ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,286 έως 3,300 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #460823

    Mπραβο φιλε μου,πολυ ωραιο το κειμενο σου και κατατοπιστικοτατο.
    Δεν εχω προσεξει κατι παρομοιο στους λαγους της περιοχης μου (Αλεξανδρουπολη Εβρου) αλλα υπαρχει η πιθανοτητα να μην το εδωσα και σημασια.
    Απο την νεα σεζον θα εχω τον νου μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    nike air στις #460862

    Λοιπον….γενικα επικρατει μια εντονη φημολογια με τα συγκεκριμενα παρασιτα και η επεξηγηση του εχινοκοκου ειναι μια απο τα πολλα σεναρια που κυκλοφορουν ευρεως στα καφενεια.Γενικα ομως δεν εχω συναντησει ποτε στην ζωη μου “υδατιδωση”(νυμφικο σταδιο της εχινοκοκκιασης)σε λαγο,παρολο που ο εχινοκοκκος(Echinococcus granulosus)ενδημει στην Κρητη και σε ολη την Ελλαδα.Τις αποκαλουμενες “φουσκες”της υδατιδωσης τις εχω δει ομως σε εντοσθια ριφιου και θεωρω οτι ναι μεν εχουν καποια κοινα με τα συγκεκριμενα παρασιτα εχουν ομως και μεγαλες διαφορες.Μιλαω παντα για το ανεπτυγμενο σταδιο τους.Καταρχας οι “φουσκες”του εχινοκοκκου ειναι ιδιαιτερα ανθεκτικες.Στο ριφι που ειχαμε σφαξει σε μια παρεα στα ορη θυμαμαι οτι ειχα βαλει την μεγαλυτερη απο αυτες τις κυστες σε μια εφημεριδα (απο τις 5-6 που ειχε σε συκωτι και πνευμονα) και αφου την εσπασα με ενα κλαδι,παρατηρησα οτι μεσα της ειχε παρομοιες μικροτερες.Γενικα…ειχε το μεγεθος και εμοιαζε σαν το αυγο που βρισκεις στην κοιλια της κοτας που σφαχτηκε πριν ολοκληρωθει η αναπτυξη του και το κελυφος ειναι μαλακο.Μεσα οι σκωληκοκεφαλες ηταν στο μεγεθος του κοκκου της ζαχαρης.Απο τοτε παντα εχω τον νου μου και ψαχνω αυτο το κελυφος αν οχι ολοκληρη την κυστη,γιατι ακομα και ο σκυλος να δαγκασει και να σπασει την μητρικη η τις αδελφικες κυστες το κελυφος τους ειναι ευδιακριτο.Φυσικα αν και αυτη η ιστορια ειναι πριν τουλαχιστον 10 χρονια,μετα απο την παροτρυνση ενος γνωστη απο την παρεα ολα τα εντοσθια και οι φουσκες καηκανε στην φωτια μαζι με το κεφαλι.Το κρεας φυσικα δεν κατεληξε σε λακο,αλλα στα στομαχια μας.Η φουσκες της υδατιδωσης μπορει να εμφανιστουν παντου στο σωμα του ζωου.Οι κυστες της λινγκουατουλωσης εμφανιζονται ΜΟΝΟ στα εντοσθια,στους συνδετικους ιστους τους η στα τοιχωματα της κοιλιακης κοιλοτητας.Δεν εισχωρουν στις μυικες μαζες.Απο περιπου 20 λαγους που εχω θηρευσει και εξετασει απο το 2007 που ηταν προσβεβλημενοι μονο ενας μεγαλος σε ηλικια λαγος βρεθηκε και ειχε 2 κυστες στο μεγεθος μικρου φασολιου μεσα απο το διαφραγμα.Η μια αιωρουνταν στην περιοχη του πνευμονα και η αλλη ηταν κολημενη χαμηλα στον φαρυγγα.Ως επι το πλειστον λοιπον δεν διαπερνουν το διαφραγμα αλλα καλο ειναι να το τσεκαρουμε.ΓΙΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ ΠΑΝΤΑ ΛΟΓΟΥΣ.
    Στο χωμα…..δεν θα κατεληγε το συγκεκριμενο ριφι ακομα και αν το ζωο σφαζοταν σε σφαγειο με την παρουσια κτηνιατρου.
    Στα σφαγεια κατασχονται και αποτεφρωνονται μονο τα εντοσθια των προσβεβλημενων απο υδατιδωση ζωων .Και οπως προειπα ο εχινοκοκκος ειναι ενδημικος στην Ελλαδα αρα υποθετω πως ειναι ευκολο να υπολογισουμε ποσα κιλα χοιρινο-αρνισιο-κατσικισιο-μοσχαρισιο κρεας εχουμε καταναλωσει απο προσβεβλημενα ζωα.Φυσικα χωρις να το ξερουμε και χωρις κανεναν απολυτως κινδυνο μιας και το ψησιμο καταστρεφει καθε μορφη του παρασιτου.Μαλιστα τα προσβεβλημενα απο υδατιδωση εντοσθια ειναι μια πληγη για τους κτηνοτροφους γιατι κατασχονται και αν υπολογισεις το βαρος τους ειναι μια εξαιρετικα μεγαλη απωλεια εισοδηματος για αυτους.
    Ο μεγαλυτερος κινδυνος βρισκεται στην καταναλωση λαχανικων η φρουτων οπως το μαρουλι πχ η οι φραουλες.Τα αυγα του εχινοκοκου κολανε στο προστατευτικο ελαιο που υπαρχει πανω σε ολα τα φυτα και δυστυχως ακομα και το καλο ξεπλυμα με νερο δεν ειναι επαρκες για να τα απομακρυνει απο τις μη λειες επιφανειες τους.Τα αυγα φευγουν ΜΟΝΟ με την απομακρυνση αυτου του ελαιου και επιτυγχανεται μονο με την χρηση υγρου απορυπαντικου.(palmolive)
    Θα ηθελα επισης να αναφερω οτι το ενήλικο παράσιτο του Echinococcus granulosus μπορει να φτασει τα 6 χιλιοστά ενω το ενηλικο της Linguatula Serata μπορει να ξεπερασει και τα 12 εκατοστα.Mε οτι διαφορα μεγεθους προκυπτει για τις σκωληκοκεφαλες που αποτελουν τις “νυμφες”τους και που εχω εξετασει κι εγω με τον μεγεθυντικο φακο.Οι σκωληκοκεφαλες(το ασπρο σωματιδιο στο κεντρο η στα τοιχωματα αυτων των κυστων) ειναι απλα…μεγαλες και ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΕΣ.Ειναι ενα τεστ που μπορει να κανει ο καθενας.
    Μια αλλη διαφορα της Linguatula Serata ειναι οτι εν σχεση με τον εχινοκοκκο, αυτη δεν αντιμετωπιζεται με τα κοινα αντιπαρασιτικα.Το συγκεκριμενο παρασιτο δεν ειναι σκουληκι οπως ο εχινοκοκκος,αλλα σκουλικομορφο και ανηκει στα αρθροποδα.Τα ενηλικα γαντζωνονται στην ρινοφαρυγγικη κοιλοτητα του σκυλου και τα αυγα τους καταπινονται απο τον ιδιο τον σκυλο με αποτελεσμα να εξερχονται και να διασπειρονται με τα κοπρανα,αλλα ο βασικος τροπος διασπορας τους ειναι με τα φταρνισματα του σκυλου και τα υγρα της μυτης του.Βεβαια κατα μεγαλο ποσοστο η λινγκουατουλωση ειναι αυτοιασιμη και ασυμπτωματικη ασθενεια,αλλα οχι χωρις να εκπληρωσει τον λογο υπαρξης της.
    Μπορει να μην ειμαι ερευνητης με Phd στην κτηνιατρικη παρασιτολογια αλλα σημερα το πρωι μιλουσα στο τηλεφωνο με μια κοπελια απο την θεσσαλονικη που τυγχανει να ειναι.
    Περιστατικα λιγκουατουλωσης σε λαγομορφα ειναι συχνα και στην βορεια Ελλαδα.
    Η λαθος διαγνωση μπορει φυσικα πολυ ευκολα να γινει απο εναν απειρο κτηνιατρο “μικρων ζωων”,απο μια ισως απλοικη και γρηγορη απαντηση σε καποιον επιμονο κυνηγο εν ωρα αιχμης του κτηνιατρειου,απο μια φραση του κτηνιατρου οπως “μοιαζει με τον εχινοκοκκο”….και πολλα αλλα.
    Ακουσα ομως και κατι για ταφη ολοκληρου του θηραματος θα ηθελα να τονισω οτι….ακομα και σε ταυτοποιημενη περιπτωση υδατιδωσης ΤΟ ΚΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΟ και υψηλης ποιοτητας και φυσικα ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΝΤΟΣΘΙΑ ΘΑΒΟΝΤΑΙ.Πραγματικα αν αυτο γινοταν στα κτηνοτροφικα ζωα θα αναγκαζομασταν να γινουμε ολοι βεγκετεριαν γιατι οι κτηνοτροφοι στην Ελλαδα θα τα ειχανε παρατησει χρονια τωρα και θα ειχανε γινει ψαραδες.
    Και επειδη καταλαβαινω οτι παιζει μεγαλη σημασια η “αισθητικη”και επειδη ο λαγος ειναι ενα πολυτιμο θηραμα που οσο να ναι…δυσκολα πετιεται και δεδομενου οτι καταναλωνεται συνηθως σε παρεα,υπαρχει και ηπεριπτωση καποιος κυνηγος που θηρευσε το “κυριως πιατο”,να ειπε ενα μικρο ψεματακι οτι τους”θαβει”αυτους τους λαγους,μονο και μονο για να μην μειωσει την αξια του κρεατος που βρισκεται πανω στο τραπεζι(ειδικα αν υπαρχουν”αμυητοι-αποστειρωμενοι”στην παρεα) η για να μην γινει στοχος των κλασικων πειραγματων απο τα πονηρα κυνηγετικα μυαλα,οτι τους ταισε τον λαγο με τον “εχινοκοκκο” για να τους ξεβγαλει.κτλ
    Τελωσπαντων επιφυλασομαι και πιστευω οτι θα βρω την ακρια μολις βρω τον κτηνιατρο που εκανε τις διαγνωσεις.Αν εχουν υπαρξει κρουσματα υδατιδωσης σε λαγους εκτος απο τις συνηθης περιπτωσεις της λινγκουατουλωσης πρεπει να βρεθουν και να σταλθουν δειγματα για να καταγραφουν.
    Ας εχουμε ολοι το νου μας και φυσικα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ μας οταν βρισκουμε ενα αρρωστο η νεκρο θηραμα χωρις εμφανη αιτια θανατωσης(ακομα και αν ειναι σε μετρια κατασταση)να γινεται συνενοηση με τον κυνηγετικο συλλογο ωστε ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ να εξεταζεται απο εξειδικευμενο κτηνιατρο που συνηθως ολοι οι συλλογοι συνεργαζονται.
    Φιλε mai.Aτιμο “εχνος” ο κωλολαγος.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #460869

    καλησπερα φιλαρακια… ωραια αυτα που λετε γιαυτο το θηραμα κ να ξερετε αν κ μπεκατσας τρελος. οταν με το καλο μεγαλωσω κ τα ποδια μου δν αντεχουνε το ατελειωτο περπατημα στην μπεκατσα. το λαγοκυνηγι θα ειναι στα επομενα μου σχεδια μου….. να ειστε καλα να μας ταξιδευετε με τις εμπειριες σας….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #460956

    Φιλε nike air ατιμο ζωο απ ολες τις πλευρες χαχαχα.
    Φιλε maniakos ολα τα κυνηγια εχουν την χαρη και την ομορφια τους κι επειδη εχω κυνηγησει και τα δυο αυτα θυραματα(λαγο και μπεκατσα) καμια φορα τυχαινει στο λαγοκυνηγι να τρεχεις περισσοτερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #462757

    Πως πάει ρε παιδιά το κλείσαμε το μαγαζί ούτε ένα εκπαιδευτικό ούτε κουτάβια τίποτα.Ριζοοοο πως πάει το κουτάβι ρε φίλε.

    εχει γινει τροικανος ….αχαχα…..τα σκυλια καλα πανε ..το θεμα ειναι εμεις ποσο θα αντεξουμε ακομη ….πηγα αρκετα εκπαιδευτικα απο φλεβαρη μεχρι και μεσα ιουλη …τωρα κανω συντηρηση διοτι εχει γινει ο τοπος τσιμεντο και εχει και πολλα αγανια…που να τρεχεις σε γιατρους ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #463989

    Καλήμερα λαγαδες και καλή έναρξη να έχουμε ,δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κυνήγι φέτος με προσκάλεσε μια παρέα για το συγκεκριμένο κυνήγι , το πρόβλημα μου είναι το εξής: Τι φυσίγγια να ρίξω ποσά γραμμάρια και τι νούμερο πήρα 36γρμ του Δορκα τα Condor άλλα δεν έμεινα ικανοποιημενος από το τελικό φινίρισμα που έχουν μόλις άνοιξα το κουτάκι διαπίστωσα πως αυτά δεν είχαν κλείσει καλά με αποτέλεσμα να υπάρχει τρυπά στο αστεροειδές κλείσιμο αυτά τα πήρα σε νούμερο 3 ,επίσης πήρα και τα πολύ καλά κατά την άποψη μου (στην φασσα που ρίχνω Νο 5-6) τα γερμανικά τα Rottweil 36γρμ νούμερο 2 ,ίσως να είναι υπερβολή (Νο 2)πείτε μου την γνώμη σας .Ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #463993

    Καλημερα! Πιστευω οτι ειναι πολυ χονδρο νουμερο να βαλεις ολα τα φυσιγγια 2 νουμερο..αντε το τριτο αν ειναι ανοιχτο το μερος..τωρα για φυσιγγια λαγου υπαρχουν πολλα.τα Rottweil που γραφεις εχουν φανατικους οπαδους.πρωτο εγω βαζω 6 η 5 δευτερο και τριτο 4.καμια φορα βαζω και 6 μαλλινη ταπα πρωτο αν το μερος ειναι πυκνο.εγω στο λαγο βαζω remington express 35,5gr και nitro 42,5gr..
    Φετος θα δοκιμασω και το lampro feltro για πρωτο σε πυκνα μερη..
    Εχω ακουσει επισης απο λαγαδες εδω πολυ καλα λογια για το lampro καφε..στα Rottweil που λες εγω θα εβαζα σε καραμπινα 5-4-3..αλλα παιζει σημασια και το μερος που κυνηγας και ο τροπος που κυνηγας (καρτερι η καβαλα)..σε ανοιχτα πεδια μπορεις να κλεισεις το τσοκ (2 αστρα) και να βαλεις 4-3-2..σε σφιχτα μερη βαζεις 4-3 αστρα και πρωτο μαλλινη ταπα 6 αρι και τα αλλα 5 και 3,σε μέρη που ο λαγός μπορει να πεταχθει και κοντά και μακρια θα έβαζα 3 άστρα και 5-4-3 ..πάντα κατα την προσωπική μου άποψη χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στο λαγό..επισης να θυμάσαι οτι τα αμερικάνικα φυσιγγια έχουν ενα νούμερο πιο χοντρό σκάγια απο τα ευρωπαϊκά εκτός απο το 6 που ειναι μισό..δηλαδή το 6 αμερικανικό ειναι 5,5 ευρωπαϊκό τα αλλά ειναι ενα δηλαδή το 5 αμερικανικό ειναι 4 ευρωπαϊκό..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #463994

    οπως λεει και ο γιαννης εξαρταται πως κυνηγας και σε τι τοπο …λογικα εφοσον ξεκινας τωρα το κυνηγι λαγου θα σε βαζουν σε καποιο καρτερι και οχι στο πεταμα οπου απαιτειται εμπειρια για λογους ασφαλειας των συγκυνηγων αλλα και των σκυλιων …οποτε στο καρτερι αν εισαι σε δρομο ξεκινα με ενα 5αρακι και κατεβα μεχρι το 3αρι για τελευταιο….γενικα θα πρεπει να προσαρμοζεις το νουμερο των φυσιγγιων αναλογα παντα με τον τοπο …εννοω οτι μπορει να χρειαζεται να μην κατεβεις απο το 5αρι αν και οι 3 τουφεκιες θα ριχθουν μεχρι τα 30 μετρα αν χρειαστουν….αν εχεις οπτικο πεδιο μεχρι και 50 μετρα για να ριξεις, εκει θα κατεβεις αναγκαστικα σε νουμερα πιο χοντρα …παντως μην το πολυσχεδιαζεις …το τσοκαρισμα για πεταμα και καρτερι ειναι αυτο που σου λεει ο γιαννης….συνηθως καποια πραγματα γινονται – ερχονται απο μονα τους αν ειναι να ερθουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #464005

    Εγώ έχω πλαγιοκαννο 71Cm να βάλω σε καρτέρι 3***και 1*ή 2** και στην καβάλα 3*** και 4****? επειδή δεν έχω ξανακυνηγήσει το θήραμα αυτό πήγα και πήρα (μα@@κια μου ίσως) χοντρά σκάγια Νο.3 και Νο.2 γιατί πίστευα πως ο λαγός και η πάπια θέλουν χοντρά σκάγια για την πάπια που είναι ψηλομενη και για λαγό αν το τουφεκίσεις 25-35μετρα όταν τρέχει(δεν μιλάω για τουφεκιά στο σήκωμα γιατί βλέπω να τον λαγό κιμά)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464019

    εγω κουβαλαω μαζι μου το 4αρι τσοκ και το 3αρι μιας και δεν χρειαζεται να σφιξω αλλο τη μ2 …μια χαρα καλυπτομαι οπως πρακτικα εχω διαπιστωσει με το εργοστασιακο 7ποντο 3αρι τσοκ ακομη και σε οριακες βολες μαλλον λογω αυλου 18,3…αν παω σε πεταμα τοτε τοποθετω πανω το 4αρι τζεμινι με πορτινγκ και ειναι αληθεια οτι με εχει ξελασπωσει απειρες φορες(πλην μιας φορας)…γιατι δεν πας ρε πασχαλη σε αυτον που πηρες τα φυσιγγια να αλλαξεις το 2αρι σε 4αρι ή 5αρι νουμερο ;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464037

    καλησπέρα! καλη επιτυχια αυριο σε ολους τους λαγαδες! καλα και ασφαλη κυνηγια! Πασχαλη δεν ηξερα ότι εχεις πλαγιοκαννο..κατά την γνωμη μου θελει ιδιαιτερη προσοχη στην κανη που θα βαλεις να τουφεκισεις πρωτη το φυσιγγι να είναι μαλακο,ετσι ώστε να μην βγεις εντελως εκτος σκοπευτικης γραμμης αν χρειαστεί δευτερη τουφεκια..ένα πολύ μαλακο φυσιγγι είναι το Federal HI BRASS classic 35,5γρ..αυτο βαζει ο αδελφος μου που εχει πλαγιοκανο πρωτο στο λαγο σε νουμερο 6 (5,5 ευρωπαικο)..δες τις δοκιμες εδώ..το πιο μαλακο είναι το federal…

    http://win.isolservers.org/article.asp?AID=2175

    http://win.isolservers.org/article.asp?AID=971

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464038

    Καλησπερα στην παρεα.
    Καλη αρχη σε ολους αυριο με πολλα σηκωματα,σεβασμο στο θυραμα και πανω απ ολα ασφαλεια.
    Φετος οι προσδοκιες της παρεας μικρες λογω ελλειψης καλου σκυλου.Ειμαστε στην αναζητηση κι ελπιζω στην πορεια να βρουμε κατι αξιολογο,παρολα αυτα το βουνο και η καλη παρεα πιστευω οτι θα μας γεμισουν ομορφες στιγμες για ακομη μια χρονια.
    Φιλε Πασχαλη ρωτα την παρεα που θα σε παρει μαζι της να σε κατευθηνει και στην πορεια θα βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα.Μην το ψαχνεις και πολυ,υπομονη,επιμονη,ψυχραιμια και τεραστια προσοχη ειναι οι συμβουλες που σου δινω εγω,φιλικα και σκεπτομενος την δικη μου αρχη σ αυτο το φοβερο θυραμα.
    Καλα να περασετε ολοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #464045

    Φίλε Γιάννη είμαι φανατικός οπαδός του πλαγιοκαννου , για έμενα το μόνο πραγματικό δίκαννο είναι το πλαγιοκαννο.Το πρώτο που έστειλες το έχω ξαναδιαβάσει εντύπωση μου έκανε το μόνο φυσίγγι που είχε ποσοστό επιτυχίας 80% ήταν το γερμανικό το Rottweil(χαμηλές πιέσεις,μικρο λάκτισμα,υψηλή συγκέντρωση) επίσης φανατικός οπαδός της συγκεκριμένης μάρκας γιατί οι Γερμανοί ξέρουν τι κάνουν και σε όπλα άλλα και σε φυσίγγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #464047

    Καλή έναρξη λαγάδες, με καθημερινά σηκώματα, ατελείωτες διώξεις και φυσιολικές καρπώσεις.
    Πάντα με ασφάλεια και ηρεμία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464049

    καλημερα στην παρεα…πως πηγατε σημερα;;;εμεις δεν κυνηγησαμε καθολου διοτι ζηταει η σκυλα και το αρσενικο εχει παθει κοκομπλοκο …τρεχει κοντα της σαν κουταβι …πιστευω μεχρι σαββατο να ηρεμησουν τα πραγματα …

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,286 έως 3,300 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων