ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,301 έως 3,315 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464063

    Καλημερα! Αυτο που επαθα σημερα θα το θυμαμαι μια ζωη..ειχα παει το πρωι με τον μπαρμπα που παω στο λαγο,και μετα απο 2 ωρες ψαξιμο αφου με εβαλε να αλλαξω τρια καρτερια,ο λαγος καθοταν 15 μετρα κατω απο τα ποδια μου.τον σηκωνουν τα σκυλια και πεταγετε 10 μετρα δεξια μου με αρκετη ταχυτητα,την ειχα ψιλιαστει τη δουλεια και ειχα βαλει πρωτο lampro feltro 6ari και 3 αστρα..καλη επωμιση,παταω σκανδαλη και κλικ αντι για μπαμ,ανοιγοκλεινω το κλειστρο ακαριαια ο λαγος να εχει παει 20-25 μετρα ξαναπαταω σκανδαλη κλικ παλι..δεν μπορω
    να σας περγραψω πως ενιωσα..λυνω την καραμπινα έπιτοπου, πιανω το κλειστρο το λυνω και βλεπω να εχει σπασει η βελονα..μεγαλη απογοητευση..και η φωτο απο την σπασμενη βελονα με την καλη απο την αλλη franchi που εχω..


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464064

    γιαννη δεν θυμαμαι τι οπλο εχεις …μηπως ειναι φρανκι;;;;το ιδιο εχει παθει και ο πατερας μου….παντως θα το θυμασαι και θα γελας σε λιγο καιρο παρα την πικρα που κουβαλας τωρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #464069

    Ω, ρε Γιάννη ζημιά (για το λαγό περισσότερο, όχι για το όπλο τόσο…)… Είχε άγιο ο αυτιάς σήμερα…

    Ποια σου την ‘έκανε’; Η Light ή η Sporting; Πάντως φαίνεται σαν ‘αναμμένη’ η σπασμένη βελόνα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464071

    μισος ποντος περιπου γιαννη …τοσο σε χωρισε απο να τον τσουβαλιασεις σημερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #464073

    Γιάννη μακάρι να μου τύχαινε το ίδιο σήμερα το πρωί. Δε φτάνει που ρίχνω μια χούφτα φυσίγγια τα τελευταία χρόνια σε κάθε σεζόν, σήμερα έτυχε να χτυπήσω μια λαγίνα που ήταν κοντά να γεννήσει. Ακόμα το σκέφτομαι και χαλιέμαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #464077

    Καλημερα! Αυτο που επαθα σημερα θα το θυμαμαι μια ζωη..ειχα παει το πρωι με τον μπαρμπα που παω στο λαγο,και μετα απο 2 ωρες ψαξιμο αφου με εβαλε να αλλαξω τρια καρτερια,ο λαγος καθοταν 15 μετρα κατω απο τα ποδια μου.τον σηκωνουν τα σκυλια και πεταγετε 10 μετρα δεξια μου με αρκετη ταχυτητα,την ειχα ψιλιαστει τη δουλεια και ειχα βαλει πρωτο lampro feltro 6ari και 3 αστρα..καλη επωμιση,παταω σκανδαλη και κλικ αντι για μπαμ,ανοιγοκλεινω το κλειστρο ακαριαια ο λαγος να εχει παει 20-25 μετρα ξαναπαταω σκανδαλη κλικ παλι..δεν μπορω<br>
    να σας περγραψω πως ενιωσα..λυνω την καραμπινα έπιτοπου, πιανω το κλειστρο το λυνω και βλεπω να εχει σπασει η βελονα..μεγαλη απογοητευση..και η φωτο απο την σπασμενη βελονα με την καλη απο την αλλη franchi που εχω..

    Γιαννο ησουν ατυχος φιλε σκεψου αυτο να γινει σε κανενα 150αρι καπρι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #464078

    Φίλε Τάσο, αυτές οι σκέψεις και ευαισθησίες είναι που ξεχωρίζουν τον πραγματικό κυνηγό που νοιάζεται και αγαπά το θήραμα, από τον “μακελάρη” και τον κρεατοσυλλογέα…

    Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε από πριν το φύλο και την κατάσταση αυτού που σημαδεύουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #464082

    Γιάννη μακάρι να μου τύχαινε το ίδιο σήμερα το πρωί. Δε φτάνει που ρίχνω μια χούφτα φυσίγγια τα τελευταία χρόνια σε κάθε σεζόν, σήμερα έτυχε να χτυπήσω μια λαγίνα που ήταν κοντά να γεννήσει. Ακόμα το σκέφτομαι και χαλιέμαι.

    Τασο αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα. Φιλε ποσα ειχε μεσα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #464085

    Φίλε Τάσο, αυτές οι σκέψεις και ευαισθησίες είναι που ξεχωρίζουν τον πραγματικό κυνηγό που νοιάζεται και αγαπά το θήραμα, από τον «μακελάρη» και τον κρεατοσυλλογέα…

    Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε από πριν το φύλο και την κατάσταση αυτού που σημαδεύουμε…

    +1000!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464109

    Καλό μεσημέρι! Τσάκαλος και Anrizoss,της 612 sporting ήταν η βελόνα,ευτυχώς έχω άλλη μια απο την 612 light που έβαλα στη φωτο..έχω αλλάξει τα φώτα στο οπλο και στο σκοπευτηριο..Tάσο αυτο που λες δυστηχως ειναι κάτι που μπορει να τύχει στο λαγό που γεννάει πολλές φορές το χρόνο..μου εχει τύχει και εμένα και στεναχωρήθηκα και εγώ..Βαγγέλη σπάνε οι βέλονες ειδικά στις franchi 612 η μπορει να τύχει σε όλα τα όπλα? πάντως εμένα δεν μου εχει ξανάτυχει..αν ειναι καπρί εκεί το σπας το οπλο…πολυ μεγαλύτερη πίκρα..αν ήμουν μόνος μου θα με πειράζει αλλα όχι τόσο πολυ όσο τώρα που ήμουν με το μπάρμπα…γιατι αναθρεφει σκύλους τους βγάζει συνέχεια εκπαιδευτικά,κυνηγάει μόνο λαγό 50 χρόνια,ακόμα και τώρα που ειναι 77 χρ και περίμενε πως και πως την πρώτη μέρα,να πιάσουμε ενα λαγό..δεν μας ήθελε σήμερα..μετα το σκηνικό αυτο μου λέει πάμε δίπλα σε ενα άλλο μέρος που ήξερε αλλο λαγό,και μου έδωσε το οπλο του ( Browning auto 5 76 πόντους κανη στάνταρ 2*) και αυτός πήγε απο κάτω να βάλει τα σκυλιά..μετα απο 10 λεπτά σηκώνουν τον λαγό αλλα πήγε εντελώς αντίθετα απο εκεί που σηκώσετε συνήθως σε αυτο το σημείο και έτσι έφυγε ατουφεκιστος..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #464114

    Τασο αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα. Φιλε ποσα ειχε μεσα?<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΚΣ ΑΧΑΡΝΩΝ Σ.Σ,Κ.Π

    </div>
    [/quote]

    Ένα και πολύ πιθανό να είχε και άλλα μικρά γεννημένα … ακόμα το σκέφτομαι και πραγματικά με έχει σκάσει το σημερινό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464118

    Καλησπερα στην παρεα.
    Ατυχοι κι εμεις σημερα μιας κι ο μαγκας μας εφυγε απεναντι οπου δεν υπηρχε κανεις και στην συνεχεια κι ενω τον καταδιωκαν τα σκυλια μας ηρθαν και ξενα σκυλια και μπηκαν στην περιοχη κανοντας τα δικα μας να σταματησουν.Το τσιπουρακι μας παντως το ηπιαμε.
    Γιαννη μεγαλη καντεμια φιλε μου αλλα οπως σου ειπε κι ο Αντρεας σε λιγο καιρο θα το θυμασαι και θα γελας.
    Τασο το ιδιο μου συνεβη πριν δυο χρονια με τους δυο πρωτους λαγους της σαιζον οπου ετυχε να τους χτυπησω εγω ο ενας να εχει ενα μικρο μεσα κι ο αλλος να εχει γαλα στις θυλες.Με πειραξε τοσο πολυ που απο τοτε παρακαλαω να μου βγει λαγος απο τον οκτωβρη και μετα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #464128

    ξαχνωντας ορτυκακια ολο εχουμε και τα τυχερα μας.Αρκετοι οι λαγοι φετος στην περιοχη που κυνηγαω ειχα 4 συναντησεις μεχρι τωρα αυτος ο αρσενικος ηταν ατυχος.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    ΑΡΚΑΣ στις #464151

    Καλή κυνηγετική σεζόν με περισσότερη ασφάλεια και σεβασμό στο θήραμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #464176

    Καλη χρονια σε ολους και καλα ασφαλη κυνηγια να εχουμε.
    Εγω την πρωτη μερα εβγαλα ενα με τα σκυλια και πανω που
    παω να σημαδεψω βλεπω οτι ειναι ουτε μισο κιλο
    Ολο ολο. Κατεβασα το οπλο και καθησα να τον χαζευω.
    Αντε και στον επομενο με το καλο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,301 έως 3,315 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων