ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,406 έως 3,420 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #470755

    Καλησπερα σε ολη την παρεα.
    Χθες δεν καταφεραμε καν να σηκωσουμε λαγο αν και τα σκυλια ηταν σε εναν ντορο για δυο ωρες περιπου.Εφαγαν τον τοπο.Τρελαθηκαν,μερικες φορες η σκυλα ουρλιαξε απο την στεναχωρια της που δεν μπορουσε να τον βγαλει.Εγω με τον ξαδελφο μου αρχισαμε να κλωτσαμε και να πεταμε πετρες σε καθε πουρναρι μιας και ημασταν σιγουροι οτι ο λαγος ειναι εκει.Τελικα λαγος δεν σηκωθηκε.
    Παντως ειδαμε κατι πολυ περιεργο το οποιο δεν το εχουμε ξαναδει.Σε δυο σημεια,το ενα μεσα σε ενα χωραφι και το αλλο στον δρομο, ειδαμε πολλες τριχες απο λαγο.Τα σκυλια σε εκεινα τα σημεια γαυζιζαν εντονα,αρα ηταν φρεσκος ο ντορος.Αλλα δεν ειδαμε ουτε αιματα, ουτε σημαδια απο τα νυχια η τα πελματα του λαγου που να μαρτυραει οτι πεθανε εκει,ουτε πατημασιες αλεπους,ουτε ανθρωπου,ουτε αυτοκινητου,μονο τριχες.Σχεδον αποκλεισαμε το ενδεχομενο να εγινε απο ανθρωπο η απο καμια αλεπου.Αυτο που κρατησαμε σαν επικρατεστερο σεναριο ειναι να μαλωσαν δυο λαγοι ματαξυ τους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #470759

    …Παντως ειδαμε κατι πολυ περιεργο το οποιο δεν το εχουμε ξαναδει.Σε δυο σημεια,το ενα μεσα σε ενα χωραφι και το αλλο στον δρομο, ειδαμε πολλες τριχες απο λαγο.Τα σκυλια σε εκεινα τα σημεια γαυζιζαν εντονα,αρα ηταν φρεσκος ο ντορος.Αλλα δεν ειδαμε ουτε αιματα, ουτε σημαδια απο τα νυχια η τα πελματα του λαγου που να μαρτυραει οτι πεθανε εκει,ουτε πατημασιες αλεπους,ουτε ανθρωπου,ουτε αυτοκινητου,μονο τριχες.Σχεδον αποκλεισαμε το ενδεχομενο να εγινε απο ανθρωπο η απο καμια αλεπου.Αυτο που κρατησαμε σαν επικρατεστερο σεναριο ειναι να μαλωσαν δυο λαγοι ματαξυ τους.

    Γεράκι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #470763

    Ζευγάρωμα είναι.
    Αρα στην περιοχή ήταν τουλάχιστον 2 λαγοί, γι’ αυτό και δεν σηκώσατε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #470789

    Νικο εαν ηταν γερακι λογικα θα βλεπαμε και αιματα.
    Δημητρη δεν ειναι λιγο νωρις για ζευγαρωμα;Ερχεται χειμωνας και κυνηγαω στον εβρο.Επισης εαν ηταν δυο, εστω τον εναν δεν θα τον σηκωναμε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #470791

    Αγαπητοί γεια σας,

    Σάββατο θα πάω 1η φορά για λαγό με παρέα.

    Μιας και το όπλο μου είναι η Benelli Super Nova, επαναληπτική, με κάνη 51 εκ, κλεισιοσκόπιο και σταθερό τσοκάρισμα κυλίνδρου, θέλω να μου πείτε τι χαρακτηριστικών φυσίγγια πιστεύετε θα ήταν τα σωστά κατά σειρά (1ο, 2ο, 3ο);

    Μην παρεξηγηθώ, δε ψάχνω για μάρκα – μοντέλο, αλλά:

    – πόσα γραμμάρια σκάγια,
    – τι νούμερο, και
    – ποιο μέγεθος φυσιγγίου

    Θα προτιμούσα να μου δώσετε και επιχειρήματα μαζί με το σκεπτικό σας, για να με βοηθήσετε να καταλάβω το πλαίσιο και όχι μόνο τις απαντήσεις.

    Αν παίζει ρόλο, στο σκοπευτήριο στο σπόρτινγκ, θα έλεγα ότι είμαι μάλλον άστοχος μιας και συνήθως χτυπάω 8 – 10 δίσκους.

    ΥΓ: Το δικό μου σκεπτικό, για τη δική σας κριτική, είναι ότι:

    – σαν επαναληπτική – πρακτικά – θα έχω 1 βολή και μάλλον όχι-κοντινή, λόγω κλεισιοσκοπίου, άρα όσο πιο χοντρά σκάγια γίνεται ώστε έστω και με 1 να τον πετύχει, να τον καταβάλω.

    – Επιπλέον, ο κύλινδρος θα ανοίξει πολύ την τουφεκιά σε μακρινές αποστάσεις άρα όσο πιο βαριές γομώσεις γίνεται για να γεμίσει ο κώνος.

    Σκέφτομαι λοιπόν, το 1ο να είναι 76 χιλ, Νο 5 ενώ τα 2 επόμενα 89 χιλ, Νο 3.

    Νίκος

    Νικο καταρχην καλα να περασεις και πανω απ ολα να εχεις στο μυαλο σου την ασφαλεια την δικη σου αλλα και των συγκυνηγων σου.
    Πολλες φορες στο κυνηγι του λαγου,εαν ειμαστε σε πυκνα μερη,οτι οπλο και να εχουμε δεν προλαβαινουμε να ριξουμε πανω απο μια τουφεκια κι αυτη μπορει να ειναι στα 10 μετρα.
    Τα σουπερ μαγκνουμ τα θεωρω υπερβολη.Τα μαγκνουμ (τα οποια τα χρησιμοποιω κι εγω) εχουν μικροτερη ταχυτητα απο τα απλα φυσιγγια,αρα θελουν πιο πολυ προσκοπευση.
    Θα σου πω τι κανω εγω χωρις βεβαια να αποτελει τον κανονα.Επισης το οπλο μου εχει 71 εκατοστα καννη και εχω μονιμα το 3αρι το τσοκ.Εαν στα 51 εκατοστα που ειναι το δικο σου αλλαζει η τουφεκια τοτε δεν ισχυουν αυτα που θα σου γραψω.
    Σε κλειστα μερη και σε αποστασεις μεχρι 30 μετρα βαζω πρωτο διασπορας και ψιλα σκαγια.Μονο που το συγκεκριμενο ειναι “ντεμι”διασπορας εαν μπορω να το πω ετσι,διοτι εκτος απο τον σταυρο στην μεση,ο συγκεντρωτηρας εχει και πλαινα αυτακια σαν τα συγκεντρωτικα,αρα η τουφεκια ανοιγει αλλα λιγο.Δευτερο βαζω συγκεντρωτικο και λιγο πιο χοντρο και τριτο συγκεντρωτικο,μαγκνουμ και χοντρο συνηθως 2αρι το οποιο ομως στο συγκεκριμενο σημειο ειναι σχεδον αδυνατον να το ριξω.
    Σε ποιο ανοιχτο μερος π.χ σε δρομο βαζω πρωτο συγκεντρωτικο και οχι πολυ χοντρο συνηθως 4-6 δευτερο συγκεντρωτικο 4αρι και τριτο μαγκουμ 2αρι.
    Τελος εαν το μερος ειναι ανοιχτο κι ενδεχεται ο λαγος να βγει μακρια βαζω κατευθειαν μαγκουμ συγκεντρωτικο 2αρι και τα υπολοιπα το ιδιο.
    Σ αυτα εχω καταληξει μετα απο αρκετα χρονια δοκιμων κι αφου ειδα οτι περνω τους περισσοτερους λαγους.
    Το οτι δεν τα καταφερνεις καλα στο σκοπευτηριο μην σε απασχολει και τοσο, διοτι εχω δει κυνηγους στο σκοπευτηριο να μην χανουν δισκο αλλα στο κυνηγι να μην τα καταφερνουν και τοσο καλα, οπως εχω δει και το αντιθετο.Το κυριοτερο κατ εμε που χρειαζεται ειναι ψυχραιμια.Απ την μια να εισαι ετοιμος στην κρισιμη στιγμη αλλα απ την αλλη να μην βιαστεις κιολας.
    Αυτα κι επαναλαμβανω πως οτι εγραψα ειναι προσωπικη αποψη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #470819

    ισως οι πολυ βαριες γομωσεις σε θερμοκρασιες σχετικα μεγαλες (αληθεια που κυνηγας νοτια ή βορεια;;) να οδηγησουν σε ακομη μεγαλυτερη διασπορα στην τουφεκια…προσωπικα σου προτεινω ενα καλο ευρωπαικο-αμερικανικο φυσιγγι απο 36 εως 42 γραμμαρια και νουμερα 5-4-3 …οπως εχω αναφερει αλλες φορες εγω δεν βαζω παραπανω απο 36-38 γραμμαρια φυσιγγι και παντα παιζω με τα παραπανω νουμερα και 3 αστρα τσοκ…βεβαια παιζει σπουδαιο ρολο και η γνωση της περιοχης και των καρτεριων ….δηλαδη αν γνωριζεις που θα περασει ο λαγος τοτε να ξερεις οτι θα τον τουφεκισεις απο 10-30 μετρα μαξιμουμ ….υπαρχουν πολλες περιπτωσεις … εκει που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο ο διασπορεας που φορας ειναι αν ο λαγος περνα τρεχοντας απο το καρτερι σου ….αν χρειαστει να του ριξεις κανατα (σταματημενος) εκει τα κενα της τουφεκιας μπορει να οδηγησουν σε αποτυχια….τεσπα μην το σκεφτεσαι και πολυ…κανε κατι απο αυτα που σου λεμε και απολαυσε το κυνηγι …και αν αποτυχεις και αυτο στο προγραμμα ειναι … :bye: :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #470830

    Νικο εαν ηταν γερακι λογικα θα βλεπαμε και αιματα.
    Δημητρη δεν ειναι λιγο νωρις για ζευγαρωμα;Ερχεται χειμωνας και κυνηγαω στον εβρο.Επισης εαν ηταν δυο, εστω τον εναν δεν θα τον σηκωναμε;

    Είναι θέμα καιρικών συνθηκών.
    Επειδή ήταν δύο δεν σήκωσες. Ο μονός λαγός είναι πολύ πιο εύκολος. Στους δύο ή πιθανώς και τρεις, δύο αρσενικοί, ένας θηλυκός, τα ίχνη μπερδεύουν πολύ και είναι πολύ έντονα στο παιχνίδι. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις τα σκυλιά να παθιάζονται σε βοσκή και παιχνίδι, αλλά να μην μπορούν να ξεκόψουν και συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις σηκώνεις τον αρσενικό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #470831

    ειναι σχετικα ηπιος ο χειμωνας οποτε και εγω συμφωνω με τον τζιμι περι ζευγαρωματος …εξαλλου οτι εγινε ,εγινε νυχτα ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #470849

    Το οτι δεν τα καταφερνεις καλα στο σκοπευτηριο μην σε απασχολει και τοσο, διοτι εχω δει κυνηγους στο σκοπευτηριο να μην χανουν δισκο αλλα στο κυνηγι να μην τα καταφερνουν και τοσο καλα, οπως εχω δει και το αντιθετο.

    φιλε ειλικρινα αυτό που εγραψες με παρακινησε να σου απαντησω , εχεις εσυ προσωπικα δει καποιον πολύ καλο σκοπευτή να μην τα καταφερνει στο κυνυγι ? η εχεις ακουσει κατι τετοιο να λεγεται από καποιους ? οσους καλους σκοπευτες ξερω ειναι φαρμακια στο κυνυγι και οσους φαρμακια κυνυγους ξερω και ερχονται σκοπευτηριο εχουν παντα πολύ καλες επιδοσεις , το σκοπευτηριο και το κυνυγι είναι πραγματα αλληλένδετα , πυροβολισμος σε κινουμενο στοχο , επωμιση , τεχνικη , όλα ιδια στον κεντρικο τους παντα αξονα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #470850

    προτεινω ενα καλο ευρωπαικο-αμερικανικο φυσιγγι απο 36 εως 42 γραμμαρια και νουμερα

    Lepre θανατος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #470931

    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

    Δε ξέρω πώς θα είναι ο κυνηγότοπος στον Ταΰγετο 🙂

    Θα είναι εκπληξούλα!

    Νομίζω το μειονέκτημα στο δικό μου όπλο δεν είναι τόσο το μήκος, όσο ο κύλινδρος στο τσοκάρισμα. Η γενική ιδέα πάντως είναι μέτριο (5άρι) για αρχή και χοντρό για 2ο (3άρι).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #471011

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mai78 wrote:</div>
    Το οτι δεν τα καταφερνεις καλα στο σκοπευτηριο μην σε απασχολει και τοσο, διοτι εχω δει κυνηγους στο σκοπευτηριο να μην χανουν δισκο αλλα στο κυνηγι να μην τα καταφερνουν και τοσο καλα, οπως εχω δει και το αντιθετο.

    φιλε ειλικρινα αυτό που εγραψες με παρακινησε να σου απαντησω , εχεις εσυ προσωπικα δει καποιον πολύ καλο σκοπευτή να μην τα καταφερνει στο κυνυγι ? η εχεις ακουσει κατι τετοιο να λεγεται από καποιους ? οσους καλους σκοπευτες ξερω ειναι φαρμακια στο κυνυγι και οσους φαρμακια κυνυγους ξερω και ερχονται σκοπευτηριο εχουν παντα πολύ καλες επιδοσεις , το σκοπευτηριο και το κυνυγι είναι πραγματα αλληλένδετα , πυροβολισμος σε κινουμενο στοχο , επωμιση , τεχνικη , όλα ιδια στον κεντρικο τους παντα αξονα

    Δημητρη καλησπερα.
    Φυσικα και το εχω δει με τα ματια μου αλλα και το εχω ακουσει,ειδαλλως δεν θα το εγραφα.
    Να ξεκαθαρισω ομως κατι.Δεν μιλαω για επαγγελματιες σκοπευτες που ειναι και κυνηγοι, ουτε κυνηγους που ασχολουνται συστηματικα με την σκοποβολη.
    Μιλαω για κυνηγους που μπορει να τυχει μερικες φορες να πανε και στο σκοπευτηριο (οπως εγω).Σ αυτην την κατηγορια καταλαβα οτι ανηκει κι ο Νικος.Εαν ανηκει σε μια απ τις δυο πρωτες που ανεφερα τοτε φυσικα ισχυουν αυτα που γραφεις εσυ.
    Θα σου πω λοιπον τι εγινε με εμενα τον αδελφο μου κι εναν κολλητο οταν πριν απο μερικα χρονια πηγαμε μερικες φορες σε ενα σκοπευτηριο που λειτουργουσε στην περιοχη, στην εκτος κυνηγιου εποχη για να ξεχαρμανιασουμε.
    Ο δισκος εφευγε 5 μετρα περιπου μπροστα απο τον σκοπευτη, απο μια κρυπτη με πορεια ανοδικη,ειτε ευθεια εμπρος,ειτε ελαφρως δεξια, ειτε ελαφρως αριστερα.Εκει λοιπον κι εγω κι ο αδελφος μου οσες φορες κι αν ριξαμε σπασαμε ελαχιστους δισκους,στο κυνηγι ομως δεν υπηρχε περιπτωση να χασουμε τοσα θηραματα.Τα ιδια περιπου αποτελεσματα ειχε και ο κολλητος ο οποιος ομως ειναι καλυτερος απο εμας και δυσκολα χανει τουφεκια στο κυνηγι.Το ιδιο επαθαν και 2-3 γνωστοι που ειδα εκει.
    Θα σου πω και τι επαθε ενας επαγγελματιας σκοπευτης ο οποιος πηγε για πρωτη φορα να κυνηγησει υδροβια στο δελτα του εβρου πριν απο αρκετα χρονια παρεα με τον πατερα του κολλητου μου.Τις πρωτες φορες λοιπον δεν μπορουσε να χτυπησει απολυτως τιποτα.Επειδη ομως συνεχισε να πηγαινει καποια στιγμη αρχισε να εχει επιτυχιες και μετα απο αρκετα κυνηγια εγινε αριστος.
    Το κυνηγι και το σκοπευτηριο ειναι πραγματα αλληλενδετα μεχρι ενα σημειο.
    “Επωμιση,τεχνικη,πυροβολισμος σε κινουμενο στοχο”,σωστα,μονο που στο σκοπευτηριο ξερεις απο που θα βγει ο στοχος,ξερεις την ταχυτητα του,το μεγεθος του,το υψος του,την πορεια του και το σημαντικοτερο για μενα,ξερεις ποτε θα βγει.
    Τελος θελω να ζητησω συγνωμη απο τους φιλους λαγουτζηδες για το εκτος θεματος γραπτο μου.
    Φιλικα,Λουκας απο Αλεξανδρουπολη Εβρου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #471019

    Το κυνηγι και το σκοπευτηριο ειναι πραγματα αλληλενδετα μεχρι ενα σημειο.
    «Επωμιση,τεχνικη,πυροβολισμος σε κινουμενο στοχο»,σωστα,μονο που στο σκοπευτηριο ξερεις απο που θα βγει ο στοχος,ξερεις την ταχυτητα του,το μεγεθος του,το υψος του,την πορεια του και το σημαντικοτερο για μενα,ξερεις ποτε θα βγει.

    Πιο σωστά δε μπορούσε να το θέσει κάποιος. Να συμπληρώσω εγώ, με τις φτωχές μου γνώσεις, ότι:

    1. Στον κυνηγότοπο παίζει ρόλο η φυσική σου κατάσταση ενώ στο σκοπευτήριο όχι.
    2. Στο σκοπευτήριο σκοπεύεις ιπτάμενο θήραμα, ενώ εδώ μιλάμε για λαγό. Δεν έχω ρίξει ποτέ σε λαγό, αλλά δε φαντάζομαι να έχουν και πολύ σχέση 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #471028

    1. Στον κυνηγότοπο παίζει ρόλο η φυσική σου κατάσταση ενώ στο σκοπευτήριο όχι.
    2. Στο σκοπευτήριο σκοπεύεις ιπτάμενο θήραμα, ενώ εδώ μιλάμε για λαγό. Δεν έχω ρίξει ποτέ σε λαγό, αλλά δε φαντάζομαι να έχουν και πολύ σχέση

    μπορω να γραψω παρα πολλα , αλλα και εκτος θεματος ειμαστε αλλα και να σου μιλησω με ειλικρινεια δεν μου αρεσει ο τροπος που γραφεις , σπορτινγκ εχεις ριξει ποτε η τουλάχιστον εχεις παρακολουθήσεις ποτε να ριχνουν ? την βολη του λαγου δεν την εχεις δει ποτε ? και οσο αφορα την φυσικη κατασταση , δεν παει το μυαλο σου ποσο καλη φυσικη κατασταση και ποσο προπονηση κανουν οσοι αγωνιζονται σκοπευτικα , τελειώνοντας θα σου προτεινα να βρεις καποιον δασκαλο και να σε βοηθησει στα πρωτα σταδια της κυνυηγητικης σου καριερας , το οπλο , τα τσοκ , το φυσιγγι και το νουμερο σκαγιων είναι η κορφη του παγόβουνου , ολο το άλλο παγοβουνο εισαι εσυ φιλε , ο χειριστης του οπλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #471060

    νομιζω οτι συμφωνω με ολους σας παρολο που διαφωνειτε στις λεπτομερειες…και με τον δημητρη και τον λουκα και τον δαναο…παντως ο πιο τελειος συνδυασμος ειναι αυτος οπου ο κυνηγος συμμετεχει και σε σκοπευτικη εκπαιδευση – αγωνες αλλα και σε συνθηκες κυνηγιου….εκει θα υπαρχει ιδανικο παντρεμα γνωσεων που αποκομιζεις απο το σκοπευτηριο αλλα και εμπειριων που αποκομιζεις απο τις πραγματικες συνθηκες κυνηγιου….

    ειναι βεβαιο οτι η γνωση του σκοπετηριου δεν θα παει χαμενη αν καποιος εκπαιδευτει σε αυτο αλλα απο την αλλη κανενα σκοπευτηριο δεν θα μπορεσει να αποδωσει πιστα την κυνηγετικη εμπειρια που αποκτας με τα χρονια πανω στο βουνο …το αντανακλαστικο που θα βγαλεις σε μια δυσκολη και νοητικη βολη-θεση στο κυνηγι του λαγου εννοω οπου σκυλια , θαμνοι ,βραχοι,οχτοι και λοιπα φυσικα εμποδια διαμορφωνουν τη βολη σε αυτο το θηραμα…

    υ.γ…..δεν βρισκω εκτος θεματος την κουβεντα που ανοιξατε μαγκες….ισα ισα τη θεωρω εξαιρετικα ενδιαφερουσα….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,406 έως 3,420 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων