Mαρκο, εννοεις σε περιπτωση που τα πουλια κανουνε μπασιμο προς τα μενα μονο. Αυτο εχω σκοπο να κανω φετος οσες μερες θα ειμαι εκει, αλλα θα υπαρχει κοσμος στα διπλανα καρτερια. Για τις μερες που το διπλανο ειναι αδειο, νομιζω οτι το LM καλυπτει και τις πιο μακρινες.

    Σκαγια πιο μικρα απο 9αρια δε χρησιμοποιω. Μπορει να το κανω και να μη το ξερω, μιας και η ομοιομορφια στα σκαγια ειναι συντομο ανεκδοτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385118

    θα σου ελεγα να βαλεις λιγο ,,,, 🙂 10…11 .στο κρασι σου…ετσι να δοκιμασεις..

    παρ αυτα ..ακομα και με τα 9αρια  μην υποτιμας καθολου την δυνατοτητα του σκητ2 ( ειναι κατι μεταξυ 4αρι-3αρι ) στα 30 ..33 μ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #385122

    Mα δε την υποτιμησα. Φετος το καλοκαιρι μου εδωσε θεαματικοτατες τουφεκιες στο σκοπευτηριο, και σε πιατακια που θα τα λεγες μακρινα. Πιστευω ομως οτι τα 10αρια, 11αρια, μαλλον ειναι too much για τα γουστα μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #385126

    παρ αυτα ..ακομα και με τα 9αρια μην υποτιμας καθολου την δυνατοτητα του σκητ2 ( ειναι κατι μεταξυ 4αρι-3αρι ) στα 30 ..33 μ..

    Φίλε μου Μάρκο το σκητ 2 είναι το LM (light modified) που λέγαμε πριν, στην ουσία ο συνδυασμός του Βίκτορα είανι Skeet1/ Skeet2 = Skeet/LM!!!! 🙂

    Για τα ψιλότερα του #9 1/2 (Φ 1,90 mm) συμφωνώ με τον Βίκτορα…. δεν τα βάζω ούτε στο κρασί ουτε στο όπλο μου 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    130
    hanter1979 στις #385141

    hanter1979 wrote:

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:

    samgunner62 wrote:

    hanter1979 wrote:
    είμαι λάτρης τον στενών choke και έχω να πω οτι δουλεύουν και κάνουν τι διαφορα στις μακρινές τουφεκιές

    Μονο που στη πραξη δεν υπαρχει διαφορα,εκει που πρεπει να κανει τη διαφορα στην οριακη τουφεκια,εκει θελω να αυξησει τα σκαγια πανω στο θηραμα,και τη στιγμη που διαφορα δεν παιρνω γιατι να βαλω φουλ?Δεν προκειται για δογματισμο,αλλα πραγματικοτητα,ντεμι αρκει για την οριακη. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    ποσα μετρα εννοείς για να σου πω «παραδιχμα»

    Απο 40 μετρα και ανω,πρακτικα η διαφορα μεταξυ ντεμι και φουλ δεν υπαρχη,η πυκνοτητα των σκαγιων ειναι τετοια που ειναι αδυνατο να αυξησει τη συγκεντρωση πανω στο θηραμα,και ασ βαζει μερικα σκαγια επιπλεων η φουλ στο κυκλο των 75εκ.Πανω στο θηραμα του μεγεθους μιας φαλαριδας π.χ και τα δυο τσοκ θα στειλουν τα ιδια σκαγια ο εως 9 σκαγια στα 45 μετρα,με το σετ-απ να κανει το απολυτο κουμαντο στο θεμα της συχνοτητας της συγκεντρωσεις. Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    κοίτα στα χαρτόνια δεν θα βρείς άκρη.
    πριν 3 χρονια ήμουν για φάσες σε κάμπο όπλο είχα μια «βερεταχ»2 super magnum τα φυσίγγια που είχα ήταν 48gr νούμερα 2 και άσους εκεί που σκότωνε το choke το super full τις beretta τον 5 πόντων απλά δεν σκότωνε κανένα άλλο choke με καμια δύναμη και η απόστασης ήταν άνω τον 45 μέτρον εγώ αυτό ida στην πράξη.όπως και με άλλο όπλο fabarm σε κυνήγι παπιού choke super full 10 πόντων

    Γιατι μπερδευεσαι με το τη εκανες εσυ και τι οι αλλοι,δουλευαν ολες η καννες το ιδανικο σετ-απ,με τη εξισου σε επιπεδο σκοπευτικη δυνοτητα?η μηπως πιστευεις οτι ηταν ολα στα μετρα τους.Στο χαρτονι τη δε φαινεται η ποιοτικη τουφεκια?Αυτο μια χαρα φαινεται και μια χαρα αποδιδει στο κυνηγι αν το βρης,η καννη βασιζεται στο φυσσιγκι βασικα για να αποδοση,αυτο ανεβαζει και κατεβαζει τα διακενα στη κατανομη βασικα,αυτο ειναι που θα σου δωσει σωστη συχνοτητα,σωστο σετ-απ,σωστο κοντακι,τελειο οπλο.

    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος
    [/quot

    έχω δει σε χαρτόνι άσχημες τουφεκιές που στο κυνήγι ήταν παρα πολύ καλές “γιαυτο” το ειπα αυτό

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #385143

    έχω δει σε χαρτόνι άσχημες τουφεκιές που στο κυνήγι ήταν παρα πολύ καλές «γιαυτο» το ειπα αυτό

    Αυτό μπορεί να συμβεί, το αντίστροφο όμως ΠΟΤΕ!!

    Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να “δεις σε χαρτόνι πάρα πολύ καλές τουφεκιές που στο κυνήγι να  ήταν άσχημες

    Αρκεί επαναλαμβάνω να ξέρεις να “διαβάζεις” το χαρτόνι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385145

    mark cal20 wrote:
    παρ αυτα ..ακομα και με τα 9αρια μην υποτιμας καθολου την δυνατοτητα του σκητ2 ( ειναι κατι μεταξυ 4αρι-3αρι ) στα 30 ..33 μ..

    Φίλε μου Μάρκο το σκητ 2 είναι το LM (light modified) που λέγαμε πριν, στην ουσία ο συνδυασμός του Βίκτορα είανι Skeet1/ Skeet2 = Skeet/LM!!!!

    Για τα ψιλότερα του #9 1/2 (Φ 1,90 mm) συμφωνώ με τον Βίκτορα…. δεν τα βάζω ούτε στο κρασί ουτε στο όπλο μου

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

     βαλε ρε Μαριε εσυ τουλαχιστον 😆 … ο Βυκτωρας ..ΔΕΝ..

     βαλε ρε να μου κανεις τη χαρη.. και στις γιορτες που θαμαι ναουσα  θα σε καλεσω για τσιπουρο και μεζε.. μεχρι πτωσεως τελικης

    δεν ειναι λαδωμα !!!! επιτρεπομενη πολιτικη πρακτικη  ειναι… 😉

     τι να κανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #385146

    Δημητρης Benelli wrote:
    skeet ??????? ενα ενα μας τα λες ….εχουμε την ιδια καψουρα ???

    victz wrote:
    Και 3ος χρησιμοποιει το Skeet τσοκακι αποκλειστικα σχεδον

    Τι 1-1 τα λέω; το έχω γράψει ένα σωρό φορές εδώ μέσα!!! Το Skeet δεν είναι τίποτα άλλο από τον παλιό καλό γνήσιο «εγγλέζικο» βελτιωμένο κύλινδρο! από 0,04 έως 0,15 mm (συνήθως 0,08 έως 0,12 mm), είναι η σύσφιξη που δίνει τις ομαλότερες κατανομές και κατ” εμέ, η χρησιμότερη σύσφιξη για κυνήγι. Καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε «βελτιωμένο κύλινδρο (αμερικανιστί Imp. cyl.) ή «4 άστρα» κ.λ.π. και το οποίο είναι το 1/4 τσοκ στα 0,25 mm, καλό τσοκάκι κι αυτό χρήσιμο….. αλλά όχι βελτιωμένος κύλινδρος…

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    δεν το εγραψα καλα , εννουσα το αθλημα του Skeet , και οχι το τσοκακι , και ετσι πληροφοριακα , ακομα και στο skeet με 3 αστερια ριχνω , αλλα εχω αλλη μια ερωτηση , γραφεις συνεχεια για τα τσοκακια και τις ονομαστικες συσφιξεις τους , πως μπορουμε να ονομασουμε ενα τσοκακι με ονομα πχ IC  η 4 αστρα , αν δεν ξερουμε ακριβως την διαμετρο στομιου του αλλα και το πιο βασικοτερο απο ολα την διαμετρο του αυλου μας ? και μην γραψει κανεις οτι ξερουμε τι διαμετρο εχει ο αυλος μας , γιατι ειναι χτυπημενο επανω στην κανη ,  γιατι την πατησε ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #385151

    βαλε ρε Μαριε εσυ τουλαχιστον 😆 … ο Βυκτωρας ..ΔΕΝ.. βαλε ρε να μου κανεις τη χαρη.. και στις γιορτες που θαμαι ναουσα θα σε καλεσω για τσιπουρο και μεζε.. μεχρι πτωσεως τελικης δεν ειναι λαδωμα !!!! επιτρεπομενη πολιτικη πρακτικη ειναι… 😉 τι να κανω

    Μάρκο σε κατανοώ απόλυτα διότι γεμίζεις και για μικρά διαμετρήματα, οπότε τα πολύ ψιλά σκάγια σου γεμίζουν την κατανομή.

    Εγώ τα έχω βάλει και τα έχω απορρίψει παρότι δίνουν εντυπωσιακές τουφεκιές χωρίς κενά στον πίνακα,.

    Διότι δουλεύω και κάπως πιο βαριές γομώσεις όπου τα 32 γρ σκάγια #11 γεμίζουν την τσίχλα σκάι, τα πιο ελαφριά που ρίχνω είναι 24 γρ #9 1/2 (Φ 1,90 χιλ) (οι Ιταλοί το λένε #10) και τα οποία μου δίνουν υπερ – αρκετές κατανομές για ορτύκια άντε και τσιχλοκότσυφα. Ύστερα έχω διαπιστώσει (σε έτοιμα φυσίγγια) ότι ως #11 ή #12 ή ακόμη και #10 οι σκαγιο-παραγωγοί ονομάζουν ότι σκάγι μικρής διαμέτρου περνάει από το πιο ψιλό τους κόσκινο κι έχω βρει κυριολεκτικά σκόνη μολύβδου και σκάγια που θα αντιστοιχούσαν σε # 15,18,22 κ.λ.π.!!!! Κι από την άλλη δεν πολυκυνηγάω μικρά φτερωτά με εξαίρεση τα ορτύκια κι όταν πάω για τσίχλες υπάρχει σημαντική πιθανότητα αυτές να είναι κυριαρίνες ή γερακότσιχλες καθώς και να προκύψει καμιά φασσούλα…… οπότε επιλέγω κάτι πιο “χοντρό”  😆

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 766 έως 780 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων