ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,121 έως 3,135 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #426954

    δυστυχως ενα λουμπαγκο στη μεση με ταλαιπωρει εδω και 2 μερες και δεν το χαρηκα οσο θα ηθελα….

    εσενα ειπα γερασες εμενα επιασε τωρα η μεση μια μερα ξαπλα ειμαι ουτε στο μπανιο δεν μπορω να παω!!!!

    Ευχομαι περαστικά και στους δυό σας και με την ευκαιρία που αναφέρετε προβλήματα μέσης θα βγω για λίγο off topic για να σας δώσω μερικές συμβουλές μιας και ήμουν   ομοιοπαθών    για 12 μήνες.

    Αυτά τα ¨λουμπάγκο¨ που κατά καιρούς μας ταλαιπωρούν δεν είναι καθόλου αθώα.Ολοι νομίζουμε (έτσι νόμιζα και εγω) ότι κάτι βαρύ σηκώσαμε και κουράσαμε την μέση με αποτέλεσμα να πονάει και κάνουμε υπομονή μέχρι να περάσει…και τις περισσότερες φορές περνάει.Ομως να ξέρετε ότι αυτοί οι εβδομαδιαίοι πόνοι είναι  ¨καμπανάκι¨ που λεει ότι κάποιο θέμα υπάρχει στην μέση  (το πιθανότερο κάποια  κήλη   σε    μεσοσπονδύλιο δίσκο)   .

    Η μέση λοι πόν    συσωρεύει προβλήματα  που άμα δεν προσέξεις κάποια στιγμή και για ασήμαντη αφορμή ( πχ να σηκώσεις κάτι πολύ ελαφρύ ) θα  σου βγάλει μια    και καλή πρόβλημα ΜΟΝΙΜΟ.Οι πόνοι που κάνει το ισχίο απο εγκλωβισμό του ισχιακού νεύρου είναι απίστευτοι.

    Με λίγα λόγια αλλάξτε τελείως τον τρόπο που σηκώνετε αντικείμενα .Ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι να τα σηκώνετε με βαθύ κάθισμα και όχι με σκύψιμο.Αν υπάρχουν παραπάνω κιλά απο όσο πρέπει να τα χάσετε επειγόντως ,  αν  κάνετε βαριές   δουλειές οπωσδήποτε ορθοπαιδική ζώνη.Σε κάθε περίπτωση μακρυά απο αντιφλεγμονώδη τα οποία οι γιατροί τα δίνουν για πλάκα και ουσιαστικά είναι ότι χειρότερο για τον οργανισμό αφου ένα κουτί φτάνει για να ανεβούν οι τρανσαμινάσες του συκωτιού στα ύψη.

    Τον νου σας λοιπόν δεν πρέπει να αφήνουμε τίποτα στην τύχη διότι φανταστείτε ένα πρόβλημα στην μέση να σας κρατήσει μακρυά απο το κυνήγι.Μιλάμε για καταστροφή……..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #426959

    παρα πολυ σωστα  τα λες  …………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #427055

    Καλησπερα σε ολη την παρεα.Χθες καναμε παλι μια βολτα για να ξεσκασουμε ανθρωποι και σκυλια και η οποια εξελιχθηκε σε ενα ωραιο μαθημα για την μικρη σκυλα.Το βρεγμενο χωμα απο τις βροχες των τελευταιων ημερων βοηθησε πολυ.Μολις αφησαμε τις σκυλες επιασαν ντορο αμεσως πανω στον δρομο.Για αρκετη αποσταση πηγαιναν επανω στον δρομο γαβγιζοντας αλλα με πολλα ζιγκ ζαγκ και πισωγυρισματα.Προχωρησαμε αρκετα μπροστα απο τα σκυλια και καθισαμε σε ενα ανοιχτο σημειο για να βλεπουμε.Μετα απο λιγο,πριν φτασουν τα σκυλια σε μας και ενω ητανε ακομη στον ντορο βλεπουμε δυο λαγους να ερχονται απο τον δρομο ισια επανω μας.Μολις μας αντιληφθηκαν εστριψαν μεσα σε ενα ρεματακι.Σε λιγα λεπτα εφθασαν και τα σκυλια,μπαινουν μεσα κι αρχιζει ο χαμος.Αρχιζει η καταδιωξη του ενος λαγου.Δεν τον εχαναν με τιποτα.Τον ειδαμε τρεις φορες και τελικα μετα απο κανενα 45λεπτο καταδιωξης τα σταματησαμε εμεις μιας που η θερμοκρασια αρχισε να ανεβαινει και δεν υπηρχε λογος να τα κουρασουμε αλλο.Αλλωστε ο στοχος ειχε επιτευχθει και με το παραπανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #427092

    Μπράβο φίλε… άντε και όλο και πλησιάζει η Έναρξη.
    Περαστικά και στα παιδιά που έχουν θέμα με τη μέση.. πραγματικά το 2013 μας πάει περίεργα εμάς που γράφουμε στο τόπικ του λαγού.  Μιά το χέρι σε μένα, μια η μέση σε σας… άντε γεροί να μαστε να την ευχαριστηθούμε την χρονιά που έρχεται.

    Πάντως  στα μέρη τα δικά μου καθώς και σε άλλα μέρη που μου λένε γνωστοί καλά πάνε τα εκπαιδευτικά και δεν θα έχουμε άσχημη χρονιά.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #427524

    Πολλοί λαγοί ρε παιδιά φέτος, χθες βράδυ σε βουναλάκι της Β.Α. Αττικής που βρέθηκα για δουλειά μέτρησα 3. Πιτσιρικάδες όμως, λαγουδάκια, όπου και να πάω βλέπω συνέχεια τελευταία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #427526

    Αν και δεν εχω σχεση με το Λαγο εχω ακουσει οτι η Αττικη εχει πολλους λαγους,αλλα και πολλες φολες για τα καημενα τα σκυλακια,αφου πολλοι θεωρουν τσιφλικια τους τη καθε περιοχη δυστυχως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #427906

    ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΛΑΓΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΣ ΧΑΝΙΩΝ 😀

    Ο 1ος Κυνηγετικός Σύλλογος Χανίων, πραγματοποίησε την Κυριακή απελευθέρωση 100 λαγών στα πλαίσια ενίσχυσης των θηραματικών πληθυσμών.

    Οι λαγοί ήταν γενετικά πιστοποιημένοι από το εργαστήριο γενετικής του τμήματος Βιοχημείας-Βιοτεχνολογίας του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας ως ενδημικοί λαγοί της Κρήτης (lepus europaeus) και ελεγμένοι από την υγειονομική υπηρεσία.

    Οι απελευθερώσεις πραγματοποιήθηκαν σε διαμερίσματα του Δήμου Πλατανιά, του Δήμου Χανίων και του Δήμου Αποκορώνου σε θέσεις όπου εξασφαλίζεται η επιβίωση του λαγού με την κατάλληλη βλάστηση και την παρουσία επιφανειακών υδάτων.

    flashnews.gr

    http://youtu.be/s_KFDJwpGyM

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #428311

    γεια σας λαγαδες…κανετε κανα εκπαιδευτικο? βγαλτε τα τα σκυλια οσο ποιο πολυ γινεται. εγω ειμαι φουλ στα εκπαιδευτικα δεν χανω σκ για κανενα λογο και καποιες καθημερινες. αντε και λιγες εμειναν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #428484

    Γεια σου φιλε sam 13.Kαλα κανεις και τα βγαζεις οσο περισσοτερο μπορεις.Τα λαγοσκυλα οσο περισσοτερο βγαινουν τοσο καλυτερα.Κι εμεις μεχρι τωρα τα βγαζαμε 2-3 φορες την εβδομαδα.Τωρα μειωσαμε τις εξοδους λογο ζεστης και χορτων.Λαγους βγαζουμε σχεδον σε καθε εξοδο,αλλα ετσι γινεται συνηθως,στα εκπαιδευτικα βγαζουμε περισσοτερους απ οτι στο κυνηγι.Ας ειμαστε καλα ολοι να μπορουμε να βγαινουμε στο βουνο να ξεσκαμε και να χαιρομαστε τα σκυλακια μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #430065

    Ακόμα και ο λαγός πήγε για μπάνιο http://www.youtube.com/watch?v=UuEmPjEc3mk

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #430764

    Καλημερα σε ολη την παρεα.Μετα απο αρκετο καιρο σημερα μπορεσα και βγηκα μια βολτα με τα σκυλακια μου.Πρωι πρωι,στις εξι παρα τα ειχα αφησει κιολας για να προλαβουν να κυνηγησουν στην δροσια.Μολις κατεβηκαν απο το αυτοκινητο επιασαν κιολας ντορο επανω στον δρομο.Πηγαν καμια διακοσαρια μετρα στον δρομο και μετα μπηκαν στα πουρναρια.Σε ενα-δυο λεπτα τον πεταξαν.Τον βλεπω πρωτη φορα στον δρομο.Κανει εναν κυκλο και ξαναπερναει απο εκει που σηκωθηκε.Οι σκυλες απο κοντα να μην τον αφηνουν να παρει ανασα.Ξαναβγαινει στον δρομο,σ αυτον που καθομουν εγω αυτην την φορα,καμια πενηνταρια μετρα μακρια μου και φευγει προς την αντιθετη κατευθυνση.Εκει τον τραβηξα και με την καμερα καλα.Πηγαινει εκατο μετρα στον δρομο και γυριζει στο πυκνο.Ακολουθουν τα σκυλια αλλα εκει μεσα τον χανουν για λιγο.Τον βλεπω να κοβει τον δρομο ακριβως απο εκει που μπηκε και να περναει απεναντι στο πυκνο και παλι.Μετα απο λιγο μπαινουν και τα σκυλια αλλα μια τον χανουν και μια τον βρισκουν.Ξαναγυριζει ο μαγκας παλι πισω χωρις να τον δω περναει κι αλλον εναν δρομο πιο κατω και μπαινει σε ενα ρεμα.Η μεγαλη η σκυλα δεν αργει να τον ξαναβρει,πηγαινει κι η μικρη κι αρχιζουν παλι την διωξη αλλα απο μακρια αυτην την φορα κι εκει βλεπω κατι το οποιο δεν το εχω ξαναδει στα 17 χρονια που κυνηγαω λαγο.Βλεπω απο τον απεναντι δρομο απ οπου καθομουν τον λαγο να ερχεται προς το μερος μου κι απο πισω ενας ΛΥΚΟΣ να τον κυνηγαει.Ο λαγος περναει σφαιρα απο διπλα μου κι ο λυκος μολις με αντιλαμβανεται γυριζει πισω.Οι σκυλες ειχαν σταματησει,τρεχω αμεσως και τις πιανω διοτι υπαρχει ολοκληρο κοπαδι λυκων στην περιοχη κι εχει τυχει να κυνηγησουν τα σκυλια αλλου φιλου.Τρελαθηκα με το θεαμα και δεν ειχα ανοιχτη την καμερα να το καταγραψω.Δεν εχω δει αναλογο βιντεο και ισως να ηταν το μοναδικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #431981

    Τι είπες τώρα ρε φίλε.. σε ποια περιοχή βρίσκεσαι και έχει λύκο ?

    Οι παππούδες από το χωριό μου σε κυνηγοσυζητήσεις λένε ότι έχουν δει πολλές φορές αλεπού να κυνηγάει λαγό, ακόμα και ζευγάρι από αλεπές να κυνηγάνε λαγό και να τον αλιχτάνε κιόλλας σαν λαγόσκυλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #432009

    Λυκοι συναδελφοι υπαρχουν οχι μονο στα ορεινα της Βορειας Ελλαδας αλλα πλεον και στην Πελλοπονησο και στην Βοιωτια και μαλιστα σε μεγαλους αριθμους

    Το χειροτερο ειναι οτι αυτα τα ζωα λογω οτι αμοληθηκαν απο οικολογους χωρις καμια μεριμνα εχουν εξικιωθει στην ανθρωπινη παρουσια και δεν φοβουνται τιποτα ενω λογο ελλειψης τροφης αφου πλεον τα θηραματα εχουν λιγοστεψει η επιδρομες σε στανες και σε σκυλια ειναι πλεον μονοδρομος γιαυτα

    Προσοχη μεγαλη στους ιχνηλατες σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #432141

    Πάντως  οι λαγοί στα πέριξ αττικής έχουν λιγοστέψει αρκετά μιας και η πίεση που έχουν δεχθεί τα τελευταία χρόνια είναι πολύ μεγάλη ,αρκετοί φίλοι το γύρισαν στον λαγό όπως βεβαία και η οικονομική κρίση δεν αφήνει αρκετούς από αυτούς να κάνουν μεγάλες διαδρομές εκτός αττικής,σε μέρη που εύκολα τέτοια εποχή έβγαζα δυο λαγούς τώρα γυρνάω ολόκληρη περιοχή για να πιάσω ντορο και βέβαια ούτε ίχνος απο μικρούς λαγούς που είναι και το ποιο ανησυχητικό,καλά απο αλεπού να μη πω τι γίνετε εχει βρομίσει ο κόσμος .Συμπέρασμα οτι γίνει στην αρχή μετά μόλις βαρεθούν τα όποια μικρά και μερικοί άλλοι θα κλάψουν μανούλες.

    Υ.Γ προς θεού δεν μου φταίνε οι συνάδελφοι όλοι την ίδια τρέλα έχουμε.οι αλεπούδες και αυτές να φάνε θέλουν.Άρα γαμώ την κρίση μου μέσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #432346

    Kαλησπερα σε ολους τους φιλους λαγαδες.Το σκηνικο που περιεγραψα πριν λιγες ημερες με τον λυκο εγινε λιγα χιλιομετρα εξω απο την αλεξ/πολη και σε αποσταση λιγων εκατονταδων μετρων απο χωριο.Πριν καναδυο χρονια εμφανιστηκε ενας λυκος θυληκος ο οποιος γεννησε δυο μικρα.Μεχρι και πριν λιγους μηνες υπηρχαν μονο αυτοι οι τρεις στην περιοχη και οι ζημιες που εκαναν ηταν απ οσο ξερω μονο σε μαντρια.Ξαφνικα το τελευταιο διαστημα εμφανιστηκε ολοκληρο κοπαδι το οποιο εχει ρημαξει τα μαντρια της περιοχης.Σε κυνηγοσκυλα μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει ζημια, αν και εχουν επιτεθει σε λαγοσκυλα φιλου ο οποιος τα ειχε βγαλει για εκπαιδευτικο, χωρις ευτυχως να καταφερουν να πιασουν καποιο, αλλα δεν θα αργησουμε να ακουσουμε και κατι τετοιο.Σε αλλη περιοχη βορειοτερα κανουν επιδρομες μεσα στα χωρια και σκοτωνουν τα αδεσποτα σκυλια.Αυτη η ξαφνικη εμφανιση σε συνδιασμο με την οικιοτητα που εχουν με τους ανθρωπους κανουν ολους να πιστευουν οτι ειναι <<εργο>>των οικολογων.Αλλωστε το εχουν ξανακανει στο παρελθον.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,121 έως 3,135 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων