ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,076 έως 3,090 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #407620

    δυστηχως δεν μπορω να ασχοληθω με μικρο κουταβι λογο δουλειας

    γιαυτο θελω ξεκινημενο


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #407905

    pennas, έχει ένας φιλος καθαρόαιμο σεγκουτσι περίπου7-9 μηνών ξεκινημένο και προχθές μιλούσαμε σκεφτόταν να το δώσει γιατί έχει πολλά σκυλιά (γύρω στα 7). Να ξες όμως το πουλάει (όχι πολλά). Εαν θες στείλε μου pm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #412951

    σημερα στην κυνηγετικη μας οικογενεια προστεθηκε ενα αρσενικο σκυλακι 2 μηνων ….ειναι πανεξυπνος και αρκετα ομορφος …πιστευω με σκληρη δουλεια να ανταποκριθει στις υψηλες μας προσδοκιες …οι γονεις του εχουν γραψει λαμπρη ιστορια μεχρι στιγμης …οψομεθα……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #415030

    πηγαμε ενα ωραιο εκπαιδευτικο σημερα,παρολο που η χθεσινη βροχη και η πρωινη υγρασια ειχαν αφησει πολλα νερα στο εδαφος ….αρκετη διωξη και σε ενα λαγο απο περυσι οπου ακολουθει ενα στανταρ δρομολογιο …το θεμα ειναι οτι δεν αφηνει το σκυλι να τον πλησιασει πουθενα …ειναι μονιμα μπροστα περιπου 500-800 μετρα ….τρεις φορες αλλαξα καρτερι ,αλλα ο μαγκας καθε φορα με προλαβαινε και ειχε περασει πριν παω εγω εκει …στον γυρισμο βρηκα και μια μεγαλη γιδα προσφατα φαγωμενη απο λυκους οπως με διαβεβαιωσε και ο τσοπανης που βρηκα αργοτερα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #416631

    Φέτος τα εκπαιδευτικά δείχνουν ότι ίσως η χρονιά που έρχεται θα είναι καλύτερη από πέρσι .. ίσως η πολύ “πρασσινάδα” που έχει φέτος να βοηθήσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #417440

    Χθες καναμε κι εμεις το πρωτο μας εκπαιδευτικο.Τα σκυλια μας:δυο θυληκα,η μια καθαροαιμη ελληνικος ιχνηλατης 4 χρονων η οποια γεννησε πριν δυο μηνες και η αλλη  ημιαιμη 10 χρονων περιπου.Ο τοπος: χαμηλοι λοφοι με πουρναρι.Επιασαν ντορο απ την αρχη,ο μαγκας ο αυτιας  ξεσυρε αλλα οι σκυλες τον πηραν χαμπαρι και ξεκινησε καταδιωξη.Τον ειδαμε δυο φορες και παρολο που ητανε μικρος εκανε ενα αρκετα μεγαλο δρομολογιο.Καποια στιγμη μπηκαν στην καταδιωξη και αλλα σκυλια και εκει σταματησαν τα δικα μας μιας που δεν μπλεκονται με ξενα σκυλια.Στην συνεχεια εκει που σταματησαν απο τον πρωτο βρηκαν δευτερο ντορο που απ οτι καταλαβαμε ητανε λαγος ο οποιος ξεσηκωθηκε απο τον χαμο που εγινε και πηρε αντιθετη κατευθυνση απο τον αλλο.Τον ακουλουθησαν τα σκυλια μας αλλα ειχε φυγει αρκετα μπροστα,γι αυτο αποφασισαμε να τα φωναξουμε πισω μιας που ειχαν αρκετο καιρο να βγουν και δεν θελαμε να τα πιεσουμε περισσοτερο.Καναμε την βολτα μας, ακουσαμε τα κλαφουνιτα των σκυλιων,βγαλαμε λαγο,τον  ειδαμε κιολας,αυτο πιστευω ειναι που αναζητουμε ολοι μας στις βολτες που κανουμε με τους τετραποδους φιλους μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #417985

    καλημερα σας…………δυστυχως τα εκπαιδευτικα φετος μεχρι στιγμης πανε χαλια ….καθε μερα εδω και 2 μηνες ισχυροι νοτιοδυτικοι ανεμοι δεν επιτρεπουν ιχνηλασιες …σημερα καναμε μια βολτα με 8 μποφορ αερα….σουραμε ενα λαγο αλλα διωξη καναμε περιπου 50 μετρα ….απλα καταλαβαμε οτι σηκωθηκε ο λαγος ….ολη η ατμοσφαιρα ειναι κιτρινη απο αφρικανικη σκονη ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #418051

    Καναμε κι εμεις την βολτα μας σημερα.Σε αντιθεση με τον φιλο Ανδρεα σε μας σημερα φυσουσε βορειοανατολικος αρκετα ισχυρος.Τα σκυλια βρηκαν ντορο γρηγορα και μετα απο αρκετη ωρα τελικα καταφεραν και τον σηκωσαν τον μαγκα μεσα σε ενα ρεμα με πυκνα πουρναρια. Ακολουθησε καταδιωξη μια ωρα περιπου κατα την οποια τον ειδαμε κιολας.Αρκετα μεγαλος. Εκανε εναν μεγαλο κυκλο σε λοφους με πουρναρι και δρυς και στο τελος τα σταματησαμε τα σκυλια μιας που δεν θελουμε  να ζοριζουμε την μεγαλη την σκυλα λογω ηλικιας και την μικρη λογω κουταβιων, αλλωστε αυτο που ητανε να κανουν το εκαναν και με το παραπανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #419135

    Καλησπερα σε ολους τους φιλους.Καναμε και σημερα την βολτα μας με τους τετραποδους φιλους μας.Το μερος: υψωματα με πουρναρι δρυς και μερικα χωραφια με σιταρι.Επιασαν γρηγορα ντορο οι σκυλες αλλα αργησαν αρκετα να τον βγαλουν τον μαγκα.Ξεκινησαν απο την ακρη ενος χωραφιου, μπηκαν σε ενα μικρο ρεμα, ανεβηκαν μια πυκνη πλαγια,περασαν πισω απο την πλαγια, εκαναν εναν κυκλο στην κορυφη της και τελικα επεστρεψαν για να τον βγαλουν απο την απεναντι πλευρα του ρεματος απ οπου ξεκινησαν.Απ οτι φανηκε πρεπει να ηταν δυο λαγοι την νυχτα οι οποιοι κανανε τα κολπα τους και τρελαναν τα σκυλια το πρωι.Εκανε ακριβως αυτο το δρομολογιο που εκαναν τα σκυλια πριν τον σηκωσουν και μετα γυρισε προς το μερος μας,εκοψε τον δρομο που καθομασταν και περασε μεσα σε ενα χωραφι με ακακιες.Μολις βγηκαν τα σκυλια (τα οποια ειχαν μεινει αρκετα πισω) στον δρομο τα σταματησαμε.Φοβερη μερα με πολυ ενταση και αγωνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #419136

    μια πολυ καλη μερα και για μας σημερα…..μετα απο καιρο δεν φυσουσε καθολου και ειχε και αρκετη δροσια ….δυσκολευτηκαμε παρα πολυ και μετα απο μιαμιση ωρα συνεχους ψαξιματος και πολυ μπερδεματος ,μεσα απο δεκαδες στρεμματα λακες ,ο σκυλος καθαρισε τα μπερδεμενα χναρια του λαγου…αφου αλλαξε τρεις φορες κατευθυνση και εχοντας μπει μεσα σε ενα περιφραγμενο χωραφι και εχοντας βγει απο αυτο απο την απεναντι μερια βρισκοντας τα κενα απο το συρμαροπλεγμα ,ο σκυλος εφτασε στο τελευταιο μεγαλο διπλωμα του λαγου …μεγαλοπρεπες ριξιμο μεσα σε πετρες ασφακες και πουρναρια και μια ωρα πολυ δυνατη συνεχομενη διωξη ….μου φυγανε τα πεταλα να ανεβω να μαζεψω τον 8χρονο παππουλη μου αλλα αξιζε τον κοπο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #419138

    Κανα κουταβι ρε αντρικο δεν θα παρης ; Και εγω ειχα μια ωραια διωξη 45λεπτη σημερα απο την επησης 8χρονη σκυλητσα μου που η ασπρη της μουσουδα τεριαζει με τα ασπρα μου μαλια .το κακο της υποθεσης ,ψιλοκραταει το μπροστηνο της ποδι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #419186

    εχω ενα κουταβακι 4 μηνων …το παιρνω μαζι μου δεμενο φυσικα με την αλυσιδα ….απο διωξη παντως δεμενο παει πολυ καλα ….χα χα….δεν νομιζω οτι χρειαζομαι σκυλι για τα επομενα 3 χρονια …τον εχω προσεγμενο τον μεγαλο αρκετα ….δειχνει να εχει πολλες δυναμεις ακομη …σε αυτο συνηγορει το γεγονος οτι η γιαγια του και η μαμα του μεχρι 11 ετων κυνηγουσαν οπως στα 5 και 6 χρονια τους ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #419188

    γιατι φυλαει το ποδαρακι της ;;;τωρα το παρουσιασε αυτο;;;μηπως κυνηγησε σε πετρωτο και τραυματιστηκε;;;και εμενα οταν κυνηγησει αρκετα και σε χαλιαδες απο πετρες ,ψιλοκουτσαινει για καμια μερα απο το μπροστα ποδι του,αλλα οχι παντα … την αλλη μερα ειναι μια χαρα ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #419194

    Μπροστα εισουν?οντος σημερα ειναι μια χαρα.Μακαρι να μου βγαλει 2-3 χρονακια ακομα και μετα βλεπουμε αν και πιστευω οτι θα τα βγαλει ανετα γιατι ειναι καλοταισμενει και δεν ειναι και κανα σκυλι μεγαλης διοξης να καταπονιτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #419266

    η γιαγια του (το απολυτο σκυλι που εχει περασει απο τα χερια μου) στα 11 με 11.5 χρονια της μου εβγαλε τους περισσοτερους λαγους απο καθε αλλη χρονια που την κυνηγησα …οποτε γιατι να μην το κανει και ο δικος μου  και η σκυλιτσα σου ….αν το προσεχεις σε διατροφη ,συνθηκες διαβιωσης και στο κυνηγι σιγουρα θα βγαλεις 3 χρονιες με καλο κυνηγι….εμενα νομιζω οτι το ελαφρυ κουτσεμα που μου κανει μερικες φορες οφειλεται σε σκισιμο αναμεσα στα 2 δαχτυλα του αριστερου του ποδιου ,αφου εχω δει μερικες φορες ακομη και κοιλιδες με αιμα του πανω στις πετρες οταν ψαχνει….δεν ξερω γιατι ανοιγει και ματωνει αναμεσα στα δαχτυλα του ….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,076 έως 3,090 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων