Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    maniac στις #109871

    Αυτό το κόμμα είναι τελεία καί παύλα. Σε κώμα οπως είπε κάποιος, τι περιμένετε απο ενα κόμμα με ιδιοκτήτη και ισόβιο πρόεδρο; και με μηδέν παρουσία;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110699

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΝΟ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΑΓΚΑΝΕΛΙΑΣ ΤΡΕΧΕΙ. ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ. Για να κατεβει ενα κομμα σε εκλογες θελει πολυ τρεξιμο και μεγαλο αγωνα και ολο το λουκι το τραβαει μονος του ο προεδρος. Ειμαι συγουρος οπου του πειτε θα ερθει.Γυρναει ολοι την Ελλαδα και οχι για προσωπικη προβολη η οφελος περα μονο απο αγαπη ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΥΣΗ!!! Για να κατεβει ενα κομμα θελει και ΠΟΛΛΑ χρηματα θελει υποψηφιους θελει αφισ/ση θελει υποστηριξη. Καποτε πηγα σε εναν μεγαλο βιομηχανο κυνηγο για να του δωσω κουπονια για το κομμα, σε συζητηση που εγεινε (δεν ηθελε να δωση) του ειπα οτι θα μας το κοψουν η θα το μειοσουν αν δεν κανουμε κατι. ΑΠΑΝΤΗΣΗ "ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ¨!!!. Τωρα πραγματι ειναι μακρια ΕΧΕΙ ΣΥΝΧΩΡΕΘΕΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #110701

    Ρε παιδια μηπως και η συνομοσπονδια δεν θα επρεπε να κανει κατι σε συνεργασια με το κομμα ?Λεω και εγω μια απορια μου………!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110739

    Στην θεωρια ειναι ολοι μαζι μας, και η Κ.Σ.Ε. και οι ομοσ/διες και οι συλλογοι, στην πραξη δεν ξερω?. Οταν ηταν ο συγχωρεμενος ο Παπασπυρου πραγματι ηταν μαζι μας και θερμος υποστυριχτης του ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ!!!. Τα κυνηγετικα εντυπα ΟΛΑ!! σε αρθρα τους βοηθανε με πρωτο το ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ. Το θεμα για ολους και ολους μας ειναι στην καλπη τι κανουμε??????? Και επειδη το εχω ζησει μη ξαχνατε ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #110782

    Καλησπέρα φίλοι κυνηγοί η συνάντηση με τον ΓΙΩΡΓΟ ΤΣΑΓΚΑΝΕΛΙΑ έγινε και τελείωσε με ανάμικτα συναισθήματα όχι προς τον πρόεδρο αλλά απέναντι στους φίλους κυνηγούς φυσικά όχι σε όλους . Σε ερωτήσει τη σκέφτεται για το κόμμα τη θα γίνει μου απάντησε ότι θα κατεβεί στης ευρωεκλογές μόνο. Για της βουλευτικές εκλογές ούτε λόγος να γίνετε να κατεβεί γιατί δεν καλύπτουμε τους νόμους σε υποψήφιους βουλευτές ενώ στης ευρωεκλογές θέλει 22 βουλευτές. Το κόμμα το έχουνε αφήσει να παιδεύεται με πολλή λίγα άτομα το πολεμάνε και τα 4 μεγάλα κόμματα μου ανάφερε και ονόματα και αποδείξεις με απειλές αλλά και αλλά μέσα που το πολεμάνε και σε προσωπικό επίπεδο αλλά και σαν κόμμα. Το κόμμα ιδρύθηκε το 1990 και δεν μπορεί ακόμα να εδραιωθεί δεν ακούγεται γιατί όταν χρειάζεται να ακουστή δεν το στηρίζουνε και εμείς οι κυνηγοί αλλά και η συνομοσπονδία ούτε ακόμα και οι συλλογή . οι πόροι που μπορεί να έχει είναι με λαχειοφόρο αγορά και με μπλοκ σαν μέλη του κόμματος που είναι θεωρημένα από τη βουλή σας πληροφορώ ότι η λαχειοφόρος αγορά είναι 2 εύρο μοιράζονται σε διάφορα μαγαζιά με κυνηγετικά και δεν παίρνει κανένας και η συνδρομή του κόμματος είναι όσο θέλει καθένας ούτε εκεί μαζεύεται τίποτα. Του πρότεινα αν μαζευτούμε σε κάποια αίθουσα να μας μιλήσει και είναι θετικός περιμένει από εμάς το που και ποτέ . πάντως είναι απογοητευμένος από εμάς γιατί δεν έχει καμία υποστηρίξει . λιπών είναι στο χέρι μας να του δώσουμε κουράγιο και να του πούμε ότι δεν είμαστε λόγια αλλά έργα . πρέπει ο καθένας από εμάς να κινηθεί με ότι τρόπο έχει να κάνη τον προσωπικό του αγώνα για το κόμμα και όλοι μαζί να δήξουμε έργο μην αφήσουμε το κόμμα να πέραση σε χέρια (μου ανέφερε ονόματα που θέλουνε το κόμμα και ήδη τον λένε και επίτιμο που καμία σχέση έχουνε με το κυνήγι ) σας πληροφορώ ότι εάν το αναγκάσουμε να πέραση σε αυτούς καλύτερα να διαλυθεί το κόμμα γιατί μόνο σε ρεζέρβες θα κυνηγάμε. Από την πλευρά μου νομίζω να καταλάβατε ότι ότι μπορώ να κάνω το κάνω τώρα περιμένω και από εσάς. Το κόμμα μας χρειάζεται ας αναρωτηθούμε τη μπορούμε να κάνουμε εμείς για το κόμμα και όχι το κόμμα για εμάς. Περιμένω πρότασης που μπορούμε να συναντηθούμε για να μας μιλήσει , ακόμα και σε καφενείο έρχεται μου είπε.
    Αυτά φίλοι μου από εμένα τώρα περιμένω και εσάς , καλό σας βράδυ.

    ——————–

    ΝΑΒΑΧΟ
    Φιλε μου και εγω μαζι σου. ναδουμε ομως ποσοι αλλοι θα ακολουθησουν!!! Δεν ειναι τυχαιο που ο Τσαγγανελιας ειναι απογοητευμενος, αλλα παλυ η προσπαθια αξιζει τον κοπο και την απογοητευση. NICKHUNTER

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #119536

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Του Μαρκόπουλου Κωνσταντίνου

    17 ,Ιουνίου, 2009 in Uncategorized

    ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ

    (Φύση – Κυνήγι – Ψάρεμα – Παράδοση)

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Του Μαρκόπουλου Κωνσταντίνου

    Το Κ.Ε.Κ. πάλεψε, αγωνίστηκε και κατάφερε εν τέλει να συγκεντρώσει στις Ευρωεκλογές του Ιουνίου το διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό του 1,3% περίπου.

    Είναι γεγονός ότι ο πήχης είχε τεθεί υψηλότερα, όμως ο ωχαδερφισμός και η αδιαφορία, η άγνοια κάποιων και οι πολιτικές σκοπιμότητες κάποιων άλλων, στέρησαν από το Κ.Ε.Κ. ένα μεγαλύτερο ποσοστό ή ακόμα και την εκλογή εκπροσώπου των κυνηγών στο Ευρωπαϊκό κέντρο λήψης αποφάσεων.

    Χάσαμε μια μοναδική ευκαιρία. Νομίζω ότι είναι η ώρα να εκτιμήσουμε τις δυνάμεις μας, να τις ενδυναμώσουμε και να τις αναπτύξουμε, να τις εκσυγχρονίσουμε ενδεχομένως και να του δώσουμε νέα πνοή, νέες διαστάσεις, αξιοποιώντας κάθε μάχιμο μέλος μας, κάθε ενεργό πολίτη, κάθε κυνηγό, ψαρά, αγρότη, κτηνοτρόφο, κάθε φυσιολάτρη. Γιατί το Κ.Ε.Κ. αυτό είναι. Είναι οι άνθρωποι της φύσης, οι άνθρωποι που υπερασπίζονται το δικαίωμα τους στο περιβάλλον, που το ζουν και το προστατεύουν, που το βιώνουν ως πρωταγωνιστές μέσα σ’ αυτό και όχι ως απλοί θεατές.

    Θεωρώ ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε ίσως και σε νέες βάσεις ή και να τοποθετήσουμε από την αρχή την πορεία του Κ.Ε.Κ.

    Βέβαια είναι πολλά τα ερωτηματικά που μας απασχολούν όλους για το μέλλον του Κ.Ε.Κ. όπως π.χ. μήπως ακόμα και ο τίτλος του κόμματος θα έπρεπε να είναι διαφορετικός προσδίδοντας το μήνυμα του περιβαλλοντολογικού ενδιαφέροντος και της ανάδειξης των δράσεων και των αξιών της υπαίθρου;

    Είναι δεδομένο ότι όλες οι προτάσεις πρέπει να τεθούν επί τάπητος και μαζικά ύστερα από συλλογική αξιολόγηση να προχωρήσουμε σε μια νέα εποχή για το Κ.Ε.Κ.

    Πιστεύω ότι θα πρέπει να σκεφτούμε και να δούμε από κοντά όλες εκείνες τις πρωτοβουλίες αλλά και τις ενέργειες που θα επέτρεπαν στο κόμμα και να έχει διαχρονική πορεία και να βρίσκει μεγαλύτερη ανταπόκριση και να μπορεί να βρίσκεται στο προσκήνιο της πολιτικής ζωής της χώρας και όχι να παρουσιάζεται σαν κομήτης μια φορά στα πέντε χρόνια…

    Η συστράτευση όλων των ανθρώπων που δραστηριοποιούνται στη φύση θα πρέπει να γίνει πρωταρχικός μας σκοπός και να γίνει κάθε προσπάθεια να ενταχθούν στις δυνάμεις μας, αφού οι στόχοι μας είναι κοινοί και πολύ περισσότερο το μέλλον μας είναι κοινό για το οποίο αν δεν πάρουμε στα χέρια μας την κατάσταση, είναι βέβαιο ότι αυτό το μέλλον είναι δυσοίωνο.

    Ως εκ τούτου είναι μεγάλη αναγκαιότητα όλοι μαζί να κάνουμε μια νέα αρχή. Το κόμμα δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι μονόπλευρο αλλά να απαρτίζεται σε όλα τα του τα στάδια του από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς που δραστηριοποιούνται στο φυσικό μας περιβάλλον. Είναι βέβαιο ότι αν το πιστέψουμε, μπορούμε να κάνουμε την διαφορά.

    Η οργάνωση του κόμματος, επίσης είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό στοιχείο που θα πρέπει να αξιολογηθεί και να μπει σε νέα τροχιά.

    Τόσο σε αυτές όσο και στις προηγούμενες Ευρωεκλογές, δέκα με είκοσι άτομα έτρεξαν, οργάνωσαν, ταξίδεψαν, αναλώθηκαν, έβαλαν τα στήθη τους μπροστά και χρεώθηκαν τον αγώνα.

    Είναι αυτονόητο ότι μια τέτοιας μορφής οργάνωση δεν μπορεί να υποστηρίξει ούτε τις ανάγκες του κόμματος και φυσικά ούτε τις ανάγκες των ψηφοφόρων. Υπήρχαν πάρα πολλές περιπτώσεις που άνθρωποί μας ζητούσαν διακαώς να μας στηρίξουν, να τους στείλουμε υλικό, ψηφοδέλτια, λαχνούς, αφίσες, αλλά ήταν αδύνατη η άμεση προσέγγισή τους.

    Θεωρώ λοιπόν ότι επιβάλλεται πρώτα απ’ όλα η σύσταση ενός Γενικού Εθνικού Συμβουλίου με εκπροσώπους ανά Νομό, δύο ή τριών ατόμων, που θα μπορούσε κάλλιστα να αποτελείται από μέλη των τοπικών Κυνηγετικών Συλλόγων ή από κοινά αποδεκτούς πολίτες και που θα αποτελεί το κεντρικό όργανο του κόμματος. Δεν θα μπορούσε άλλωστε κάθε κυνηγετικός σύλλογος να αποτελεί και παράρτημα του κόμματος; Όλοι για το κυνήγι δεν παλεύουμε;;; ή μήπως ψάχνουν κάποιοι να φτιάξουν καρέκλες στις πλάτες των κυνηγών…

    Το κόμμα πιστεύω ότι όσον αφορά την κεντρική του οργάνωση, θα πρέπει να αποτελείται από Γραμματείες διαχωρισμένες σε τομείς δράσεις όπως:

    – Πρόεδρος και Εκτελεστική Γραμματεία

    – Οργανωτική Γραμματεία, αρμόδια για την εκλογική εκστρατεία του κόμματος, τον συντονισμό και την συνολική οργάνωση των εκδηλώσεων, την διαχείριση και προώθηση του υλικού καθώς επίσης και υπεύθυνο για την επικοινωνία με τα μέλη στην περιφέρεια.

    – Γραμματεία Δημοσίων Σχέσεων, αρμόδιο για την δημιουργία του διαφημιστικού υλικού και την προώθησή του στα μέσα μαζικής ενημέρωσης, την προβολή των θέσεών μας, κ.λπ.

    – Γραμματεία Οικονομικών, αρμόδια για το ταμείο του κόμματος, την εξεύρεση πόρων και την οικονομική διαχείριση με ετήσιο λεπτομερή απολογισμό.

    – Γραμματεία Νομικής υποστήριξης, αρμόδιο για την νομική κάλυψη του κόμματος.

    Βέβαια για να πραγματοποιηθούν όλα τα ανωτέρω με σοβαρότητα και προγραμματισμό, πολύ σημαντική προϋπόθεση είναι η εξεύρεση τρόπου εισροής εσόδων. Δεν ξέρω αν θα μπορούσαν κάποια έσοδα να προέρχονται από γενναίες χρηματοδοτήσεις κάποιων εταιριών, αφού ενδεχομένως να είχαν ανταλλάξιμη μορφή, που φυσικά εμείς σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να ανεχτούμε ανταλλαγές ή συναλλαγές οποιουδήποτε είδους. Ίσως πάλι θα μπορούσαν, οι φίλοι κυνηγοί να αντιληφθούν την αναγκαιότητα εισροής εσόδων και να προσφέρουν μισό ευρώ ή ένα ευρώ παράλληλα με την έκδοση της άδειας θήρας τους, ανεξάρτητα βέβαια από αυτή και όχι υποχρεωτικά.

    Όλα τα παραπάνω είναι δεδομένο ότι τίθενται σε συζήτηση προκειμένου να «πέσουν» στο τραπέζι προτάσεις και λύσεις που θα δώσουν στο κόμμα δύναμη και ανάπτυξη, που θα το οδηγήσουν μπροστά και όχι πίσω από τις πράσινες ευρωπαϊκές οικολογίες…

    52 Οικολόγοι Ευρωβουλευτές εκλέχτηκαν σ’ αυτές τις Ευρωεκλογές έναντι 43 των προηγούμενων, αυξάνοντας την δύναμή τους από 5,5% σε 7,1%. Σε κάποιες χώρες λίγο έλλειψε να βγουν δεύτερο κόμμα όπως στη Γαλλία με ποσοστό 16,3%.

    Πιστεύει κανείς ότι ο αριθμός αυτός των 52 ευρωβουλευτών δεν είναι ικανός να συμπράξει συμμαχίες και να παίξει καθοριστικό ρόλο σε ότι έχει να κάνει με το φυσικό περιβάλλον και τις δράσεις της υπαίθρου; Ή μήπως πιστεύει κανείς ότι θεωρούν το κυνήγι συμβατό με το φυσικό περιβάλλον…

    Είναι πάρα πολύ σημαντικό και ουσιαστικό να αντιληφθούμε όλοι μας, από τον τελευταίο κυνηγό στην πιο απομακρυσμένη περιοχή της πατρίδας μας έως τον πρόεδρο της Κυνηγετικής Συνομοσπονδίας ότι όλες οι ανθρώπινες δραστηριότητες, όπως και το κυνήγι, αποτελούν κομμάτι της πολιτικής. Εάν δεν στηρίξουμε πολιτικά το κυνήγι, είναι βέβαιο ότι οι κυνηγετικές οργανώσεις θα μείνουν «κουτσές» και θα συνεχίσουν να είναι έρμαια των εκάστοτε πολιτικών επιλογών ενώ οι απαγορεύσεις στο όνομα της προστασίας του περιβάλλοντος θα είναι αδύνατο και ίσως αδιανόητο να αρθούν, με φυσικό επακόλουθο την συρρίκνωση της δράσης μας και εν τέλει την εξαφάνιση του ίδιου του κυνηγού.

    Η ίδια πορεία όμως διαφαίνεται για όλους όσους δραστηριοποιούνται στην ύπαιθρο αφού οι περιορισμοί και οι κανόνες, λειτουργούν ως μόνο μέσο ανάπτυξης της φύσης με αποτέλεσμα τον μαρασμό της υπαίθρου και την εξαφάνιση των παραδοσιακών δραστηριοτήτων.

    Στην Ελλάδα ζούμε όλοι και γνωρίζουμε ότι μέσα σ’ αυτό τον φαύλο κύκλο της πολιτικής φαιδρότητας, οι πλειοψηφίες αλλά και οι μειοψηφίες αναζητούν συμμαχίες με σκοπό να κυβερνήσουν. Μέσα σ’ αυτή την λογική οι «αντίπαλοί μας» κατέγραψαν σημαντικό εκλογικό ποσοστό πολύ καλύτερο από εμάς, ενώ στην ουσία είναι πολύ λιγότεροι από μας.!!! Εξασφαλίζοντας έτσι καλύτερη διαπραγματευτική δυνατότητα… Δεν νομίζω να υπάρχει κυνηγός που να χαίρεται γι’ αυτό. Που να μην μετανιώνει σήμερα που παρασύρθηκε από τον δικομματισμό και ψήφισε ενάντια στον εαυτό του και στα συμφέροντά του.

    Το βασικότερο ζήτημα είναι να αντιληφθούμε όλοι την αναγκαιότητα ότι το κόμμα μας πρέπει να διευρυνθεί, να δυναμώσει και να αποτελεί ζωντανή και δυναμική πολιτική οντότητα αλλά και κοινωνικό ρεύμα. Να πιστέψουμε σ’ αυτή την προσπάθεια, να παλέψουμε με ψυχή σ’ αυτόν τον αγώνα.

    Ψευτοδιλλήματα δεν χωράνε πια. Ή συσπειρωνόμαστε και αγωνιζόμαστε για τα δικαιώματά μας και το μέλλον των παιδιών μας στη φύση ή συνεχίζουμε να πηγαίνουμε για μπάνιο, να παίζουμε το τάβλι και την δηλωτή στο καφενείο, να περνάμε μια φορά το χρόνο (ή να στέλνουμε εκπρόσωπο) από τα γραφεία του Κυνηγετικού Συλλόγου για να βγάλουμε την άδεια μας και όταν το μοιραίο επέλθει, όταν το κυνήγι χαθεί, να μας φταίει ο Α ή ο Β. Να φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από ΕΜΑΣ.

    Το Κόμμα Ελλήνων Κυνηγών είναι Κόμμα όλων των Ελλήνων και ως εκ τούτου θα πρέπει να θεμελιωθεί και να αναρριχηθεί συλλογικά και δημοκρατικά περιλαμβάνοντας στις τάξεις του όλους τους πολίτες της χώρας μας, όλους τους ελεύθερους Έλληνες. Αυτές είναι οι σκέψεις μου για την επόμενη ημέρα και τις καταθέτω ως απλός Έλληνας κυνηγός. Ως κυνηγός που θέλω να συνεχίσω να κυνηγώ… Και εγώ και τα παιδιά μου…

    http://kostasmarkopoulos.wordpress.com/200…84%CE%B1%CE%BD/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #361061

    [color=”#006400″]Ξέρει κανείς αν θα κατέβει το ΚΕΚ στις εκλογές;[/color]

    ΟΧΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Giotis1 στις #361095

    [b]ΟΧΙ!!![/b]

    Γιατι????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    nickhunter58 στις #361133

    Γιατι????

    ΔΙΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ…… ΧΡΗΜΑΤΑ!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #123342

    Γιατί μόνο στις ευρωεκλογές; ρωτάνε πολλοί κυνηγοί. Παραθέτω με τυχαία σειρά κάποιες πιθανές απαντήσεις:

    1. Στις ευρωεκλογές είναι πιό χαλαρή η ψήφος και αρκετοί εγκαταλείπουν προσωρινά το "μεγάλο κόμμα" για να ψηφίσουν ένα μικρότερο. Αντίθετα, στις εθνικές εκλογές υπάρχει πόλωση και φανατισμός με αποτέλεσμα δύσκολα να ξεφεύγουν ψήφοι προς τα μικρά κόμματα. Αν το ΚΕΚ μάζεψε 65.000 ψήφους στις ευρωεκλογές, στις εθνικές πόσο πιό κάτω θα πάει;

    2. Στις ευρωεκλογές, το ΚΕΚ ξόδεψε με εξαιρετική φειδώ περίπου 60.000 ευρώ, χρήματα που μαζεύτηκαν με πολύ κόπο και πολλά παρακάλια. Τα έξοδα στις εθνικές εκλογές είναι πολύ περισσότερα και δυστυχώς δεν διαφαίνεται καμιά προοπτική να μαζευτούν τόσα χρήματα.

    3. Οι πρωτεργάτες του ΚΕΚ κουράστηκαν και απαγοητεύτηκαν από την αντιμετώπιση των κυνηγετικών φορέων (σύλλογοι, περιοδικά κλπ) και την αδιαφορία των απλών κυνηγών, πλην εξαιρέσεων πάντα.

    4. Στις ευρωεκλογές χρειάστηκε να συμπληρωθεί μόνο ένα ψηφοδέλτιο. Στις εθνικές εκλογές πρέπει να συμπληρωθεί από ένα ψηφοδέλτιο σε κάθε εκλογική περιφέρεια, πράγμα καθόλου εύκολο.

    Το οικονομικό βέβαια είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Οταν υπάρχουν λεφτά όλα γίνονται. Στις ευρωεκλογές το ΚΕΚ έχασε 700 ψήφους από χώρες της Ευρώπης επειδή δεν είχε 2.000 ευρώ για να στείλει ψηφοδέλτια. Θα είμασταν τώρα μπροστά από τον Παπαθεμελή και μια ανάσα από τους Οικολόγους.

    Αυτό που θα περίμενα εγώ για τις εθνικές εκλογές, είναι να συγκεντρωθούν συνεντεύξεις και βιογραφικά των υποψηφίων βουλευτών που είναι κυνηγοί ή φιλικά διακείμενοι προς το κυνήγι και αυτοί οι άνθρωποι να προβληθούν κατάλληλα από τα κυνηγετικά ΜΜΕ και τις ιστοσελίδες. Τουλάχιστον να ενισχύσουμε δικούς μας ανθρώπους σε όλα τα κόμματα.

    Από την άλλη πλευρά, θα αρκούσε ένα ευρώ μόνο από κάθε κυνηγό (=230.000Ε) για να κατέβει το ΚΕΚ με αξιοπρέπεια στις εκλογές.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό; Μάλλον όχι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #123344

    Αυτη ειναι η ΠΙΚΡΗ αληθεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #123404

    "Η πρακτική πλευρά της πολιτικής είναι να αγνοείς τα γεγονότα" έλεγε ο Adam Brooks, φοβάμαι όμως ότι στην προκειμένη περίπτωση-εκλογές εθνικές & ΚΕΚ- και με βάση την εκλογική προϊστορία, τα γεγονότα είναι αμείλικτα, όλα σε βάρος κάθε ακόμη και σκέψης πιθανής καθόδου και δεν μπορείς πια να τα αγνοήσεις…
    Υπάρχει πλέον μια αντικειμενική εμπειρία 10 και πλέον ετών από τις εκλογικές αναμετρήσεις και την παρουσία του ΚΕΚ, οπότε τα ερωτήματα που υποβάλλονται καλόπιστα από συναδέλφους είναι πολύ εύκολο να απαντηθούν, και σε συντομογραφάι αλλα πολή γλαφυρά τα αποδίδει πιο πάνω ο Νίκος Παπαϊωάννου…
    Εξάλλου με την έναρξη της κυνηγετικής περιόδου η "μαχητικότητα" μας πέφτει καθέτως, εξ ού και δεν είδαμε κάποια ιδιαίτερη ζέση ούτε και σχετικό προβληματισμό γαι τις εθνικές εκλογές και το ΚΕΚ, το οποίο θα ξαναθημηθούμε, στην πρώτη ακύρωση της ρυθμιστικής, στην περικοπή κυνηγότοπων, στην περικοπή ημερών ή στην περικοπή θηρεύσιμων ειδών…
    Η υπόθεση ΚΕΚ έχω την εντύπωση ότι συνδέθηκε με την ενεργή παρουσία και τον αδιάκοπο προσωπικό αγώνα λίγων "σκαπανέων" της ιδέας αυτής, που νυχθημερόν επί χρόνια, έδωσαν και ξαναέδωσαν ότι μπορούσαν ανιδιοτελώς, αφιλοκερδώς και χωρίς συμβιβασμούς…
    Και τα χρόνια πέρασαν, αλλα το ζητούμενο δεν επιτεύχθηκε, δηλαδή η μέγιστη "αυτο-συσπείρωση" και "αυτο-οργάνωση" του κυνηγετικού κόσμου, ότι και όταν έγινε, ήταν αποτέλεσμα του αγώνα των λίγων, έπεισε λίγους ακόμη αλλά όχι τους πολλούς…
    "Αισιόδοξος είναι κάποιος που δεν είχε πολλές εμπειρίες…" έγραφε ο Don Marquis και στην περίπτωση του ΚΕΚ, δεν γνωρίζω ποιοι και πόσο από τους ανθρώπους που το πλαισίωσαν και το πλαισώνουν, αντικειμενικά, μπορούννα παραμένουν αισιόδοξοι για την σκοπιμότητα ύπαρξης του …
    Το ΚΕΚ αν δεν έχει θέση πρώτα στην καρδιά όλων των κυνηγών, ποτέ δεν πρόκειται να επιτύτχει στην πολιτική αρένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #123494

    Στο χθεσινό "Ε-Κ" ο Δ. Στριλάκος μας πληροφορεί για τς εκ νέου αναμενόμενες δικαστικές προσφυγές του κ. Αγγελέτου, στο ΣτΕ, κατά της φετεινής ρυθμιστικής για το κυνήγι.
    Ο εν λόγω δεν είναι απλά αντικυνηγός ή δικομανής, ξέρει όμως εκ του επαγγέλματός του, να εκμεταλλεύεται άριστα κάθε "παραθυράκι" της Διοικητικής Δικονομίας, κάθε νομολογιακή απόφαση και κάθε περαιτέρω νομικό ή ηθικό και δεοντολογικό ζήτημα που ανακύπτει κατά τη συζήτηση των προσφυγών στο ΣτΕ, μιας και οι Διοικητικοί Δικαστές στο αρμόδιο Τμήμά του, έχουν εκδώσει πληθώρα ακυρωτικών αποφάσεων για το κυνήγι αλλά και προσωρινές διαταγές διακοπής του.
    Επιπλέον με τη διαδικασία έκδοσης προσωρινής διαταγής, μέχρι να εκδικασθεί η κύρια προσφυγή (αίτηση ακύρωσης) κερδίζεται σημαντικός χρόνος σε βάρος του κυνηγιού αλλά και οι εντυπώσεις για να επηρεαστεί η κοινή γνώμη και "εκβιάζεται" τρόπο τινα, η τακτική σύνθεση του Τμήματος όταν και όποτε συζητηθεί η αίτηση ακύρωσης.
    Όπως δε επισημαίνεται, λόγω της προκλογικής περιόδου, η οποία, μπορεί να είναι και "μακράς διαρκείας" είναι πολύ πιθανό, οι διοικητικές αρρυθμίες και η υπηρεσιακή απλά διεκπεραίωση διαφόρων θεμάτων να σημάνει και μία εξ "απαλών ονύχων", τυπική και άχρωμη αντίκρουση των προτάσεων Αγγελέτου εν ακροατηρίω, πόσω δε μάλλον όταν οι υπηερσιακοί παράγοντες σε τέτοιες περιπτώσεις ήταν "αντίθετοι" ακόμη και με τη βούληση του Υπουργού, ο οποίος όπως συνέβη πολλάκις, έπαιρνε μόνος την τελική απόφαση χρησιμοποιθώντας τις διοικητικά και νομικά τεκμηριωμένεις προτάσεις και εκθέσεις της ΚΣΕ κι όχι των Υπηρεσιών της Δνσης Θήρας του Υπουργείου του, οι οποίες διέπονταν απο "φιλοοικολογικά κριτήρια" και σαφώς όμως ήταν κατά των κυνηγών !!
    Ακόμη και σε "καλές συνθήκες", ο σχηματισμός νέας Κυβέρνησης, ο διορισμός Υπουργών, η έκδοση νόμων, πολλών κανονιστικών διαταγμάτων και υπουργικών αποφάσεων αλλά και η παραπέρα ανάληψη καθηκόντων, ενημέρωση και ορισμός υφυπουργών, γενικών γραμματέων κλπ δημιουργεί αντικειμενικές αγκυλώσεις, στον τρόπο με το οποίο το αρμόδιο Υπουργείο θα αντιμετωπίσει μια τέτοια νομική διαμάχη, να μην σκεφτούμε δε καθόλου το ενδεχόμενο, μη σχηματισμού αυτοδύναμης κυβέρνησης, μετά τις διερευνητικές εντολές και παράτασης των σχετικών διαδικασιών…
    Επίσης η πιθανή είσοδος των Οικόλογων-Πράσινων & στην Ελληνική Βουλή θα διανθίσει και ενισχύσει δραματικά το αντικυνηγετικό μέτωπο και θα έρθουν στο προσκήνιο ζοφερές μέρες, μιας και η βούλησή τους και οι προθέσεις οι οποίες διαχρονικά υποστηρίζονται από τις συνιστώσες αυτούς δυνάμεις για το κύνηγι, κινούνται στον άξονα της κατάργησης του κυνηγιού ακόμη και σαν έννοιας!
    Αυτό το απαισιόδοξο σενάριο που εντείνεται ενόψει εκλογών, αποδίδει μια στυγνή πραγματικότητα, από την οποία όπως δείχνουν τα πράγματα η κυνηγετική κοινότητα δεν πρόκειται να απεμπλακεί…
    Το προτεινόμενο κατά καιρούς επιχείρημα των 250.000 κυνηγών και των πολλαπλασίων ψήφων που διαθέτουν αποδεικνύεται μια "απλή αριθμολατρεία" και όταν πολυπλασσάρεται σανα ιχμή του δόρατος στο τέλος απολήγει σε μια "σαπουνόφουσκα" περιωπής, γιατί όταν και όπου χρειάστηκε, έγιναν εκπτώσεις, πολύ μεγάλες εκπτώσεις και το ΚΕΚ π.χ μετά βίας έπιασε 64-65.000 ψήφους…
    Και τα χρόνια πέρασαν, αλλα το ζητούμενο δεν επιτεύχθηκε, δηλαδή η μέγιστη "αυτο-συσπείρωση" και "αυτο-οργάνωση" του κυνηγετικού κόσμου, ότι και όταν έγινε, ήταν αποτέλεσμα του αγώνα των λίγων, έπεισε λίγους ακόμη αλλά όχι τους πολλούς…
    Οι οποίοι όπου νάναι σε λίγο, θα βγουν λάβροι, να κατακεραυνώνουν και να ζητούν ως συνήθως ευθύνες από τους άλλους…
    Για τα δικά τους επαναλαμβανόμενα λάθη, την αδράνειά τους, την αδιαφορία, τον ωχαδερφισμό!!
    Αλλά κι όσοι ήταν απέναντι από το ΚΕΚ ή κρατούσαν αποστάσεις κι είχαν άλλη άποψη γαι το κυνηγετικό γίγνεσθαι και τα προβλήματα που συσσωρεύονται τελικά δεν καταλάβαμε τι αντιπρότειναν…
    Μιας και η αντικυνηγετική προϊστορία δικαιώνει τα επόμενα αρνητικά γεγονότα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #361327

    [b]………………………..
    Επίσης η πιθανή είσοδος των Οικόλογων-Πράσινων & στην Ελληνική Βουλή θα διανθίσει και ενισχύσει δραματικά το αντικυνηγετικό μέτωπο και θα έρθουν στο προσκήνιο ζοφερές μέρες, μιας και η βούλησή τους και οι προθέσεις οι οποίες διαχρονικά υποστηρίζονται από τις συνιστώσες αυτούς δυνάμεις για το κύνηγι, κινούνται στον άξονα της κατάργησης του κυνηγιού ακόμη και σαν έννοιας!
    Αυτό το απαισιόδοξο σενάριο που εντείνεται ενόψει εκλογών, αποδίδει μια στυγνή πραγματικότητα, από την οποία όπως δείχνουν τα πράγματα η κυνηγετική κοινότητα δεν πρόκειται να απεμπλακεί…
    Το προτεινόμενο κατά καιρούς επιχείρημα των 250.000 κυνηγών και των πολλαπλασίων ψήφων που διαθέτουν αποδεικνύεται μια "απλή αριθμολατρεία" και όταν πολυπλασσάρεται σανα ιχμή του δόρατος στο τέλος απολήγει σε μια "σαπουνόφουσκα" περιωπής, γιατί όταν και όπου χρειάστηκε, έγιναν εκπτώσεις, πολύ μεγάλες εκπτώσεις και το ΚΕΚ π.χ μετά βίας έπιασε 64-65.000 ψήφους…
    Και τα χρόνια πέρασαν, αλλα το ζητούμενο δεν επιτεύχθηκε, δηλαδή η μέγιστη "αυτο-συσπείρωση" και "αυτο-οργάνωση" του κυνηγετικού κόσμου, ότι και όταν έγινε, ήταν αποτέλεσμα του αγώνα των λίγων, έπεισε λίγους ακόμη [color=”#FF0000″]αλλά όχι τους πολλούς…[/color]
    Οι οποίοι όπου νάναι σε λίγο, [color=”#FF0000″]θα βγουν λάβροι, να κατακεραυνώνουν και να ζητούν ως συνήθως ευθύνες από τους άλλους…[/color]
    Για τα δικά τους επαναλαμβανόμενα λάθη, την αδράνειά τους, την αδιαφορία, τον ωχαδερφισμό!!
    Αλλά κι όσοι ήταν απέναντι από το ΚΕΚ ή κρατούσαν αποστάσεις κι είχαν άλλη άποψη γαι το κυνηγετικό γίγνεσθαι και τα προβλήματα που συσσωρεύονται τελικά δεν καταλάβαμε τι αντιπρότειναν…
    Μιας και η αντικυνηγετική προϊστορία δικαιώνει τα επόμενα αρνητικά γεγονότα… [/b][i][/i]

    :lol: B) :P B)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Cynergy στις #123544

    Αυτό που θα περίμενα εγώ για τις εθνικές εκλογές, είναι να συγκεντρωθούν συνεντεύξεις και βιογραφικά των υποψηφίων βουλευτών που είναι κυνηγοί ή φιλικά διακείμενοι προς το κυνήγι και αυτοί οι άνθρωποι να προβληθούν κατάλληλα από τα κυνηγετικά ΜΜΕ και τις ιστοσελίδες. Τουλάχιστον να ενισχύσουμε δικούς μας ανθρώπους σε όλα τα κόμματα.

    Τουλάχιστον μια τέτοια πληροφόρηση έπρεπε να είχαμε…..πώς μπορούμε να περιμένουμε μια τέτοια λίστα με φιλικά προς το κυνήγι ονόματα ???

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων