ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,331 έως 3,345 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464763

    γκαστρωμένος….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464766

    μεχρι στιγμης η χρονια παει καλα …….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #464768

    μεχρι στιγμης η χρονια παει καλα παρα την ατυχια της πρωτης κυριακης οπου το μεγαλο σκυλι μου δεχτηκε 12 σκαγια σε γλωσσα , αφτια , μυτη και κρανιο….ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν αυτό που συνεβει…δυστυχως παρα την εμπειρια ,ο τροπος που συνεβει το ατύχημα δεν γινοταν να αποφευχθεί το συμβαν …ο λαγος σηκωθηκε στα δεξια μου ,το σκυλι τον διωξε για 300 μετρα …..την ωρα που ο λαγος βγηκε στη λακκα ο σκυλος βρισκοταν σε αντιθετη πορεια και μεσα στο κλειστο 70-80 μετρα πανω από το λαγο…ριχνω ένα 5αρι στα 50 μετρα πλαγια στο λαγο και αυτος ξαναμπαινει στο κλειστο …

    αμεσως μεσα σε 2 δευτερα βλεπω το λαγο να ξαναβγαινει στη λακκα και να ερχεται τρεκλίζοντας πανω μου(ειχε σπασμενο πισω ποδι όπως αποδειχθηκε μετα) …σημαδευω και ριχνω δευτερο …την ωρα που εχω πατησει τη σκανδαλη πεταγεται μεσα στη λακα το σκυλι στα 2 μετρα πισω από το λαγο…σε κλασματα τρεχω εκει και βλεπω το σκυλι ποτισμενο στο αιμα …πολύ αιμα …..κυριως από τη γλωσσα και τη μυτη …όπως αποδειχθηκε την ωρα που ο λαγος πηγε να μπει ξανα στο κλειστο μετα την πρωτη τουφεκια ,ηρθε φατσα με το σκυλι και αυτό του ορμησε στα μουγκα …ισως για να τον πιασει;;;δεν ξερω…από εκει που βρισκομουν τελευταια φορα που ειχα ακουσει το σκυλι πριν δευτερόλεπτα ,ηταν 70 -80 μετρα παραπανω ….ο λαγος στο σακιδιο και ο σκυλος στον κτηνιατρο…

    το περιεργο σε ολο αυτό το θεμα είναι οτι εχω τουφεκισει δεκάδες λαγους στο πεταμα και δεν ειχα ποτε πρόβλημα να φυλαχθω για το σκυλι όλα αυτά τα χρονια …και όμως το ατύχημα συνεβει πανω στη διωξη ….. όλα καλα μετα από συντομη θεραπεια….σε αυτό βοηθησε και η αποσταση της βολης που ηταν πανω από 40 μετρα….χθες πηραμε αλλους 2 και σημερα δεν ψαξαμε καθολου μαλλον λογω επιλογης τοπου….

    Τυχερός μέσα στην ατυχία σου, φαντάζομαι την λαχτάρα σου, αφού δεν την πήρε σε κάνα μάτι πάλι καλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #464769

    Καλημερα στα φιλαρακια.
    Χρηστο κι εγω σαν τον Αντρεα λεω οτι μαλλον ειχε μικρα ο λαγος.
    Αντρεα περαστικα στον σκυλο φιλε μου.Δεν μου εχει συμβει ποτε αλλα δεν θελει και πολυ για να γινει.
    Σημερα επεσε αλλος ενας λαγος και μαλιστα κατα τις 10 λιγο πριν βγουνε τα σκυλια στο αυτοκινητο και αφου ειχαμε αρχισει το φαγοποτι.Ευτυχως που ηταν ακομη κοντα στα σκυλια ο θειος μου και μας ειδοποιησε εγκαιρα διοτι απο τον αερα εμεις δεν ακουγαμε τιποτα κι αν δεν ηταν εκεινος, ο λαγος θα ρχοταν να πιει τσιπουρο μαζι μας.χαχαχα
    Η πλακα ειναι οτι μολις πηγα να πιω την πρωτη γουλια φωναξε ο θειος μου και τον λαγο τον τουφεκισα τρεχοντας για να παω στο περασμα πανω στον δρομο, σαν τον καουμποι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    χρηστος στις #464820

    Ετσι ειναι παιδια.Γκαστρωμενη η λαγινα.Μολις την ανοιξα μου επεσε στα χερια ενα μικρο σχηματισμενο εντελως.Θεμα ημερων ηταν η γεννηση του.Μεγαλη λαγινα που θα χτυπηθει τετοια εποχη 50-50 ειναι να ειναι γκαστρωμενη η προσφατα γεννημενη.και οσο παει χρονο με το χρονο γινετε πιο συχνα ,ειδηκα στο νοτο,παιζει και ο καιρος που τραβαει πολυ η καλοκαιρια,η τροφη που υπαρχει,ποιος ξερει.Το θεαμα σε στεναχωρει ομως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #464873

    Καλησπερα.
    Εχθες στη δευτερη προσπαθεια, αφου αλλαξαμε μερος κατορθωσαμε εστω και με τυχη, να παρουμε αλλον ενα ( προσεσημασμενος).
    Ειχε φοβερο αερα και κρυο καλουτσικο.
    Ολα καλα λοιπον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464879

    Καλό μεσημέρι! Μπράβο παιδιά! Χαίρομαι για τις επιτυχίες σας! Περαστικά στο σκυλί Anrizoss.εμας ο λαγός χθες ήταν αρσενικος!!! κατάφερε ο Μπάρμπας μαζί με τα σκυλιά με πολυ κόπο να βγάλει ενα λαγό λίγο πριν φύγουμε γιατι έκλεινε ο καιρός και ερχόταν βροχή,αλλα εγω δεν αποδείχτηκα αντάξιος των περιστάσεων καθώς έχασα τον λαγό μέσα στα πόδια μου! Είχα το δικανο και πέρα απο την δικιά μου αδικαιολόγητη αστοχία,ρόλο ίσως έπαιξε και το πολυ συγκεντρωτικό φυσιγγι που είχα βαλει( Remington nitro 42,5 gr 4 αρι),καθώς και η πολυ κοντινή απόσταση βολής γύρω στα 10 μέτρα…τέλος πάντως δεν χανόταν ούτε με μόνοβολο παρόλο που τον τουφεκισα σκυμμένος γιατι είχε το χωράφι πυκνές μεγάλες ελιές και όρθιος δεν έβλεπα τίποτα.. δεν ξερω τι έπαθα..για μένα η χρονια δεν παει καλά καθώς μια σπάει ο επικρουστηρας του όπλου,την αλλη μεταφέρομαι 1 λεπτό πριν περάσει ο λαγός σε λάθος καρτερι,την άλλη τον χάνω στα πόδια μου…αντίθετα στα πουλιά ειναι η καλύτερη χρονια μου μεχρι τώρα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464886

    γιαννη ψυχραιμια …τα στανταρακια χανονται πιο ευκολα απο τα δυσκολα….βαλε κανενα πιο ελαφρυ φυσιγγι για πρωτο…εγω βαζω κολομπο της nsi ..αυτο ειναι 5αρι στα 37 γραμμαρια και με βγαζει ασπροπροσωπο μεχρι τα 35 μετρα ανετα…και τσοκ 3 αστρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464887

    γιαννη ψυχραιμια …τα στανταρακια χανονται πιο ευκολα απο τα δυσκολα….βαλε κανενα πιο ελαφρυ φυσιγγι για πρωτο…εγω βαζω κολομπο της nsi ..αυτο ειναι 5αρι στα 37 γραμμαρια και με βγαζει ασπροπροσωπο μεχρι τα 35 μετρα ανετα…και τσοκ 3 αστρα

    Συμφωνώ απόλυτα! Λάθος το φυσιγγι που έβαλα πρώτο και σε σχετικά πυκνό μέρος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464889

    και ροτβαιλ 5αρι στα 36 γραμμαρια…γενικα παντα ολα 5αρια τα εχω μεσα ,εκτος και αν χρειαστει να κατσω σε ανοιχτο μερος οπου κουβαλαω πανω μου και καποια lepre 3αρια της nsi και αυτα στα 37 γραμμαρια…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #464890

    Γιάννη αν τον έβρισκες με το Nitromagnum σε τέτοια απόσταση θα τον είχες κάνει παζλ με 10.000 κομμάτια και τα μισά να λείπουν! Μην πτοείσαι, ο επιμένων νικά. Κάπου θα σπάσει η γκίνια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #464894

    Εγω παντως χρησιμοποιω στανταρ τα 4χ6 σεμι της Ρεμ…και αμα χρειαστει λογω τοποθεσιας κανενα 6ρι διασπ πρωτο.
    Σπανια 3ο κανενα 2αρι σεμι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464911

    Γιάννη αν τον έβρισκες με το Nitromagnum σε τέτοια απόσταση θα τον είχες κάνει παζλ με 10.000 κομμάτια και τα μισά να λείπουν! Μην πτοείσαι, ο επιμένων νικά. Κάπου θα σπάσει η γκίνια…

    Τσακαλε η τουφεκιά πρεπει να ήταν σαν πάτος ποτήριου άντε λίγο μεγαλύτερη,και απο οτι κατάλαβα πρεπει να πήγε μπροστά δηλαδή του ξυρίσε την μούρη και τα μπροστινά πόδια γιατι μάλλον τα αέρια της τουφεκιας και η τέραστια ορμή και δύναμη που εχει αυτο το φυσιγγι,του έβαλαν τρικλοποδιά και πήρε μια τούμπα…λέω έπεσε.. αλλα σηκώθηκε αλώβητος,μπήκε στο δάσος που ήταν δίπλα του,εντωμεταξύ του είχα ρίξει και την δεύτερη μέσα στο δάσος,προλαβαίνω ξανάγεμιζω τρέχω απο την άλλη μεριά του δάσους ,και τον βλέπω να τρέχει πάλι στις ελιές απο την άλλη μεριά του δάσους ( πήγαινε σφαίρα τότε),του ξαναριχνω άλλες δυο,αλλα είχε παει ήδη πολυ μακρια…κρίμα γιατι ο αδελφός μου εχει παρει μια πολυ καλή κάμερα ( την go pro) η οποία στερεώνετε στο κεφάλι,αν την είχα θα βγάζαμε χρήσιμα συμπεράσματα,εκτός και οτι σαν φάση θα ήταν καταπληκτική..την αλλη φορά θα την βάλω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #464912

    Εγω παντως χρησιμοποιω στανταρ τα 4χ6 σεμι της Ρεμ…και αμα χρειαστει λογω τοποθεσιας κανενα 6ρι διασπ πρωτο.<br>
    Σπανια 3ο κανενα 2αρι σεμι

    Άκαρδε και Ανδρέα σε τέτοια σημεία όπως το χθεσινό βάζω πρώτο ενα nsi coturnice special collection 6/7 νούμερο μάλλινη ταπα.όσα έχω ρίξει τόσους λαγούς έχω παρει..το είχα στην μια κανη που ρίχνω πρώτα χθες αλλα με τσιτωσε ο διάολος και λίγο πριν πεταχθει ο λαγός το έβγαλα και έβαλα το nitro…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    ΚΟΛΟΒΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στις #464942

    Καλησπέρα κι από εμένα. Αν και δεν έχω λαγοσκυλα κάθε χρόνο στο κυνήγι της νησιωτικής παίρνουμε κάποιους λαγούς κυρίως μετά από φερμα των σκυλιών. Φέτος ενώ η χρονιά έδειχνε καλή για το λαγό από πλευράς καιρού, οι λαγοί είναι λίγοι. Το ίδιο μου ανάφεραν και γνωστοί λαγοκυνηγοι. Εκεί που κάθε χρόνο σηκώναμε μέχρι τώρα 6 με 7 λαγούς φέτος βγάλαμε μόνο 2 . Δυστυχώς η νυχτερινή λαθροθηρία έχει αποδεκατισει τους λαγούς και στο ν. Λασιθίου…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,331 έως 3,345 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων