ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,421 έως 3,435 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #471088

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DANAOS_master wrote:</div>
    1. Στον κυνηγότοπο παίζει ρόλο η φυσική σου κατάσταση ενώ στο σκοπευτήριο όχι.
    2. Στο σκοπευτήριο σκοπεύεις ιπτάμενο θήραμα, ενώ εδώ μιλάμε για λαγό. Δεν έχω ρίξει ποτέ σε λαγό, αλλά δε φαντάζομαι να έχουν και πολύ σχέση

    μπορω να γραψω παρα πολλα , αλλα και εκτος θεματος ειμαστε αλλα και να σου μιλησω με ειλικρινεια δεν μου αρεσει ο τροπος που γραφεις , σπορτινγκ εχεις ριξει ποτε η τουλάχιστον εχεις παρακολουθήσεις ποτε να ριχνουν ? την βολη του λαγου δεν την εχεις δει ποτε ? και οσο αφορα την φυσικη κατασταση , δεν παει το μυαλο σου ποσο καλη φυσικη κατασταση και ποσο προπονηση κανουν οσοι αγωνιζονται σκοπευτικα , τελειώνοντας θα σου προτεινα να βρεις καποιον δασκαλο και να σε βοηθησει στα πρωτα σταδια της κυνυηγητικης σου καριερας , το οπλο , τα τσοκ , το φυσιγγι και το νουμερο σκαγιων είναι η κορφη του παγόβουνου , ολο το άλλο παγοβουνο εισαι εσυ φιλε , ο χειριστης του οπλου

    Δημήτρη,

    μην το παίρνεις προσωπικά. Μείνε στα επιχειρήματα που γράψαμε κι εγώ κι ο Λουκάς αν θες να κάνουμε δημιουργική συζήτηση και να βγει κάτι. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι και τα 5 που αναφέρθηκαν είναι παράγοντες που διακρίνουν τη βολή στο λαγό από τη βολή στο σπόρτινγκ.

    Όσον αφορά τη φυσική κατάσταση των σκοπευτών, όσους έχω δει εγώ, είναι – κατά κανόνα – από υπέρβαροι έως ..χοντροί. Αυτό δεν τους κατατάσει κάπου, ούτε είναι ρατσιστικό, είναι απλά αυτό που έχω δει εγώ (στο Σχιστό τουλάχιστο). Δε μου φαίνεται παράλογο για ένα άθλημα που δεν έχει σχέση ούτε με δύναμη, ούτε με αντοχή, ούτε με έκρηξη.

    ΥΓ
    – Σπόρτινγκ έχω ρίξει, όχι πολλά, καμμιά 40ριά φορές.
    – Υπάρχει αναγνωρισμένο πτυχίο εκπαιδευτή κυνηγού; Δε το ήξερα. Έχεις να προτείνεις κάποιον;
    – Αν μου πεις τι δε σου αρέσει στον τρόπο που γράφω, ίσως μπορέσω να το βελτιώσω 🙂


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #471474

    Καλησπερα σε ολη την παρεα.
    Ατυχοι σταθηκαμε αυτο το σαββατοκυριακο αφου δεν καταφεραμε να χτυπησουμε κανεναν αυτια.Βεβαια να πω πως και οι δυο μερες ηταν οι πλεον δυσκολες για ιχνηλασια λογω τις μεγαλης υγρασιας που επικρατουσε.
    Το σαββατο μπλεξανε τα σκυλια μας με ξενα και παρολο που ειχαν καλο ντορο τελικα δεν μπορεσαν να τον βγαλουν.
    Σημερα πιαστηκανε απο το πρωι σε εναν ντορο σε μια πλαγια με πουρναρια και μεσεδες και επι τρεις ωρες γαυγιζαν.Εφαγαν τον τοπο πανω κατω αλλα λαγο δεν ειδαμε.Τελικα τα πηραμε και πηγαμε παραδιπλα σε μια αλλη ρεματια.Πιαστηκαν αμεσως και μεσα σε δεκα λεπτα τον εβγαλαν αλλα λογω ασυνενοησιας ο λαγος μας εφυγε.
    Δεν πειραζει,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.
    Την τεταρτη θα τον ψαξουμε παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #471551

    μετα απο 2 εβδομαδες αργιας περιπου, χθες βγηκαμε στο βουνο με χαλια μερα αφου ο ισχυρος νοτιοδυτικοανατολικος ανεμος σηκωνε τον τοπο …καποια στιγμη ομως μιλησε η εμπειρια του μεγαλου σκυλου και μετα απο ενα 45λεπτο ψαξιμο στα τελειωματα ενος μαγκα ανταρτη λαγου τον σηκωσε ….ο λαγος ηρθε καρφι πανω μου …να αναφερω οτι την μικρη σκυλιτσα την ειχα δεμενη διοτι βρισκομουν περιπου 2 μετρα απο ενα γκρεμο υψους 300 μετρων σε ενα παλιο νταμαρι…εκανα να τουφεκισω αλλα η δεμενη σκυλιτσα δεν μου το επετρεψε αφου ακουγοντας το μεγαλο σκυλι να ερχεται μαλλιοκουβαρα πανω μας εβαλε τις φωνες και τραβουσε με μανια την αλυσιδα της και φοβηθηκα πολυ να την λυσω λογω του γκρεμου…ο λαγος εστριψε ,τα σκυλια τον πηραν διωξη και μετα απο 1 ωρα τον ξανασηκωσαν μπροστα μου και παλι δεν μπορεσα να τον τουφεκισω λογω πουρναριων …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    slatsTHOMAS στις #471648

    …………
    – Σπόρτινγκ έχω ρίξει, όχι πολλά, καμμιά 40ριά φορές.
    – Υπάρχει αναγνωρισμένο πτυχίο εκπαιδευτή κυνηγού; Δε το ήξερα. Έχεις να προτείνεις κάποιον;
    – Αν μου πεις τι δε σου αρέσει στον τρόπο που γράφω, ίσως μπορέσω να το βελτιώσω 🙂

    Δαναέ, ελπίζω να μην το κάνεις ειρωνικά αυτό το σχόλιο με τον εκπαιδευτή κυνηγιού…

    το παιδί να βοηθήσει προσπάθησε και είναι απολύτως σαφές ότι μιλάει για εκπαιδευτή στη σκόπευση.

    Φιλικά,
    Θωμάς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    DANAOS_master στις #471778

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>DANAOS_master wrote:</div>
    …………
    – Σπόρτινγκ έχω ρίξει, όχι πολλά, καμμιά 40ριά φορές.
    – Υπάρχει αναγνωρισμένο πτυχίο εκπαιδευτή κυνηγού; Δε το ήξερα. Έχεις να προτείνεις κάποιον;
    – Αν μου πεις τι δε σου αρέσει στον τρόπο που γράφω, ίσως μπορέσω να το βελτιώσω 🙂

    Δαναέ, ελπίζω να μην το κάνεις ειρωνικά αυτό το σχόλιο με τον εκπαιδευτή κυνηγιού…

    το παιδί να βοηθήσει προσπάθησε και είναι απολύτως σαφές ότι μιλάει για εκπαιδευτή στη σκόπευση.

    Φιλικά,
    Θωμάς.

    Καμμία ειρωνία από μέρους μου. Άγνοια ναι.

    Είναι μια απορία που έχω αυτή: Οι σχολές κυνηγετικής σκοποβολής είναι αναγνωρισμένες θεσμικά; Για να ανοίξεις δλδ σχολή, περνάς κάποιες εξετάσεις πιστοποίησης σε κάποιο κρατικό φορέα ή είναι ..αυτενέργεια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #471872

    Καμμία ειρωνία από μέρους μου. Άγνοια ναι.

    Είναι μια απορία που έχω αυτή: Οι σχολές κυνηγετικής σκοποβολής είναι αναγνωρισμένες θεσμικά; Για να ανοίξεις δλδ σχολή, περνάς κάποιες εξετάσεις πιστοποίησης σε κάποιο κρατικό φορέα ή είναι ..αυτενέργεια;

    Είναι αυτενέργεια εξορισμού μιας και δεν παίρνεις κάποιο αναγνωρισμένο πτυχίο. Πιστοποίηση κρατικοί φορείς δίνουν μόνο σε περιπτώσεις αναγνωρισμένων πτυχίων.

    Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν θα έπρεπε να είναι αυτενέργεια. Θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η βασική εκπαίδευση στον χειρισμό κυνηγετικού ή σκοπευτικού όπλου καθώς και στα βασικά σημεία εξάσκησης της θήρας.

    Η Ελληνική σχολή κυνηγετικής σκοποβολής και το έργο που κάνει ο Μπάμπης Αιγινήτης με σκοπό να προάγει την παιδεία στο κυνήγι είναι πολύ σημαντικό!

    Το όποιο κόστος όμως παρακολούθησης θα πρέπει να είναι “λογικό” και θα πρέπει να έχει ανταποδοτικό χαρακτήρα. Από εκεί και πέρα ο καθένας ανάλογα το “βαλάντιο” και πόσο θέλει να προχωρήσει θα μπορεί να κάνει όσες σειρές μαθημάτων και σεμινάριων θέλει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #472186

    Καλησπερα στην παρεα.
    Ωραια εξελιχθηκε η σημερινη ημερα παρολο που το πρωι ψιχαλιζε.
    Ενας αρσενικος 4,5 κιλα στα 45 μετρα επεσε πρωτος απο εμενα, μετα απο πολυ κυνηγι των σκυλιων και τρεις τουφεκιες ενος αλλου κυνηγου,ο οποιος οταν πηγα κοντα του δεν ηξερε τι να μου πει και ενας θυληκος 2,5 κιλα τον οποιο τον “δουλεψαν” πολυ ωραια τα σκυλια στον ντορο και μετα το ξεφωλιασμα εφαγε 4 τουφεκιες απο τον θειο μου και τον ξαδελφο μου για να πεσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #472233

    χθες δεν βγηκαμε …σημερα όμως είχαμε μια θεαματικη και χορταστικη κυριακη…όλα καλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    ligo85 στις #472866

    Καλησπερα στην παρεα!
    Μετα απο ενα γρηγορο ξεφωλιασμα ειχα μια στενη επαφη με τον αυτια αλλα
    μεχρι εκει. Ηταν τυχερος ο μαγκας. Δεν πειραζει θα τα ξαναπουμε σιγουρα!!!
    Εδω το σχετικο βιντεακι:

    Στην φωτο θα τον δειτε κατω αριστερα!!!
    Αντε και καλο υπολοιπο…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #472937

    Καλησπερα στα φιλαρακια.
    Την τεταρτη ημασταν ατυχοι,τον βγαλαμε τον μαγκα σχετικα γρηγορα αλλα δεν προλαβαμε να κλεισουμε καλα το μερος και μας εφυγε ατουφεκιστος.
    Το σαββατο δεν πηγα λογω υποχρεωσεων και χθες ημασταν αστοχοι και πρωτος απ ολους εγω.Τον βγαλαμε μετα απο αρκετο ψαξιμο των σκυλιων.δεν εκατσα εκει που επρεπε με αποτελεσμα να τον δω μακρια,του εριξα τρεις τουφεκιες αλλα τιποτα,μετα απο αρκετη ωρα και συνεχομενη καταδιωξη απο τα σκυλια,βγαινει στον ξαδελφο μου ο οποιος προλαβε και του εριξε μια, αλλα τιποτα κι αυτος,τα σκυλια συνεχισαν να τον κυνηγουν με αποτελεσμα να αλλαξει…χωριο ο λαγος χαχαχα.
    Δεν πειραζει,ολα μεσα στο προγραμμα ειναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #473069

    μετα απο μερες βγηκαμε σημερα μια βολτα αλλα χορτασαμε βροχη απο τις 6,30 μεχρι τις 8,30 που φυγαμε …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #473443

    Καλησπερα σε ολη την παρεα,
    Στις προηγουμενες εξοδους δεν καταφερα να βγω λογω υποχρεωσεων,
    Σημερα ειχε πολυ υγρασια και παρολο τον εντονο ντορο που ειχαν τα σκυλια σε δυο διαφορετικα σημεια τελικα δεν καταφεραν να τον βγαλουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #473908

    Καλημερα στην παρεα.
    Μια απ τα ιδια και σημερα.Πολυ ντορο αλλα λαγος πουθενα.Βεβαια την κατασταση δυσκολεψε και το οτι ολα ηταν μουσκεμα λογο της βραδυνης βροχης.
    Εδω και τρεις εβδομαδες τουλαχιστον, τα παντα ειναι μουσκεμα απο τις βροχες και τον νοτια,εχουν μεινει λιγοι λαγοι και πολυ κυνηγημενοι,αρχιζουν και το ζευγαρωμα με αποτελεσμα να διανυουν μεγαλες αποστασεις το βραδυ, οποτε τα πραγματα εχουν δυσκολεψει πολυ για τα σκυλια.
    Αυριο παλι εαν δεν βρεχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #473979

    Καλησπερα στα φιλαρακια.
    Αλλη μια ατυχη μερα ηταν η σημερινη.
    Μετα απο πολυ κοπο των σκυλιων και τεσσερις ωρες συνεχως στον ντορο του λαγου,τελικα καταφεραν και τον σηκωσαν τον μαγκα σε μια πλαγια με πουρναρια αλλα το ενα και μοναδικο μερος που ειχαμε αφησει ελευθερο το βρηκε κι εφυγε απο εκει.Μετα μπηκε μεσα σε οργωμενα και σπαρμενα χωραφια (παρολο που δεν μπορουσες ουτε βημα να κανεις απο την λασπη) και εφυγε κανενα χιλιομετρο μακρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #474007

    η μερα σημερα εκλεισε οπως ξεκινησε …στραβα….ο αερας σε καποια σημεια πρεπει να εφτανε τα 8-9 μποφορ …οπου εκοβε λιγο ο αερας ειχε ενα ποντο παγο…πολικες θερμοκρασιες …τελικα κατεβηκαμε σε μια μερια και πιασαμε ενα ντορο …απο τις 7.20 μεχρι τις 9.40 τον ψαχναμε …μας αλλαξε τρια βουνα και εκει που τον τερματισαμε και ειμασταν ετοιμοι να τον σηκωσουμε ,βλεπω ξαφνικα τρια θηρια τσοπανοσκυλα να ορμανε στα μουγγα πανω στα σκυλια μας τα οποια ηταν πληρως αφοσιωμενα στο ψαξιμο του ντορου και δεν ειχαν παρει χαμπαρι(δεν το περιμεναμε διοτι το μαντρι του τσοπανη απειχε πανω απο 2 χιλιομετρα) …ριχνω τρια οπλα σχεδον στον αερα και βαζω τις φωνες παρολο που ημουν καμια 150αρια μετρα μακρυα …απο κοντα και ο πατερας μου και τελικα τα γλυτωσαμε ….τα μαζεψαμε και φυγαμε ….ξυλιασμενοι και απογοητευμενοι….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,421 έως 3,435 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων