Browning Phoenix

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #352419

    Εγώ αυτό που έχω να πω, μιας και την ξεσκίσαμε την συζήτηση <_< , είναι ότι ήμουν επίσης σκεπτικός με τους διευρυμένους αυλούς. Η χρήση στο κυνήγι όμως με έπεισε για την ανωτερότητά τους. Κατοπινές δοκιμές σε χαρτί μου έδωσαν να καταλάβω το γιατί. Δεν υπήρχε κενό σε οποιαδήποτε τουφεκιά, σε όλες τις γομώσεις, με όλα τα Νο σκαγιών. Οι τουφεκιές ήταν όλες "αλατιέρες". Αυτό δεν το βρίσκεις με τους συμβατικούς αυλούς, εκτός αν πας σε πολύ κλειστές συσφίξεις. Το αποτέλεσμα είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιο ανοικτές συσφίξεις με τον διευρυμένο, άρα να έχεις και μεγαλύτερο περιθώριο σκοπευτικού σφάλματος.

    Δεν είναι μαγικός όπως λες, συμφωνώ, είναι όμως ένα σημαντικό βοήθημα.

    Λεωνιδα,μια και συμμετεχεις,δοκιμασες διευρυμενο αυλο με σκοπευτικα φυσιγγια?και αν ναι,ποιες οι εντυπωσεις σου?μιλαω παντα για 24 γρμ,γιατι με imperial 28γρμ,δεν ειδα διαφορα στην αποδοση στις τσιχλες,αν και δεν εριξα πολλες τουφεκιες λογω καιρου!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #352420

    Όχι. Αλλά ακόμα και με τα 28άρια είχα αραιή κατανομή, τουλάχιστον με τσοκ 4/3 που δεν τα βγάζω από πάνω. Το όπλο μου όμως είναι σχεδόν 4 κιλά, γιατί να ρίχνω κάτι τόσο ελαφρύ; Αλλά τουφεκάω ψηλά. Πολύ ψηλά. <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #112019

    ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ
    ΕΓΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΤΗΝ PHOENIX TOPCOTE ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΑΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΜΕΧΡΕ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ
    ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΤΑ ΕΞΗΣ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ
    ΟΤΙ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ 32γρ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΛΕΣ ΚΑΤΑΝΟΜΕΣ ΣΤΑ 20+ ΜΕΤΡΑ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΚΑΤΙ ΦΘΗΝΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΑ
    ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΤΣΟΚ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΙΣ ΔΕΞΙΕΣ ΒΟΛΕΣ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΟΦΘΑΛΜΗΣ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΥΝΗΓΑΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ
    ΤΩΡΑ ΜΕ ΒΑΡΙΕΣ ΓΟΜΩΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΛΟΓΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΦΑΣΣΕΣ ΠΟΥΚΥΝΗΓΑΩ
    ΤΩΡΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΙ ΚΑΤΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ

    ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΣΟΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1306
    xristosps στις #352426

    Δεν είναι μαγικός όπως λες, συμφωνώ, είναι όμως ένα σημαντικό βοήθημα.

    Είναι και τα επιμηκημένα τσοκ που συμβάλουν σε όλο τα αποτέλεσμα. Και το 20% που δίνουν επιπλέον δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό σε θήραμα που θέλεις 4 σκάγια να το καταβάλεις και δεν μπορείς να το κάνεις τότε θα σε σώσει το ένα επιπλέον.
    Στο θέμα μας που ο φίλος Σπύρος? βρήκε ένα όπλο 250ε λιγότερα μέσα σε ένα μήνα, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι δεν άρεσε στον προηγούμενο κάτοχο, ήταν η τουφεκιά ή μήπως κάτι άλλο που περίμενε να δει ή να συγκρίνει και δεν του άρεσε.
    Ο αυλός της phoenix νομίζω είναι 18,7 και η κάννη αχρωμίωτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #112021

    Οι πιο πολλοι κυνηγοι εδω περα αλλαζουν τις καραμπινες σαν τα πουκαμισα,οταν τους κανει κλικ καποιο αλλο οπλο.

    Ο συγκεκριμενος την ειχε παρει για τις τσιχλες(εχοντας κι αλλα οπλα) αλλα πριν λιγο καιρο γεννησε η γυναικα του διδυμα οποτε αποφασισε να την πουλησει 750 ευρο,ετσι την αφησε σε ενα μαγαζι για να την βλεπει ο κοσμος μηπως και την δωσει.

    Αυτος θα παρει τα 750,εγω θα αποσυρω την κακοσυντηριμενη τα τελευταια 2 χρονια Centro παιρνοντας ενα καινουριο ουσιαστικα ντουφεκι.Αν θελησω benelli η super sport και η special lusso υπαρχουν στο σπιτι και περιμενουν.

    Αληθευει οτι τα οπλα με διευρημενους αυλους θελουν βαρυτερα φορτια σκαγιων για να αποδοσουν τα πρεποντα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #112041

    Αληθευει οτι ο διευρημενος αυλος δημιουργηθηκε για να βελτιωσει τη κατανομη σε βαρυτερα φορτια απ το κανονοκο,και αυτο κανει.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #352443

    Όχι. Αλλά ακόμα και με τα 28άρια είχα αραιή κατανομή, τουλάχιστον με τσοκ 4/3 που δεν τα βγάζω από πάνω. Το όπλο μου όμως είναι σχεδόν 4 κιλά, γιατί να ρίχνω κάτι τόσο ελαφρύ; Αλλά τουφεκάω ψηλά. Πολύ ψηλά. <_<

    :P :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    ΚΑΤΣΑΝΟΣ στις #112050

    Oλα καλα αυτα που λετε για το διευρημενο αυλο,τοτε πιος ο λογος κατασκευης απο την BERETTA της 391 GREYSTONE με αυλο 18.2 και μαλιστα το διαφημιζει σαν οπλο καρτεριου! Αφου ο αυλος OPTIMA 18.6 ειναι σε ολα καλυτερος τοτε η GREYSTONE συμφωνα με τα λεγομενα σας δεν εχει λογο υπαρξης!Εχω στην κατοχη μου και οπλο με διευρυμενο αυλο και με στενο.Οντως ο διευρημενος εχει καλυτερες κατανομες αλλα εχει και ιδιοτροπιες με τα φυσιγγια! Στα 30 και 32 γραμαρια ο στενος αυλος οτι και να του βαλεις θα βγαλει τουφεκια!Φιλικα Αλεκος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #352460

    Oλα καλα αυτα που λετε για το διευρημενο αυλο,τοτε πιος ο λογος κατασκευης απο την BERETTA της 391 GREYSTONE με αυλο 18.2 και μαλιστα το διαφημιζει σαν οπλο καρτεριου! Αφου ο αυλος OPTIMA 18.6 ειναι σε ολα καλυτερος τοτε η GREYSTONE συμφωνα με τα λεγομενα σας δεν εχει λογο υπαρξης!Εχω στην κατοχη μου και οπλο με διευρυμενο αυλο και με στενο.Οντως ο διευρημενος εχει καλυτερες κατανομες αλλα εχει και ιδιοτροπιες με τα φυσιγγια! Στα 30 και 32 γραμαρια ο στενος αυλος οτι και να του βαλεις θα βγαλει τουφεκια!Φιλικα Αλεκος.

    Αλεκο το ειπαμε αυτο ο διευρημενος ειναι κατασκευασμενος για βαρυτερες γομωσεις,τωρα αμμα θελεις μα δεις τη ακριβως μπορει να κανει ο καθε αυλος χρειαζετα ενας ταχογραφος,και ενας πινακας 1χ1.Το πρωτο θα σου λυσει την απορια της διατρησεις και το δευτερο τη κατανομη και ποσοστο συκκεντρωσεις.Και οχι με τενεκεδες και ξυλα, τα θλικα ειναι αναξιοπιστος τροπος να δεις τη διατρησει. Φιλικα Σαραντος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #112150

    Πηρα το ντουφεκι σημερα και πηγα για καμια σιταρηθρα και κανα ψαρονι.

    Του φορεσα το Μidas MOD και παρατηρησα οτι επαιρνα αρκετα μακρια τα πουλια αλλα μερικα κοντινα τα εχανα χωρις λογο.Οταν βρω χρονο θα κανω και δοκιμες στο χαρτι.

    Μετα απο 2 κουτια φυσιγγια δεν αντιμετωπισα προβλημα.Επισης δεν νιωθω κλοτσημα σε σχεση με την Benelli.
    Παντως το συστημα πιανει βρομα σχετικα ευκολα και ηθελε καθαρισμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #131250

    φιλε Σπυρο μετα απο ενα χρονο ποια η γνωμη σου για την Phoenix μιας και σκεφτομαι να την αγορασω…σου εβγαλε προβληματα?
    Επισης ξερεις αν ερχεται με τσοκ οταν την αγοραζεις????
    Ευχαριστω
    Κωστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #131251

    Κωστα με τσοκ ερχεται αλλα μην μυπηθεις να δωσεις 300 ευρω παραπανω να παρεις μια FUSION.

    Η Phoenix ειναι μια GOLD HUNTER σχεδιαστικα χωρις το QUICK LOAD και το MAGAZINE CUT OFF που πραγματικα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εξυπηρετικα συστηματα και τα ενσωματωνει η FUSION.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #370690

    φιλε Σπυρο μετα απο ενα χρονο ποια η γνωμη σου για την Phoenix μιας και σκεφτομαι να την αγορασω…σου εβγαλε προβληματα?
    Επισης ξερεις αν ερχεται με τσοκ οταν την αγοραζεις????
    Ευχαριστω
    Κωστας

    Η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι και οτι καλυτερο.Καμια σχεση με την benelli.
    Μου εκανε μερικες εμπλοκες χωρις να εχω καταλαβει ακομα τον λογο.Επισης στον αγωνα το Σ/Κ εσπασε το ελατηριο του πιστονιου!Κατι που με αλλη καραμπινα δεν νομιζω να γινοταν.
    Ερχετε με 4 τσοκ αν θυμαμαι καλα (4,3,2,1).

    Επειδη μου ερχετε πανω μου ωραια και την εχω συνηθισει δεν θα την αλλαξω ακομα αλλα αν τωρα αποφασιζα για νεο οπλο δεν θα την αγοραζα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #131303

    pisteuo oti an thes egihsh kai axiopistia ston myxanismo aerion o dromos einai BERETTA kai einai monodromos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #131322

    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις φιλοι μου…..η αποφαση παρθηκε…..beretta 391 synthetic kick-off…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων