ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,106 έως 3,120 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #421268

    πρεπει να εχει ψυχολογικα δεν εξηγειτε αλλιως. 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #421656

    Καλη Ανασταση με υγεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #422092

    Αλλη μια βολτα καναμε και σημερα για να απολαυσουμε τον καθαρο αερα και τα σκυλια μας.Πηραμε μονο την μικρη την σκυλα.Το μερος γνωστο οπου εχουμε ξανασηκωσει λαγο για να μαθαινει σιγα σιγα να τους ξεφωλιαζει κι αυτη.Με το που κατεβηκε απο το αυτοκινητο και πριν καν κατουρισει επιασε ντορο κι αρχισε να κλαφουνιζει.Ειχε πολυ πλακα να περπαταει να κλαφουνιζει και ταυτοχρονα να προσπαθει να κανει και την αναγκη της.Τον επιασε απο τον δρομο που σταματησαμε και περασε μεσα απο ενα μονοπατι με πουρναρι στον απεναντι δρομο.Απ εκει κατηφορισε περιπου 300 μετρα και μετα μπηκε ξανα στο πυκνο.Αφου εψαξε για κανα 15λεπτο βγηκε ξανα στον δρομο και σταματησε τα κλαφουνητα.Την πηρα για να την ξαναγυρισω στην αρχη αλλα στα μισα του δρομου μπηκε στο πυκνο κι αρχισε τα κλαφουνιτα και παλι.Ο μαγκας ητανε εκει και ξεσυρε αρκετα νωριτερα οχι προς τον δρομο οπου θα τον εβλεπα αλλα προς την ρεματια μιας που οταν εφτασε η σκυλα τον πηρε αλλα πηγαινε αργα.Τον πηγε καμια 500αρια μετρα και μετα τον εχασε πανω σε εναν δρομο.Μετα απο λιγο επεστρεψε σε μας οπου την φορτωσαμε και φυγαμε.Ειδα και αρκετα τρυγονια να εχουν ερθει στην περιοχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #422142

    Καλημέρα στους λαγάδες

    http://youtu.be/re5Ypr2DQsc?#t=55s

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #423003

    γεια σου γιωργη βιαστικε…..χαχα….λοιπον σημερα βγηκαμε μια βολτα ,παρολο που ο καιρος ηταν χαλια ….καναμε ενα καλουτσικο παιχνιδακι και ακουσαμε και τα πρωτα τρυγονακια να το λενε στα ρεματα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #423168

    Αλλη μια εξοδος σημερα για εκπαιδευση μονο με την μικρη σκυλα.Ολα πηγαν καλα.Παρολο που ο λαγος ξεσυρε τον πηρε γρηγορα χαμπαρι και τον κυνηγησε αρκετα δεδομενης της ξηρασιας που υπαρχει.Μαλιστα καποια στιγμη περασε απο μπροστα μου ο μαγκας.Οι μισοι λαγοι,ισως και περισσοτεροι απ οσους εχουμε σηκωσει στα εκπαιδευτικα εχουν ξεσυρει πριν φτασουν τα σκυλια.Ειδα και μερικα τρυγονια να τριγυριζουν μεσα στα πουρναρια αλλα εχω την εντυπωση προς το παρων πως ειναι λιγοτερα απ οτι αλλες χρονιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #423934

    πολυ ωραια εκπαιδευτικα ειχαμε χθες και σημερα………ειδικα χθες ο παππουλης μας (8.5 ετων πια) εδειξε την κλαση του ….η παρεα απαρτιζοταν απο 7 σκυλια….οι φιλοι ειχαν φερει τα παντα μαζι τους…απο κουταβια μεχρι και ενηλικα (4 -5 ετων παρδαλα και διαφορα ημιαιαμα)….στην αρχη πιασαμε ενα ντορο αλλα δεν πηγαινε με τιποτα…ο ισχυρος αερας της τελευταιας βδομαδας ειχε μετατρεψει το μερος σε κρανιου τοπο…..

    ο παππουλης δεινοπαθουσε απεναντι στα νεαρα σκυλια,τα οποια ολο κεφι και χαρα μαλλον του εκαναν τηδουλεια πιο δυσκολη ….κανα δυο φορες καθως εψαχνε ειδα τα ματια του να με κοιτανε και να μιλανε …τι θελω εγω με ολο αυτο το πανηγυρι παρεα;;;αφου εκοψε ολους τους δρομους και τα απεναντι ρεματακια αποφασισαμε μιας και τα αλλα σκυλια παρεδωσαν νωρις ,να αλλαξουμε τοπο ….

    ο παπππους δεν ερχοταν με τιποτε μαζι μας ….δεν ηθελε να παραιτηθει με τιποτα ….μολις ο τοπος αδειασε απο κουδουνακια και λοιπες ατακτες φωνες και επιτοπια ουρλιαχτα ανευ νοηματος ,ξαναστρωθηκε στη δουλεια με καθαρο πλεον μυαλο….υπομονετικα και μαυλωμενα αρχισε να τραβα και να ξεκαθαριζει το λαγο …η διαδρομη που ειχε κανει και τα διπλα του ,σε εκαναν να νομιζεις οτι ειναι λαγος του δεκεμβρη και οχι του μαιου …..οι υπολοιποι παρεα περασε σε μια απεναντι λακα και εκει κολλησαν ολα τα σκυλια ….φωνες – ουρες – και γενικα ενας χαμος ….

    εγω βρηκα μια αγριοκερασια και μαζευα κερασια ….ο παππους συνεχιζε ακαθεκτος ….ειχαν περασει πανω απο 45 λεπτα που εψαχνε το λαγο και ειχε καλυψει μια αποσταση γυρω στα 500 μετρα απο το αρχικο σημειο….του εριχνα κλεφτες ματιες …εβλεπα που πηγαινε η δουλεια ….πραγματι μετα απο 5 λεπτα περιπου ακολουθησε ενα μεγαλοπρεπες ριξιμο …διωξη δυνατη ,και ξανα ριξιμο …αυυτο συνεχιστηκε για αλλες 2 φορες …ο πατερας μου ειδε οτι ο λαγος ηταν μικρος ,περιπου 1.5 κιλο και αποφασισε να πιασει τον παππουλη….θα τον πιασω μου λεει διοτι ετσι οπως ριχνεται στο λαγο θα τον πιασει ,και δεν θελω να γινει καμια ζημια … ετσι ελαβε τελος ενα ομορφο εκπαιδευτικο…η υπολοιπη παρεα βρικοταν ακομη μεσα στη λακα ….

    σημερα βγαλαμε ενα λαγο το πρωι ,το διωξαμε για κανενα μισαωρο και σταματησαμε τη διωξη του σκυλιου ….απολαυσαμε ξανα τα κερασια ,ακουσαμε τα ανοιξιατικα τιτιβισματα και γυρισαμε σπιτι μας για να απολαυσουμε τον καφε μας …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #424101

    Καναμε κι εμεις την βολτα μας σημερα εχοντας μαζι μας μονο την μικρη σκυλα.Πιαστηκε σε δυο διαφορετικους λαγους.Και οι δυο εφυγαν νωριτερα,ιδιως ο δευτερος παρολο που ητανε μεγαλος (τον ειδαμε) εφυγε αρκετα πριν φτασει το σκυλι με αποτελεσμα να μην μπορει να τον καταδιωξει απο κοντα και σε λιγο να τον χασει.Ο πρωτος ητανε πιασμενος στην ακρη μιας πλαγιας με πουρναρι και ενος χωραφιου.Μετα απο ενα 20λεπτο περιπου ξεμπερδεψε τον ντορο η σκυλα  και πλησιασε στο γιατακι. Ητανε κοντα   οταν εφυγε οποτε τον πηρε χαμπαρι και τον καταδιωξε αρκετα.Εκανε εναν κυκλο μεσα στο πυκνο κι εκει την μπερδεψε.Δεν τον ειδαμε αλλα απ οτι φανηκε μαλλον ητανε μικρος.Πηραμε τον αερα μας, ακουσαμε το σκυλι,ειδαμε τον λαγο και στις 9 η ωρα πιναμε το καφεδακι μας στο σπιτι.Ολα καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #425932

    τα καλα εκπαιδευτικα συνεχιστηκαν και σημερα ….το σκυλι εβγαλε ενα μεγαλο λαγο τον οποιο ειδε ο πατερας μου ,αλλα εκει που καθομουν εγω εμφανιστηκε μπροστα μου ενα λαγακι μισου κιλου ….σταθηκε για πανω απο 2-3 λεπτα μπροστα μου στα 2 μετρα ….σηκωνοταν στα πισω ποδια και προσπαθουσε να καταλαβει τι γυρευω εγω εκει ….στα θετικα οτι το κουταβακι μας 5 μηνων οταν ηρθε εκει ,επιασε τον ντορο απο το λαγακι και τον εψαχνε…ενα τρυγονακι στα απεναντι καλωδια της δεη μας χαιρετουσε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #425997

    η χθεεσινη βροχη αντι να κανει ζημια εκανε πολυ καλο οπως αποδειχθηκε σημερα …οι ντοροι πηγαιναν αεροπλανο και η διωξη ακομη καλυτερα …δυστυχως ενα λουμπαγκο στη μεση με ταλαιπωρει εδω και 2 μερες και δεν το χαρηκα οσο θα ηθελα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #426000

    η χθεεσινη βροχη αντι να κανει ζημια εκανε πολυ καλο οπως αποδειχθηκε σημερα …οι ντοροι πηγαιναν αεροπλανο και η διωξη ακομη καλυτερα …δυστυχως ενα λουμπαγκο στη μεση με ταλαιπωρει εδω και 2 μερες και δεν το χαρηκα οσο θα ηθελα….

    λουμπαγκο?παει γερασες και εσυ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #426001

    αστα να πανε φιλαρακι….σαν σιγμα τελικο περπαταω……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    tzimisgr στις #426607

    Η νέα γενιά !!!!!!!!!!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #426613

    αστα να πανε φιλαρακι….σαν σιγμα τελικο περπαταω……..

    εσενα ειπα γερασες εμενα επιασε τωρα η μεση μια μερα ξαπλα ειμαι ουτε στο μπανιο δεν μπορω να παω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #426950

    περαστικα θεολογη ………………….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,106 έως 3,120 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων