BERETTA S/P SPORTING

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #35320

    ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ, ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ,ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΜΕ ΣΤΑ 2750€ (ΑΠΟ 3100€).ΤΙ ΛΕΣ? ΓΙΩΡΓΟ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΤΗΛ?ΠΕΣ ΜΟΥ ΝΟΥΜΕΡΟ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35321

    2102723147

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35356

    Καλορίζικο το καινούριο “μωρό” Βασιλάκη. Πάντα ζεστές κάννες. ’ριστη επιλογή και αρκετά καλή τιμή. Μην αμελήσεις όμως να επενδύσεις και στον Βασίλη λίγα χρήματα, γιατί από μόνο του το καλό όπλο δεν είναι πανάκεια.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Υ.γ. Alex, τι βλέπω; Σε πρόλαβε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #35387

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ  ΛΕΩΝΙΔΑ,ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΥΣΜΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΛΟ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #35396

    ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ S/P ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ (70-30) ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ….

    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΜΕΧΡΙ 2000€. ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ 686 ΑΝ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΑΡΚΕΤΑ ΡΙΓΑ…ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Ο ΑΥΛΟΣ (18,4)

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΥΡΙΩΣ SPORTING.

    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ BROWNING.

    KAMIA ΙΔΕΑ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #35404

    Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

    Παρακολουθώ την συζήτηση σας και θα ήθελα απλά να θίξω ένα θέμα το οποίο πρέπει να έχετε κατά νου.

    Τα σκοπευτικά όπλα σύμφωνα με την άποψη του συναδέλφου Alex κακώς δεν χρησιμοποιούνται και στο κυνήγι. Θα μου επιτραπεί να πω πως τα σκοπευτικά όπλα είναι προορισμένα να ρίχνουν σε σκοπευτήριο και μόνο. Αυτό το λέω διότι μπορεί κάποιος να σκεφτεί πως το συγκεκριμένο όπλο έχει άλλες αντοχές όσο αφορά τα μέταλλα της βάσης αλλά θα πρέπει να συνυπολογίσει κανείς και την αύξηση του βάρους του έναντι του κυνηγετικού. Για παράδειγμα μιας και αναφέρεστε σε Beretta το 686 sporting ζυγίζει 3,6 κιλά κάτι που δεν είναι και ότι καλύτερο για κυνήγι. Επίσης τα όπλα που προορίζονται για Trap εκτός του ότι έχουν στενά τσοκαρίσματα ακόμα και εάν πούμε οτι διαθέτουν τσοκάκια, είναι ακόμα πιο βαρειά π.χ.686 Ε Trap , 3,7 -3,8 κιλά.

    Φιλικά

    Κώστας Ζαφειρόπουλος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35429

    Καλημερα Κωστη!

    Νομιζω οτι υπαρχει λανθασμενη αποψη για αυτο που λεμε σκοπευτικο οπλο!Το λεω αυτο γιατι υπαρχουν τρια ολυμπιακα αθληματα (skeet-trap-double trap) και τα οποια χρειαζονται συγκεκριμενα μηκη τσοκαρισματα κλισεις κλπ και υπαρχει και το sporting το οποιο ειναι προσομοιωση κυνηγετικων βολων σε διαφορους δισκους.

    Αρα λοιπον το οπλο του trap σιγουρα δεν θα το παρουμε για κυνηγι αλλα το sporting δεν βλεπω το λογο να μην το χρησιμοποιουμε και στο κυνηγι!!!

    Προσωπικα τωρα χρησιμοποιω στο κυνηγι την 391sporting και το 682 χωρις κανενα προβλημα!

    Οσο για το βαρος οντως ειναι αρκετα πιο βαρια αυτα τα οπλα αλλα εχουν παρα πολυ καλο ζυγισμα και η αισθηση που σου δινουν ειναι διαφορετικη.

    Γιωργος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35433

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο. Να προσθέσω ακόμα, ότι ο βαθμός της εξειδίκευσης στο όπλο, παίζει μεγάλο ρόλο.

    Όταν είχα αγοράσει το 682 Gold, δεν τα πήγαινε άσχημα ούτε στο κυνήγι, ούτε και στο σκοπευτήριο. Όταν του τοποθέτησα όμως ένα custom κοντάκι, εξειδικευμένο για skeet, έγινε μεν καταπληκτικό για το skeet, στο κυνήγι όμως μου ερχόταν να το σπάσω, αφού δεν μπορούσα να χτυπήσω τίποτα.

    Τα εργοστασιακά κοντάκια στα ντουφέκια για sporting είναι πολύ κοντά στα μέτρα των κυνηγετικών κοντακιών, οπότε άνετα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για τα δύο.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #35436

    Φίλε Γιώργο συμφωνώ με όσα λες αλλά επέτρεψε μου να έχω κάποιες ενστάσεις όσο αφορά το βάρος. Με ένα όπλο το οποίο ζυγίζει 3,6 κιλά δεν είναι και οτι καλύτερο να κυνηγάς πέρδικα στα βουνά. Το βάρος θα το αισθανθείς με΄τα από ανάβαση για να βρεις τις πέρδικες σε αντίθεσι που δεν θα σου φανεί καθόλου σε κυνήγι υδροβίων π.χ. Αυτό που θέλω να πω είναι όλα είναι σχετικά ανάλογα με τί θήραμα κυνηγά κανείς.

    Φιλικά

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35444

    Ακριβώς Κώστα.

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς να παίρνει ένα σκοπευτικό όπλο στα βουνά για πέρδικες, αλλά για το καρτέρι όχι μόνο κάνουν, αλλά κατά πολλούς, το σκοπευτικό ντουφέκι του sporting είναι το ιδανικότερο καρτεροντούφεκο.

    Φιλικά, λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #35445

    Συμφωνώ απόλυτα με τον Λεωνίδα. Τα ελαφρά όπλα έχουν το προβάδισμα όταν πρόκειται για περπατητό κυνήγι. Σε κάθε μορφή καρτεριού το οπλο των 2,8 υστερεί και στην πρώτη αλλά κυρίως στη δεύτερη ντουφεκιά.

    Πάντως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ένα δίκαννο 3,3 φαίνεται πιο ελαφρύ από μια καραμπίνα 2,9…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335144


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από xirokos στίς 05 Aπρίλιος 2004


    ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΝΟΣ S/P ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ (70-30) ΜΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ….

    ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΘΕΣΩ ΜΕΧΡΙ 2000€. ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΤΟ 686 ΑΝ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΑΡΚΕΤΑ ΡΙΓΑ…ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Ο ΑΥΛΟΣ (18,4)

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΚΥΡΙΩΣ SPORTING.

     


    [/indent]

    Φίλε xirokos,

    Γιατί σε προβληματίζει ο αυλός; Εδώ και αιώνες οι οπλοκατασκευαστές μια χαρά τα πήγαιναν με αυτόν τον αυλό. Δεν το ‘χαν και σε τίποτα άμα ήθελαν να κάνουν τα 12άρια 18,7 ή 18,8 αν είχε αποδειχτεί ότι έτσι ήταν καλύτερα.

    Όσο για τα μέτρα, τα σκοπευτικά ντουφέκια της Beretta έχουν πάντα δύο εναλακτικές διαστάσεις στα κοντάκια τους. Για το 686 συγκεκριμένα, αυτές είναι μικρή κλιση 35, μεγάλη 55 η μία εκδοχή και μικρή κλίση 38, μεγάλη κλίση 60 η άλλη εκδοχή. Πιθανόν να επώμισες το 35-55.

    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ BROWNING.

    KAMIA ΙΔΕΑ?

    Ο αντιπρόσωπος της Browning αποφάσισε ότι οι χιλιάδες επισκέπτες της DIANA δεν άξιζαν τον κόπο και τα έξοδα να συμμετάσχει και ο ίδιος στην έκθεση, οπότε αν θέλεις να δεις και Browning, θα πρέπει να περάσεις από τα ιδιαίτερα του, συγγνώμη εννοούσα από τα γραφεία του.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #35475

    LEO ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΠΛΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ…..

    ΤΟ ΝΕΟ 682 Ε ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ BILL ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΟΠΛΟ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΤΙΜΟΛΟΓΗΜΕΝΟ (3100Ε). ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΛΙΟ 682 ΚΟΣΤΙΖΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 2000Ε. ΣΥΓΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΥΛΟ 18,7 ΚΑΙ ΤO OPTIMA BORE (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ?? ) 

    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ,
    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΩΝ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΩΝ S/P SPORTING: ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΑ ΜΕΤΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΤΟΧΕΣ, ΞΥΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΕΡΑ (ΝΕΥΡΑ) ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ / ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ (ΑΡΑ ΠΟΙΟΤΙΚΟΤΕΡΑ), ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΒΑΡΟΥΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΛΟΓΩ ΒΑΡΥΤΕΡΗΣ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΞΥΛΩΝ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΣ “ΦΑΙΝΕΤΑΙ” ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΠΡΟΣΤΟΒΑΡΑ ΤΩΝ 3 ΚΙΛΩΝ, ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΑΝΑΚΡΟΥΣΕΙΣ ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΝΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΔΗΛ. “ΑΘΑΝΑΤΟ”….

    …..ΕΤΣΙ ΚΩΣΤΑ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙ ΛΕΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ “ΕΠΩΜΙΣΤΟΥΜΕ” ΤΑ 200-300gr ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΑΣ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35476


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από alex στίς 05 Aπρίλιος 2004


     …ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΥΛΟ 18,7 ΚΑΙ ΤO OPTIMA BORE (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ?? ) 


    [/indent]

    Φίλε Αλέξη,

    Ο διευρυμένος αυλός, είναι μία μόδα που ξεκίνησε από την Αμερική, όπου μετά την ολοκληρωτική επικράτηση του sporting στις καρδιές των αμερικανών σκοπευτών, ξεφύτρωσαν δεκάδες εταιρείες βελτίωσης όπλων. Αυτές οι εταιρείες άρχισαν να προσφέρουν βελτιωτικές εργασίες πάνω στα σκοπευτικά όπλα των πελατών τους, άλλες χρήσιμες, άλλες όχι και τόσο χρήσιμες και άλλες καταστροφικές. Μερεμέτια όπως η διεύρυνση αυλού, η επιμήκυνση του κώνου προσαρμογής, το porting, τα τσοκάκια ειδική παραγγελία για κάθε όπλο κλπ. έγιναν δημοφιλέστατα και οι μεγάλες εταιρείες όπλων, όπως η Beretta και η Browning δεν άργησαν να αντιδράσουν. Σκέφτηκαν, αφού τα δίνουν που τα δίνουν τα λεφτά τους οι πελάτες σε αυτές τις βελτιώσεις, γιατί να μην μας τα δίνουν κατευθείαν σε μας;

    Η Browning υιοθέτησε αμέσως τον διευρυμένο αυλό, καθιερώνοντας το 18,8 σαν ιδανικό ποσό overbore για τα σκοπευτικά της όπλα, έκανε porting σε όλα της τα σκοπευτικά, αλλά άφησε απείραχτους τους κώνους προσαρμογής, οι οποίοι θεωρούνται σχετικά κοντοί με τα σύγχρονα δεδομένα.

    Η Beretta  από την άλλη, πεισματάρικα αρνιόταν να μεγαλώσει τους αυλούς των καννών της, ενώ εύκολα ενέδωσε στους σχετικά μακριούς κώνους προσαρμογής και παράλληλα κράτησε και μία απόσταση από το porting, εφαρμόζοντάς το σχεδόν πειραματικά σε κάποια μοντέλα, ίσως για να βολιδοσκοπήσει και να πιάσει τον σφυγμό της αγοράς.

    Οι αναπροσαρμογές βέβαια αυτές, δεν έκαναν και τεράστια ζημιά στους after market βελτιωτές, αλλά σίγουρα ικανοποίησαν ένα μεγάλο μέρος αγοραστών που δεν τους αρέσει να επεμβαίνουν τρίτοι σε εργοστασιακά ντουφέκια.

    Πρόσφατα, η Beretta ενέδωσε και στην πίεση των αμερικανών για διευρυμένους αυλούς, δημιουργώντας το optima bore, αυλό δηλαδή διαμέτρου 18,6 χιλιοστών. Βέβαια, δεν ξέφυγε και πολύ από τον παραδοσιακό αυλό του διαμ. 12, το 18,5 δηλαδή (0,729 της ίντσας) διάμετρος που ισχύει εδώ και 12-13 δεκαετίες, και παραδέχονται οι περισσότεροι κορυφαίοι οπλοκατασκευαστές.

    Τι κάνει όμως ο διευρυμένος αυλός; Θεωρητικά, επιτρέπει στην ντουφεκιά να “αναπνέει” καλύτερα, αφού τα σκάγια δεν είναι τόσο στριμωγμένα όσο σε έναν στενότερο αυλό, επομένως βγάζει καλύτερες κατανομές. Θεωρητικά επίσης πάντα, μειώνει την ανάκρουση, κάτι όμως που με βρίσκει αντίθετο, εφόσον κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό, εκτός εάν μειώνει και τις ταχύτητες. Ίσως να βελτιώνει την αίσθηση της ανακρουσης.

    Πρακτικά, έστω κι αν δεχτούμε ότι αυτά τα επιχειρήματα έχουν κάποια βάση, το όπλο γίνεται κάπως εκλεκτικότερο με τα φυσίγγια, ιδίως στο πολύ κρύο, αφού χρειάζονται συγκεντρωτήρες άριστης ποιότητας που να εγγυώνται πάντα αξιόπιστες εμφράξεις (κάτω από το μηδέν, οι πλαστικοί συγκεντρωτήρες χάνουν την ελαστικότητά τους και αδυνατούν να διευρυνθούν όσο χρειάζεται). Πολλά παράπονα έχουν επίσης ακουστεί για την απόδοση της μαλλινόταπας σε τέτοιους αυλούς, επειδή αδυνατεί να κάνει σωστή έμφραξη και τα αέρια που διαφεύγουν σκορπίζουν την κατανομή. Αυτό το έχω διαπιστώσει και σε δικές μου δοκιμές, με παραδοσιακά φυσίγγια μαλλινόταπας, χωρίς πλαστική φουστίτσα (μεσόταπα) πάνω στην πυρίτιδα.

    Τέλος πάντων, η επιλογή είναι πάντα στον τελικό αγοραστή. Εμένα πάντως δεν κατάφεραν να με πείσουν.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #335147

    Φίλε Κώστα Ζαφειρόπουλε, χαίρομαι που σε έχουμε κοντά μας και σαν ενεργό μέλος.

    Σχετικά με το βάρος του όπλου στο κυνήγι θα συμφωνήσω με όσους υποστηρίζουν οτι η αίσθηση είναι ανάλογη με το ζύγισμα του όπλου.

    Έχουμε ξαναμιλήσει για την τρέλα μου με το περπατητό κυνήγι της τσίχλας, σε πληροφορώ οτι τα χέρια μου πιάνονται περισσότερο όταν κυνηγώ με την καραμπίνα που είναι 3,1kg παρά με το winchester 3,45 kg.

    Το κέντρο βάρους της καραμπίνας βρίσκεται περίπου 17 cm από την σκανδάλη ενώ σ’ ένα καλοζυγισμένο S/P μόνο 12cm.

    Βέβαια είναι θέμα συνήθειας, εγώ από μικρός κυνηγούσα με βαριά Αμερικάνικα όπλα οπότε δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων