Μείωση ανάκρουσης καραμπίνας

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    74
    scolopax7 στις #351569

    Τo συγκεκριμενο συστημα δουλευει μονο στις βαριες γομωσεις απο 36 γραμαρια και πανω,στις χαμηλες γομωσεις το ξυλο αποροφα καλυτερα τους κραδασμους απο οτι το συνθετικο.Εγινε προσφατα μια δοκιμη σε πραγματικες συνθηκες απο το εθνος κυνηγι και κατεληξε στα πιο πανω συμπερασματα!

    Αυτό το διαπίστωσα και εγώ…έχω την fast pro που σαν ελαφρύ όπλο που είναι κλωτσάει αρκετά και πρόσφατα αγόρασα την m2 comfort και κατάλαβα οτι με πιο ελαφριά φυσίγγια 32-34 gr κλωτσάει περισσότερο και απο την franchi.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Tasos Babis στις #351570

    ΦΙΛΕ JIMASTO,ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ CRIO COMFORT.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗ S.BLACK EAGLE,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΣΤΗΝ S.B.EAGLE,EKANA PORTING ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΧΝΩ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΜΗ.ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 3,5ΚΙΛΑ.ΣΤΗΝ CRIO COMFORT,ΕΙΝΑΙ 3 ΚΙΛΑ,ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΡΙΞΑ.ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΕΡΙΞΑ ΜΕ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΟ ΑΥΛΟ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΛΩΤΣΗΜΑ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ.ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ.ΟΧΙ ΕΣΥ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ.

    φιλε μου σ'ευχαριστω,οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    195
    manolkok στις #351571

    πιο πολυ κυνηγω φασες και μπεκατσα .
    τωρα αναγκαστικα και τσιχλες γιατι δεν εχω σκυλια

    Εχω την εντυπωση οτι ειδικα στις τσιχλες και στις μπεκατσες που οι πιεσεις ειναι χαμηλες δεν θα δεις μεγαλη διαφορα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Ekivolos στις #351655

    φιλοι κυνηγοι γεια σας,
    ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θα ηθελα να ρωτησω , μιας και συζητατε περι ανακρουσης των οπλων,
    αν ισχυει αυτο που λεγεται για την benelli comfort οτι εχει λιγοτερη ανακρουση κατα 35%.
    αν καποιος το εχει δοκιμασει θα ηθελα τη γνωμη του γιατι ειναι ενα οπλο που ενδιαφερομαι να αγορασω

    Κι εγώ συμφωνώ με τους φίλους που έχουν ήδη απαντήσει. Έχω την SBEII, 3,3 κιλά με 71εκ. κάνη. Το σύστημα λειτουργεί άψογα στις βαρυές γομώσεις – ρίχνω σεμί- και μάγκνουμ για τα παπιά και είναι πραγματικά πάρα πολύ "άνετο", όπως ονομάζεται και το σύστημα (comfort). Η Benelli ισχυρίζεται ότι μειώνει την ανάκρουση κατά 47% και την αναπήδηση κάνης κατά 33%(? αν θυμάμαι καλά). Το διάβασα κι εγώ το άρθρο στο Έθνος-Κυνήγι (που δοκιμάστηκε το σύστημα comfort στην Ιταλία, και προέκυψε ότι στις χαμηλές γομώσεις τα ξύλινο κοντάκι λειτουργεί καλύτερα από άποψη κλωτσίματος απ' ότι το σύστημα comfort) και νομίζω ότι θα ισχύει περισσότερο για τα όπλα ιδίου βάρους. Σε εμένα προσωπικά πάντως η Franchi Fast White (2,8 κιλά βάρος περ. και που έχει το πέλμα TSA το οποίο – σύμφωνα με την Franchi – μειώνει την ανάκρουση κατά 40-42%) στα 32 γρ. γόμωση κλωτσάει περισσότερο από την SBE (παίζει ρόλο το 0,5 κιλό στη διαφορά βάρους). Το συγκεκριμένο όπλο (SBEII) παραδίδεται με φλάντσες ρύθμισης και μπορείς να φέρεις το κοντάκι στα μέτρα σου (κάτι που έκανα κι εγώ).

    Φιλικά Γιάννης

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων