ΔΡΑΜΙΑ , ΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΒΟΛΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #153180

    Ναι τα ρίχνει αλλά καλύτερη ακρίβεια θα έχει με την ανοικτή κάννη.
    Για κάνες τσοκαρισμένες καλή επιλογή είναι τα αμερικάνικα μονόβολα τύπου foster (Remington, Winchester, Federal).


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #153207

    φουλ τσοκ[/b] στα 36,5 & 44 m
    Απέδωσαν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.
    Έχε υπόψη σου όμως ότι ο βλητικός της Lambro Γ. Βλαχόπουλος (γνώστης & μερακλής) ΔΕΝ εργάζεται πλέον στην εταιρεία… έχω την εντύπωση πως έχουν γίνει αρκετές αλλαγές έκτοτε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #153210

    Καλημερα,

    ας πω και εγω την δικη μου γνωμη.

    Ειμαι κατα στα δραμια-νουλες μπιλιες και τα λοιπα παραγωγα.
    νομιζω οτι εχει ερθει η ωρα που ο Ελληνας κυνηγος πρεπει να τα βγαλει απο την φυσιγγιοθηκη του.

    ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΑΝΤΡΙΚΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.

    ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΜΟΝΟΒΟΛΟ?
    ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΡΙΣΤΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΜΑς ΚΑΙ ΜΕΛΟΥς ΤΟΥ ELVAS (Λευτερης) τρομερη ταχυτητα και διατρηση.

    αλλη επιλογη,

    ψαξτε να βρειτε τσοκακι για το οπλο σας ΡΑΒΔΩΤΟ, σχεδον ολες οι εταιρεις εχουν και λυση γι αυτο τα Remington-Winchester. φανταστικα αποτελεσματα!!!!!!
    Remington premier copper solid sabot slug
    Winchester elite xp3 ΑΠΛΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!!!!!

    ΤΡΙΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ
    επιτελους να επιτραπουν τα ραβδωτα στην Ελλαδα και ο Ελληνας κυνηγος μετα απο εξειδικευμενη εκπαιδευση να μπορει να το εχει στην κατοχη του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    manos1959 στις #153256

    συμφωνω μαζι σου θεωρητικα.

    η πραξη σε σταθερο στοχο (παντα στο σκοπευτηριο) με ραβδωτο τσοκακι δινει αριστα αποτελεσματα.
    εγω τα ριχνω μετα απο παρα πολες δοκιμες με Remington 11-87 super magnum φυσικα το μανισιο ραβδωτο τσοκακι και τα αποτελεσματα ειναι αριστα. στα 80 μετρα εχω πτωση 5 cm απο το κεντρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #153404

    Δεν είναι το απορριπτόμενο κέλυφος αυτό που καθορίζει αν ένα μονόβολο προορίζεται να βληθεί από ραβδωτές ή λειόκανες κάνες. Ο σχεδιασμός του βλήματος (ότι φτάνει στο στόχο) είναι αυτό που καθορίζει κάτι τέτοιο.

    Λευτέρης
    http://europeancartridgeunlimited.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #153405

    Πριν καμποσες σεζον εριξα με μαβερικ 95 μπολτ-αξιον μονοβολα ροτβαιλ εισαγωγης και ειχαν απολυτη ευθυβολια στα 76 μετρα μετρημενα.Εφυγαν μερικους ποντους δεξια μαλλον λογο σκληρης σκανδαλης του οπλου ,αλλα απο πτωση ελαχιστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #153593

    Τα sauvestre ειναι φανταστικα μονοβολα!!!!!Τα δοκιμασα φετος σε ενα συγκριτικο τεστ που εκανα και μου αρεσαν παρα πολυ!!!Εξαιρετικη ακριβεια και μαλλιστα σε μεγαλη αποσταση.Δεν μπορω ομως να πω το ιδιο και για τα sauvestre magnum.Παρα πολυ μεγαλη ανακρουση και ασταθεια!!
    Και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση σ'αυτα τα φυσιγγια.Ειναι το μονο φυσιγγι για λειοκανο που εχω δει η πυριτιδα να μην ειναι συμπιεσμενη καθολου!!!!Εκανε μεσα στον παφυλα βολτες!!!Ουτε πλαστικη ταπα ουτε μαλλινη ουτε φελος!!!!Η εμφραξη γινοταν με τις πλαστικες καλυπτρες του μονοβολου οι οποιες ηταν αρκετα ψηλα και δεν συμπιεζαν την πυριτιδα καθολου!!!Κατι σαν τα φυσιγγια των ραβδωτων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    JOHNNY36 στις #153609

    ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΜΟΝΟΒΟΛΩΝ ΣΟΒΕΣΤΡΕ? ΕΔΩ ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    panzer27 στις #153793

    Παιδιά έχω ρίξει μονόβολο ροτβαιλ 75 μέτρα με την 391 τη light με 66 πόντους κάνη και είχα απόκλιση 10 πόντους αριστερά.( με κύλινδρο). Και το ίδιο στα 40 μέτρα χωρίσ καθόλου απόκλιση. Πιστεύω δεν υπάρχουν κανόνες. Δοκιμάστε και βγάλτε συμπεράσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #186393

    Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα και να ζητήσω τη βοήθεια σας γιατί πραγματικά δεν βρίσκω άκρη για το αν μπορούμε να ρίξουμε με ασφάλεια μονόβολα με κάνη που είναι full choke .

    Υπάρχουν δύο ήδη μονόβολα τα rifled και τα sabot. Διαβάζοντας ανάλογα θέματα στο διαδίκτυο είδα ότι κάποιοι επιμένουν ότι είναι επικίνδυνο να ρίχνεις μονόβολα με foul τσοκ ενώ κάποιοι υποστηρίζουν ότι μπορείς να ρίξεις rifled με ασφάλεια. Λίγοι δε, πιστεύουν ότι αν η κάννη είναι σύγχρονη, τα ρίχνει όλα χωρίς πρόβλημα. Μοιρασμένοι είναι και κάποιοι καταστηματάρχες που ρώτησα. Τελικά τι ισχύει απ'όλα αυτά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #270595

    Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα και να ζητήσω τη βοήθεια σας γιατί πραγματικά δεν βρίσκω άκρη για το αν μπορούμε να ρίξουμε με ασφάλεια μονόβολα με κάνη που είναι full choke .

    Υπάρχουν δύο ήδη μονόβολα τα rifled και τα sabot. Διαβάζοντας ανάλογα θέματα στο διαδίκτυο είδα ότι κάποιοι επιμένουν ότι είναι επικίνδυνο να ρίχνεις μονόβολα με foul τσοκ ενώ κάποιοι υποστηρίζουν ότι μπορείς να ρίξεις rifled με ασφάλεια. Λίγοι δε, πιστεύουν ότι αν η κάννη είναι σύγχρονη, τα ρίχνει όλα χωρίς πρόβλημα. Μοιρασμένοι είναι και κάποιοι καταστηματάρχες που ρώτησα. Τελικά τι ισχύει απ'όλα αυτά?

    θα σου ελεγα με μεγαλη σιγουργια ΟΧΙ.
    μεσα απο την συστηματικη ενασχολιση μου με μονοβολα σε ολα τα διαμετρηματα του λειοκανου..
    Θα ελεγα πως η βολη με full choke αν και οι περισσοτεροι συνχρονοι κατασκευαστες λενε πως ειναι εφικτο με τα βληματα τους,, οι βολες απο πληρη συσφυξη,,
    εχω καποιες ενστασεις.
    Πρωτον η ευθυβολια των βληματων ειναι η χειροτερη δυνατη που θα δουμε σε συγκριση με αλλα τσοκ απο το ιδιο οπλο.
    η κατασταση αρχιζει να ειναι εμφανης αμεσως μετα το ντεμι.
    Και κατα δευτερον επειδη ενα βλημα συνηθως εχει αναφορικη διαμετρο περιπου το 18,4 με 18,5.. καλειται να περασει απο το στομιο της καννης μας που ειναι σχεδον 1 ολοκληρο χιλ στενοτερο.!!!!. δηλ 17 ,3 -17,4 αν και οι συνχρονες καννες εχουν μεγαλες δυνατοτητες αντοχης..
    δεν βλεπω τον λογο για συστηματικη η ακομα και ευκαιριακη χρηση μονοβολων μεσα απο full choke .
    ανεξαρτητως του αν η καννη μας το αντεχει λογω μεγαλων κατασκευαστικων αντοχων..
    η βλητικη συμπεριφορα τους θα ειναι η χειροτερη δυνατη που μπορουμε να παρουμε απο το σετ αυτου του βληματος με το οπλο μας και το full choke .
    μπορει λοιπον το πρωτο θεμα υπο ορους να ειναι δηλ, σε καποιες περιπτωσεις οπλων απο πλευρας ασφαλειας οκ.
    αλλα στο δευτερο λογο..
    το αποτελεσμα το βλητικο θα ειναι ενα<<< σταθερο δυσαρεστο >> γεγονος.
    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    iannisgr στις #270563

    θα σου ελεγα με μεγαλη σιγουργια ΟΧΙ.
    μεσα απο την συστηματικη ενασχολιση μου με μονοβολα σε ολα τα διαμετρηματα του λειοκανου..
    Θα ελεγα πως η βολη με full choke αν και οι περισσοτεροι συνχρονοι κατασκευαστες λενε πως ειναι εφικτο με τα βληματα τους,, οι βολες απο πληρη συσφυξη,,
    εχω καποιες ενστασεις.
    Πρωτον η ευθυβολια των βληματων ειναι η χειροτερη δυνατη που θα δουμε σε συγκριση με αλλα τσοκ απο το ιδιο οπλο.
    η κατασταση αρχιζει να ειναι εμφανης αμεσως μετα το ντεμι.
    Και κατα δευτερον επειδη ενα βλημα συνηθως εχει αναφορικη διαμετρο περιπου το 18,4 με 18,5.. καλειται να περασει απο το στομιο της καννης μας που ειναι σχεδον 1 ολοκληρο χιλ στενοτερο.!!!!. δηλ 17 ,3 -17,4 αν και οι συνχρονες καννες εχουν μεγαλες δυνατοτητες αντοχης..
    δεν βλεπω τον λογο για συστηματικη η ακομα και ευκαιριακη χρηση μονοβολων μεσα απο full choke .
    ανεξαρτητως του αν η καννη μας το αντεχει λογω μεγαλων κατασκευαστικων αντοχων..
    η βλητικη συμπεριφορα τους θα ειναι η χειροτερη δυνατη που μπορουμε να παρουμε απο το σετ αυτου του βληματος με το οπλο μας και το full choke .
    μπορει λοιπον το πρωτο θεμα υπο ορους να ειναι δηλ, σε καποιες περιπτωσεις οπλων απο πλευρας ασφαλειας οκ.
    αλλα στο δευτερο λογο..
    το αποτελεσμα το βλητικο θα ειναι ενα<<< σταθερο δυσαρεστο >> γεγονος.
    φιλικα mark cal20

    Ευχαριστώ για την βοήθεια και την άψογη ανάλυση σου mark cal20. Με έσωσες από δυσάρεστους πειραματισμούς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #270496

    Θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα και να ζητήσω τη βοήθεια σας γιατί πραγματικά δεν βρίσκω άκρη για το αν μπορούμε να ρίξουμε με ασφάλεια μονόβολα με κάνη που είναι full choke .

    Υπάρχουν δύο ήδη μονόβολα τα rifled και τα sabot. Διαβάζοντας ανάλογα θέματα στο διαδίκτυο είδα ότι κάποιοι επιμένουν ότι είναι επικίνδυνο να ρίχνεις μονόβολα με foul τσοκ ενώ κάποιοι υποστηρίζουν ότι μπορείς να ρίξεις rifled με ασφάλεια. Λίγοι δε, πιστεύουν ότι αν η κάννη είναι σύγχρονη, τα ρίχνει όλα χωρίς πρόβλημα. Μοιρασμένοι είναι και κάποιοι καταστηματάρχες που ρώτησα. Τελικά τι ισχύει απ'όλα αυτά?

    Αν εχεις σκοπο να παρεις μερος σε αγωνες σκοποβολης με μονοβολα να το ξεχασεις το φουλ τσοκ.
    Αν κυνηγας γουρουνια με δραμια και φουλ αλλα σε καποιες περιπτωσεις θελεις να βαλεις μεσα και κανενα μονοβολο δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα.Διαλεξε ενα μονοβολο που το "παει" καλα το οπλο σου και ριξε αφοβα.Η ακριβεια θα ειναι αρκετη ωστε να βαλεις ανετα ενα μονοβολο στον θωρακα του ζωου.Με φουλ τσοκ μπορει η ακριβεια να υστερει λιγο σε σχεση με κυλινδρο η βελτιομενο κυλινδρο αλλα δεν ειναι απαραδεκτη.Και οπως ειπα και πριν ανετα βαζεις ενα μονοβολο στον θωρακα του ζωου.
    Να αποφυγεις ομως τα μπρουτζινα.Αυτα ειναι ικανα να κανουν ζημια στην κανη.Οποτε σ'αυτη την περιπτωση μονο με ανοιχτα τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2016
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    Yiokalai στις #498136

    <p style=”text-align: center;”>Καλησπερα, πηρα μια beretta A350 xtrema super/magnum και εχει μεσα τρια τσοκ, optima, για ατσαλινα και μολυβδινα.Ενα αστρο *, τρια αστρα ***,και πεντε αστρα *****.Φοραω μονιμα το τριαρι στο κυνηγι πουλιων και λαγου.Θελω να χρησιμοποιησω μονοβολα και ενιαβολα remington και winchester (magnum kai super magnum).Μπορω να αφησω το τριαρι για να βαζω μεσα και δραμια και μονοβολα ή μπορει να γινει ζημια δτην κανη μου.Βασικα δεν βρισκω καποια αντιστοιχια μεταξυ της κωδικοποιησης αστεριων και της περιφραστικης (κυλινδρος, ημι, φουλ κ.λ.π)</p>
    <p style=”text-align: center;”>Ευχαριστω</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #498138

    Μπορείς να ρίξεις μονόβολα από το 3-άρι τσόκ, αρκεί να είναι εξολοκλήρου από μόλυβδο και όχι με πυρήνα από άλλο σκληρότερο μέταλλο (ατσάλι, χαλκό, κτλ). Η αντιστοιχία τσόκ είναι *****κύλινδρος, ****βελτιωμένος κύλινδρος, ***ντεμί (μισό), **βελτιωμένο ντεμί, *φούλ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 46 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων