ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 107 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #303503

    Πάλι με κατηγορεί αυτό το παιδί.Θα αρχίσω να ανησυχώ οτι έχει αίσθημα κατωτερότητας.Τες πα.
    Πες του Αντρίκου ότι θα ανέβω επάνω και θα κάνω εσένα ξεφτέρι και του αλλουνού δεν θα του πω κουβέντα. :)
    Λοιπόν διαπύστωσα χθες οτι το όπλο μου χαμηλοτουφεκάει αρκετά.Οι μισές τουφεκιές και παραπάνω πήγαιναν κάτω απο το πιατάκι, ενώ οι προσκοπεύσεις ήταν σωστές.Το πρόβλημα όμως είναι οτι βλέπω ρίγα.Πώς γίνεται να βλέπω ρίγα και να χαμηλοντουφεκάω???Υπάρχει περίπτωση να είναι στραβιά η κάνη??Λίγο απίθανο το κόβω.Να σημειώσω οτι το όπλο που έχω, το είχα πάρει πριν τρία χρόνια μεταχείρα, και δεν έχω αλλάξει τίποτα.Κλίσεις, φλάντζες κτλπ.Ούτε καν σε σταθερό στόχο δε το έχω δει.Νομίζω ήρθε η ώρα να το κάνω.
    Και η δική μου η καραμπίνα (Beretta κι αυτή) χρειάζεται να βλέπω πολλή ρίγα για να πάει η τουφεκιά εκεί που κοιτάω. Δεν είναι μειονέκτημα απαραίτητα. Όσο πιο ορατή είναι η ρίγα, τόσο καλύτερη σκοπευτική γραμμή έχουμε, συν του ότι το μάτι είναι πιο ψηλά από την κάννη, με αποτέλεσμα καλύτερη ορατότητα. Να το ρίξεις άμεσα στον πίνακα και να το φέρεις ύστερα στα μέτρα σου.
    Και μια άλλη απορία.Είχαμε μια διαφωνία χθες με τα παιδιά, περι μήκος καννών για τα διάφορα αγωνίσματα.Ισχυρίζονταν οτι το τραπ θέλει μακριά και σφυχτή κάνη, και το skeet κοντή και ανοιχτά τσόκ γιατί η μέγιστη τουφεκιά είναι στα 20 μέτρα.Και ρωτώ εγώ τώρα.Γιατί το Miroku του Λεο, όπως και το GP sporter του Ψυλλάκη είναι 81????Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει???
    Γιατί τα τουφέκια μας δεν είναι ούτε για skeet ούτε για trap. Είναι για sporting. Το μήκος κάννης ανά αγώνισμα, δεν το καθορίζει η ανάγκη διασποράς ή μη της τουφεκιάς, αλλά οι δυναμικές απαιτήσεις του αγωνίσματος, το πόσο γρήγορα πρέπει δηλαδή να κουνιέται το όπλο, αν θέλουμε ή όχι να μπορούμε να το ξεκινάμε και να το σταματάμε εύκολα, πόσο σταθερό το θέλουμε να είναι στις μακρινές τουφεκιές, πόσο ευέλικτο στις κοντινές κλπ.

    Τα 81 εκατοστά, εκτός από το προφανές πλεονέκτημα της τεράστιας σκοπευτικής ευθείας, προσδίδουν και μία απίστευτη σταθερότητα του όπλου στις παρακολουθήσεις μακρινών και πολύ μακρινών στόχων. Είναι σχετικά αργές αλλά στο sporting μας ενδιαφέρει η ακρίβεια πολύ περισσότερο από την ταχύτητα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #172176

    Όσο για το πιάτο "παπί". Βάλε το όπλο σου στο μέσο περίπου της πορείας του, άστο να περάσει μπροστά από το στόμιο και ύστερα κυνήγα το με κανονική ταχύτητα. Μόλις το σκεπάσεις, τράβα ακαριαία τη σκανδάλη χωρίς να σταματήσεις την κίνηση. Φαντάσου το σαν να τουφεκάς ένα φανταστικό καπέλο του δίσκου. Είναι ένα πιάτο που δεν το έχουμε στα μάτια την ώρα που τραβάμε τη σκανδάλη κι αυτή είναι ίσως η μοναδική "παραξενιά" του. Κατά τ' άλλα είναι εύκολο, τουλάχιστον σε νορμάλ αποστάσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #303499

    Λεωνίδα σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις/διευκρινήσεις σου.Θα του το επισημάνω του αλλουνού να είσαι σίγουρος :D :D
    Όσο για το πιατάκι "παπί", απο οτι κατάλαβα προτείνεις swing.Το κακό ίσως με μένα είναι οτι χρησιμοποιώ μόνο μια τεχνική.Maintain lead σε όλα τα θηράματα/πιατάκια.Δε "σκουπίζω" ποτέ αλλά ούτε και pull away.Πάντα μπαίνω μπροστά και μένω εκεί, δεν αφήνω ποτέ να με περάσει ο κινητός στόχος.Τώρα αυτό γιατί το κάνω δε ξέρω.Ίσως με βολεύει ποιο πολύ αυτή η τεχνική.Άλλωστε απο τότε που κυνηγάω παπιά αυτή την τεχνική χρησιμοποιώ, γιατί απο όσο ξέρω είναι και η καλύτερη για μακρινές τουφεκιές :), να διατηρείς σταθερή προσκόπευση δηλαδή μπροστά απο το θήραμα.
    Εμπάσι περιπτώση το πρώτο πράμα που θα κάνω τώρα είναι να δοκιμάσω το όπλο στον πίνακα για να μου φύγει η αμφιβολία περι χαμηλοντουφεκιάς, και ύστερα βλέπουμε.Ευχαριστώ και πάλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #172177

    ΑΥτο το MAINTAIN LEAD…..
    με πέθανε…..
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ……

    Περα απο την πλακα και γω ετσι τουφεκάω
    περα απο καποιες φορές που καταλαβαινω ότι ειμαι πισω στην τουφεκιά και στην 2η τραβαω απλα οσο πιο μπροστά μπορώ απο το πιατό….
    Αν εχεις χασει την γραμμή σκόπευσης ομως δύσκολα διορθώνεις με το τραβηγμα της κανης
    Εγω τουλάχιοστον δεν εχω πολλες επιτυχίες έτσι…

    Θεωρω οτι η παρακολουθήση του στόχου με συνεχη προσκοπευση ειναι καλή τεχνικη….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #303496

    μας εχετε γκαβ…..σει με το δρακοντιο !!!…ολο λεω να παω και παντα κατι γινεται ή δεν ακολουθει η παρεα :) ….πρεπει να μπει στο προγραμμα γιατι αλλιως μονο απο εξω θα περναω….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #172179

    Ανδρέα θα παμε στο Κουρί….
    Δεν ξερω αν θα ανεβουμε το ΣΚ….
    Θα μιλησουμε με τον Νικο….Ισως κανουμε καμμια πουλα κ εκει να ανέβει το ηθικό μας!!!!

    Το Δρακοντειο καλό μεν μακρυα δε….(νεα δεδομενα καυσίμων κλπ κλπ)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #303495

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]ΑΥτο το MAINTAIN LEAD…..
    με πέθανε…..
    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ……

    [b]Χαχαχαχα.Μιλάει η πείρα τώρα ρε…..αχαχαχαχ :) [/b]

    Θεωρω οτι η παρακολουθήση του στόχου με συνεχη προσκοπευση ειναι καλή τεχνικη….

    [b]Πιστεύω οτι η κάθε τεχνική θέλει και την ανάλογη περίσταση.Στο παπί σίγουρα είναι καλή τεχνική, όπως και στα εισερχόμενα πιατάκια, αφού δε χρειάζεται να μπεις πίσω απο το πιατάκι αλλά κατευθείαν απο μπροστά.Λογικά όμως και οι άλλες δυο τεχνικές θα έχουν τη χρήση τους, όπως στη swing που δε χρειάζεται να υπολογίσεις προσκόπευση, απλά προσπερνάς το στόχο και πατας.Πάντως ξέρω οτι η διατηρούμενη προσκόπευση καθίσταται η ποιό δύσκολη τεχνική απο όλες….[/b]
    [/font][/size]

    [b]μας εχετε γκαβ…..σει με το δρακοντιο !!!…ολο λεω να παω και παντα κατι γινεται ή δεν ακολουθει η παρεα :D ….πρεπει να μπει στο προγραμμα γιατι αλλιως μονο απο εξω θα περναω….[/b]

    [b][sup]Ανδρέα όπως είπε και ο Αντρέας :D, ίσως ανεβούμε το σκ αν βαστάει η τσέπη.Πολύ ευχαρίστως να μας έρθεις…[/sup][/b].

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Ανδρέα θα παμε στο Κουρί….
    Δεν ξερω αν θα ανεβουμε το ΣΚ….
    Θα μιλησουμε με τον Νικο….Ισως κανουμε καμμια πουλα κ εκει να ανέβει το ηθικό μας!!!!

    [b]Εκεί που έφτασε το ηθικό τώρα για να ανέβει θέλει….οχοοοοοο, χιλιόμετρα.Αλλά δε πτοούμαστε…[/b]

    Το Δρακοντειο καλό μεν μακρυα δε….(νεα δεδομενα καυσίμων κλπ κλπ)

    [b]Κοίτα να σε πω και το Κουρί για μένα δεν είναι και δίπλα.Είναι ακριβώς 40 χλμ πάνε έλα, σε αντίθεση με το Δρακόντειο που είναι 80.Τώρα για 40 χιλιόμετρα να κάψω και 5 ευρώ παραπάνω…[/b]
    [/font][/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #303416

    Εγώ κάνω καθημερινά 100 χλμ πήγαινε έλα συν τα διόδια της Α.Ο. :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #172192

    αμα κανονισετε τιποτα ριξτε κανα msg…..../

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #174678

    Για κάποιους που προφανώς τους ενδιαφέρει, ενημερώνω οτι το σκοπευτήριο στο Κουρι θα είναι ανοιχτό εκτός απο Σαββατοκύριακο και τις μέρες Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή απο τις 9 το πρωί….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #175649

    Το απογευματάκι ίσως επισκεφθώ το Κουρί.Όσοι πιστοί προσέλθετε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    114
    boo στις #175652

    Νικο ανεβαινεις συχνα?Δε σε εχω πετυχει καμια φορα εκτος αν σε βλεπω και δε γνωριστηκαμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #295322

    Νικο ανεβαινεις συχνα?Δε σε εχω πετυχει καμια φορα εκτος αν σε βλεπω και δε γνωριστηκαμε

    Ανεβαίνω 1-2 φορές στις 15 μέρες αφού δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για παραπάνω.Λογικά θα έχουμε ανέβει κοινή μέρα αλλά αφού δε γνωριζόμαστε….Να ξέρεις πάντως απο δω και πέρα ένα Lancia δίχρωμο έχω.Ασπρο-μαύρο….Αν τύχει καμιά φορά και με δεις σφύρα…. :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    lagopus στις #177222

    Παιδιά το σκοπευτήριο παραμένει ανοιχτό και αυτή την περίοδο; και ποιες μέρες;

    Επίσης έχετε εντοπίσει πουθενά οικονομικά φυσίγγια για τα πιατάκια;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #292511

    Παιδιά το σκοπευτήριο παραμένει ανοιχτό και αυτή την περίοδο; και ποιες μέρες;

    Επίσης έχετε εντοπίσει πουθενά οικονομικά φυσίγγια για τα πιατάκια;

    [font=”Comic Sans MS”]To σκοπευτηριο ειναι ανοιχτο Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκυή και ΣΚ

    Καθημερινες απογευμα και ΣΚ νομιζω ολη μερα

    ΑΝ αποφασισεις να ανεβεις ποσταρε μπας και γνωριστουμε…

    Παρασκευη βραδακι συνηθως ψηνουμε σουβλακια και πινουμε μπυρες
    Οσοι μεινουμε γινομαστε μια παρεα[/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 107 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων