ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,391 έως 3,405 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #469804

    Δεν είμαι λαγάς ,αλλά σας χαίρομαι !! Μπράβο ρε παιδιά πάντα τέτοια!! Καλή συνέχεια :good:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #469819

    εγραφα πριν απο το κινητο και δεν ολοκληρωσα την περιγραφη καλα….ο λαγος του σαββατου ειχε κυριολεκτικα αγιο την ομιχλη ,αφου περασε τουλαχιστον 5 φορες μπροστα μας στα 20 μετρα και δεν τον βλεπαμε…ισως η πολλη ομιχλη αποπροσανατολιζε και αυτον…σημερα τον πρωτο τον πηραμε 7.10 …ο δευτερος ομως μας παιδεψε 2 ωρες …αφου το σκυλι τον τραβηξε για 2 χιλιομετρα σχεδον ,τον σηκωσε πανω απο 5 φορες μεχρι να πεσει στο καρτερι μου ( ο πατερας μου δεν μπορουσε να ακολουθησει εκει που πηγε ο λαγος διοτι το πνευμα προθυμο αλλα τα 75 χρονια του τον τραβανε πισω)….οταν λοιπον επιτελους επεσε στο κσρτερι μου ,μου βγηκε στα διπλα στα 80 μετρα…αρχικα ειπα να μην ριξω αλλα μετα λεω θα ριξω για τα σκυλια …γυριζω και μια ξερη τουφεκια σκιζει η ρεματια του παρνασσου…ο λαγος σεκος και εγω εχω μεινει μακακας…λεω ,δεν μπορει σε τετοια αποσταη…και ομως…οταν τον γδαραμε ενα σκαγι ειχε περασει μεσα απο την κοιλια του και ειχε σταματησει στην αλλη πλευρα….και ηταν 6αρι και οχι 4αρι απο τα αναμικτα της super caccia nsi… για αυτο ο γερος μου μετα ελεγε το ρητο οτι: απο μπροστα τα μασαει(δηλαδη δεν ειναι ευκολο να τον παρεις οταν ριχνεις φατσα) απο πισω τα χωνευει(δηλαδη ειναι δυσκολο να τον κρατησεις οταν ριχνεις στα καπουλια του) και στα διπλα δεν γλυτωνει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #469875

    Kalispera (syggnwmi gia tous xaraktires alla yparxei provlima)
    Simera meta apo kairo, ksanapga gia lago, me tin parea, alla den pirame
    Ton vgalame, alla htan proffesoras 🙂
    Exthes pou den eixa paei mazis, h parea phre 1 lago.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #469889

    Καλησπερα στα φιλαρακια.
    Σημερα ειμασταν ατυχοι,παρα τον κοπο ολης της παρεας και περισσοτερο των σκυλιων τον λαγο τον εφαγε αλλος.
    Πηγαμε σε ενα μερος για πρωτη φορα.Ξεκινησαμε απο κατω απο τα χωραφια οπου τα σκυλια επιασαν ντορο σχετικα γρηγορα και συνεχισαμε στην πλαγια με πουρναρια και μεσεδες.
    Αλλες δυο παρεες ηταν δεξια κι αριστερα μας αλλα μονο τα δικα μας γαυγιζαν.
    Σε κανενα δεκαλεπτο ο λαγος φευγει μπροστα απ τα σκυλια χωρις να τον δει κανεις και παιρνει τον ανηφορο.Τον παιρνουν τα σκυλια αλλα λιγο πιο πανω χωριζουν και φευγουν τα δυο δυτικα και το αλλο ανατολικα.Τον λαγο τον ειχε η μικρη η σκυλα που εφυγε ανατολικα.Τα αλλα δυο μετα απο λιγο σταματησαν αλλα δεν πηγαν στην σκυλα.Φευγω εγω και παω εκει που ακουγοταν η μικρη.Μεχρι να παω ομως περασε αρκετη ωρα διοτι η πλαγια ηταν αποτομη.Ανεβαινω και βλεπω εναν αλλον να ειναι ετοιμος με το οπλο στα χερια πανω απο την σκυλα μας η οποια ειχε χασει τον λαγο μεσα σε ενα ρεμα και τον εψαχνε.Μολις με βλεπει ο κυριος κρεμαει το οπλο και προχωραει λιγο πιο κει.
    Πιο πανω γινοταν χαμος απο σκυλια και κυνηγους.
    Η σκυλα να επιμενει σε ενα σημειο για πολυ ωρα.Καποια στιγμη πιστεψα πως ο λαγος ειχε φυγει και παω να την πιασω για την βαλουμε σε αλλο σημειο.Με το οπλο στην πλατη και το σχοινι στο χερι βλεπω τον λαγο να φευγει καμια 20αρια μετρα μπροστα απο το σκυλι μεσα στα πυκνα και να κατεβαινει την πλαγια απ οπου ανεβηκε.Ακομη κι ετοιμος να ημουν δεν θα μπορουσα να ριξω.Τον ξαναπαιρνει το σκυλι τον κατεβαζει κατω στα χωραφια σε πολυ μεγαλη αποσταση κι εκει πανω σε εναν δρομο ηταν ενας λεβεντης που με δυο τουφεκιες τον πηρε κι εφυγε.
    Επειδη ημουν επανω στην πλαγια ειδα ολο το δρομολογιο που εκανε το σκυλι και ακριβως εκει που επεσαν οι τουφεκιες σταματησε.
    Τι να πεις,υπαρχουν κι αυτοι οι “κυνηγοι”
    Υ.Γ Συγνωμη εαν σας κουρασα αλλα την “ψωνησα” μ αυτο που εγινε σημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #469900

    αυτο ειναι η μεγιστη αλητεια φιλε mai….το θεμα ειναι οτι το βουνο εχει γεμισει τροφοσυλλεκτες και ατομα που νομιζουν οτι επειδη κρεμασαν ενα οπλο στην πλατη στα 30- 40 -50 χρονια τους εγιναν ταυτοχρονα και λαγοκυνηγοι…δεν γνωριζουν στοιχειωδως το λαγοκυνηγι και κυνηγουν αποκλειστικα για την καρπωση και μονο και με οποιοδηποτε τροπο ή μεσο…προσωπικα αν ημουν σε ενα βουνο οπου διπλα μου θα βρισκονταν αλλες παρεες θα ειχα γινει μπουχος και θα εφευγα …το εχω κανει απειρες φορες ακομα και οταν με βρισκουν σε ενα μερος οπου περιμενω να κυνηγησω…το κανω αυτο διοτι δεν γουσταρω να ταισω κανεναν απο αυτους αλλα και γιατι γνωριζω οτι δεν θα κυνηγησω αλλα θα παρεξηγηθω…οποτε καλυτερα να χασω τη μερα μου παρα να φορτωσω ασχημα…αντιλαμβανομαι πληρως και κατανοω το σπασιμο σου φιλε …την επομενη φορα ομως φυγε για να μην χαλιεσαι και ας εχεις χιλια δικαια …εξαλλου τον χαζο δεν τον κανεις καλα με τιποτα….

    υ.γ …πως να συνεννοηθεις με εναν ανθρωπο που κανεις δεν του εμαθε τις βασικες ηθικες αρχες και αγραφους κανονες που διεπουν το παραδοσιακο λαγοκυνηγι ;;;πως να συνεννοηθεις με ατομα τα οποια δεν μπορουν να κατανοησουν οτι η μεγιστη απολαυση δεν ειναι το νουμερο των θηρευμενων λαγων αλλα ο κοπος ,το παθος και οι φωνες των ιχνηλατων μεχρι το τελικο αποτελεσμα …πως να συνεννοηθεις με εναν ανθρωπο ο οποιος δεν μπορει ή δεν εχει γευθει τη χαρα που απορρεει οταν ολοι μαζι σκυλια και παρεα μαζευονται γυρω απο τον θηρευμενο λαγο και περιγραφουν αναλυουν και πειραζουν ο ενας τον αλλο για τα λαθη που τυχον εκανε ,διοτι εχει στο μυαλο του να παει για δευτερο ,τριτο ,τεταρτο και βαλε λαγο με σκοπο την επιδειξη και μονο …;;;;πως να συνεννοηθεις με τον κολαουζο που καποιος τον πηρε για λαγοκυνηγι και δεν εχει ταισει-εκπαιδευσει ποτε του λαγοσκυλο για να καταλαβει αυτο που σου κανει …;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #469934

    Καλησπερα και καλη εβδομαδα σε ολους.
    Ανδρεα ετσι ακριβως ειναι φιλε μου,συμφωνω απολυτα μαζι σου και να σαι σιγουρος οτι εαν μπορουσα να αλλαξω μερος θα το εκανα απ την αρχη, αλλα ειμαι ο μικροτερος της παρεας και με τα λιγοτερα “κυνηγετικα” χρονια οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και τοσο στα χερι μου.
    Παντως θελω μια φορα να ακουσω καποιον που εχει παρει “ξενο” λαγο τι λεει στο καφενειο το βραδυ.
    Ποτε δεν εχω τουφεκισει λαγο αλλης παρεας ακομη κι αν η παρεα ειναι φιλοι και μας εχουν επιτρεψει να το κανουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #469939

    Νομιζω ολοι συμφωνουμε μαζι σας Αντρεα και mai (αν θες γραψε το ονομα σου )
    Αλλα, το κυνηγι ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας, οποτε υπαρχουν ολων των ειδων τα καρυδια.
    Και εγω κανω αυτο που λεει ο Ανδρεας, δηλαδη φευγω.
    Το εχω κανει πολλες φορες και στο ορτυκι, και στην μπεκατσα, και στην τσιχλα.

    Θελω να μου πειτε σε κατι που εχω παρατηρησει :
    Τα τελευταια χρονια λογω θηραματικης φτωχιας στα κυνηγια φερμας, πολλοι φερματζηδες εχουν στραφει στον λαγο, (ειτε παιρνουν οι ιδιοι λαγοσκυλα, η μπαινουν σε ομαδες λαγοκυνηγων) πιο πολυ στα νοτια.
    Πιστευετε οτι τα επομενα χρονια ο πλυθησμος του λαγου θα δεχτει μεγαλη πιεση?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #469943

    Πιστευετε οτι τα επομενα χρονια ο πλυθησμος του λαγου θα δεχτει μεγαλη πιεση?

    Τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο? Σε πολλές συζητήσεις με λαγάδες στην Αττική αλλά και την Πελοπόνησσο…αλλά και ο κυνηγετικός τύπος…συνηγορούν ότι ο πλυθησμός του λαγού είναι ήδη σε πίεση σε ορισμένες περιοχές.

    Αν μπορείς “παρακολούθησε” και τις απελευθερώσεις θηραμάτων κάθε χρόνο και και θα καταλάβεις και μόνος σου! Είναι το νο1 κυνήγι του λαθροθήρα…είναι ενδημικό…και δεν εμπλουτίζεται εύκολα!!

    Με άλλα λόγια…βράστα!! B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #469948

    Το περιστατικό που ανέφερε ο mai78, το έχω βιώσει πολλές φορές με τελευταία την προηγούμενη Κυριακή 9/11.
    Προσωπικά όταν συναντήσω στο βουνό κάποια παρέα μπροστά μου, θα καλέσω τα σκυλιά και θα φύγω μακριά του, ή θα τα δέσω εφ’ όσον πέσουν και αυτά σε ντορό στην γύρω περιοχή και θα απομακρυνθώ.
    Τα τελευταία χρόνια, εάν διαπιστώσω ότι ο άλλος επιμένει να παραμένει πολύ κοντά μου ακόμη και να έχουν ντορό τα σκυλιά μου, ακόμη και να είναι σε φάση ξεφωλιάσματος, τα δένω και απομακρύνομαι. Συνήθως αυτά τα άτομα δεν διαθέτουν σκυλιά ποιότητας.
    Δυστυχώς, αλλά εμείς οι λαγάδες είμαστε η χειρότερη πάστα.
    Οι φερματζήδες σέβονται τον άλλον. Οι γουρουνάδες τα έχουν βρει μεταξύ τους. Μόνο εμείς τρωγόμαστε.
    Θα συμφωνήσω και με τον Overlord ότι ο λαγός είναι το θήραμα όλων και δέχεται τρομερή πίεση.
    Ένας απλός τρόπος για να διαπιστώσουμε την πίεση που δέχεται, είναι να συγκρίνουμε λαγοτόπια με οδικό δίκτυο και λαγοτόπια χωρίς οδικό δίκτυο.
    Επίσης και κάτι άλλο. Οι πιο πολλοί από εμάς, κυνηγάμε σε στάνταρ τοποθεσίες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γνωρίζουμε τον κάθε λαγό της κάθε περιοχής. Δεν θέλω να πιστεύω πως υπάρχουν λαγάδες που προσπαθούν να καρπωθούν και τον τελευταίο λαγό, με ότι αυτό συνεπάγεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #469978

    αισθανομαι μεγαλη τιμη που συμμετεχω σε έναν διαλογο αυτου του επιπεδου εδώ μεσα …είναι γεγονος ότι αν είχαμε αυτό το επιπεδο και στο βουνο δεν θα υπηρχαν όλα αυτά τα παραπανω θεματα…τζιμακο που χαθηκες τοσο καιρο;;;
    η πιεση στο λαγο αποδίδεται(περα από τη λαθροθηρια και τα επιβλαβή) και στο γεγονος ότι τον τελευταιο καιρο εχουν κανει την εμφανιση τους παρεες-αγελες που κυριολεκτικα μετατρέπονται σε τρατες οι οποιες από οπου περνανε σαρωνουν τα παντα….ειλικρινα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο επιδιωκει καποιος να χτυπησει 30-40-50-60 λαγους τη σεζον ;;;;για ποιο λογο επιτρεπεται το κυνηγι του λαγου με ομαδες κυνηγων και σκυλων που αγγιζουν διψηφιο νουμερο;;;…πως είναι δυνατον να κυνηγαμε ένα θήραμα(λαγο) με 6-7-10 σκυλια και 6-7-10 καρτερια;;;;που διαφερουμε από τον λαθροθηρα;;;ποια δυνατοτητα διαφυγεις δινουμε στο θήραμα;;;σε τι αποσκοπει αυτή η καταδιωκτικη φονικη μανια εναντια στο βασιλια των θηραμάτων της πατριδας μας;;;τι εξυπηρετει η θηρευση πανω από 12-15 λαγων ανα παρεα σε μια σεζον..;;;με αυτό το νουμερο εχεις κανει το κεφι σου ,εχεις εκπαιδευσει αρτια τα σκυλια και κουταβια σου και χειρίζεσαι αποτελεσματικοτερα την πανιδα της περιοχης…

    προχθες εκανα ενα απο τα πλεον φανταστικα κυνηγια …και ξερετε γιαιτ;;;διοτι ημουν μονος μου σε υψομετρο 1000 μετρων(ο πατερας μου εμεινε χαμηλα διοτι δεν μπορουσε να ακολουθησει εκει πανω) ,εβγαλα ενα λαγο και τον κυνηγουσαν τα σκυλια 2 ωρες μεχρι να πεσει πανω μου …τον σηκωσαν 4-5 φορες …αν και εγω ειχα μαζι μου 5-6 καρτερια ο λαγος θα ειχε πεσει σε 5 λεπτα και κανενα φανταστικο κυνηγι δεν θα ειχε λαβει χωρα ….

    ολα τα παραπανω αποτελουν προσωπικες – ρομαντικες αποψεις και φυσικα δεν περιμενω καποιος να ασπαστει αυτες …ειναι φυσικο οτι πολλοι φιλοι κυνηγοι μπορει να διαφωνησουν αλλα θεωρω οτι αν διαθεταμε επιπλεον παιδεια πανω στο κυνηγι ειναι βεβαιο οτι οι λαγοι θα εκοβαν βολτες στις αυλες μας …

    to be continued…. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #470178

    μεγαλη φολα σημερα η μερα…ισχυρος νοτιας δεν επετρεπαι καμια ιχνηλασια τουλαχιστον εκει που πηγαμε εμεις ….8 τα μαζεψα και εφυγα λογω δουλειας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #470230

    Εδώ είμαι φίλε Αντρέα, ενεργός πάντα στο κυνήγι του λαγού, τακτικός αναγνώστης του artemis, απλά γράφω σπάνια.
    Έχεις απόλυτο δίκιο που λες για τις αγέλες που αποτελούνται από 10 σκύλους ή από 5 και πάνω άτομα. Έχουν αρχίσει να κάνουν εμφάνιση και στην περιοχή μου. Ίσως είναι ένας τρόπος αυτοϊκανοποίησης.
    Στο κυνήγι του λαγού, όπως σωστά έχεις πει, το παν είναι το όλο πακέτο. Η ιχνηλασία, το ξεφώλιασμα και η δίωξη. Άλλωστε τα κυνήγια που θυμάσαι πάντα πρώτα, είναι οι λαγοί που ξέφυγαν μετά από μεγάλη δίωξη, γιατί αυτά σου πρόσφεραν συγκίνηση και σίγουρα όχι όσους καρπώθηκες και μάλιστα στο πέταγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #470537

    Καλησπερα σε ολη την παρεα.
    Ατυχοι σταθηκαμε σημερα κι ο λαγος μας εφυγε μεσα απο τα χερια μας.
    Μετα απο μιση ωρα περιπου αφοτου αμολησαμε τα σκυλια πιαστηκαν στον ντορο σε μια πλαγια με μεσεδες και πουρναρια.Εμεις καθησαμε επανω οπου ειχε δρομο και ενα μεγαλο πλατωμα.Μονο ο ξεδελφος μου ηταν κοντα στα σκυλια. Παιδευτηκαν μεχρι να φτασουν στο γιατακι του.Αρκετες φορες βγηκαν μεχρι σε μας και μετα παλι κατω στην πλαγια.Τελικα τον σηκωσαν μπροστα στον ξαδελφο μου αλλα επειδη λαγος και σκυλος εγιναν μαλλια κουβαρια δεν μπορεσε να ριξει και σαν να μην εφτανε αυτο αντι να παρει την ανηφορα και να βγει σε μας αυτος πηρε την κατηφορα και βγηκε μεσα στα χωραφια.Τελικα μετα απο αρκετη καταδιωξη τα σκυλια τον εχασαν μεσα στους δρομους.Μεγαλο δρομολογιο αν και δεν ηταν ιδιαιτερα μεγαλος λαγος.
    Ευτυχως που δεν ηταν παλι κανενας λεβεντης “ελευθερος σκοπευτης” να μας τον παρει.
    Και στο τελος λιγο πριν πιασουμε τα σκυλια ορμησε την σκυλα μας ενα τσομπανοσκυλο αλλα ευτυχως πριν προλαβει να κανει ζημια εριξα μια τουφεκια στον αερα κι εφυγε.
    Μετα απο ολα αυτα και με το βοριαδακι να ξυριζει σημερα, η φωτια, τα λουκανικα και το τσιπουρο επιβαλονταν.
    Αυριο παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #470650

    δουλεια χθες και σημερα δεν επετρεψε εξοδο…από βδομαδα ελιες …καλο δεκεμβρη μαγκες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #470738

    Αγαπητοί γεια σας,

    Σάββατο θα πάω 1η φορά για λαγό με παρέα.

    Μιας και το όπλο μου είναι η Benelli Super Nova, επαναληπτική, με κάνη 51 εκ, κλεισιοσκόπιο και σταθερό τσοκάρισμα κυλίνδρου, θέλω να μου πείτε τι χαρακτηριστικών φυσίγγια πιστεύετε θα ήταν τα σωστά κατά σειρά (1ο, 2ο, 3ο);

    Μην παρεξηγηθώ, δε ψάχνω για μάρκα – μοντέλο, αλλά:

    – πόσα γραμμάρια σκάγια,
    – τι νούμερο, και
    – ποιο μέγεθος φυσιγγίου

    Θα προτιμούσα να μου δώσετε και επιχειρήματα μαζί με το σκεπτικό σας, για να με βοηθήσετε να καταλάβω το πλαίσιο και όχι μόνο τις απαντήσεις.

    Αν παίζει ρόλο, στο σκοπευτήριο στο σπόρτινγκ, θα έλεγα ότι είμαι μάλλον άστοχος μιας και συνήθως χτυπάω 8 – 10 δίσκους.

    ΥΓ: Το δικό μου σκεπτικό, για τη δική σας κριτική, είναι ότι:

    – σαν επαναληπτική – πρακτικά – θα έχω 1 βολή και μάλλον όχι-κοντινή, λόγω κλεισιοσκοπίου, άρα όσο πιο χοντρά σκάγια γίνεται ώστε έστω και με 1 να τον πετύχει, να τον καταβάλω.

    – Επιπλέον, ο κύλινδρος θα ανοίξει πολύ την τουφεκιά σε μακρινές αποστάσεις άρα όσο πιο βαριές γομώσεις γίνεται για να γεμίσει ο κώνος.

    Σκέφτομαι λοιπόν, το 1ο να είναι 76 χιλ, Νο 5 ενώ τα 2 επόμενα 89 χιλ, Νο 3.

    Νίκος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,391 έως 3,405 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων