ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,316 έως 3,330 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    406
    Tasos75 στις #464242

    Καλησπέρα σε όλους, σήμερα είχε ιδανική ημέρα για λαγό (Δ. Μακεδονία). Δύο πρωινά σηκώματα κλαφτά, ο 1ος από λάθος δικό μας την έκανε ανάμεσα από τρία όπλα και στο γύρισμα πλάκωσε κοντά σε ένα μαντρί με αποτέλεσμα τα σκυλιά να κοπούν από τσοπανόσκυλα. Στο γυρισμό τα σκυλιά πιάσανε κατευθείαν καινούργιο τορό αλλά αυτή τη φορά ο κύριος στάθηκε άτυχος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #464272

    Σημερα πρωτη μερα κυνηγιου για εμας καναμε σεφτε.Το ευχαριστο ηταν οτι ειναι κι ο πρωτος της 1 ετους κουταβας μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464277

    Καλησπερα στην παρεα.
    Επεσε ο πρωτος της χρονιας και για την παρεα μας και μαλιστα απο μενα.
    Ηταν ο ιδιος μαλλον μ αυτον της τεταρτης αφου σηκωθηκε απο το ιδιο σημειο αλλα αυτην την φορα ηρθε προς τα καρτερια,μονο που εφυγε αρκετα πριν φτασουν τα σκυλια και μεχρι να μπορεσουν να τον σφιξουν και να βγει σε μια αλανα που καθομουν εγω τα παιδεψε αρκετα.
    Δεν ηταν πολυ μεγαλος,μαλλον απ τις πρωτες φετινες γεννες,ελπιζω μονο να μην ειχε τιποτα μικρα,αυριο θα μαθω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464308

    Καλησπερα στα φιλαρακια.
    Αλλος ενας επεσε σημερα στο ιδιο μεγεθος με τον χθεσινο.(ο χθεσινος τελικα δεν ειχε μικρα παροτι ητανε θυληκος,ευτυχως)
    Δυσκολη μερα σημερα.Το πρωι,λιγο πριν ξημερωσει επιασε μια βροχουλα ισα για να σκεπασει τα τελευταια πατηματα.Μολις ξημερωσε, σταματησε η βροχη και βγηκαμε.Αμολυσαμε τα σκυλια και σε λιγο επιασε ντορο η σκυλα μας,πηγε και το αρσενικο που δοκιμαζουμε κι αρχισε να κλαφουνιζει κι αυτο αλλα οχι εντονα μιας κι ολα ηταν μουσκεμα.Αυτο εγινε για αρκετη ωρα μεχρι που εφτασαν στα τελευταια πατηματα και τα κλαφουνιτα εγιναν εντονοτερα.Πηραμε θεσεις και περιμεναμε.Το μερος δυσκολο,πυκνα πουρναρια με πολλα μονοπατια ενδιαμεσα.Σε λιγο τον εβγαλαν,περναει απ τον πρωτο της παρεας του ριχνει μια μπηχτη στο πυκνο,τιποτα,περναει απ τον ξαδερφο μου,του ριχνει κι αυτος μια,τιποτα,τον ξαναβλεπει μακρια αυτος που τουφεκισε πρωτος,του ριχνει αλλες δυο,παλι τιποτα,ερχεται προς τα εμενα,καμια πενηνταρια μετρα πριν, στριβει και γυρναει προς τα πισω αλλα απο ενα μονοπατι εικοσι μετρα πιο πανω απ αυτο που ηρθε και βγαινει στον τριτο της παρεας οπου με μια τουφεκια τον τελειωσε.Ωραιο κυνηγι,καλη καταδιωξη με πολυ πιεση και εντονα συναισθηματα.
    Μετα φυσικα ακολουθησε το καθιερωμενο τσιπουρο και αναλυση ολων των φασεων του κυνηγιου με τα αναλογα πειραγματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464398

    Καλό απόγευμα! Χθες είχαμε παει για λαγό εγω ο Μπάρμπας και ο αδελφός μου! Τελικά ο λαγός βγήκε στο καρτερι του αδελφου μου που με 2 τουφεκιές στα 50 μέτρα!!! Πήρε το λαγό..ο λαγός ήταν μικρός,αλλα η απόσταση φαινόταν εξωφρενικη έτσι και αλλιώς..πήγαμε σπίτι που ειναι περίπου ενα χιλιόμετρο απο το σημείο και μετρήσαμε την απόσταση με μετρόκορδελα.. Ο αδελφός μου εχει ενα δικανο 471 silver Hawk και είχε βάλει τσοκ 4 και 3 άστρα,πρώτο φυσιγγι nsi coturnice special collection 37gr 6/7 και δεύτερο Federal hi-brass 35,5 gr..μου είπε οτι έπεσε με την πρώτη τουφεκιά αλλα του έριξε και την δεύτερη,γιατι ήταν ζωντανός..και μια φωτο απο το χθεσινό κυνήγι και το οπλο που κρατούσα εγω ( beretta 686 special)..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464399

    Και η φωτο!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #464489

    Καλησπερα απο ΒΔ Εβρο
    Σημερα στην 3η για την παρεα εξοδο στον λαγο, επεσε ο 2ος…ολα καλα , υγεια να εχουμε να τους κυνηγαμε.
    παντως πολυ κρυο τις πρωινες ωρες….δαγκωμα κανονικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #464492

    Καλη μερα η σημερινη εδω νοτια(Χανια).
    Ειχαμε επιτελους συννεφια το πρωι και η θερμοκρασια
    εμεινε χαμηλα(38°C χθες). Με αποτελεσμα να εχουμε
    2 καλες καταδιωξης και 2 λαγους στο σακουλι.
    Αντε και καλη συνεχεια!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464498

    Kαλησπερα στην παρεα του λαγου.
    Αλλος ενας λαγος επεσε σημερα, πρωι πρωι στο ιδιο σημειο που ειχα θυρευσει και τον αλλον το σαββατο.
    Απο τα εκπαιδευτικα ειχαμε εντοπισει δυο λαγους στην συγκεκριμενη περιοχη,εναν μεγαλο κι εναν μικροτερο.Απ οτι φαινεται υπηρχε κι αλλος διοτι ο σημερινος ηταν ιδιος με τον αλλον.Ο μεγαλος την εχει γλυτωσει μεχρι στιγμης.Ο καιρος ηταν ιδανικος με απνοια,υγρασια,αρκετη ψυχρα και καθαρο ουρανο.Γι αυτο πιστευω πως τα σκυλια δεν δυσκολευτηκαν να τον βγαλουν.Απο εκει και περα τα δρομολογια λιγο πολυ ειναι γνωστα,πιασαμε τα καλυτερα και δεν αργησε να βγει στην ιδια αλανα που βγηκε κι ο αλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464500

    Καλό απόγευμα! Akarde,Ligo85,Mai78 μπράβο για τις επυτιχιες σας! Πάντως απο ότι Φαίνετε εδώ στα Χανιά ειναι καλή χρόνια καθώς τις τρεις φορές που πήγαμε βγάλαμε όλες απο 2 λαγούς..ψησαμε τον λαγό της Κυριακής, συνταγή του μπάρμπα(τον έψησε αυτός) στιφάδο με ολόκληρα σκορδα,κρεμμύδια στρογγυλά μικρά,Δάφνη,αλάτι πιπέρι,φλοιό πορτοκαλί,και ήταν φοβερός..δεν περίμενα τοσο μικρός λαγός ήταν δεν ήταν 1 κιλό καθαρισμένος,καταρχήν να βγάλει τοσο κρέας ( φουσκώνει μου είπε ο μπαρμας),και να ειναι τοσο νόστιμος,ο πιο νόστιμος που έχω φάει.. Το κρέας του δεν ήταν μαύρο η σκούρο αλλα σαν φιλέτο προς το άσπρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464527

    Γιαννη εαν ξαναχτυπησετε μικρο λαγο καντε τον τηγανιτο και σβηστε τον με κρασι και θα με θυμηθεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464613

    Γιαννη εαν ξαναχτυπησετε μικρο λαγο καντε τον τηγανιτο και σβηστε τον με κρασι και θα με θυμηθεις.

    Θα το έχω υπόψιν μου.σε ευχαριστώ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464670

    Καλημερα σε ολους! Κακος καιρος σημερα ειχε αερα αλλα καναμε την βολτα μας..μπλεχτηκαμε και με μια αλλη παρεα που ειχε 6 σκυλια αλλα ολα καλα,τα μερη ειναι για ολους..καπου μαχησαν τα σκυλια μας,αλλα δεν τον ειδαμε..τελικα μας επιασε βροχη και φυγαμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #464731

    Καλησπερα σε ολους.Στη παρακατω φοτο θα δειτε εναν θυληκο λαγο τερας .3880 ζυγισμενος.Χτυπηθηκε με 9αρι λαμπρο στο κεφαλι και λαιμο ,ουτε στα 10 μετρα μπροστα απο το πουρναρι που πεταχτηκε.Παρατηρει κανεις κατι στο λαγο αυτον οπως φαινετε στη φοτο?Εγω που τον σηκωσα απο τα αυτια και κρεμασε κατω το καταλαβα αμεσως.Το εμπειρο ματι το βλεπει ομως και απο την φοτο εδω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #464744

    φιλε πες λιγο τι ακριβώς ψάχνουμε στη φωτογραφία γιατι δεν το κατέχω το θέμα και με έβαλες σε περιέργεια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,316 έως 3,330 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων