MYTHBUSTERS – Μύθοι και Πραγματικότητα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470675

    υπαρχει αισθητη διαφορα στις κατανομες αναμεσα στο ρελιαστο κλεισιμο και στο 6αρι αστεροειδες? εχω ακουσει επισης οτι τα 8αρια κλεισιματα ειναι πιο καλα απο τα 6 αρια , αληθευει?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #470879

    Τα ίδια έχω ακούσει (διαβάσει) και γώ. Οτί το 6αρι αστεροειδές έχει πυκνά κέντρα και αραιές περιφέρειες, ενώ το ρελιαστό πιο ομοιόμορφες και το 8άστερο βρίσκεται στο ενδιάμεσο περίπου. Με αφορμή το παραπάνω πόστ έκανα μια δοκιμή σήμερα. Έριξα σε 2 χαρτόνια στα 30m με 4* και αφού μου φάνηκαν αραιές, ξαναπήγα το απόγευμα με τη μετροταινία να επιβεβαιώσω την απόσταση και ξανάριξα στα 25m με 3*. Μου είχε απομείνει μόνο 1 χαρτόνι κι έτσι έριξα στο ίδιο με ρέλι (μαύρος μαρκαδόρος) και 6-άστερο (πράσινος μαρκαδόρος που μου έφυγε λίγο αριστερά η τουφεκιά). Τα φυσίγγια τα είχα γεμίσει ακριβώς ίδια (1,65γρ Α1/32γρ Νο 9 με cx2000). Το αστέρι θα ήθελε 1,60γρ αλλά ο κάλυκας ήταν ξαναγεμισμένος 2η φορά ενώ στο ρέλι καινούριος. Για τις κατανομές δεν μπορώ να πώ κάτι πέρα από το γεγονός πως στα 30m με το 4άρι τσόκ είναι πιο ανοιχτές με το ρέλι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #470882

    :bye:

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    Giorgos-BREDA στις #470934

    ευχαριστω φιλε beneto :bye: :good: με πρωτη ευκαιρια θελω να κανω και εγω δοκιμες , και κυριως για τα διασπορας αλλα και για τα ρελιστα κ τα 6 αρια , μαλλον θα χρειαστω πανω απο 10 χαρτονια , σκευτομαι να παρω κανα ρολο :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    Rama στις #495576

    Για το ζήτημα της υγρασίας δεν έχω προσωπική εμπειρία, ότι “την τάδε μέρα σκορπούσαν πούπουλα αλλά τα πουλά δεν έπεφταν”. Έχω όμως την εξής ερώτηση. Γιατί στις άλλες χώρες ουδέποτε τίθεται το ζήτημα αυτό, ενώ στην πατρίδα μας αποτελεί αντικείμενο ατέρμονων συζητήσεων, συχνά και άρθρων; Μήπως υπερβάλουμε από άγνοια; Αν πραγματικά η απόδοση των φυσιγγίων εξαρτάται από την εποχή, τότε μεγάλοι κατασκευαστές όπως π.χ. η Remington θα διοχέτευαν στην αγορά ειδικά φυσίγγια για το χειμώνα και ειδικά για το καλοκαίρι. Όπως όμως διαφαίνεται από την μπροσούρα τους, μπορεί κανείς να κυνηγήσει πάπιες στο Νείλο ή στον Καναδά με τα ίδια ακριβώς φυσίγγια. Αντίθετα στην πατρίδα μας θεωρείται περίπου ως δόγμα ότι π.χ. ο βάλτος θέλει άλλες γομώσεις το χειμώνα και άλλες το καλοκαίρι. Τι ακριβώς συμβαίνει; Αν γνωρίζει κανείς κάτι ή υπάρχει σχετική βιβλιογραφία παρακαλώ να μας διαφωτίσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #495577

    “Γιατί στις άλλες χώρες ουδέποτε τίθεται το ζήτημα αυτό, ενώ στην πατρίδα μας αποτελεί αντικείμενο ατέρμονων συζητήσεων, συχνά και άρθρων; Μήπως υπερβάλουμε από άγνοια; Αν πραγματικά η απόδοση των φυσιγγίων εξαρτάται από την εποχή, τότε μεγάλοι κατασκευαστές όπως π.χ. η Remington θα διοχέτευαν στην αγορά ειδικά φυσίγγια για το χειμώνα και ειδικά για το καλοκαίρι.”

    Ακριβώς όπως τα λες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #495581

    δηλαδή Λευτερη η γνωμη σου είναι ότι αν φτιαξουμε δυο πανομοιότυπα φυσίγγια στο χερι ζυγισμένα και ριξουμε το ένα τον αυγουστο με 40 βαθμούς και το άλλο τον Ιανουαριο με -10 θα εχουμε τις ιδιες τιμες σε πιεσεις και ταχύτητες ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    elvas1 στις #495586

    Σε απόλυτα νούμερα όχι αλλά οι αποκλίσεις είναι τόσο μικρές που δεν δικαιολογούν κατηγοριοποιήσεις του τύπου καλοκαιρινό-χειμερινό ή υγρασία-ξηρασία ή βοριάδες-νοτιάδες κλπ.

    Αυτοί οι παράγοντες παίζουν μεγάλο ρόλο σε βολές μεγάλων αποστάσεων με ραβδωτά όπλα, όχι στις αποστάσεις που χρησιμοποιούνται τα λειόκανα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495600

    Καλησπερα εγω εχω ενα saiga 410, σε πολλα φορουμ εχω ακουσει οτι αυτο το οπλο ειναι μονο για μικρα θηραματα και για τα 50μ…εγω εκανα τα δικα μου τεστ και διαφωνω τελειως με αυτην την αποψη…παρακατω βαζω 2 απο τα βιντεακια μου…ευχαριστω..!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495601

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495705

    Καλησπερα ..! Ποσα αυγα μπορουν να σταματησουν το fx indy;;;

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    254
    .G.A.D. στις #495709

     :unsure: Εεεεεεεε  ΖΑΦΕΙΡΗ χαλαρωσε λιγο: ) Ψιτ Ζαφειρη να σε πω, για κομπαρσος καλος εισαι!!!!! κατι μου θυμιζεις ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/04/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    Sp στις #495713

    Ποιος ειναι ο ζαφειρης;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    Giorgos στις #495726

    Ζαφείρης Sirina Productions?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    254
    .G.A.D. στις #495732

    Ζαφείρης Sirina Productions?

    Πρωτος.…… :yahoo:

    SP….. περισσοτερα:::::Ζαφειρης “αποκαλουμε τα ατομα που ειναι πολ@@@ρΙΚ@και επισης

    χρησιμοποιειται και σαν προσφωνηση .Οταν θες να φωναξεις καποιον και δεν θυμασαι

    το ονομα του.

    υ.γ.Ο Ζαφειρης ηταν υπαρκτο προσωπο σε μια ΤΣΟΝΤΑ με με ενα Γιατρο

    και κοριτσια του βολει’-

    Οσο μεγαλος γινεσαι μαθαινεις . :good:

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 796 έως 810 (από 835 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων