ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,151 έως 3,165 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    DIAMANTIS 2 στις #437359

    Kαλημερα σε ολους ,μια μεγαλη χαρη παιδια ,χτες στην εναρξη στην περιοχη {ΛΙΟΠΡΑΣΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ} χαθηκαν 3 σκυλια [ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ], ΡΑΤΣΑΣ 1 ΚΟΥΤΑΒΙ ΘΥΛΙΚΟ 8 ΜΙΝΩΝ ΕΛΛΗΝΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΧΡΟΜΑΤΟΣ ΜΑΥΡΟ ΚΑΦΕ-, ΕΝΑ ΘΥΛΙΚΟ 7 ΕΤΩΝ ΧΡΟΜΑΤΩΣ ΑΣΠΡΟ ΜΑΥΡΟ ΚΑΦΕ ΡΑΤΣΑΣ ΣΕΡΒΙΚΟΣ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ , ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΥΛΙΚΙΑ ΓΚΕΚΑ ΓΙΟΥΡΑΣ 3 ΕΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΦΕ .
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΗ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥΣ .

    Ο ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΑΣΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΝΙΤΣΑ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 2431087919-6979350240 Κ.ΘΕΜΕΛΗΣ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #437601

    σημερα με ενα δικο μου παιδαριωδες λαθος χαθηκε ο λαγος…εσκυψα να βουλωσω το κουδουνακι απο το κουταβι που ηταν στα ποδια μου την ωρα που το μεγαλο σκυλι μου εφερνε το λαγο στο καρτερι ,και μολις σηκωθηκα ειδα το λαγο στην ακρη του δρομου να χανεται πισω απο τα πουρναρια …εριξα ενα μπηχτο αλλα πηρα μονο λιγα μαλλια απο τα καπουλια του …επαθα τρια εγκεφαλικα απανωτα διοτι ηταν για σκοτωμα ο λαγος …τεσπα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #437624

    Δεν πειραζει Ανδρεα,κατι τετοια συμβαινουν σε ολους.Την επομενη φορα θα τον ξαναβρεις και θα ειναι δικος σου. Μου εχουν τυχει και μενα αρκετα παρομοια περιστατικα. Εκεινη την στιγμη τρελαινεσαι και δεν μπορεις να το χωνεψεις.Οταν περναει ο καιρος το σκεφτεσαι και γελας.
    Εμεις σημερα παρολο που βγαλαμε δυο λαγους δεν πηραμε κανεναν.Στον εναν μαλιστα εαν δεν αλλαζε μερος ο ξαδελφος μου την τελευταια στιγμη ο λαγος θα επεφτε επανω του.Εγω ημουν 50 μετρα πιο περα αλλα δεν ειχα οπτικη επαφη με το σημειο και ετσι νομιζοντας πως ειναι ο ξαδελφος μου στο σημειο δεν μετακινηθηκα προς τα κει.Δεν πειραζει,ας μην χτυπησαμε κανεναν,το σαββατο θα τα ξαναπουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #437841

    Aνδρεα καλα ξεκινησες και θα απς ακομα καλυτερα μην ανησυχεις… Κοιτα να αδειαζεις το μυαλο σου οταν εισαι για κυνηγι, να το χαιρεσαι, γιατι το εχουμε αναγκη…
    Τα Colombo πανε πολυ στη Μ2… 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #437872

    βασικα καθε χρονο τηρω την παραδοση ..παντα χανω ενα λαγο που δεν χανεται,αλλα μετα στρωνει το πραγμα …αντε να δουμε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #437926

    Παιδιά και μια άλλη ερώτηση.. έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ηλεκτρικό κολλάρο ?

    Δεν εχω δοκιμασει και πολλα αλλα εδω και μια δεκαετια εγω και δυο φιλαρακια μου που εχουμε τα Canicom 1500 ειμαστε απολυτα οικανοποιημενοι.
    Ενα εχω μονο να σου πω , μακρια απο επαναφορτιζομενα.!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #437927

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Pouaro wrote:</div>
    Φίλοι μου υπάρχει κανείς από Κρήτη?

    Προς το παρων εγω…πως μπορω να βοηθησω?

    Ελα χωριανακι.:)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #437968

    Καλημερα! Πρωινη εξοδος σημερα για λαγο
    ,παρεα με εναν γερολυκο λαγοκυνηγο
    75χρ,βγαλανε τα σκυλια του 2 λαγους
    Αλλα εφυγαν ατουφεκιστοι..αποδειχθηκαν
    Εξυπνοτεροι απο σκυλια και εμας.δεν πει
    ραζει.την αλλη φορα.συνηθως οταν παω
    με αυτον,
    Εχουμε καλο αποτελεσμα γιατι κυνηγαει
    Στο ιδιο μερος 40χρονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #437981

    σημερα το κακο τριτωσε ….εχω πιασει καρτερι σε ενα δρομο …το σκυλι χανεται προς τα κατω και δεξια μεσα σε ενα μεγαλο ρεμα,περιπου 500 μετρα απο εμενα…ο πατερας μου δεξιοτερα και αυτος πανω στο δρομο….καποια στιγμη εχω χασει ακομη και την ακουστικη επαφη με το σκυλι και τα αλυχτισματα του…

    εκει που καθομουν και κοιταγα το δρομο προς την κατευθυνση που ειχε χαθει το σκυλι ,γυριζω πισω μου και βλεπω ενα λαγο στα 60 μετρα να με κοιταει(ο λαγος κατεβαινε απο πανω προς τα κατω ,εντελως αντιθετα απο την κατευθυνση που επρεπε να ερθει ο λαγος που κυνηγουσαμε εμεις ) …νομιζα οτι ηταν μιας αλλης παρεας που κυνηγουσε απο πανω μας…γυριζω και ριχνω ενα λεπρε 3αρι και ο λαγος πηδα κατω απο το δρομο …μιλαω στον ασυρματο με τον πατερα μου και του λεω τουφεκισα το λαγο της αλλης παρεας …εσυ του λεω εχε το νου σου στο σκυλι μας…

    δεν προλαβαινω να τελειωσω τη φραση μου και βλεπω στο δρομο απο την κατευθυνση που τουφεκισα το λαγο να ερχεται το δικο μας σκυλι…ποιας αλλης παρεας μου λεει ο γερος μου;;;το δικο μας λαγο τουφεκισες ,μου λεει…προσπαθω 20 λεπτα να σε πιασω στον ασυρματο και να σου πω να αλλαξεις καρτερι διοτι ο λαγος ειχε ανεβει πανω απο το δρομο και κατεβαινε προς εσενα ,μου λεει…

    βαζω το σκυλι εκει και αρχιζει μια διωξη δυνατη …ο λαγος ξαναχανεται προς τα κατω και δεξια ,οπως ακριβως ειχε χαθει το πρωι….εγω πλεον εχω πιασει καρτερι και περιμενω …εχω κατσει σε εκεινη τη συρτα που κατεβηκε οταν τον τουφεκισα κατω απο το δρομο…περναει μιση ωρα και ακουγα το σκυλι να τον εχει σηκωσει ξανα και ξανα…καποια στιγμη ,ο πατερας μου μου μιλαει και μου λεει,οτι το σκυλι τον φερνει πανω μου…ομως καπου στα μισα κοπασε η διωξη και σταματησε το λυχτισμα…

    αφου περασε αλλο ενα τεταρτο ,το σκυλι εφτασε απο κατω μου στα 30 μετρα και ο πατερας μου φανηκε στον δρομο δεξια μου…δεν προλαβαινουμε να κουνηθουμε και ακουμε ενα τρελο ριξιμο του σκυλιου …λεω απο μεσα μου …ελα φουστη πανω θα σε κοψω στη μεση …ημουν ακριβως στο μονοπατι που κατεβηκε την πρωτη φορα που τον τουφεκισα …αντι ομως να βγει πανω ,στριβει αριστερα και παραλληλα κατω απο το δρομο και παει να περασει αριστερα μου στα 50 μετρα….

    σε κλασματα και αφου καταλαβαινω τι προκειται να συμβει,τρεχω αριστερα(τυφλα να εχει ο μπολτ)….η φωνη του σκυλιου πνιγοταν καθως μαλλον εβλεπε το λαγο σε ολη την πορεια αυτη…εκει που ετρεχα,πεταγεται σαν βελος ο λαγος και περναει στεγνα το δρομο με ενα σαλτο …ενα μπηχτο 3αρι λεπρε ηρθε να προσθεσει ενα ακομη πουρναρι στην περιφημη συλλογη μου φετος …δυστυχως δεν τον πηρα αφου αμεσως μου εβαλε μπροστα το πυκνο ….

    διωξη και παλι διωξη …τρεχει ο πατερας μου να πιασει το καρτερι στο δρομο αλλα ειχε περασει παλι απο κατω…καπου εκει λυπηθηκαμε to σκυλακι μας και το κοψαμε να φυγουμε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #437985

    και κατι ακομη …επειδη εχω διδαχθει το κυνηγι του λαγου απο τον πατερα μου ,τα πρωτα πραγματα που με διδαξε ηταν :οχι λαθροθηρια ,οχι φασαριες στο βουνο και ποτε μα ποτε να μην παιξω φουστια σε αλλο κυνηγο….

    αυτο που εχω να πως ειναι οτι εχει γεμισει το βουνο υπαναπτυκτα ,κουτοπονηρα ,απολιτιστα ανθρωποειδη ,που νομιζουν οτι επειδη κρεμασαν ενα οπλο στο βουνο σε ηλικια 45 ετων ,οτι εγιναν και κυνηγοι…ενα απο αυτα τα γαιδουρια ,εριχνε φολες σε ενα μερος οπου κυνηγαμε απο το 1970(ο πατερας μου εγω ) και ποτε δεν υπηρξε τετοιο θεμα…ενα αλλο γαιδουρι ηρθε και περασε μπροστα μας στις 6.40 το πρωι και χωρις να μας ρωτησει ανεβηκε στα 100 μετρα απο πανω μας μεσα στη λακα και αμολυσε 3 σκυλια…τι κανουμε εμεις εδω ρε φιλε απο τις 6.10;;;;σου φυλαμε το μερος να ερθεις να κυνηγησεις ;;;;θεωρω οτι η κουτοπονηρια καποιων ειναι χειροτερο πραγμα και απο την κακια ….
    ενα τριτο γαιδουρι ανεβηκε με πουλοσκυλο να κυνηγησει περδικες και επεσε πανω στους θηροφυλακες …αυτοι καταλαβαν τι επροκειτο να κανει ,και του συστησαν να γυρισει πισω και να φυγει …ομως ο ελληναρας τους ελεγε οτι το σκυλι το εβγαλε στο βουνο και θα το αφησει στο κασονι ….
    σεβασμος συναδελφοι….μακακες ολοι μας μπορουμε να γινουμε …η μαγκια ομως ειναι να γινεις ωραιος και τιμιος κυνηγος ,και η αξιοπρεπεια σου να μην τελειωνει σε ενα λαγο ή μια περδικα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #438159

    Φίλε mixalos τελικά και εγώ το Canicom πείρα.

    Το Σάββατο εμείς συκώσαμε λαγό σχετικά πολύ γρήγορα αλλά μπήκε κατευθείαν σε ένα κλειστό και ούτε που τον είδαμε, μετά από αρκετή ώρα που τα σκυλιά γυρίσανε από τη δίωξη δεν πιάσαμε άλλο ντορό. Την Κυριακή πρωί έπειτα από ξενύχτι και γλεντι γάμου πίγαμε σε ένα μέρος που πέρσι 10 φορές πιάναμε δυνατό ντορό μέσα από μια λάκα και αφού τα σκυλιά τον πήγαιναν για κάμποση ώρα όταν φτάναμε σε μια παλιά καψάλα τον χάνανε και ποτε δεν κάναμε τίποτα. Έτσι και χτές.. μόλις πάμε στη λάκα έπιασαν ντορό ..γέρνουμε προς την καψάλα, πάλι η ίδια ιστορία και πάνω που λέμε αντε να τα μαζέψουμε να πάμε αλλού μη χάσουμε εδώ τσάμπα τη μέρα, πιάνονται καλά τα σκυλιά και σε 2 λεπτά τον συκώνουν και τον παίρνουμε μιας και ήταν ανοιχτό το μέρος και εμείς κοντά στα σκυλιά.. Μεγάλη χαρά επιτέλους εκεί τον συκώσαμε και τον πείραμε. Μετά λέμε άντε να κολίσουμε στην απέναντι πλαγιά. Με το που κάνουμε 5 βήματα πάλι τα σκυλιά αρχίζουν να κλαφουνάνε καλά 50 μέτρα από εκεί που έπεσε ο λαγός… λέμε θα είναι ο ίδιος ντορός. Εγώ είχα μπροστά μου τα τρια από τέσσερα σκυλιά να ψάχνουνε καλά στο ίδιο σημείο και ο φίλος μου είχε ξεκινήσει να κατηφορίζει .. ακούω ξαφνικά να “φωνάζει” λίγο πιο πίσω μου το τέταρτο σκυλί και σε δευτερόλεπτα ακούω μονή τουφεκιά από το φίλο και στο καπάκι “έλα τον πείρα”.
    Χαρά απερίγραπτη 2 λαγοί στον ίδιο τόπο μέσα σε 5 λεπτά ,τελικά άμα θέλει να στο δώσει η φύση θα στο δώσει. Κοιτάμε τον δευτερο λαγό ήταν αρσενικός, άντε λέμε αυτός μας παίδευε πέρσι και τώρα έκατσε εδώ επειδή θα ήταν ο πρώτος θυληκός.
    Το εξής περίεργο ήταν στο σπίτι είδαμε ότι και οι δυο λαγοί ήταν τελικά μεγάλοι αρσενικοί και τα σκυλιά και μετά τη δεύτερη τουφεκιά έψαχναν καλά εκεί γύρω αλλά τα μαζέψαμε.. πιθανόν να ήταν και θυληκός λαγός εκεί.
    Αυτά τα αναπάντεχα είναι που κάνουνε το κυνήγι μαγικό και μας προσφέρουν τόσες συγκινήσεις.
    Να ναι καλά και τα “εργαλεία” που έχει το φιλαράκι μου γιατί χωρίς αυτά δε θα γινόταν τίποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #438161

    μπραβο γιωργο…ετσι ειναι παντως το κυνηγι ..θελει και τυχη …εμεις την κυριακη πηγαμε στο μερος που χασαμε το λαγο το σαββατο και τον βρηκαμε τελικα φαγωμενο απο τις αλέπες …σε ενα σημειο περιπου 30 μετρα απο την πρωτη τουφεκια ειχε παρα πολλα ματωμενα μαλλια σκορπια σε αποσταση 2-3 μετρων …φυσικα δεν πιασαμε πουθενα ντορο και τζαμπα χαθηκε η μερα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #438162

    Κρίμα που τον χάσατε ρε Αντρέα κι εγώ απο αυτά που γράφεις νομίζω ότι από την πρώτη τουφεκιά θα πείρε σκάγια, αλλά περίεργο που δεν τον έπιασε και το σκυλί στη δεύτερη δίωξη που ήταν λαβωμένος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    133
    scoco στις #438598

    καλημερα!!!το σαβατο μεχρισ τισ 11 δεν μπορεσα να βρω τιποτα !στο γυρισμο για το αμαξι 150 μετρα απο κει μπενει ο σκυλοσ (τριχρονο επανιελ) σε ενα χαντακι που υπειρχε ενα δεντρο μικρο ,πετιεται ο “φυγας”το πειρε ο σκυλοσ κλεγοντασ τον αλλα τιποτα !την κυριακη ομωσ ο “φυγας” την πατεισε φερμαριστοσ απο το σκυλο σε αλλο μεροσ φυσικα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #438695

    ΠΡΩΙΝΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ…ΓΙΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΠΗΓΑΜΕ…ΑΛΛΑ….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,151 έως 3,165 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων