ΛΑΓΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,436 έως 3,450 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #474581

    Καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια.
    Ατυχη αλλα και ανεπαναληπτη η σημερινη μερα με ενα συμβαν το οποιο δεν νομιζω να εχει τυχει σε πολλους.
    Μετα απο αρκετη ωρα τελικα τα σκυλια ξεκαθαριζουν τον ντορο και ειναι στα τελευταια πατηματα του λαγου λιγο πριν τον σηκωσουν σε μια πλαγια με μεσεδες και πουρναρια.Εγω ειμαι καμια πανηνταρια μετρα πιο πανω και ψαχνω να βρω ανοιχτο μερος για να κατσω και η υπολοιπη παρεα απο κατω στον δρομο.Πεταγεται μια μπεκατσα μπροστα μου στα 10 μετρα και φυσικα δεν τουφεκαω.Βγαζουν τα σκυλια τον λαγο κι αντι να ερθει επανω στην ανηφορα,προς το μερος μου δηλαδη,φευγει στα πλαγια,απο δυτικα στα ανατολικα,περναει καμια τριανταρια μετρα απο εμενα,τον βλεπω αλλα μεσα στα πυκνα δεν μπορω να τουφεκισω,κι οπως τρεχω προς την πορεια του μπας και τον δω σε κανενα ανοιγμα και του ριξω πεταγεται ενα ζαρκαδι στα 15 μετρα με πορεια αντιθετη απο τον λαγο,απο ανατολικα στα δυτικα δηλαδη και περναει μπροστα απο τα σκυλια.Τα σκυλια χωριζουν,το ενα πισω απο το ζαρκαδι και το αλλο πισω απο τον λαγο.Το ενα στην δυση και το αλλο στην ανατολη χαχαχα.Ο λαγος περναει στην απεναντι πλαγια και φευγει προς τα πανω με τον σκυλο απο πισω του.Το ζαρκαδι φευγει προς την αντιθετη πλαγια και προς τα κατω με την σκυλα πισω του.Να γινεται ενας χαμος.Δυο σκυλια σε αντιθετες κατευθυνσεις να κυνηγανε σαν τρελα.Μετα απο λιγο ο λαγος γυριζει αλλα ο σκυλος τον χανει για λιγο.Κλεινουμε καλα το μερος και περιμενουμε.Τον ξαναβρισκει και τον κατεβαζει στον δρομο αλλα οι δυο τουφεκιες του θειου μου πηγαν στον γαμο του καραγκιοζη.Ξανα στην πλαγια ο λαγος ξανα ο σκυλος απο πισω.Εν το μεταξυ η σκυλα παραταει το ζαρκαδι κι ερχεται κι αυτη.Αρχιζει μια τρελη καταδιωξη η οποια τελειωνει κανενα χιλιομετρο πιο κατω και μεσα στα χωραφια οπου τον εχασαν και επεστρεψαν.
    Ηταν μια μερα με πολυ ενταση,πολυ τρεξιμο και τελικα χωρις αποτελεσμα.
    Δεν πειραζει αυτα εχει το κυνηγι και βεβαια στο τελος οταν κατσαμε για το καθιερωμενο τσιπουρο επεσε και το αναλογο πειραγμα στον θειο μου.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    mtbdim στις #474583

    Καλημέρα σε ολους.Σε αντίθεση με τον φίλο παραπάνω χθες στάθηκα πολύ τυχερός.Πήγα σε ένα νέο καρτέρι που είχα τσεκάρει για να βαρέσω καμία τσίχλα,στην προαπάθεια μου να πάρω καλή θέση μέσα σε ένα πυκνό ποδοπατούσα λίγο την περιοχή που θα καθόμουνα για να έχω καλύτερη ισορροπία.Με το που γυρίζω κ κοιτάω τα πουρνάρια που είχα βάλει πλάτη, πετάχτηκε ο κύριος 5 μέτρα απόσταση από το σημείο που στεκόμουν. Αστραπιαία σήκωσα το όπλο και το άδειασα επάνω του.Δεν το περίμενα με τίποτα,περιττό να πω πως από το σημείο αυτό κ μετά τις τσίχλες τις είχα ‘γραμμένες’. Ερώτηση, καθόσον δεν κυνηγάω λαγό ιδιαίτερα, πώς κ δεν λάκησε το ζωντανό νωρίτερα με την φασαρία που έκανα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #474639

    Καλησπερα στην παρεα.
    Φιλε μου mtbdim σιγουρα αυτον τον λαγο θα τον θυμασαι για χρονια.
    Ο λαγος πολλες φορες με την συμπεριφορα του νομιζεις οτι ειναι το πιο εξυπνο ζωο κι αλλες φορες οτι ειναι το πιο χαζο.
    Η εξηγηση που δινω εγω στην δικη σου περιπτωση ειναι οτι οσο εσυ εκανες φασαρια αυτος ηταν σιγουρος οτι δεν τον βλεπεις κι οτι εαν εφευγε εκεινη την στιγμη θα τον εβλεπες.Μολις του γυρισες πλατη βρηκε την ευκαιρια να την κανει.Εαν δεν γυρνουσες να τον δεις το πιο πιθανο ειναι να μην τον επαιρνες χαμπαρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    mtbdim στις #474694

    Φίλε mai78, το ότι δεν θα τον ξεχάσω ποτέ είναι σίγουρο, άλλωστε δεν πρόκειται να με αφήσου & οι αμέτρητες φώτο που έβγαλα με αυτόν!Η εξήγηση που δίνεις έχει λογική, αν και το έφαγε το κεφάλι του, η στρατηγική του σε αναγκάζει να του βγάλεις το καπέλο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #474697

    Πριν δυο χρονια μου ετυχε κατι αναλογο.
    Ο λαγος ηταν γιατακιασμενος σε μια μικρη πλαγια μεσα σε ενα πουρναρι.Τριγυρω ο χωρος ηταν καθαρος.Εγω ειμαι στα δεκα μετρα περιπου απο κατω και παρακολουθω τα σκυλια που εχουν τρελαθει,ειναι κοντα αλλα κανενα δεν εχει φτασει ακομη στο συγκεκριμενο πουρναρι.Το πιο πιθανο ειναι ο λαγος να εκανε ενα σαλτο και να γιατακιασε γι αυτο και τα σκυλια δεν μπορουσαν να φτασουν εκει.Ειμαι για ενα τεταρτο τουλαχιστον εκει αλλα τιποτα.Αυτος σιγουρα με εβλεπε και περιμενε την καταλληλη στιγμη για να την κανει.Και την βρηκε μολις εκανα μερικα βηματα πιο περα και μπηκαν αναμεσα μας κατι θαμνοι.Εκεινη την στιγμη λοιπον βγαινει και παιρνει την ανηφορα χωρις να τον αντιληφθουν τα σκυλια.Για κακη του τυχη ομως επιστρεφω κατ ευθειαν πισω (λες και το ξερα) και τον βλεπω.Ηταν μια απ τις πιο ευκολες τουφεκιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #475077

    Καλησπερα σε ολη την παρεα των λαγουτζηδων.
    Χωρις λαγο εκλεισε χθες η τελευταια μερα της σεζον αν και βγαλαμε εναν, αλλα οι τουφεκιες τους ξαδελφου μου δεν καταφεραν να τον κρατησουν.
    Τον ειχαμε επισημανει απο την τεταρτη.Τοτε δεν μπορεσαμε να τον σηκωσουμε αλλα επειδη ειμασταν σιγουροι οτι ηταν εκει ξαναπηγαμε χθες.Μετα απο πολυ κοπο και καμια ωρα ιχνηλασιας των σκυλιων τελικα βγηκε νωριτερα, σε ενα πυκνο ρεμα κι εφυγε ισα κατω μεσα στο πυκνο.Οταν τον ειδε ο ξαδελφος μου ηταν αρκετα μακρια.
    Δεν πειραζει,αν και δεν τον πηραμε,ειμαστε ευχαριστημενοι.
    Καθησαμε μετα γυρω απο την φωτια για το καθιερωμενο τσιμπουσι το οποιο ηταν πλουσιο οπως καθε χρονο την τελευταια ημερα,μονο που ειμασταν αρκετα μακρια απο το χωριο και δεν μπορεσαν να ερθουν κι αλλοι φιλοι.Μιλησαμε για οτι συνεβει κατα την διαρκεια του χθεσινου κυνηγιου εν μεσω καζουρας προς τον ξαδελφο μου και καναμε κι εναν απολογισμο ολης της σαιζον,μιας σαιζον η οποια ξεκινησε με χαμηλες προσδοκιες αλλα με την ελευση ενος καλου σκυλου, τελικα εξελιχθηκε σε μια απο τις καλυτερες των τελευταιων ετων.Βγαλαμε αρκετους λαγους,πηραμε μερικους και χασαμε τους υπολοιπους.
    Η παρεα ιδια εδω και πολλα χρονια.Οι οποιες εντασεις δημιουργουνταν κατα την φαση του κυνηγιου τελειωναν στο τραπεζι με το τσιπουρακι και τους μεζεδες.Η καθε εξοδος ξεκινουσε πριν ξημερωσει,στο σπιτι του ξαδελφου μου,πινοντας το καφεδακι μας και καταστρωνοντας το σχεδιο της εξορμησης.
    Τελικα ειχε πολλους λαγους στην περιοχη οπου κυνηγαμε συνηθως.Εμειναν σιγουρα καποιοι για να γεννησουν και να μπορουμε να κυνηγησουμε και του χρονου.
    Ξεκουραση τωρα για εμας αλλα κυριως για τα σκυλια και απο μαρτιο θα αρχισουμε τα εκπαιδευτικα με προσοχη και συνεση παντα προς το θυραμα για να μπορεσει να αυξησει τον πλυθησμο του.
    Μια παρατηρηση που καναμε φετος και μας εκανε εντυπωση ειναι, οτι παρα τον μεγαλο πλυθησμο που ειχε στην περιοχη και σε καθε εξοδο, τουλαχιστον στην αρχη, βγαζαμε λαγο,δεν βρισκαμε πανω στους δρομους και σε στανταρ σημεια κακαραντζες.Τις περισσοτερες φορες τις βρισκαμε μεσα στα μονοπατια και στα ανοιγματα,εκει που αλλες φορες ηταν σχεδον σιγουρο πως θα τις βρουμε επανω στον δρομο.Να δουμε εαν θα συνεχιστει αυτο και στην “νεκρη”περιοδο.
    Ευχομαι να ειμαστε ολοι γεροι, και στην επομενη σαιζον να τα ξαναλεμε μεσα απ αυτες τις σελιδες.
    Υ.Γ Συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο αλλα ενιωσα την αναγκη να τα γραψω ολα αυτα τωρα στο φιναλε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #475078

    Και του χρόνου παιδιά. Εγώ φέτος έκανα κάποιες εξορμήσεις με 1 κουμπάρο μου λαγά και έζησα ωραίες στιγμές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #486904

    εκπαιδευτικο σημερα παρεα με τους λυκους που εχουν γεμισει πλεον τα βουνα…κυνηγι τρυγονιου προχθες παρεα με αγριογατους …σε λιγο θα αμολυσουν και κανενα λιονταρι οι οικολογοι …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #486920

    Ή Κατάσταση είναι τραγική εδώ έμπιστος φίλος μου ανέφερε πριν λίγες μερες πως Λύκοι κάναν την εμφάνιση τους στην παραλιμνη 10 χλμ απο τη Χαλκίδα ως που θα παει αυτή ή κατάσταση…Βέβαια τα περίχωρα θα λάβουν τα μέτρα τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #486922

    σε καρτερι τρυγονιου φετος , 2 χιλιομετρα απο λιβαδεια βρεθηκε πνιγμενη γιδα….στο ιδιο σημειο περυσι ειχα συνομιλσει με τον τσοπανη και μου ελεγε πως του ειχε φαει 2 γιδες ο λυκος πριν λιγες μερες και ακριβως 5οο μετρα απο το σημειο αυτο λιγες μερες αργοτερα βρεθηκε στην επαρχιακη οδο λιβαδειας αραχωβας (στην καφετερια κουρος ) πατημενος λυκος …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    363
    Νικόλαος Ρεντίφης στις #487666

    Καλά λαγοκυνήγια σε όλους τους λαγάδες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #487894

    Καλησπερα φιλοι μου λαγουτζηδες και καλη σεζον με ασφαλεια πανω απ ολα.

    Καλα ξεκινησε για εμας αφου την τεταρτη σηκωσαμε δυο λαγους και πηραμε τον εναν.

    Τον πρωτο αργησαν λιγο τα σκυλια να τον σηκωσουν και τον εχασαν σχετικα ευκολα μεσα σε ενα οργωμα.Τον ειδα να βγαινει στο χωραφι κι αντι να παρει το συνορο του χωραφιου και να ερθει προς τα πανω οπως κανει συνηθως,αυτος εκανε εναν κυκλο στο χωραφι καμια 30αρια μετρα και ξαναμπηκε στο πυκνο.Η σκυλα ηταν κοντα αλλα μολις βγηκε στο χωραφι μπερδευτηκε.Πηγε αναποδα και τον εχασε.Για αρκετη ωρα παιδευοταν να τον ξαναβρει κι ακομα και οταν πηγα και την εβαλα εγω εκει που μπηκε δεν μπορουσε να τον παρει.Αυτο μου εκανε εντυπωση.

    Αφου τελικα δεν μπορεσαμε να τον ξαναβγαλουμε,αλλαξαμε μερος και πηγαμε λιγο πιο περα.Ο δευτερος σηκωθηκε με το πρωτο γαυγισμα των σκυλιων,περασε κοντα απο τον θειο μου,του εριξε αλλα τιποτα κι απο εκει και περα αρχισε μια τρελη καταδιωξη η οποια εληξε επιτυχως μετα απο κανενα 20λεπτο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #487947

    ειναι πολυ δυσκολο να περιγραψω τι νιωθω μετα απο εντεκα ολοκληρα χρονια κυνηγιου με ενα σκυλο εργαλειο …η εποχη αυτη εφτασε στο τελος της ….η φετινη χρονια ειναι μια εντελως διαφορετικη χρονια ….πρεπει να αλλαξουμε τον τροπο και το συστημα με το οποιο κυνηγησαμε ολα αυτα τα χρονια ….στην ομαδα απεμεινε πλεον η ελπιδοφορα σκυλιτσα που εκπαιδευουμε τα τελευταια 2 χρονια …αλλα ακομη πρεπει να φαει πολλα μα παρα πολλα καρβελια για να φτασει τον μεγαλο που εφυγε ….οι προδοκιες χαμηλες και η χρονια αφιερωμενη στο στρωσιμο και στην σωστη εκπαιδευση του νεου αιματος …

    ειναι πραγματι φοβερα περιεργη κατασταση να αναγκαζεσαι να κανεις πραγματα που ο μεγαλος τα εκανε μονος του …χωρις καμια εντολη …απλα τον ελυνες και επιανες καρτερι …ολα τα ωραια ομως καποια στιγμη τελειωνουν ….

    καλη σεζον λοιπον σε ολους ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    mai78 στις #488010

    Καλησπερα στα φιλαρακια.

    Καλα πηγε και το σαββατοκυριακο για εμας.

    Δυο λαγους βγαλαμε το σαββατο,πηραμε τον εναν.Εναν την κυριακη που επεσε μετα απο αρκετο κοπο των σκυλιων αλλα και αρκετη τυχη αφου σταματησε ο χαζος καποια στιγμη σε μια πλαγια κι ετσι εδωσε την δυνατοτητα στα σκυλια να τον “σφιξουν”και σε μας να προλαβουμε να κλεισουμε το μερος.

    Ολοι φευγουν πριν φτασουν τα σκυλια κι ολοι τους ηταν θυληκοι.

    Τελος το σημαντικοτερο για μενα αλλα και για ολη την παρεα ειναι η πολυ καλη εξελιξη του κουταβιου μας το οποιο ειναι διασταυρωση απο τα δικα μας σκυλια.Εξι μηνων κι ακολουθει καθ ολη την διαρκεια του κυνηγιου τους γονεις του και χθες το ακουσαμε για πρωτη φορα να γαυγιζει πισω απο τον λαγο.Ειχαμε χρονια να δουμε τετοιο κουταβι κι ελπιζω πως θα εξελιχθει αναλογα στα επομενα χρονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #488492

    αυτοι οι 2 της κυριακης

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 3,436 έως 3,450 (από 3,467 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων