BERETTA S/P SPORTING

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #335149

    Συνάδελφοι καλημέρα,

    Ευχαριστώ Κώστα για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως τον Θοδωρή τον γνωρίζω από τότε που άρχισε το e-artemis, απλά διάβαζα πάντα τα μυνήματά σας αλλά έγραφα λίγες φορές.

    Λοιπόν συμφωνώ με όλους γι’αυτά που λέτε. Σίγουρα τα σκοπευτικά όπλα έχουν μεγαλύτερες αντοχές αλλά όπως είπα και πριν ένα τέτοιο όπλο σε ολοήμερο κυνήγι πέρδικας στα βουνά δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Το εάν θα το έχει κάποιος ή όχι είναι προσωπικό του θέμα βέβαια και απόλυτα σεβαστό. Απλά επειδή και στα όπλα πια υπάρχει ότι ζητήσεις δεν νομίζω οτι είναι οτι πιο κατάλληλο. Ότι μπορείς να κυνηγήσεις βέβαια είναι κάτι το ευνόητο. Όσο αφορά βέβαια το ζύγισμα του όπλου θα πω οτι για τους λάτρεις των αυτογεμών υπάρχουν όπλα τα οποία έχουν τρομερό ζύγισμα και κάνουν για κυνήγια φέρμας (Remington 1100 Special Field) αλλά την πρωτιά όσο αφορά το ζύγισμα σίγουρα την έχουν τα αλληλεπίθετα.

    Να είστε όλοι καλά.

    Κώστας Ζαφειρόπουλος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35492

    Φιλοι μου οι αποριες που εχουμε ολοι μας  ειναι τεραστιες και δυσκολο να απαντηθουν.Θα καταθεσω μερικες προσωπικες μου αποψεις που πιθανον να ειναι και λαθος.Σιγουρα ενα σ/π κυνηγετικο εμενα δεν με ενθουσιαζει καθολου για τους εξης λογους  α) το κοντακι συνηθως ειναι πιο λεπτοκαμομενο και με μεγαλυτερες κλισεις   β)σχεδον σπανια θα βρης κυνηγετικο σ/π με ριγα πιο φαρδια απο 6-7 εκ. γ) η παπια ειναι απλη και λεπτη. δ) το βαρος του κυμαινεται συνηθως στα 3000γρ.-3100γρ .

    Προτιμω παντα ενα σπορτιγκ διοτι το κοντακι του ειναι πιο χοντρο απο ενα κυνηγετικο ,ειναι πιο βαρυ η παπια διαφορετικη και εχει φαρδια ριγα.Το ανωτερο επιθυμητο βαρος  3350-3400 

      Οσο αφορα τα σκοπευτικα οπλα η φιλοσοφια τους ειναι τελειως διαφορετικη και φτιαγμενα το καθενα για συγκεκριμενο σκοπο.Εαν περοριστουμε στα δυο πιο απλα ( σκητ και σπορτιγκ) οι ομοιοτητες τους ειναι μεγαλες.Οι κλισεις στα κοντακια τους ειναι ιδιες μονοστο πελμα διαφερουν.Οι  μπασκουλες εχουν το ιδιο παχος.οι μεγαλες διαφορες ειναι στις καννες.Συνηθως τα σκητ εχουν θαλαμες 2,3/4 ενω το σπορτγκ 3 ιντσες . Εαν θεωρησουμε κοινο μηκος καννης τα 71 εκ. το σπορτιγκ συνηθως ειναι πολυτσοκ.Επισης το σπορτιγκ ειναι πιο εμπροσθοβαρο απο το σκητ. Οσο αφορα εσσωτερικο αυλο δεν ειμαι σιγουρος εαν εχουν διαφορες. Θα το ψαξω και θα επανελθω.

      Φιλοι μου η τεχνολογια στο οπλα αλλαζει συνεχεια πολες φορες οχι με αποκλειστικο συμφερον την βελτιωση αλλα και για λογους εντιπωσιασμου ,μαρκετιγκ και ανταγωνισμου.Εαν δεν μασ παρουσιαζαν καθε λιγο και λιγακι καινουργια μοντελακια  πωσ θα μπαιναμε στον πειρασμο να αλλαξουμε το παλιο μας οπλο με ενα καινουργιο;

    Οι διευρισμενοι αυλοι μπηκαν στην ζωη μας τα τελευταια χρονια .αυτο σημαινει οτι τα παλια μας δεν σκοτωνουν το ιδιο καλα οι οι ωμοι μας εγιναν πιο ευαισθητοι;

    Οτι οπλο και να αγορασει καποιος με το υστερημα του παντα θα ειναι το καλυτερο.Φτανει να λειτουργει σε λογικα πλαισια 

      Για να επανελθω στα προηγουμενα σιγουρα ενα σπορτγκ σ/π εχει μεγαλυτερα περιθωρια επεμβαασεων πανω του( εννοω κοντακι -παπια).

      Εμενα φιλοι μου μου αρεσουν τα οπλα με μηκος καννης 68 εκ. και λιγοτερο τα 71 εκ., ριγα 10-12 χιλ. και κυριως σταθερο τσοκαρισμα 4-2.Εκει που θελω να ντουφεκαω, σε θεμα αποστασης εννοω, με φτανουν τα 4 αστρα. Διαφορετικα θα εχω ενα πολυτσοκ και με τσοκακια της  αρεσκειας μου Εαν μπορει ενα σπορτιγκ με τετοιες προδιαγραφες  να με ικανοποιησει τοτε ενταξει .Ενας αλλος σημαντικος παραγοντα ς στην επιλογη μου για αγορα ενος οπλου ειναι ενας μηχανισμος οσο πιο απλος και αξιοπιστος γινεται

      Μιχάλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35525

    Κωστη θα συμφωνησω μαζι σου οτι σε περπατητα κυριως κυνηγια πολλες φορες το βαρυ οπλο θα μας κουρασει!Οπως και αν κυνηγαμε μπεκατσα στο ντυμενο σιγουρα θελουμε ενα οπλο με κοντη κανη.Μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να εχουμε διαφορετικα οπλα για το καθε κυνηγι και να επιλεγουμε καθε φορα το ιδανικο.

    Απλα ειπα οτι κανει και για κυνηγι ,οχι μονο για σκοπευτηριο και ειδικα για καρτερατο κυνηγι!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35584


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από billbe στίς 03 Aπρίλιος 2004


    ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ‘ΕΚΛΕΙΣΑ’ ΤΟ BERETTA 682 GOLD E SPORTING.


    [/indent]

    Βασίλη Καλορίζικο,

    Τελικά δεν συναντηθήκαμε στην έκθεση αν και ήρθα 2 φορές. Τελικά το Winstester 9410 ( το 36άρι) τό είδα ναμίζω στον Καλκατζάκο. Είναι όπως το περίπμενα. Πραγματικό “μπιμπελό”.

    Ελπίζω να το δοκιμάσω κάποια στιγμή. Ισως το βάλω στο στόχο για αγορά. Βλέπουμε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #35587

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΛΛΑ TO  ΑΚΥΡΩΣΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΕΛΙΚΑ-QUIZ- (P_ R _ Z Z _ )!!!!!!!. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ 9410 ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ (ΜΑΛΑΚΑΣΑ),ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΕΛΑ, ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΝΑ ΣΤΟ ΔΕΙΞΩ,ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ‘ΑΛΛΟ’ ΟΠΛΟ…..ΑΝ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΡΙΞΕΙΣ.

    ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΕΛΟΥΚΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35591

     (Pe R Z Za )?

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #35592

    TRY AGAIN!XA XA XA!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35594

    Bασίλη,

    Μάλλον δεν θα μας αφήσουμε να ρίξουμε. Εκτός αν έχει “cone”  με τους δίπλα τους “πιστολάδες” και ρίξουμε εκεί. Δεν πειράζει όμως, αρκεί το άγγιγμα για να καταλάβεις τι παίζει ??

    Μάλλον μιλάμε για το Σάββατο 17/4 ?? Αν όλα οκ τότε θα είμαι εκεί. Γενικά θα προσπαθώ όσο γίνεται βέβαια να είμαι έστω ανά 2 Σάββατα πρώί στη Μαλακάσα. Και 3 το μήνα δεν με χαλάνε βέβαια

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #35596

    NAI ΓΙΑ ΤΙΣ 17 ΠΟΥ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΑΝ ΕΡΘΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΦΕΡΩ,ΜΙΛΑΜΕ ΑΠΟ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

    ΒΑΣΙΛΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35597

    ΟΚ

    Καλορίζικο και το (Pa Ro  Z Zi )?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1369
    billbe στις #35599

    ΒΟΗΘΑ ΛΕΩΝΙΔΑ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35601

    Οι βοήθιες είναι μόνο 1 για τον καθένα , άρα leo, kritsilis δεν συμμετέχουν στο puzzle xexe

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #35612

    Δυστυχως το Σ/Κ 17-18 Απριλιου η Μαλακασα εχει αγωνα β/γ κατηγοριας και οπως καταλαβαινετε δεν υπαρχει περιπτωση να σας αφησουν να ριξετε!

    Κοιταξτε την Ελευσινα αν και θα γινετε χαμος!

    Βασιλη το βρηκα φιλε P-I-R-A-Z-Z-I!!!!!!!!!!!!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35668

    ΗΜΕΡ/ΝΙΑ

    ΑΓΩΝΑΣ

    ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

    ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ

    13-14/3/04

    ΚΥΠΕΛΛΟ TRAP – SKEET (1)

    ΒΓ

    ΧΑΝΙΑ

    27-28/3/04

    ΚΥΠΕΛΛΟ SKEET (2)

    Β-Γ

    ΠΑΤΡΑ

    3-4/4/04

    ΚΥΠΕΛΛΟ SKEET (1)

    Γ

    ΕΛΕΥΣΙΝΑ

    17-18/4/04

    ΚΥΠΕΛΛΟ SKEET (3)

    Β-Γ

    ΑΧΑΡΝΕΣ

    Για να μην μπερδευτούμε. Το παραπάνω είναι από το πρόγραμμα που μας έστειλε ο leo.  Στίς 17-18/4 έχει αγώνες σε Πάρνηθα. Τελικά που θα γίνουν ??

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35672

    Αντώνη,

    Ο Γιώργος έγραψε ότι θα γίνουν στην Μαλακάσα, γιατί μέχρι την στιγμή που το έγραφε, ή ΣΚΟΕ τους είχε αναθέσει εκεί, λόγω του προβλήματος της Πάρνηθας. Τώρα φυσικά, θα γίνουν κανονικά στην Πάρνηθα. Όσοι θέλετε να καμαρώσετε τον leo και τον DUCKHUNTER να τα κάνουν πάνω τους σε αγώνα, ελάτε να παρακολουθήσετε.

    Φιλικά, Λεωνίδας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 52 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων