MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 781 έως 795 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #385159

    Φιλε Κυνηγε ο Μαριος απαντισε σωστα,πρεπει να καταλαβεις οτι προκειται για κατανομη σκαγιων,και αυτο που κανουν ειναι να στελνουν τα σκαγια με ενα οριζμενο spread,σε συγκεντρωση πανω στο θηραμα,ακομα και το κακο σετ-απ σε συνδιασμο με τη συγκεκριμενη καννη εχει ικανοτητα να βαλει ακομα και 9 σκαγια πανω στο παπι στα 45 μετρα,υστερει σε συχνοτητα,και στο να μπορει να βαζει τουλαχιστον 3 σκαγια μονιμα σε μια οριακη τουφεκια,οχι οτι δεν μπορει να βαλει το καταλληλο αριθμο σκαγιων.Ειναι φυσικο και επομενο να παρεις θηραματα λοιπων,παρολο που στο χαρτι αυτο που βλεπεις δεν σε ικανοποιει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #385168

    mark cal20 wrote:
    βαλε ρε Μαριε εσυ τουλαχιστον … ο Βυκτωρας ..ΔΕΝ.. βαλε ρε να μου κανεις τη χαρη.. και στις γιορτες που θαμαι ναουσα θα σε καλεσω για τσιπουρο και μεζε.. μεχρι πτωσεως τελικης δεν ειναι λαδωμα !!!! επιτρεπομενη πολιτικη πρακτικη ειναι… τι να κανω

    Μάρκο σε κατανοώ απόλυτα διότι γεμίζεις και για μικρά διαμετρήματα, οπότε τα πολύ ψιλά σκάγια σου γεμίζουν την κατανομή.

    Εγώ τα έχω βάλει και τα έχω απορρίψει παρότι δίνουν εντυπωσιακές τουφεκιές χωρίς κενά στον πίνακα,.

    Διότι δουλεύω και κάπως πιο βαριές γομώσεις όπου τα 32 γρ σκάγια #11 γεμίζουν την τσίχλα σκάι, τα πιο ελαφριά που ρίχνω είναι 24 γρ #9 1/2 (Φ 1,90 χιλ) (οι Ιταλοί το λένε #10) και τα οποία μου δίνουν υπερ – αρκετές κατανομές για ορτύκια άντε και τσιχλοκότσυφα. Ύστερα έχω διαπιστώσει (σε έτοιμα φυσίγγια) ότι ως #11 ή #12 ή ακόμη και #10 οι σκαγιο-παραγωγοί ονομάζουν ότι σκάγι μικρής διαμέτρου περνάει από το πιο ψιλό τους κόσκινο κι έχω βρει κυριολεκτικά σκόνη μολύβδου και σκάγια που θα αντιστοιχούσαν σε # 15,18,22 κ.λ.π.!!!! Κι από την άλλη δεν πολυκυνηγάω μικρά φτερωτά με εξαίρεση τα ορτύκια κι όταν πάω για τσίχλες υπάρχει σημαντική πιθανότητα αυτές να είναι κυριαρίνες ή γερακότσιχλες καθώς και να προκύψει καμιά φασσούλα…… οπότε επιλέγω κάτι πιο «χοντρό»

     

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

      😆 οκ οκ οκ οκ!!!!!!!! παντως το τσιπουρο ισχυει … 😉 μια και λες φασσες.. που στο διαολο στην ημαθεια πιανει φασσες????  μπας ξερεις ??εχω κανει κανα δυο ατυχες προσπαθειες..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #385172

    οκ οκ οκ οκ!!!!!!!! παντως το τσιπουρο ισχυει … μια και λες φασσες.. που στο διαολο στην ημαθεια πιανει φασσες????  μπας ξερεις ??εχω κανει κανα δυο ατυχες προσπαθειες..

    Σ’ ευχαριστώ θερμά για την πρόσκληση!!!  🙂

    Για εκεί μεριά δεν ξέρω! κάτι έχω ακούσει αλλά ακριβώς που δεν θυμάμαι, αν μάθω θα σΕ πω! 😉

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #427608

    Κάποιοι πραγματικά ΜΕΓΑΛΟΙ οπλόφιλοι και γνώστες του λειόκανου ισχυρίζονται ότι: το όπλο πρέπει να αποτελείται από 2 υλικά: ατσάλι & καρυδιά!

    Συμφωνείτε ή όχι;

    🙄

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #427622

    Εγω συμφωνο για το ατσαλι-καρυδια,σιγουρα εχει το πανω χερι,εργκαλ μονο οταν πρεπει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #427626

    Τάχα μου οικονομία… εξοικονόμηση βάρους και αλλά κούλα που έχουν πλασάρει για τα αλουμίνια τύπου Ergal …ας είναι καλά τα άδεια κουτάκια τον αναψυκτικών …γιατί περί αυτού πρόκειται σε σχέση με τα οποια ατσαλια υπάρχουν και χρησιμοποιούνται στα δίκαννα… γιατί όπως άλλοι μας γνωρίζουμε το αλουμίνιο πρώτο εθεαθει στα ντενεκεδάκια (καραμπίνες)… το ατσάλι είναι ατσάλι και δεν πρόκειται να συγκριθεί ποτέ με ότι άλλο βγάλουν σαν καλύτερο και  οικονομικότερο ..ας πληρώνουμε και κάνα 1700αρι έτσι για γούστο ρε αδελφέ.. την κάθε νέα παπαρια που βγάζουν … και εδώ που τα λέμε άλλο πράγμα είναι η καραμπίνα σου να έχει βάση από ατσάλι ..και να ακούς να καμπανίζει την ώρα που πατάς να κλείσει το κλείστρο και άλλο είναι να κάνεις σαν ξεχαρβαλωμένος μεντεσές…. Και να έχεις δόσεις και 1700αρι… για ματ κάννες οπου να είναι και 76αρες… όχι και τίποτε άλλο να καμαρώνεις κιόλας ….ατσαλια + καρυδια = η αρχή και το τέλος ενός ευσυνείδητου οπλοκατασκευαστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429123

    Και μιας και μιλαμε για μυθολογια και τη χρηση το ξερου καταλογου,εδω ειναι ορισμενες δοκιμες με σκαι 4,5χιλ. βαλλομενο με αεροβολο 172-175μ/δ συγκρουση στο ξερο καταλογο=Σε φυλλα οχι σελιδες,282-262-196,και στο χαρτοπολτο=372-380-387 φυλλα,προσεξτε το ανοιγμα στο ξερο,196-282,και οσο η ταχυτητα ανεβαινει…..ο ξερος ειναι ικανος να δωσει και λιγοτερες απο το πιο αργο σκαι,δηλαδη τρελλενεται,καθως η ενεργεια κρουσης ανεβαινει.Εννοειται οτι ο χρονογραφος ειναι μπροστα στο καταλογο και χρονογραφεται το σκαι,με το χρονογραφο κομπλε με της λαμπες του,και ο καταλογος σφιχτα δεμενος.Προκειται για καταλογοι χρυσοι οδηγοι,τα φυλλα τους εινια πιο ψιλα,γιαυτο και η διατρηση σε φυλλα ειναι μεγαλυτερη απο τον ασπρο του οτε,και η διατρηση βεβαια αλλαζει αναλογα τη ποιοτητα του χαρτιου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429136

    Δημητρη,το τσοκ ειναι το παν,και εγω το αντιλιφθηκα οταν ειχα στη διαθεση μου αρκετα οπλα για δοκιμες,και φυσικα αλλαζει η ποιοτητα της τουφεκιας με την αλλαγη του τσοκ.Η τουφεκια ως τριδιαστατη μπορει να μην ειναι ακριβως το αποτελεσμα που θα παρεις στο πινακα.Αλλα οταν εχεις δυο καννες,η μια με καλυτερη κατανομη απο την αλλη,ριχνεις σε στατικη φυγουρα θηραματος οριακα,η καλυτερη καταφερνει να βαλει 3 και παραπανω σκαγια στη φυγουρα με ποσοστο επιτυχιας 85%{Ρεμι},και το Μπαικαλ οχι μονο με το ντεμι αλλα και τη φουλ εναλλαξ 58% ποσοστο επιτυχειας τουλαχιστον λοιπον ο πινακας αλλα και η φυγουρα διακαιωνουν το Ρεμι και αν εβαζες στοιχημα θα επινες πικρο ποτηρη.Τωρα γιατι ο τσαρος τα σκοτωνει μακρια?Και μαλιστα στο κυνηγι δεν νιωθεις αναπηρος?Η φυγουρα εδειξε οτι αμα παρεις τα 1-2 σκαγια που πηγαιναν πανω στη φυγουρα,τα δυο οπλα τελικα δεν θα ειχαν και καμμια διαφορα αξια λογου,γιατι στης πιο πολλες βολες το σκαι ειχε τοποθετηθει σωστα και το πουλι θα εμπαινε στη τσαντα.Αρκει η καννη να ριχνει εκει που σκοπευεις,που αποδεικνεται οτι η στατικες δοκιμες δεν ειναι αχρηστες,και πρεπει να γινονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #430299

      Δημητρης Benelli wrote: skeet ??????? ενα ενα μας τα λες ….εχουμε την ιδια καψουρα ???

    victz wrote: Και 3ος χρησιμοποιει το Skeet τσοκακι αποκλειστικα σχεδον

    Prowler ® wrote: Τι 1-1 τα λέω; το έχω γράψει ένα σωρό φορές εδώ μέσα!!! Το Skeet δεν είναι τίποτα άλλο από τον παλιό καλό γνήσιο «εγγλέζικο» βελτιωμένο κύλινδρο! από 0,04 έως 0,15 mm (συνήθως 0,08 έως 0,12 mm), είναι η σύσφιξη που δίνει τις ομαλότερες κατανομές και κατ” εμέ, η χρησιμότερη σύσφιξη για κυνήγι. Καμία σχέση με αυτό που ονομάζουμε «βελτιωμένο κύλινδρο (αμερικανιστί Imp. cyl.) ή «4 άστρα» κ.λ.π. και το οποίο είναι το 1/4 τσοκ στα 0,25 mm, καλό τσοκάκι κι αυτό χρήσιμο….. αλλά όχι βελτιωμένος κύλινδρος… Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    Δημητρης Benelli wrote: δεν το εγραψα καλα , εννουσα το αθλημα του Skeet , και οχι το τσοκακι , και ετσι πληροφοριακα , ακομα και στο skeet με 3 αστερια ριχνω , αλλα εχω αλλη μια ερωτηση , γραφεις συνεχεια για τα τσοκακια και τις ονομαστικες συσφιξεις τους , πως μπορουμε να ονομασουμε ενα τσοκακι με ονομα πχ IC η 4 αστρα , αν δεν ξερουμε ακριβως την διαμετρο στομιου του αλλα και το πιο βασικοτερο απο ολα την διαμετρο του αυλου μας ? και μην γραψει κανεις οτι ξερουμε τι διαμετρο εχει ο αυλος μας , γιατι ειναι χτυπημενο επανω στην κανη , γιατι την πατησε ..

    Λίγο αργά ποστάρω σε αυτό το θέμα (αφού βλέπω ότι ήταν επίκαιρο τον 10/2012) αλλά μόλις πρίν λίγο έτυχε να μπώ σε αυτό το θέμα. Συνάδελφε “συντοπίτη” Δημήτρη, δεν νομίζω ο Μάριος να μην ξέρει όλα αυτά περί διαμέτρου αυλού και διαφοράς διαμέτρου στομίου…. δεν μου έχει δώσει τέτοια εντύπωση από τα γραφόμενά του που όπως και άλλων συναδέλφων τα διαβάζω και τα επεξεργάζομαι στο μυαλό μου συχνά-πυκνά! Ακόμα και “απλοί” οπλουργοί….της γειτονιάς μας,(και όχι μόνο οι μεγάλοι των Αθηνών), έχουν μετροληπτικά όργανα με τα οποία μπορούν να μετρήσουν επακριβώς τη διάμετρο του αυλού και του στομίου και να μάς πούν ονομαστικά τη σύσφιγξη. Ωστόσο, η πιό σωστή μέθοδος για μένα, και κάτι που μπορούμε ΙΣΩΣ να το κάνουμε και μόνοι μας, είναι…. να υπολογίσουμε τη σύσφιγξη με βάση το ποσοστό συγκέντρωσης στο πίνακα, μέθοδο που ακολουθούσαν  μεγάλοι Γερμανοί, Αυστριακοί, ακόμα και Τσεχοσλοβάκοι κατασκευαστές στο παρελθόν (δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα!!!). Σίγουρα, η ονομαστική σύσφιγξη δεν λέει τίποτα τις περισσότερες φορές!!!! Για παράδειγμα αναφέρω….. εκτός από τα δίκαννά  μου με σταθερή σύσφιγξη, έχω και ένα πλαγιόκαννο Chapuis με εναλλασόμενα τσοκάκια τύπου Beretta- Benelli Mobil Choke. Επειδή λοιπόν είναι στην ουσία σχεδιασμένα για αυλούς 18,3-18,4 και το όπλο μου έχει άλλο αυλό….. το 4άρι τσόκ έναι στην ουσία 3άρι πρός 3αμισάρι και το 3άρι τσόκ είναι “καθαρό” 2άρι!!! Αυτό το έχει  βέβαια υπολογίσει με βάση τη διαφορά διαμέτρου κυρίως αυλού και στομίου φίλος μου οπλουργός! Δεν το υπολόγισα με βάση τη μέθοδο που αναφέρω πιό πάνω (ποσοστό συγκέντρωσης.) Τι να το κάνεις αν ένα εναλλασόμενο τσοκάκι αναγράφει Improved Cylinder  ενώ συμπεριφέρεται σαν το Improved Modified?!!! Για το Skeet 1 πάντως συμφωνώ ότι είναι φοβερή σύσφιγξη για κυνήγι! Και εγώ τα δίκαννα μου συνήθως με συνδυασμό Βελτιωμένο Κύλινδρο (Αγγλικό… 0.5- 1/10) και κλειστό ντεμί (6-6.5/10) τα προτιμώ. Στη καραμπίνα μόνιμα τα 3* ( από 4/10 έως 6/10) για όλα τα  κυνήγια όπου χρησιμοποιείται, και …….Κύλινδρος για μονόβολα….. όταν με καλέσουν για κανά γουρουνοκυνήγι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    sagamore στις #448165

    Πρακτικά η καραμπίνα εκμεταλεύεται τα αέρια του φυσιγγίου για να ανοίξειτο κλείστρο να πετάξει τον άδειο κάλυκα και να πάρει μέσα νέο. Το δίκαννο είναι κλειστό σύστημα. Οπότε δεν χάνει αυτές τις πιέσεις. Άρα τα σκάγια από το δίκανο έχουν μεγαλύτερες ταχύτητες αρα και μεγαλύτερη κινητική ενέργεια. Οπότε ναι το δίκαννο κόβει πιο μακρυα.

    Λίγο αργοπορημένα απαντώ, αλλά η γνώμη μου είναι η εξής: Δεν υπάρχει διαφορά στην κινητική ενέργεια σκαγίων από καραμπίνα ή δίκαννο. Όση ενέργεια ξοδεύεται στην καραμπίνα για την μετακίνηση του κλείστρου, στο δίκαννο ξοδεύεται σε “κλώτσημα” (το κλώτσημα του δίκαννου είναι σημαντικά μεγαλύτερο από της καραμπίνας). Με λίγα λόγια στο δίκαννο, αντί να κινείται προς τα πίσω το κλείστρο, κινείται ολόκληρο το όπλο.
    Γενικά οι διαφορές είναι από αμελητέες ως ανύπαρκτες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #467477

    Άντε να ξεπαγώσουμε το θέμα:

    φαινόμενο “ξεπουπουλιάσματος” τις πταίει;

    περιφερειακά σκάγια;
    χαμηλές ταχύτητες;
    υψηλές ταχύτητες;
    κακή κατανομή;
    ανοιχτή συγκέντρωση;
    πυκνή συγκέντρωση;
    το τσοκ;
    το όπλο;
    τα μαλακά ή σκληρά σκάγια;
    τα διαμπερή τραύματα;
    τα τυφλά τραύματα;
    η προσκόπευση;
    ο καιρός;
    η γρουσούζα γειτονισα που είδαμε πρωί -πρωί;
    όλα αυτά μαζί;
    συνδυασμός αυτών;
    ή
    κανένα από τα παραπάνω;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #467483

    Ψηφίζω αβλεπεί….γρουσούζα γειτόνισα,μαύρη γάτα…………..άντε και
    λίγο η ντουφεκιά που μας έμεινε λιγάκι πίσω !!!!!!!
    Κατά τα άλλα…..ΚΑΛΗΜΕΡΑ σ’όλα τα καλά παιδιά !!

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #467491

    Άντε να ξεπαγώσουμε το θέμα:
    φαινόμενο «ξεπουπουλιάσματος» τις πταίει;

    περιφερειακά σκάγια;
    χαμηλές ταχύτητες;
    υψηλές ταχύτητες;
    κακή κατανομή;
    ανοιχτή συγκέντρωση;
    πυκνή συγκέντρωση;
    το τσοκ;
    το όπλο;
    τα μαλακά ή σκληρά σκάγια;
    τα διαμπερή τραύματα;
    τα τυφλά τραύματα;
    η προσκόπευση;
    ο καιρός;
    η γρουσούζα γειτονισα που είδαμε πρωί -πρωί;
    όλα αυτά μαζί;
    συνδυασμός αυτών;
    ή
    κανένα από τα παραπάνω;

    Δεν έβαλες στα “πιθανά αίτια” και … τη μπαρούτη (είδος – μάρκα)!
    Ξέχασες φίλε Μάριε τις παλιότερες έντονες συζητήσεις με την επιμονή πρώην μέλους, για πυρίτιδες που “σκοτώνουν” και άλλες που “μόνο ξεπουπουλιάζουν” ??? … 😉 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #467493

    Δεν έβαλες στα «πιθανά αίτια» και … τη μπαρούτη (είδος – μάρκα)!
    Ξέχασες φίλε Μάριε τις παλιότερες έντονες συζητήσεις με την επιμονή πρώην μέλους, για πυρίτιδες που «σκοτώνουν» και άλλες που «μόνο ξεπουπουλιάζουν» ??? …

    οκ προσθέστε όποιον άλλο λόγο θέλετε….

    αλλά ΤΙΣ ΠΤΑΙΕΙ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #467498

    Μάριε εγώ λέω (α) Προσκόπευση (τουφεκιά πιο πολύ προς ουρά) (β) απόσταση (μεγάλη με 1 ή δύο σκάγια στο στόχο μόνο) και (γ) γωνία πρόσκρουσης στα πούπουλα, όλα αυτά συνδυαστικά σαν πιθανά αίτια… αλλά στην πραγματικότητα δεν έχω ιδέα.

    EDIT Φυσικά είναι και το σκάρτο φυσίγγι αλλά δεν το ανέφερα αφού πολύ σπάνια το έχω δει στις μέρες μας. Σαν παράδειγμα είχαμε πάρει φάσσα που αφού έφαγε δύο σμπάρα σε δεξιά τραβέρσα με ελαφρύ ξεπουούλιασμα έκανε ένα ημικύκλιο και με αντίθετη φορά έφαγε τρίτο από άλλον της παρέας και έπεσε. Μαδήθηκε επί τόπου και βρέθηκαν στην αριστερή πλευρά τρεις πληγές κανονικές από την τελευταία ντουφεκιά με λίγο αίμα και έξι εφτά σκάγια στην άλλη πλευρά που είχαν προσκολληθεί στο δέρμα χωρίς καλά καλά να το έχουν τρυπήσει… μισά μέσα μισά έξω σχεδόν… αλλά αυτό είναι πολύ πολύ σπάνιο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 781 έως 795 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων