ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,361 έως 3,375 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #466100

    mai τον τυπο με το οπλο στην πλατη βγαλτου κοκκινη και 3 αγωνιστικες ποινη …αμα βλεπω λαγοκυνηγο με οπλο στην πλατη την ωρα που διωκουν τα σκυλια ή βρισκεται σε εξελιξη το κυνηγι λαγου βγαζω καπνους απο τα αφτια …εχουμε και εδω τετοιους ….χαχαχα….

    Ανδρεα ο τυπος με το οπλο στην πλατη ειναι ο ξαδελφος μου ο οποιος ειναι απο τους καλυτερους λαγουτζηδες της περιοχης,με μεγαλη γνωση κι εμπειρια επανω στο συγκεκριμενο θυραμα.Απλα ετυχε εκεινη την στιγμη να βρισκεται εκτος του πεδιου δρασης και να νομιζει (κι εκεινος αλλα κι εμεις) πως οι υπολοιποι το εχουμε κλεισει καλα το μερος.Τελικα ομως ο λαγος περασε διπλα απο εναν της παρεας ο οποιος δεν τον πηρε χαμπαρι και βγηκε μπροστα στον ξαδελφο μου.Σε καμια περιπτωση βεβαια δεν τον δικαιολογω,ουτε εγω αλλα ουτε και η υπολοιπη παρεα γι αυτο στο τελος ειχε και την αναλογη επιπληξη απο ολους και περισσοτερο απ τον θειο μου χαχαχα.
    Σε ολους τυχαινει καμια φορα.
    Το ειχα κανει κι εγω καποτε αλλα τοτε ειχα εν μερη αφεση αμαρτιων λογω οτι ημουν πιτσιρικας στα πρωτα χρονια της κυνηγετικης μου “καριερας” κι επειδη τελικα εκεινον τον λαγο τον πηραμε αφου ειχα προλαβει να κατεβασω το οπλο και να του ριξω.
    Σημερα εγω απουσιαζα λογω εργασιας αλλα η παρεα καταφερε αλλον εναν και μαλλον ηταν αυτος που μας κοροιδευε την τεταρτη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #466173

    Καλησπερα.
    Σημερα, παρα το αντιξοο ας πουμε του καιρου, <μποχα , βαρυς), ο κυριος λαγος, μας τιμησε με την παρουσια του και εμεις δεν ειπαμε <οχι> . 🙂
    Ενω εχθες τπτ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #466204

    Καλημερα. Χθες σε ενα πολυ ομορφο δασος με κυπαρισια καναμε ενα πολυ ομορφο κυνηγι. Τα σκυλια δουλεψαν
    καλα και μετα απο μια μισαωρη διωξη τον ειδα στα 20
    μετρα και τον κρατησα. Καλη συνεχεια!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #466221

    συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια για τις επιτυχιες …εμεις περασαμε ενα κενο σ-κ …τα σκυλια χτυπουσαν λιγο ντορο στη λακα αλλα στα μονα δεν πηγαιναν με τιποτε…το ιδιο επαθαν και αλλες 2-3 παρεες φιλων που κυνηγουσαν εκει κοντα…δεν ξερω τι φταιει …μαλλον η προσφατη βροχη εκανε ζημια παρα καλο αυτες τις μερες …απο την αλλη η μεταιωρολογοι δινουν βοριαδες ,αλλα εγω ξερω οτι την κυριακη 7 το πρωι ημουν στους προποδες του παρνασσου με πουκαμισακι και δεν κρυωνα καθολου …μολις δε βγηκε ο ηλιος ,η κατασταση εγινε δραματικη …τα σκυλια κρεμασαν τις γλωσσες σαν γραβατες και εμεις μουσκεψαμε απο ιδρωτα …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #466294

    Καλησπερα στα φιλαρακια.
    Χθες μας την εκανε ο μαγκας διοτι εμεις ειμασταν αλλου.
    Πηραμε μαζι μας και την γρια την σκυλα για να ξεσκασει αλλα η ατιμη το εκανε το θαυμα της.Πεταξε τον λαγο την στιγμη που ολοι ειχαμε φυγει στην απεναντι πλαγια αφου τα αλλα δυο σκυλια κλαφουνιζαν και απο στιγμη σε στιγμη φαινοτανε οτι θα τον σηκωσουν.Τελικα δεν τον σηκωσαν,τον παρατησαν και μολις ακουσαν την γρια πηγαν σε εκεινη,αλλα μεχρι να παμε κι εμεις ο λαγος μπερδεψε τα σκυλια και λογο της ξηρασιας τον εχασαν.
    Δεν πειραζει,μεσα στο προγραμμα ειναι ολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #466451

    Σημερα παρα τις αντιξοες καιρικες συνθηκες αφρικης ,πιασαμε ενα ντορο το πρωι καιτον πηγαιναν τα σκυλια πολυ δυνατα για σηκωμα …μεσα σε 10 λεπτα μας περικυκλωσε απο το πουθενα ενα κοπαδι προβατα με 5 τσοπανοσκυλα και μας χαλασε το κυνηγι…τα πιασαμε και φυγαμε απραγοι εχοντας παθει σαραντα εγκεφαλικα …νομιζω οτι φετος δεν εχω ξαναπιασει τοσο καλο ντορο …κριμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466500

    Καλο απογευμα! Σημερα δεν μας την γλιτωσε! Μου πεταχτηκε στα 25-30 μετρα και τον πηρα! Πολυ καλη δουλεια απο τα σκυλια του μπαρμπα που εβγαλαν τρεις λαγους αλλα τα μερη που παμε πολυ πυκνα και δυσκολα!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #466510

    Μπραβο Γιαννη.
    Ανδρεα δεν περαζει,μας εχει τυχει κι εμας,το σαββατο θα τον βρειτε καπου εκει τριγυρω.
    Εγω σημερα απουσιαζα λογω δουλειας αλλα η παρεα εκανε ενα πολυ ωραιο κυνηγι παρολο που δεν καταφεραν να παρουν τελικα τον λαγο.
    Σηκωσαν δυο λαγους,εναν το πρωι κι εναν στις 10.30 με ζεστη και ξηρασια.Τον πρωτο δεν μπορεσαν καν να τον δουν και τον δευτερο μετα απο μια φοβερη καταδιωξη βγηκε στον θειο μου ο οποιος του εριξε τρεις τουφεκιες αλλα τιποτα.
    Δεν πειραζει,το σαββατο.
    Το σημαντικοτερο ειναι η πολυ καλη δουλεια απο τα σκυλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #466511

    Μπραβο Γιαννη,ωραια σκυλια.
    Ανδρεα δεν περαζει,μας εχει τυχει κι εμας,το σαββατο θα τον βρειτε καπου εκει τριγυρω.
    Εγω σημερα απουσιαζα λογω δουλειας αλλα η παρεα εκανε ενα πολυ ωραιο κυνηγι παρολο που δεν καταφεραν να παρουν τελικα τον λαγο.
    Σηκωσαν δυο λαγους,εναν το πρωι κι εναν στις 10.30 με ζεστη και ξηρασια.Τον πρωτο δεν μπορεσαν καν να τον δουν και τον δευτερο μετα απο μια φοβερη καταδιωξη βγηκε στον θειο μου ο οποιος του εριξε τρεις τουφεκιες αλλα τιποτα.
    Δεν πειραζει,το σαββατο.
    Το σημαντικοτερο ειναι η πολυ καλη δουλεια απο τα σκυλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #466597

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mai78 wrote:</div>
    Μπραβο Γιαννη,ωραια σκυλια

    σε ευχαριστω! καλη συνεχεια και στην δικια σας παρεα αλλα και σε ολους εδώ μεσα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #466930

    Καλησπερα.

    Σημερα, ωραιος βολικος καιρος, πηραμε 1 λαγο γρηγορα σχετικα…τα σκυλια δουλεψαν ωραια το πρωι.
    Μετα αλλαξαμε μερος, ανεβηκαμε λιγο πιο ψηλα και τον ηπιαμε, καθοσον τα 2 μικροτερα σκυλια πηρανε <κατσικι> και χαθηκανε για μεγαλο διαστημα.
    Αυτη η περιοχη ειναι μαστιγα, γιατι τα <κατσικια> παραπληθυναν και τρελλαινουν τα σκυλια…Μια αλλη περιοχη, που ξερουμε και παμε, πλεον εχει λυκοπουλα, αλλη μαστιγα κ αυτη εδω πανω, φθασαμε στο σημειο σε καθε εξοδο σε συγκεκριμενες περιοχες, καποιοι σκυλοι, να γινονται <μεζες>….Μεγαλη πληγη και οι ιθυνοντες ενω υπαρχουν καταγγελιες για αγελαδες που δεχτηκαν επιθεσεις….3 πουλακια καθονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #467004

    Καλησπερα στα φιλαρακια.
    Σημερα μας εφυγε ο μαγκας παλι, μετα απο μια φοβερη ιχνηλασια για κανενα μισαωρο,μια καταδιωξη για μιαμιση ωρα και τρεις τουφεκιες του θειου μου.Μεγαλος λαγος ο οποιος εκανε ενα δρομολογιο που μονο ζαρκαδια κανουν.
    Δεν πειραζει,την τεταρτη θα τον ξαναψαξουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #467012

    κυριακη ηταν βαρυ το παπλωμα …σαββατο ομως καναμε ενα φοβερο κυνηγι για 3 ωρες …ειχαμε 2 οπτικες επαφες με το θηραμα σε μακρυνη αποσταση και μια τριτη πολυ κοντινη στα 10 μετρα…δυστυχως προλαβα να ριξω μονο μια τουφεκια και δεν τον πηρα μιας και περασε το δρομο στεγνα με ενα σαλτο και μετα χαθηκε στο κλειστο ξανα …κριμα για τον κοπο των σκυλιων μετα απο τοσες ωρες διωξης και αλλεπαλληλων σηκωματων ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #467428

    Καλησπερα στην παρεα.
    Χθες καταφεραμε να κανουμε ενα ωραιο κυνηγι για 1 ωριτσα λογο της ξηρασιας.
    Τα σκυλια τον σηκωσαν πολυ γρηγορα και καταφερα να τον δω στο σηκωμα αλλα δεν μπορεσα να τον
    τουφεκισω. Μετα απο ενα δεκαλεπτο διωξη τον εχασαν αλλα χαρης της υπομονης τους τον ξαναβρηκαν μετα απο 30 λεπτα και τον εφεραν πανω μου. Με μια βολη στα 20 μετρα με Speed No5 τον πηραμε μαζι μας.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #467563

    Καλημερα στα φιλαρακια.
    Σημερα η βροχη δεν μας αφησε να κυνηγησουμε τελικα.Εβρεχε ολη την νυχτα και για λιγο στο ξημερωμα εκοψε.Μολις αφησαμε τα σκυλια ομως ξαναεπιασε με αποτελεσμα να βραχουμε και λιγο μεχρι να μαζεψουμε τα σκυλια.
    Δεν πειραζει,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.
    Εντυπωση μου εκανε παντως οτι παρολο που εβρεχε κανονικα οι τσιχλες πετουσαν.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,361 έως 3,375 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων