ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,031 έως 3,045 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    flas στις #399971

    πηγαινοντας σημερα κατα τις 11.30 το πρωι προς αραχωβα ειδα στο δρομο ολες τις λαγοπαρεες να γυρνουν απο το κυνηγι …οργιαζει η λαθροθηρια ….

    Μήπως κάνης λάθος Αντρέα…… Έτσι όπως το λες

    δεν μπορεί όλες η παρέες;;;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #400005

    ενταξει βρε μπαμπη …κανα δυό δεν τους ειδα …ικανοποιηθηκες τωρα ;;;;; :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    flas στις #400022

    ενταξει βρε μπαμπη …κανα δυό δεν τους ειδα …ικανοποιηθηκες τωρα ;;;;;

    Εγώ  ήμουν  με των φίλο ρε μου μη βγάζεις βρώμα 😀

     

     

    Χθες πηγαίνοντας για κυνήγι, δυο λεπτά πριν ξημερώσει, παίρνει το μάτι μου αριστερά μακριά μέσα σε σταριά, έναν λάγαρο

    Σταμάτα ρε μαλάκια λέω των φίλο μου…..θα βάλουμε ένα κουτάβι να των πάρει να δούμε προς τα που πήγε.

    Έτσι έγινε αλλά μάταια, σε δέκα λεπτά βάζουμε και τα μεγάλα, αλλά πάλη δεν ξεκοβότανε με τίποτε .

    φάγαμε των τόπο όλη μέρα ….αυτός ο λαγός δεν είχε καθόλου βρώμα. 🙁

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #400030

    ειναι αληθεια οτι οταν βρεχει για τα μπιγκλ δεν υπαρχει μυρωδια :mrgreen: ………λοιπον ακου μια φαση φετινη καιθα καταλαβεις γιατι δεν αφησε μυρωδια …φτανουμε 15 λεπτα πριν φεξει σε ενα μερος …τσουπ στην ακρη του δρομου καθοταν ο μαγκας και μολις πεφτουν τα φωτα πανω του την κανει και ανεβαινει απο πανω απο το δρομο ….

    φευγουμε και παμε 200 μετρα πιο περα και περιμενουμε να φεξει ….φευγω εγω νωριτερα απο τον πατερα μου και κεφαλωνω το μερος να πιασω καρτερι καμια 300 μετρα πιο πανω ….μολις εφεξε ο γερος μου αμολυσε το λυκο και τον πηρε ντοροδιωξη αλλα μετα απο 100 μετρα κατω απο μενα ,κοπηκε με το μαχαιρι το σκυλι …βρε απο εδω βρε απο εκει να εχει κοψει ολο τον τοπο …πουθενα ο λαγος ….περασε μιση ωρα …αυτο το σκυλι ομως εχει ενα χουι που δεν το εχω δει σε αλλα σκυλια μεχρι τωρα τοσο εντονο ….δεν θελει να το κατευθυνεις με τιποτε εσυ σαν κυνηγος ….

    δεν ειναι σκυλι δηλαδη που θα το πας οπου θες εσυ…θα κοψει μονος του ολο τον τοπο και οταν βεβαιωθει πως ο λαγος δεν βρισκεται εκει ,θα κανει την μεγαλη παγανα μηκους απο 500 -700 μετρα ….σε αυτο βεβαια τον βοηθα και η ηλικια του (8 ετων) ….πραγματι λοιπον αφου δεν γινοταν τιποτε ,κοβει ενα αζιμουθιο καρφι πανω και φτανει στην κορυφη της τεραστιας λακας με τα σπαρμενα πουρναρια ….απο κατω παρακολουθουσαμε ολη αυτη την παγανα που κρατησε περιπου 20 λεπτα ….οχι παγανα ξεκαρφωτη αλλα παγανα οπου κυριολεκτικα δεν αφησε μονοπατι για μονοπατι αψαχτο….πραγματι ,εκει στην κορυφη καρφωθηκε σε ενα μπασιματακι πλατους 4-5 μετρων και μηκους 30 μετρων….μου λεει ο γερος …τρεξε και βγες πανω …προλαβαινεις δεν προλαβαινεις ….η γλωσσα μου γραβατα ,η ανασα κομμενη και σε 5 λεπτα εχω βγει πανω ….ακουγα διαρκως αραια χτυπηματα ντορου (φωνη) και μαλιστα πολυ διαφορετικη απο αυτη που εκανε το πρωι στα αλλα χναρια του λαγου….

    μεχρι να βγω πανω ,το σκυλι ακολουθουσε τη πορεια των χναριων ….δηλαδη ευθεια πανω για 100 μετρα παιξιμο δεξια και αριστερα στο κλειστο , μετα γυρισμα πισω απο τα ιδια ντορουδια για να μπερδεψει το μερος ,και πιασιμο ακριβως 10 μετρα μεσα στο κλειστο και διπλα απο το πρωτο χναρι που ειχε βρει το σκυλι οταν το βλεπαμε απο κατω ….φτανοντας εκει ,κοντοσταθηκα και βλεπω το σκυλι να καρφωνει τα τελευταια 2-3 πατηματα του λαγου….με αποφασιστικο τροπο ,εφυγε ισια μπροστα και χωθηκε στο πυκνο πουρναρι ….καταλαβα και ετοιμαστηκα….σε 3 δευτερα η φωνη του σκυλιου χαθηκε και ο λαγος πεταχτηκε μπροστα μου στα 15 μετρα …επειδη ομως περιμενα απο στιγμη σε στιγμη να πεταχτει και το σκυλι ,φυλαξα την τουφεκια και εριξα αρκετα δεξιοτερα ….λαγος και σκυλι ανηφορισαν και χαθηκαν πισω απο ενα υψωματακι …στα 50 μετρα η διωξη κοπηκε μαχαιρι ….ανεβαινω πανω και βλεπω παντου αιματα ….ευτυχως ηταν του λαγου ,και ειχε πεσει ξερος μεσα σε ενα πουρναρι …

    πολλες φορες λοιπον βλεπουμε λαγο στα φωτα λιγο πριν φεξει και νομιζουμε οτι καπου εκει θα πιασει κιολας …αντι αυτου ομως ,μερικοι λαγοι γινονται κυριολεκτικα καπνος και δεν αφηνουν καθολοθ μυρωδια …ποσο μαλλον αυτος που ειδες μπαμπη ,ο οποιος να εισαι σιγουρος οτι για αυτο ειναι τοσο μεγαλος …ξερει να φυλαγεται …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #400036

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΓΑΔΕΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #400041

    ενας αλλος φετος ,τον ειχαμε ψαξει και περυσι …μαλιστα τον ειχαμε δει μια φορα στα φωτα περυσι και ηταν κυριολεκτικα σαν ζαρκαδι μικρο ….τον ψαχναμε πανω στη λακα και σε μερη οπου εχουμε βγαλει και εχουμε χτυπησει ενα καραβι λαγους αλλα τιποτε δεν γινοταν …πολλες φορες ριχναμε το φταιξιμο στο σκυλι….πηγαμε λοιπον μια φορα φετος εκει ξανα και πιασαμε οντως τον ντορο του ….ιδια λακα ,ιδιο δρομολογιο ,ιδιο αποτελεσμα …καταραμενε λαγε ελεγα απο μεσα μου ….με παιρνει λοιπον ο γερος τηλεφωνο και μου λεει παρε το αμαξι και ελα κατω να με παρεις …τον βγαζει στην ασφαλτο το λαγο …οσες φορες ειχε γινει αυτο περυσι ,το κοβαμε το σκυλι φοβουμενοι μην πεταχτει στο δρομο και το πατησει κανενα αυτοκινητο….μιλαμε για τον κεντρικο δρομο λιβαδειας αραχωβας …παιρνω το αμαξι απο εκει που καθομουν καρτερι και κατεβαινω τον χωματοδρομο …μολις φτανω 10 μετρα πριν την ασφαλτο ,και μιλαμε δεν ειχα κανει 1 λεπτο χρονο,βλεπω το γερο στην ακρη του δρομου με ενα λαγαρο στα χερια …εχω μεινει με ανοιχτο το στομα …μου λεει κατεβα να δεις που ηταν πιασμενος …και μου δειχνει μια μεγαλη ασφακα ,1 μετρο κυριολεκτικα διπλα απο την ασφαλτο….ο γερος μου ειχε μλπεχτει σε ενα κλειστο και δεν προλαβε να κοψει το σκυλι και ετσι του εδωσε χρονο να τον σηκωσει και να τον χτυπησει στο πεταμα….διαολου εγγονια οι λαγοι μπαμπη ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #400042

    χρονια πολλα και σε σενα θανο……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3423
    ΛΕΩΝ στις #400311

    Καλησπέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

    Επιτέλους,μετά από καιρό απραξίας με συνοπτικές διαδικασίες,πάνω από το μαντρί ,φέρμα η Φαίη,ξεπέτα από το πουρνάρι,μπαμ και στο ψυγείο.Κάναμε Χριστούγεννα!Πάμε για τον επόμενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #400314

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ 😀

    ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ Η ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΒΙΛΙΩΝ

    ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ  ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΟΥΧΛΑ

    ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΛΑΓΟ ΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΑΤΙΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ  ΠΟΝΗΡΟΣ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΔΙΩΞΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΚΝΟ ΣΤΟΥΣ ΠΕΥΚΩΝΕΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΤΙ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ

    ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΗ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΚΝΟ

    ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΕΙ ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ ΣΑΚΟΥΛΙ ΘΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΕΖΟΝ 😀

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #400834

    ενα σ-κ βρηκαμε ευκαιρια να βγουμε για λαγο μετα απο 3 βδομαδες και βρεχει απο χθες το βραδυ καρεκλες ….και αυριο μια απο τα ιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #401336

    Καλή χρονιά λαγάδες.. εγώ αυτό το ΣΚ έμεινα Αθήνα αλλά και το φιλαράκι μου χωριό ούτε που βγήκε.. έβρεχε 3 μερόνυχτα .. τις ημέρες των Χριστουγέννων που ήμουν πάνω.. και Τετάρτη και Σ-Κ κυνηγήσαμε πολύ ώρα αλλά δεν κάναμε τίποτα.. αρκετοί ντοροί που μας έκοψαν τα πόδια να πηγαίνουμε πάνω-κάτω τα πετροβούνια καβάλα στα σκυλιά αλλά να μην έχουμε οπτική επαφή με το ζουλάπι που είτε δεν σηκώνονταν είτε έσερνε πολύ μπροστά.. έναν σηκώσαμε και αυτός έφυγε σε κάτι πυκνά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #401339

    καλη χρονια γιωργο…..και εδω ατελειωτη βροχη τρεις μερες ,οποτε παρολο που υπηρξε χρονος για κυνηγι μετα απο παρα πολυ καιρο ,δεν βγηκαμε εξω καθολου…απο αυριο δουλεια ,οποτε θα παμε το σ-κ μια τελευταια βολτα για φετος ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #401518

    Αντρέα άστα.. είχαμε απο χτες  φορτώσει τα πράματα στo jeep για κάνουμε μια δουλίτσα πρωί πρωί κ μετά να φύγουμε για 4 μέρες χωριό με τον πατέρα μου, για μπεκάτσα κ λαγό το ΣΚ.. Το πρωί ξύπνησα με αφόρητους πόνους στο δεξί χέρι.. την πρωτοχρονιά είχε φροντίσει μια 70χρονη κυρία να πεταχτεί από ένα στοπ και να με τρακάρει..Από το τράνταγμα στο τιμόνι είχε πονέσει πολύ το χέρι μου αλλά είπα θα περάσει αλλά δεν.. σήμερα μετά απο ταλαιπωρία με νοσοκομεία, ακτινογραφίες κλπ.  έχω σπασμένο ένα κοκαλάκι στον καρπό και κληρονόμησα για τουλάχιστον 2 βδομάδες(επανεξέταση κ βλέπουμε) έναν γύψο από τον αγκώνα κ κάτω. Οπότε έκλεισε για μένα φέτος ο λαγός κ πολύ πιθανό να χάσω και το κυνήγι του Φλεβάρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #401520

    περαστικα σου γιωργο …τι να πω ;;;;ασε το κυνηγι να περιμενει …εσυ να εισαι καλα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ! στις #401696

    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΓΕΙΑ!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,031 έως 3,045 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων