Ποιοι απο το forum ειμαστε σκοπευτες?

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    pdimak στις #34098

     

     

     ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ 

     ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ

      ΕΙΝΑΙΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΙΑΣ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑΣ ΔΟΥΛΙΑΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ (ΟΙ) . ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΘΗΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΕΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΡΑΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

    ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΠΟΡΤΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΣΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΣΚΗΤ ΚΑΙ ΤΡΑΠ Π.Χ. Ο ΝΟΡΒΗΓΟΣ ERIK WATENDAL ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΞΕΛΙΧΘΗΚΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

    ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ  ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΗΣ  ΜΕΤΑΞΙ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟΥΣ 25 ΑΠΟ 15 ΚΑΙ ΕΠΟΝΩ ΔΙΣΚΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ (ΤΑ) ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ

    ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ (ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΥ) ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΕΤΑΞΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΑΛΗΣ ΣΥΜΕΡΗΦΟΡΑΣ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΤΡΕΛΟΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ

    ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΡΒΗΓΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

    ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334843

    Αχ βρε Παναγιωτη,

    Τοσα χρονια στην Ελλαδα και ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι μονο τυχαια τελικα γινεται κατι σωστο σ’ αυτην την χωρα. Ειναι λες και ολοκληρος ο κρατικος μηχανισμος υπηρετει καποια σκοτεινη συνωμοσια να κραταει την χωρα στον μεσαιωνα. Μπορει να με πειτε υπερβολικο αλλα μετα απο τοσα χρονια σ’ αυτον τον τοπο, εχω χασει καθε εννοια αισιοδοξιας και κυριως εθνικης περηφανειας.

    Το παραδειγμα της Νορβηγιας που λες, ειναι απλα μια απο τις χιλιαδες ενδειξεις οτι καποιες πραγματικα πολιτισμενες χωρες λειτουργουν με γνωμονα την ουσια και την βελτιωση της ποιοτητας στην διεξαγωγη οποιασδηποτε δραστηριοτητας. Στην Ελλαδα δυστυχως προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο οτι αυτοι θεωρουν περιθωριακο, και οτι εχει να κανει με τα οπλα στην χωρα μας θεωρειται δυστυχως περιθωριακο και κατακριτεο.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #334850


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 11 Mάρτιος 2004


    Τοσα χρονια στην Ελλαδα και ακομα δεν εχεις καταλαβει οτι μονο τυχαια τελικα γινεται κατι σωστο σ’ αυτην την χωρα. Ειναι λες και ολοκληρος ο κρατικος μηχανισμος υπηρετει καποια σκοτεινη συνωμοσια να κραταει την χωρα στον μεσαιωνα.

    ……………………………….. Στην Ελλαδα δυστυχως προσπαθουν να σε αποτρεψουν απο οτι αυτοι θεωρουν περιθωριακο, και οτι εχει να κανει με τα οπλα στην χωρα μας θεωρειται δυστυχως περιθωριακο και κατακριτεο.


    [/indent]

    Ακριβώς έτσι είναι και προσωπικά πιστεύω ότι σε αυτό έχουν συμβάλλει και οι διάφοροι “ψευτο-οικολόγοι” που είχαν και έχουν πρόσβαση στα κέντρα των αποφάσεων.

    Δεν μπορεί από την μία να κατηγορείς τους κυνηγούς ως “καταστροφείς του περιβάλλοντος” και από την άλλη να τρως για φαγητό σε ταβέρνα “γόνο καλαμάρι”. Το έχω δεί με τα μάτια μου στη Ζάκυνθο από πολύ μεγάλο σε αξίωμα πρόσωπο πρίν από 10 χρόνια.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #334853


    [indent]

    Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 10 Mάρτιος 2004


    …………Μεσα απο αυτο το forum, θα διοργανωνουμε παρεα εξορμησεις σε σκοπευτηρια. Ηδη εχουμε συνεννοηθει αυτο το Σαββατο το πρωι να παμε στην Μαλακασα.

    Φιλικα, Λεωνιδας

     


    Mia kai oloi ap’oti vlepo ,ligo i poli exoume ena kapoio mikrovio,leo na rikso mia idea.Ti tha legate na kanoume mia omada skopovolis,(tha tin eixes ksanakousei leo,an eixes erthei stin taverna to perasmeno savvato),me tin kathodigisi ton empiroteron vevea,na tin vaftisoume e-Αρτεμις kai na mazevomaste,kai na vriskomaste tora pou ekleise to kinigi???????

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334854

    Τι λέμε ρε παιδιά τώρα, εδώ τα σκοπευτήρια δεν έχουν άδεια λειτουργείας.

    Όχι πως δεν  πληρούν τις προυποθέσεις ασφαλείας, αλλά γιατί δεν έχουν προσδιορισθεί από τους κρατικούς φορείς ποιές είναι αυτές, έτσι η πολιτεία αφήνει το θέμα ανοικτό ώστε αν συμβεί κάποιο ατύχημα απλά να πεί “να δεν ήχαν άδεια δεν φταίμε εμείς, θα τους κλείσουμε τώρα και όλα θα είναι εντάξι”.

    Κατά τα άλλα να πώ οτι πηγαίνω στα σκοπευτήρια από τον περασμένο Μαιο, δεν είμαι σκοπευτής προσπαθώ όμως να γίνω. Ξεκίνησα να ρίχνω skeet στα μέσα Οκτωβρίου (μονά πιάτα) και από τα Χριστούγεννα ρίχνω πλέον κανονικά με σχετική επιτυχία και αυτή την στιγμή φτάνω τα 18-19 πιάτα.

    Παρόλο που τον νέο σκοπευτή δεν πρέπει να τον ενδιαφέρουν τα πιάτα που σπάει, αλλά το σωστό στήσιμο και η ντουφεκιά στον σωστό χρόνο και σημείο, τις περισσότερες φορές ειδικά όταν ρίχνουμε με έμπειρους σκοπευτές κομπλάρουμε και θέλουμε να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε εντελώς ατζαμήδες.

    Αρχίζω να το ξεπερνώ αυτό, αφού έχω ρίξει με τους περισσότερους που προπονούνται στην Ελευσίνα και πλέον έχει σπάσει ο πάγος.

    Συνέβαλε οτι είδαν τα παιδιά, πως χειρίζομαι σωστά και με ασφάλεια το όπλο μου, οποτε δεν τους αγχώνει η παρουσία μου.

    Στόχος μου είναι τώρα που θα ανοίξει ο καιρός, να κάνω δύο προπονήσεις την εβδομάδα παράλληλα με κάποια μαθήματα από τον Μπάμπη Αιγινήτη, έτσι ώστε στο τέλος του καλοκαιριού να έχω φτάσει σε κάποιο καλό σημείο.

    Θα ήθελα να πώ οτι το σημαντικότερο σε κάθε άθλημα πέρα από το ταλέντο, δεν είναι το πόσα χρόνια ασχολείσαι, αλλά το πώς (σωστή μέθοδο) και το πόσο συχνά ασχολείσαι μ΄αυτό. Τι εννοώ, αν κάποιος ρίχνει εδώ και 10 χρόνια αλλά πηγαίνει στο σκοπευτήριο 5-6 φορές το χρόνο δεν μπορεί να έχει μεγάλες απαιτήσεις σε σχέση με κάποιον που ναι μεν  προπονείται λιγότερα χρόνια αλλά με τακτικότατες προπονήσεις.

    Η σκοποβολή όπως και τα περισσότερα αθλήματα έχει πολλά στάδια που πρέπει να ξεπεράσεις και δεν μπορείς να πείς ποτέ ότι “πάει τελείωσε το ‘μαθα”.

    Κώστας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    SAMWIN στις #34134

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

    ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΓΡΑΨΕΙ,ΟΥΤΕ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ,ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΕΓΚΡΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΩΣ 50 ΕΤΩΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΠΟΡ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ,ΕΧΩ ΕΝΑ SPRINGER,ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ,ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙΑ ΤΡΥΓΩΝΙΑ,ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΒΛΕΠΩ  ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΨΥΧΟ ΜΕΣΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΒΑΣΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΜΕΣΩΣΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΑΛΛΟ ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΤΗΝ ΕΠΥΘΙΜΙΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣΑΤΕ ΘΑ ΕΠΙΝΑ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #334856

    Καλως ηρθες στην παρεα μας. Αφου μας παρακολουθεις καιρο, δεν χρειαζεται να σου πω τιποτα, παρα μονο να γραφεις και συ που και που τις σκεψεις σου και τα σχολια σου. Καπως ετσι κι εμεις γνωριστηκαμε και παρ’ ολο που οι περισσοτεροι απο εμας δεν εχουμε συναντηθει ποτε, ειναι σαν να γνωριζομαστε χρονια. Φυσικα ευπροσδεκτος και για το ποτηρακι.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34161

    Φιλε samwin

    Καλως ηρθες στην παρεα του e-artemis!Ειμαστε μια μεγαλη παρεα με τους ιδιους προβληματισμους και αποριες που μεσα απο το site αυτο εχουμε βρει την διεξοδο να εκφραστουμε να συζητησουμε και βεβαια πολοι απο εμας να γινουμε παρεα!Εισαι λοιπον ευπροσδεκτος στην παρεα μας οπως και καθε φιλος που αγαπαει και νοιαζεται για το ΚΥΝΗΓΙ!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34162

    Παναγιωτη

    εδω τα πραγματα οπως γραψαν και οι προηγουμενοι ειναι τελειως διαφορετικα!Σκεψου μονο τι εξετασεις δινουν αυτοι που θελουν να βγαλουν για πρωτη φορα αδεια κυνηγιου και θα καταλαβεις!

    Οσο για τα σκοπευτηρια οπως ειπε και ο Κωστας και ο Λεο δυστηχως δεν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο με αποτελεσμα να μπαζει απο παντου η λειτουργια ενος σκοπευτηριου!

    Τον Οκτωβρη κλεισανε το σκοπευτηριο της Παρνηθας με αιτιολογια οτι δεν τηρουσε τις ωρες λειτουργιας οτι δημιουργουσε ηχορυπανση και οτι τα σκαγια πηγαιναν στον Μορνο.Πρεπει να πω ακομα οτι ενας απο αυτους που καταθεσανε την μυνηση ηταν αλλοδαπος που του εχει παραχωρηθει χωρος απο το ιδιο το κρατος για να μενει και που το εχει μαζι με αλλους κανει τσιφλικι του!!!!!!

    Οποτε τι να λεμε τωρα ποιοι νομοι ουτε στην Ουγκαντα δεν γινονται αυτα!!!!!!!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34165

    Γειά σου φίλε samwin,

    σε καλοσωρίζω και εγώ με την σειρά μου και περιμένουμε τις απόψεις σου. Στο ποτήρι “μέσα” χωρίς Coca cola τώρα που τελείωσε το κυνήγι..

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων