ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,271 έως 3,285 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #450084

    πολυ καλα και εχθες και σημερα …αντε και του χρονου με υγεια καλα να ειμαστε….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    mike στις #450616

    POTE THA EPREPE NA KLINI TO KINIGI TOU LAGOU ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #450665

    Στο πρώτο τέταρτο τον “καβάτζωσα” σήμερα… +1 τσίχλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #450719

    Ο τελευταιος του 2013,
    αντε κ του χρονου με υγεια για ολους…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #450797

    δανο συγχαρητηρια…εμεις φετος ξεκινησαμε καλα αλλα απο τις 20 οκτωβρη μεχρι και σημερα εχουμε μια αποκολληση της πατουσας του σκυλου που μας ταλαιπωρει …καναμε καποιες καλες αλλα λιγες εξοδους το διμηνο νοεμβρη – δεκεμβρη αλλα μετα απο καθε εξοδο η πληγη ανοιγε ξανα ,οποτε αποφασισαμε την προηγουμενη εβδομαδα να βαλουμε τελος στη σεζον για φετος μεχρι την πληρη αποκατασταση της ζημιας …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #450985

    La voiture de Rallye et… le lièvre
    καλή χρονιά σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #451389

    Τέλος και αυτή η χρονιά,με ανάμικτα συναισθήματα,πολλές διακυμάνσεις του καιρού που με ανάγκαζε να αλλάζω συνέχεια τόπο κυνηγίου ανάλογα με της καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν,μιας και η ανομβρία με τους παρατεταμένους νοτιάδες δεν βοήθησαν και πολύ,οι λαγοί σε πολύ καλά επίπεδα παρότι είχα πει στην αρχή από τα εκπαιδευτικά ότι η χρονιά δεν θα ήταν καλή,εξελίχθηκε σε μια από της ποιο ωραίες χρονιές με πολλά βγαλσίματα.Ένταξή η κάρπωση δεν ήταν αυτή που έπρεπε αλλά αυτό δεν είναι το ζητούμενο όταν κυνηγάς μόνος και με ένα σκυλί αλλά η περιπέτεια που υπάρχει σε κάθε έξοδο κάνει αυτό το κυνήγι το ποιο συναρπαστικό.Τέλος να πω και ένα μπραβω στην σκύλα μου για το σόλο που έδωσε και φέτος μιας και χωρίς την δικιά της επιμονή δεν θα έκανα τίποτα,δυστυχώς γερνάει και με βλέπω μπακουρι σε κάνα δυο χρόνια.Καλή χρονιά σε όλους και πάλι και καλά εκπαιδευτικά,μη ξεχνάτε το καλύτερο όπλο του γνήσιου λαγοκυνηγου είναι η γκλίτσα του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #451811

    αλλη μια χρονια κυνηγετικη τελειωσε…αυτο που μου εμεινε ειναι οτι προσθεσα αλλες 15 υπεροχες αναμνησεις μεσα μου ,παρολο που η χρονια μας ουσιαστηκα ελαβε τελος αρκετα νωρις …

    ποτε δεν κυνηγησα για τον αριθμο αλλα για εκεινες τις υπεροχες στιγμες χαρας που προσφερει το συγκεκριμενο κυνηγι ….
    δεν θα αλλαζα με τιποτα την φωτογραφια με το πλατυ χαμογελο του 75χρονου πατερα μου μετα απο καθε επιτυχημενη εξοδο …

    πιστευω με το νεο ετος ο παππουλης μου (σκυλος) να ειναι σε θεση να μου προσφερει ακομη μια τελευταια χρονια ανταξια των προηγουμενων …καλη χρονια σε ολους μας και βουρ για τα εκπαιδευτικα πλεον …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #452102

    Καλημερα σε ολη την παρεα.
    Τελος η χρονια για μας τους λαγουτζηδες.Ελπιζω να το ευχαριστηθηκατε ολοι οπως το ευχαριστηθηκα κι εγω.Φετος ξεκινησαμε καλα αλλα απο νοεμβριο και μεχρι το τελος τα πραγματα δυσκολεψαν.Απο την μια η ανομβρια,απο την αλλη η μειωση των λαγων και τα πολλα κυνηγια, που τους εκαναν να ξεσερνουν πολυ πριν τα σκυλια, ειχαν ως αποτελεσμα η καρπωση να ειναι χαμηλοτερη απο περυσι.Δεν μας πειραζει παντως καθολου αυτο.Ο ενθουσιασμος και το κεφι της παρεας παρεμειναν τα ιδια.Οι εικονες και οι μυρωδιες του βουνου σε συνεργασια με την καλη παρεα,το τσιπουρο και τα λουκανικα ειχαν ως αποτελεσμα να περασουμε αλλη μια ομορφη κυνηγετικη χρονια.
    Δεν σταματαμε ομως.
    Ισως καποια κυνηγια σε αλλα θηραματα μεχρι το τελος ολης της σαιζον και μετα αρχιζουν τα εκπαιδευτικα.
    Να περνατε ολοι καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #452126

    Τα λες πολυ καλα Mai78! Οσον αφορα εμενα,ευχαριστω τον μπαρμπα που με πηρε μαζι του μερικες φορες και ενιωσα την μαγεια του κυνηγιου του λαγου! Ηταν πολυ καλη εμπειρια για μενα τον αιωνιο τσιχλοκυνηγο!! Παντως η πυκνοτητα του λαγου στα μερη που κυνηγαω τσιχλες,ηταν πολυ καλη! Δεν το περιμενα στα μερη που παω για τσιχλες να εχει τοσους λαγους! Αλλα δεν σηκωνονται οι ατιμοι οταν κυνηγας τσιχλες,θελουν ζαγαρια και την εμπειρια του μπαρμα! Και του χρονου σε ολους τους λαγοκυνηγους!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #452180

    Να σαι καλα Γιαννη.
    Συνηθως οσοι πανε στον λαγο μερικες φορες,κολλανε για τα καλα και παρατανε ολα τα αλλα κυνηγια.
    Σε βλεπω κι εσενα να κολλας το μικροβιο για τα καλα.
    Οπως και να χει,οτι κυνηγι κι αν κανουμε σημασια εχει να το ευχαριστιομαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #460698

    Πως πάει ρε παιδιά το κλείσαμε το μαγαζί ούτε ένα εκπαιδευτικό ούτε κουτάβια τίποτα.Ριζοοοο πως πάει το κουτάβι ρε φίλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #460733

    Καλησπερα στην παρεα.
    Προσωπικα λογο υποχρεωσεων δεν μπορω να παω πουθενα,γι αυτο δεν γραφω,ο θειος μου ομως βγαζει τα σκυλια ανεληπως.Δυστηχως ενα χρονιαρικο κουταβι που κρατησαμε περυσι απο την δικια μας την σκυλα και εναν καλο αρσενικο ενος φιλου, δεν κανει και πολλα πραγματα.Ελπιζουμε οτι θα παρει μπρος στην πορεια.
    Οι λαγοι λιγοτεροι μεχρι στιγμης απο περυσι.Ελπιζουμε κι εκει πως θα πανε καλα οι γεννες και θα εχουμε θυραματα την νεα σεζον.
    Εσυ φιλε μου gastone πως τα βλεπεις τα πραγματα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #460767

    Έχουν αλλάξει οι λαγοί αυτήν την εποχή έχουν πιάσει τα χαμηλά τα ποτιστικά χωράφια τα μαντριά και γενικά όπου βρίσκουν νερό,βεβαία και ο καιρός δεν βοηθάει αφου ο ντορος δεν πάει με τίποτα άρα άσε το κουτάβι να το κρίνεις αργότερα.Τώρα και εγώ προσπαθώ να φτιάξω ένα κουτάβι που μου το έκανε δώρο η κόρη μου αλλά είναι πολύ νωρίς για να το κρίνω,τα κουτάβια που βγαίνουν ξεκούραστα είναι από τύπους που συνήθως αμολάνε το κουτάβι με τα μεγάλα και όποτε ξεκινήσουν και ότι κυνηγήσουν, συνήθως τα πάντα,το πως ξεκινάει κάποιος το κουτάβι είναι εντελώς προσωπικό αφού έχω ακούσει σχεδόν τα πάντα, εγώ για να βάλω κουτάβι με μεγάλο σκυλί πρώτα περνάει βασική μετά μαθαίνει να κυνηγάει μόνο του και αφου δείξει θετικά δείγματα βγαίνει στο βουνού με το μεγάλο για το τελικό ρονταρισμα.Κανόνας νο1 όταν βγάζουμε ένα κουτάβι στο βουνό το βγάζουμε γεια να του διορθώσουμε τα οποία λάθει και όχι γεια να κυνηγήσει οπωσδήποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #460771

    Αφορα κυριως τους Κρητικους λαγουδαδες μιας και δεν ξερω το κατα ποσο εμφανιζονται τα συγκεκριμενα παρασιτα στους θηρευμενους λαγους της Βορειας Ελλαδας.
    Αν καποιος την νεα σαιζον(που ειναι κοντα) θηρευσει λαγο και βρει στην κοιλιακη κοιλοτητα του,τις συγκεκριμενες κυστες πρεπει να ξερει οτι το κρεας ειναι μια χαρα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Οι κυστες και τα προσβεβλημενα οργανα(αν υπαρχουν)αφαιρουνται κυριως για λογους αισθητικης και ο λαγος καταναλωνεται κανονικα.
    Μετα απο πολυ ψαξιμο και καθησυχαστικα λογια απο 3 κτηνιατρους που επισκεφθηκα με παρομοιες κυστες στο χερι,για την ποιοτητα των θηρευμενων λαγων που τις κατειχαν,προσφατα απευθυνθηκα σε εναν πολυ γνωστο κτηνιατρο που εστειλε δειγμα στο Ινστιτουτο Κτηνιατρικων Ερευνων στην Θεσσαλονικη οπου εξακριβωθηκε οτι ειναι τα πρωιμα σταδια καποιων ειδων “ταινιας”(Linguatula Serata και Cysticercus pisiformis)και φυσικα δεν ενεχει κανενα κινδυνο η καταναλωση του θηραματος.
    Ολοι οι ενηλικοι λαγοι εχουν παρασιτα που συνηθως ειναι ασυμπτωματικα,δηλαδη τα προσβεβλημενα ατομα(ενδιαμεσοι αλλα και τελικοι ξενιστες) δεν παρουσιαζουν κλινικα συμπτωματα.
    Οι συγκεκριμενες κυστες δεν ειναι φυσικα ενδειξη εχινοκκοκιασης(ηταν το πρωτο πραγμα που μου περασε απο το μυαλο) και υποτιθεται οτι ειναι συχνο φαινομενο στα λαγομορφα.
    Τωρα βεβαια εγω προσπαθω να καταλαβω το γιατι δεν ειχα συναντησει ουτε ειχα ακουσει ποτε για προσβεβλημενο λαγο…πριν το 2007.
    Τα συγκεκριμενα παρασιτα δεν απασχολουν ιδιαιτερα την δημοσια υγεια αφου μολυνσεις σε ανθρωπους παρατηρουνται μονο στο εξωτερικο(κυριως Μεση Ανατολη) και μονο μετα απο την καταναλωση προσβεβλημενου και ωμου υπατος λαγου,που εκει τυγχανει να ειναι εθιμο.
    Τωρα το ποσο συχνο ειναι στην Ελλαδα και το ποσο ασυμπτωματικο ειναι για το θηραμα σιγουρα θα μας απασχολησει στο αμεσο μελλον βαση της ταχυτητας που εξαπλωνεται στους κρητικους κυνηγοτοπους.
    Απο οτι ακουω και απο οσο εχω δει,συχνες θηρευσεις προσβεβλημενων λαγων γινονται στον νομο Ηρακλειου στους κυνηγοτοπους των Αστερουσιων και στον νομο Λασιθιου στις περιοχες του Αγιου Νικολαου.
    Πρεπει να τονιστει οτι ο ΤΕΛΙΚΟΣ και ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΣ ξενιστης αυτων των παρασιτων ειναι ο ΣΚΥΛΟΣ για αυτο και τα μη επιστημονικα ονοματα τους ειναι “DOGWORMS”.Αυτο σημαινει οτι αυτα τα παρασιτα δεν φτανουν στο ενηλικο σταδιο και δεν παραγουν αυγα ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΓΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΣΒΕΒΛΗΜΕΝΑ ΕΝΤΟΣΘΙΑ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟ.Ο βασικοτερος λογος τις ευρειας και γρηγορης εξαπλωσης τους ειναι τα κοπρανα των μολυσμενων σκυλιων που μολυνουν το περιβαλλον και την τροφη των θηραματων.
    Τωρα το αν επηρεαζει τους πληθυσμους η την συμπεριφορα τους…επιφυλασομαι μεχρι νεωτερας.
    Οταν θα ανοιξει η σαιζον θα κυνηγησω σε περιοχες που εμφανιζεται συχνα και που μεχρι τωρα τις απεφευγα,ωστε να σταλθουν κι αλλα δειγματα στην Θεσσαλονικη για ταυτοποιηση.
    Οποιαδηποτε πληροφορια για την υπαρξη η την συχνοτητα εμφανισης τους σε θηρευμενους λαγους στην Ελλαδα θα βοηθουσε ιδιαιτερα.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,271 έως 3,285 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων