ΕΝΥΔΡΕΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #121566

    Αν και τον τελευταίο καιρό δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ με το ενυδρείο, πέρα από τα βασικά, έχω διαπιστώσει ότι τώρα έρχεται μια ισσοροπία και δεν χάνω πλέον ψάρια. Μετά από 1,5 χρόνο!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #121709

    Στρώνει!!!…………
    Stratri1, πρόσεξε να μήν σε πιάσει "καθαρομανία" και πλύνεις το-τα φίλτρα σου.
    Άλλαζε νερό 1/4 , βία 1/3 κάθε 15 μέρες .
    Είναι καλό να έχουμε 2 φίλτρα όπου κάθε φορά θα καθαρίζουμε το 1, ή ένα φίλτρο όπου θα καθαρίζουμε το μισό.
    δηλαδή αφαίρεση του μισού υλικού – πλύσιμο επιπόλαιο (τα χοντρά-χοντρά) και επανατοποθέτηση στη θέση τους.

    Θα ήθελα να πώ επίσης ότι πρέπει να ισχύει ο κανόνας ότι το φίλτρο πρέπει να ανακυκλώνει το νερό του ενυδρείου
    απο 3 ως 12 φορές την ώρα. Αυτό θα το δούμε στις τεχνικές προδιαγραφές της αντλίας που διαθέτει το φίλτρο μας
    ή της αντλίας (κυκλοφορητής) που τοποθετήσαμε στο φίλτρο που κατασκευάσαμε εμείς.
    Εννοείται ότι κυκλοφορία νερου πάνω απο 5 φορές την ώρα δημιουργεί διαρκές ρεύμα νερού στο ενυδρείο και κάποια
    ψάρια δεν μπορούν να ησυχάσουν εκτός κι αν διαμορφώσουμε σημεία , με φυτά ή πέτρες που μπορούν να καταφεύγουν.

    Προσωπικά κατασκευάζω (κατέληξα να το κάνω) τα φίλτρα μου με απλή εφαρμογή μεγάλων κομματιών μπλέ σπόγγου ενυδρείου.
    Ο σπόγγος μετά απο 2 χρόνια αναπτύσσει βακτηριακούς μηχανισμούς απονιτροποίησης που κάνουν στάχτη κάθε περιττή οργανική ουσία.

    Όσοι θέλετε να το ψάξετε περισσότερο , αναζητήστε στο διαδίκτυο με λέξεις-κλειδιά:

    Hamburg maten filter, Maten filter, sponge filter.

    Ταπεινά καταθέτω την εμπειρία μου ως εδυρυατζή για πολλά χρόνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    ΑΝΤΩΝΗΣ1980 στις #121710

    1 120 λιτρα φουλ φυτεμενο διαφορα ψαρια
    1 50 λιτρα φυτεμενο με γκαπυ
    1 25 λιτρα φυτεμενο μονο με γαριδες

    ολα τα φυτα ειναι αληθινα ενω μονο στο 120 παιζουν λιπασματα-εξτρα φωτισμος -CO2 κτλ κτλ κτλ

    Στο ενυδρειο το παν ειναι να ξεκινησεις σωστα. Αν ξεκινησεις σωστα ουτε ψαρια χανεις ουτε ασθενειες παρουσιαζονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    ΑΝΤΩΝΗΣ1980 στις #359985

    [url=”http://img393.imageshack.us/my.php?image=dsc00013ia3.jpg”]http://img393.imageshack.us/my.php?image=dsc00013ia3.jpg[/url]
    800λ με αφρικανες και αμερικανες

    πολλα τα λιτρα σου με πολλες δυνατοτητες αλλα λαθος στησιμο-ψαριων κατα την γνωμη μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #121979

    Το φίλτρο μου είναι μπλε σφουγγάρι – πράσινο σφουγγάρι – άνθρακας – υαλοβάμβακας (από κάτω προς τα πάνω). Είχα διαβάσει ότι δεν θέλουν καθάρισμα τα σφουγγάρια αλλά απλό στύψιμο και ελαφρύ ξέπλυμα με νερό βρύσης. Αυτό το έχω κάνει 1-2 φορές στον 1,5 χρόνο. Ο υαλοβάμβακας που κρατάει την πολύ βρωμιά αλλάζει πιο τακτικά. Κάθε μήνα περίπου αφαιρώ το 1/10 του νερού (5 λίτρα) και προσθέτω άλλο, αφου του έχω ρίξει αυτά τα δυο υγρά που ρίχνουμε στο σετάρισμα (δεν θυμάμαι ονόματα – το ένα έχει μπλε καπάκι και το άλλο κόκκινο) της Sera.
    Έχω μέσα 4 ινδιανάκια, 4 χήρες, δυο σκαλάρια, μια γαρίδα, μια χελώνα, μια σαλαμάνδρα ( η οποία χώνεται συνέχεια μέσα στο χώρο της αντλίας!!!) και έναν γλύφτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    106
    kostas_edessa στις #121985

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΣ ΜΕΣΑ ΤΟ ΠΟΛΥ 3-4 ΜΗΝΕΣ.ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #122058

    Δίνω μεγάλη σημασία στην απλότητα και αποφεύγω την πολυπλοκότητα.
    Τώρα , όταν μιλάω για σπόγγο, αναφέρομαι σε σπόγγους 50χ50εκ και 5εκ.πάχος (ή 10)
    Τα κομμάτια αυτά τα αγοράζεις και τα προσαρμόζεις κόβοντάς τα ανάλογα με τις διαστάσεις του ενυδρείου.
    Δεν μιλάω για έτοιμα φίλτρα ενυδρείου που περιέχουν 2-3και 4 διαφορετικά υλικά.
    Οι σπόγγοι που χρησιμοποιώ και προτείνω είναι μεγάλα κομάτια που καλύπτουν ολόκληρη τη μία πλευρά του ενυδρείου.
    Ειδικά φίλτρα σπόγγου μικρά μπορεί να χρησιμοποιηθούν σε ειδικές περιπτώσεις (βοηθητικά ενυδρεία-νοσοκομεία) και
    βρεφοκομεία γόνου.
    http://www.aquariumguys.com/aquarium-sponge-filters.html
    Βέβαια, απαραίτητη προυπόθεση είναι να είναι στρωμένα. δηλαδή να έχουν δουλέψει για μήνες σε άλλο ενυδρείο και μετά να μετοικήσουν σε καινούριο χωρίς χρονοτριβές και πλύσιμο.
    Αλλά για ουσιαστικό και πρωτεύον και μοναδικό φίλτρο θα φτειάξετε πολύ εύκολα .
    http://www.mattenfilter.de/
    Ψάξτε το καλα αυτό το σάιτ με όλους τους συνδέσμους του.
    Συγχαίρω τους Γερμανούς για την ποιότητα και επιστημονικότητα των πληροφοριών που δίνουν.
    Τελικά με ένα κομμάτι σπόγγου , μία μικρή αντλία-κυκλοφορητή και ένα θερμοστάτη στήνεις ένα ενυδρείο με λίγες δεκάδες ευρώ.
    Ένα μπλόκ σπόγγου κοστίζει 15-18€
    Ένας κυκλοφορητής κοστίζει το ίδιο.
    Ένας θερμοστάτης κοστίζει το ίδιο.
    Ο σπόγγος δεν χαλάει.
    Ο κυκλοφορητής δεν χαλάει για 2-4 χρόνια.
    Ο θερμοστάτης μπορεί και να χαλάει .(πάντα έχω ένα δίδυμο θερμοστατών just in case…)
    Η Ελλάδα μας επιτρέπει να αφαιρούμε τελείως τους θερμοστάτες απο μέσα Ιουνίου μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου χωρίς συνέπειες για τα τροπικά ψάρια.

    Θέλει λίγο προσοχή όταν πάμε να αγοράσουμε.
    Ξέρουμε ότι οι εταιρείες μέσω τοπικών πωλητών ασκούν μια πίεση τελικά στον αγοραστή.
    Ξέρουμε ότι οι ιδιοκτήτες και οι υπάλληλοι των πετ-σοπς γνωρίζουν το αντικείμενο , αλλά μας προτείνουν ανεπιφύλακτα κάτι μή βιώσιμο .
    Εμείς ζητάμε την αισθητική απόλαυση που έχει μια εκτροφή ψαριών μέσα στο σπίτι μας.
    Αυτοί ζητάνε το κέρδος.

    Κανένα "στρωσιματικό" υγρό .
    Κανένα αποχλωριακό σκεύασμα.
    Ποτέ "βακτήρια" σε μπουκαλάκι για να στρώσει το ενυδρείο "γρήγορα"…
    Κανένα "τεστ σετ" αμμωνίας , νιτρικών κλπ.
    Οπλισμένοι με υπομονή και σωστή διαχείρηση κολλάμε εταιρίες στον τοίχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #122060

    Τον άνθρακα όντως τον αλλάζω κάθε 3-4 μήνες. Έχω πάρει άνθρακα σε pellets και τον τυλίγω σε ένα τούλι.

    Φίλε apopsis, πιστεύω αυτά που λες αλλά πόσοι έχουν πρόσβαση σε τέτοια γνώση; Εγώ πήγα σε ένα petshop και μου είπαν: Πάρε αυτά τα εργαλεία, ρίξε αυτά τα φάρμακα και είσαι έτοιμος να ρίξεις ψάρια. Θεωρώ ότι έψαξα και λίγο για πληροφορίες στο διαδίκτυο. Οε περισσότεροι πιστεύω ότι αυτό κάνουνε και βασίζονται στο λόγο του έμπορου. Σίγουρα η αλήθεια είναι πιο διαφορετική.
    Δυστυχώς δεν ξέρω Γερμανικά για να μπορέσω να διαβάσω τους συνδέσμους που δίνεις. Θα προσπαθήσω με τα μεταφραστικά αλλά τα φοβάμαι!!! Αν υπάρχει και κάτι άλλο να διαβάσουμε, θα σου ήμουν υπόχρεος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #122105

    Φίλε μου stratri1.
    Κάποτε σε ένα φόρουμ για ενυδρεία παρουσίασα κατασκευές -ιδιοκατασσκευές κλπ όπου με φωτογραφίες ανέλυα την κατασκευή και λειτουργία αυτών που κατασκεύαζα.
    Ενώ έφτειαξα ολόκληρο σάιτ όπου παρουσίαζα δικά μου φίλτρα με λειτουργία και πρακτική, με φάγανε.
    Με φάγανε με την αμφισβήτηση ότι η κυκλοφορία του νερού δεν εκφράζεται έτσι ή αλλοιώς… κλπ.
    Ανέλυσα τις απόψεις μου , αλλά προσέκρουσα σε ντουβάρια μάλλον εμπορικής κατεύθυνσης.

    Μου είπαν: "Μή μας λές πράγματα που ξέρουμε εδώ και χχχχχ χρόνια….."

    Επειδή μπορώ να αναπαράγω ψάρια και να τα πουλήσω σε κάθε ενδιαφερόμενο, προσέθεσα φωτογραφίες με τον γόνο και αργοτερα με τα ψάρια .

    Βρέ αυτοί σταθηκαν πολέμιοι .
    Σταματώ εδώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #122106

    Ρε γαμώτο, το είχα στα αγγλικά κάποτε, αλλά το έχασα μετα απο κάποια φορμάτ…

    Άσε με λίγο και μήπως το βρώ ξανά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #122111

    Θα με ενδιέφεραν πάρα πολύ αυτές οι κατασκευές που περιγράφεις. Έχω διαβάσει για τέτοια συστήματα φίλτρων και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εγώ πιστεύω ότι δουλεύουν εξίσου καλά (ή και καλύτερα) από τα φίλτρα του εμπορίου. Εξάλλου, λογικά σκεπτόμενος, πιο πολύ θα εμπιστευτώ κάποιον που δεν έχει εμπορικό συμφέρον (παρά μόνο μεράκι και ενδιαφέρον), παρά τον έμπορο.
    Τώρα για την αναπαραγωγή, φαντάζομαι ότι θα χρειάζεσαι πολλά ενυδρεία για να κάνεις αυτή τη δουλειά και πολύ – πολύ υπομονή, πέρα των γνώσεων.
    Αν μπορούσες να ανεβάσεις σχετικό υλικό, θα ήταν χρησιμότατο. Ευχαριστώ πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    eliasfot στις #360335

    Το φίλτρο μου είναι μπλε σφουγγάρι – πράσινο σφουγγάρι – άνθρακας – υαλοβάμβακας (από κάτω προς τα πάνω). Είχα διαβάσει ότι δεν θέλουν καθάρισμα τα σφουγγάρια αλλά απλό στύψιμο και ελαφρύ ξέπλυμα με νερό βρύσης. Αυτό το έχω κάνει 1-2 φορές στον 1,5 χρόνο. Ο υαλοβάμβακας που κρατάει την πολύ βρωμιά αλλάζει πιο τακτικά. Κάθε μήνα περίπου αφαιρώ το 1/10 του νερού (5 λίτρα) και προσθέτω άλλο, αφου του έχω ρίξει αυτά τα δυο υγρά που ρίχνουμε στο σετάρισμα (δεν θυμάμαι ονόματα – το ένα έχει μπλε καπάκι και το άλλο κόκκινο) της Sera.
    Έχω μέσα 4 ινδιανάκια, 4 χήρες, δυο σκαλάρια, μια γαρίδα, μια χελώνα, μια σαλαμάνδρα ( η οποία χώνεται συνέχεια μέσα στο χώρο της αντλίας!!!) και έναν γλύφτη.

    Καλημέρα,
    Σε ένα ενυδρείο εκτός από τα τεχνικά μέσα (φίλτρο φωτα (είδος φωτισμού και διάρκεια) υπόστρωμα CO2 θερμοστάτη) που έχουν άμεση σχέση με το μέγεθος της γυάλας αλλά και το είδος τον ψαριών που έχουμε έχει μεγάλη σημασία (δεν κάνουν όλα τα ψαριά μαζί η γιατί θέλουν διαφορετικές συνθήκες νερού η γιατί είναι πιο επιθετικά από κάποια αλλά και θέλουν χώρο) και η ποιότητα του νερού όταν χάνουμε ψαριά συνήθως έχουμε πρόβλημα με το νερό έχει πολλά νιτρικά η ακόμα χειρότερα αμμωνία στο εμπόριο θα βρείτε πολλά τεστ για να μετράτε την ποσότητα του καθενός στο ενυδρείο αν και σε ένα στρωμένο ενυδρείο ποτέ δεν εμφανίζετε .Τα φυτά είναι ένα καλό «φίλτρο» γιατί για να τραφούν τραβάνε από το νερό τα νιτρικά .

    Φίλε stratri1 ΠΟΤΕ !!!! μην πλένεις με νερό βρύσης σκοτώνεις όλο το βιολογικό σου φίλτρο βαλτά σε νερό από το ενυδρείο και ξεπλυνετο εκεί ,και κάτι ακόμα βγάλε την χελώνα από μέσα δεν πάει με τα ψαρια κάθε φορα που κάνει την ανάγκη τς γεμίζει το νερό με καθαρή αμμωνία

    Φιλικά Ηλίας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    136
    Ταρτης στις #122288

    Μπραβο ρε παιδια,ωραιο θεμα ανοιξατε!!!
    Εχω φτιαξει και'γω ενα ενυδρειο 40π χ 80μ χ 50υ με μεταλλικη βαση 1,2μ και μεσα εχω μια Trachemys Scripta Elegans,νεροχελωνα με κοκκινες παρειες στα αυτια,ονοματι Ταρτης!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #122413

    Εγώ αρχικά και βασικά θεωρώ την μεγάλη επιφάνεια επαφής του νερού με μεγάλο μέσο "φίλτρανσης"
    Το ενυδρείο είναι μια απομίμηση της φύσης που σε ποτάμια που τρέχουν δουλεύει ο βυθός και η κίνηση του νερού,αλλά
    και σε λίμνες, όπου τα αζωτοβακτήρια του βυθού κάνουν τη δουλειά "τρώγοντας" την αμμωνία και τα παράγωγα αυτής.

    Αν μας πουλάνε ενυδρεία με φίλτρα μεγέθους ηχείου υπολογιστή, εεεεε μας δουλεύουν.
    Μιλάω πάντα για φίλτρο σπόγγου ,αλλά μεγάλου σπόγγου που θα καλύπτει την μία πλευρα του ενυδρείου , τις δύο πλευρές αν είναι μακρύ,
    τον βυθό ολόκληρο αν είναι (η το κατασκευάσουμε αρκετά βαθύ).

    Τα μεγάλα κομμάτια σπόγγου είναι μονόδρομος για όποιον επιλέξει να διατηρεί ψάρια και να τα αναπαράγει με επιτυχία.(άσχετα αν έχει που να τα διαθέσει)

    Έκανα πολλές κατασκευές με φίλτρα απο "μακαρόνι"
    Μιλάω για το κεραμικό υλικό που μοιάζει με κοφτό μακαρόνι….

    Δουλεύει καλά, αλλά σε περίπτωση πλυσίματος ή αντικατάστασης , ή θα το πετάξεις ή θα το πλύνεις και θα περιμένεις 2 μήνες να στρώσει πάλι.

    Τα φώτα και τα φυτά ανήκουν στη σφαίρα της αισθητικής του παρατηρητή , παρά στην καλή λειτουργία του συστήματος.
    ,
    Όταν εμείς βλέπουμε μιά λίμνη(τηλεοπτικά…) με πολλά φυτά γύρω-γύρω, με πολλά ψάρια μέσα, με πεντακάθαρο νερό , μας γεννιέται μιά αίσθηση , να πώ ..αρμονίας,
    να πώ αισθητική απόλαυση, να πώ φαντασία;

    Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική !!!!!

    Τα ψάρια και οι υδρόβιοι οργανισμοί αναπτύσσονται , γενιούνται και πεθαινουν σε ένα περιβάλον θολό και λασπερό.
    Η λάσπη αυτή για ένα ενυδρείο είναι το φίλτρο του.

    Παρακολούθησα απο το διαδίκτυο κάποιον Γιαπωνέζο να κάνει σετάπ και γέμισμα ενυδρείου σε 3 λεπτά.Με φυτά, γαρίδες, ψάρια κλπ.
    -Μπαρμπούτσαλα……

    Ξεκινήστε απο ένα ενυδρείο με μεγάλο σπόγγο.
    Θυσιάστε ένα μεγάλο μέρος του όγκου του ενυδρείου για το φίλτρο.
    Θυσιάστε χρόνο .

    Το ενυδρείο είναι καλλιέργεια βακτηριδίων. Δεν είναι γυάλα ψαριών.
    Ένα στρωμένο ενυδρείο (φίλτρο) είναι η μάνα πολλών άλλων ενυδρείων που θα ξεκινήσουν με την "μαγιά" του πρώτου.

    Ας φροντίσουμε οι ενέργειες να γίνουν τον Αύγουστο.
    Μέσα στον Αύγουστο θα αφαιρέσουμε μεγάλα τμήματα σπόγγου απο το παλιό μας ενυδρείο και θα τα βάλουμε σαν μαγιά μέσα στό σημείο της μέγιστης κυκλοφορίας του καινούριου μας.

    Μήν ξεχνάμε ότι το ενυδρείο είναι κυρίως ένα "φίλτρο" ένα βιολογικό φίλτρο που θα επιτρέπει τη ζωή σε κάποια ψάρια……

    Και αυτό το φίλτρο θέλει πολύ καιρό για να είναι αυτό που είναι.
    Έτσι απλό , μεγάλο και άπλυτο………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #122414

    Θα παραθέσω φωτογραφίες για τους σπόγγους και τον εμβολιασμό τους πολύ σύντομα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων