ΕΝΥΔΡΕΙΑ

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    eliasfot στις #122504

    Τα μεγάλα κομμάτια σπόγγου είναι μονόδρομος για όποιον επιλέξει να διατηρεί ψάρια και να τα αναπαράγει με επιτυχία.(άσχετα αν έχει που να τα διαθέσει)
    Αυτή είναι η οικονομική λύση σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει την απόδοση ενός κάλου φίλτρου
    Έκανα πολλές κατασκευές με φίλτρα απο "μακαρόνι"
    Μιλάω για το κεραμικό υλικό που μοιάζει με κοφτό μακαρόνι….
    Δουλεύει καλά, αλλά σε περίπτωση πλυσίματος ή αντικατάστασης , ή θα το πετάξεις ή θα το πλύνεις και θα περιμένεις 2 μήνες να στρώσει πάλι.
    Υπάρχουν βιολογικά υλικά όπως το μακαρόνι που λες φίλε μου πολύ καλύτερης ποιότητας που δεν χρειάζονται ποτέ αντικατάσταση αλλά ακόμα και το μακαρόνι κρατάει πολλά χρόνια και αν δεν το πλύνεις με νερό βρύσης χάνει ελάχιστα βακτηρίδια κάθε έξι μήνες περίπου που χρειάζεται ένα φίλτρο καθάρισμα η βασική διαφορά είναι στο πόσα βακτηρίδια μπορούν να εγκατασταθούν στο κάθε υλικό
    Τα φώτα και τα φυτά ανήκουν στη σφαίρα της αισθητικής του παρατηρητή , παρά στην καλή λειτουργία του συστήματος.
    Μέγα λάθος ένα ενυδρείο με φυτά δεν έχει καμία ανάγκη από οποιοδήποτε φίλτρο και δεν λέω για 2-3 φυτά μιλάω για φυτεμένο, ακόμα και νέκρα ψάρια είναι απλά λίπασμα

    Όταν εμείς βλέπουμε μιά λίμνη(τηλεοπτικά…) με πολλά φυτά γύρω-γύρω, με πολλά ψάρια μέσα, με πεντακάθαρο νερό , μας γεννιέται μιά αίσθηση , να πώ ..αρμονίας,
    να πώ αισθητική απόλαυση, να πώ φαντασία;
    Η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική !!!!!
    Τα ψάρια και οι υδρόβιοι οργανισμοί αναπτύσσονται , γενιούνται και πεθαινουν σε ένα περιβάλον θολό και λασπερό.
    Η λάσπη αυτή για ένα ενυδρείο είναι το φίλτρο του.
    Δεν είναι όλα τα ποτάμια /λίμνες θολά
    Παρακολούθησα απο το διαδίκτυο κάποιον Γιαπωνέζο να κάνει σετάπ και γέμισμα ενυδρείου σε 3 λεπτά.Με φυτά, γαρίδες, ψάρια κλπ.
    -Μπαρμπούτσαλα……

    Μάλλον λες για τον Τακάσι Αμάνο, τώρα το σεταπ είναι πάντα θέμα προσωπικού γούστου (μέσα στα πλαίσια των ειδών που έχουμε στο ενυδρείο μας )εκτός και αν μιλάμε για βιοτοποικο ενυδρείο οπότε πρέπει να έχει μέσα ότι υπάρχει στον συγκεκριμένο βιότοπο .Ο συγκεκριμένος άνθρωπος θεωρείτε παγκοσμίως αυθεντία στα ενυδρεία φυτά / ψαριά

    Θυσιάστε ένα μεγάλο μέρος του όγκου του ενυδρείου για το φίλτρο.
    Για να μην θυσιάσουμε ένα μεγάλο μέρος του ενυδρείου χρησιμοποιούμε εξωτερικά φίλτρα

    Ας φροντίσουμε οι ενέργειες να γίνουν τον Αύγουστο.
    Γιατι αυτό ????????????


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    eliasfot στις #122505

    Ενυδρεία με φυτά από τον παγκόσμιο διαγωνισμό του 2009
    (Ο πρώτος κριτής είναι ο Τακασι Αμανο)
    http://www.aac.acuavida.com/gallery/AAC_2009/
    Η 6η θέση στα μεγάλα ενυδρεία ήταν Ελληνική !!!! και ο χρόνος που χρειάστηκε για να γίνει έτσι ήταν 8 μήνες περίπου με κλαδέματα ,λιπάσματα ,CO2 ,υπομονή και πολλές γνώσεις φυσικά γύρο από το αντικείμενο ΕΝΥΔΡΕΙΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #122550

    KALISPERA PAIDIA
    OTI THELETE THA TO VRITE STO http://WWW.AQOUAZONE.GR
    MPEITE KAI THA MATHETE OTI THELETE

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #122565

    eliasfot ,
    Καλά τα λές, και χαίρομαι που συμπληρώνεις (και παρεμβαίνεις)

    Όμως αντιλαμβάνομαι ότι τα παιδιά εδώ μέσα ζητούν πληροφορίες για να στήσουν ένα ενυδρείο με λίγα έξοδα και γρήγορα.
    Όλοι θέλουν να ζήσουν τα ψάρια τους και να μήν πεθάνουν σε 4-5 μέρες.

    Εγώ υποστηρίζω την άποψη να βλέπω τα ψάρια μου και όχι τα φυτά-φίλτρα
    Τα ποτάμια και οι λίμνες είναι θολά εξαιτίας μηχανικών αιτίων, και όχι απο βρωμιά ή έλλειψη αζωτοβακτηρίων.

    Το να θυσιάσω ένα μέρος του ενυδρείου μου για ένα μεγάλο σφουγγάρι που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο για χρόνια , το θεωρώ σαν ικανή και αναγκαία λύση.

    Τα φυτά δεν έχουν κανένα λόγο να φάνε ένα νεκρό ψάρι.
    Το νεκρό ψάρι το τρώνε τα βακτήρια. Όχι τα φυτά.
    Τα φυτά τρέφονται με διοξείδιο του άνθρακα και νερό.
    Εξαίρεση αποτελούν τα "σαρκοβόρα" φυτά που δέν είναι υδρόβια , αλλά κυρίως είναι εντομοφάγα,αλλά κι αυτά ενδιαφέρονται κυρίως για το νερό του εντόμου…
    Δεν υπάρχουν "υδρόβια φυτά"
    Απλά κάποια φυτά εξαναγκάζονται να φυτρώσουν και να βλαστήσουν μέσα στο νερό, αλλά στη συνέχεια θα ανθίσουν στον αέρα.
    Το "φυτεμένο" προσλαμβάνει διοξείδιο του άνθρακα που προκύπτει απο την βακτηριακή δραστηριότητα του φίλτρου μας.
    Τα φυτά τρέφονται μόνο με ανόργανα συστατικά.
    Τα φυτά είναι για να τα βλέπουμε εμείς…
    Τα ψάρια μας θα φάνε μαρούλι και φύλα μπρόκολου και σπανακιού, όταν τους τα δώσουμε.
    Κάποια ψαράκια Beta και Tetra αγαπούν να κολυμπούν αναμεσα στα φύλλα ενός υδρόβιου , και στο πλαστικό αισθάνονται το ίδιο ασφαλή (green wool)

    Οι ενυδριάδες διαλέγουν τον Αύγουστο διότι έχουν μεσολαβήσει οι ζέστες του καλοκαιριού, πολλοί συμπλήρωναν νερό και κάνανε αλλαγές νερου χωρίς φόβο
    πτώσης θερμοκρασίας.
    Ένα ενυδρείο άστρωτο αν δουλεύει κανονικά το καλοκαίρι, περίπου έχει στρώσει.

    Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιούμε εξωτερικά φίλτρα όταν επιλέγουμε ένα μεγάλο σπόγγο στη μια πλευρά του ενυδρείου μας , και αυτή η επιλογή δεν αποκλείει επίσης τη χρήση άλλων υλικών, ενδεχομένως και ένα εξωτερικό φίλτρο που το φτηνότερο πάει στα 100 ευρώ και παίρνει πολύ περιορισμένο αριθμό υλικών .

    ΟΚ.

    Ο Αμάνο θα κάνει τη δική του δουλειά.
    Εγώ θα κάνω τη δική μου.
    Εσύ θα κάνεις τη δική σου.

    Φρόντισα να μήν μπερδέψω τους συνοδοιπόρους του φόρουμ , δίνοντάς τους σχετικά απλές οδηγίες επιβίωσης στον ενυδρειακό κόσμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    eliasfot στις #122616

    Εγώ υποστηρίζω την άποψη να βλέπω τα ψάρια μου και όχι τα φυτά-φίλτρα
    Όχι όμως και κάποια ψάρια που στο φυσικό τους περιβάλλον ζουν ανάμεσα σε φυτά εκτός από τις μεγάλες λίμνες της Αφρικής Τανγκανίκα, Μαλάουι και κάποιες ακόμα που δεν υπάρχουν φυτά στς περισσότερες λίμνες ποτάμια υπάρχει πλούσια βλάστηση .
    Τα φίλτρα δεν φαίνονται όταν είναι εξωτερικά

    Τα ποτάμια και οι λίμνες είναι θολά εξαιτίας μηχανικών αιτίων, και όχι απο βρωμιά ή έλλειψη αζωτοβακτηρίων.
    Δεν είπα πουθενά ότι είναι από βρομιά φίλε μου απλά υπάρχουν και κρυστάλλινα νερά

    Το να θυσιάσω ένα μέρος του ενυδρείου μου για ένα μεγάλο σφουγγάρι που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο για χρόνια , το θεωρώ σαν ικανή και αναγκαία λύση.
    Ικανότατη λύση και οικονομική όχι η καλύτερη

    Τα φυτά δεν έχουν κανένα λόγο να φάνε ένα νεκρό ψάρι.
    Κανένα φυτό δεν τρώει ψαριά (ούτε έγραψα κάτι τέτοιο) το νεκρό ψάρι σαπίζει και γίνετ λίπασμα χωρίς να δημιουργεί προβλήματα αντίθετα ένα νεκρό ψάρι σε ένα μικρό ενυδρείο με κιχλιδες Αφρικής μπορεί να είναι η αρχή του τέλους

    Δεν υπάρχουν "υδρόβια φυτά"
    Απλά κάποια φυτά εξαναγκάζονται να φυτρώσουν και να βλαστήσουν μέσα στο νερό, αλλά στη συνέχεια θα ανθίσουν στον αέρα.
    Πολλά ανθίζουν μέσα στο νερό και τα περισσότερα γιατί απλά είναι υδρόβια αν τα βγάλεις στον αέρα θα μαραθούν

    Οι ενυδριάδες διαλέγουν τον Αύγουστο διότι έχουν μεσολαβήσει οι ζέστες του καλοκαιριού, πολλοί συμπλήρωναν νερό και κάνανε αλλαγές νερου χωρίς φόβο
    πτώσης θερμοκρασίας.
    Φίλε μου δεν ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ενυδρείο χωρίς θερμοστάτη.Η σταθερή θερμοκρασία και συγκεκριμένη ανάλογα με το είδος είναι ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ κανόνας αν θες τα ψαριά σου να είναι σε καλή κατάσταση . Οπότε και στο καταχείμωνο μπορείς να αρχίσεις η να μπολιάσεις ένα ενυδρείο χωρίς πρόβλημα [/size]

    Ο Αμάνο θα κάνει τη δική του δουλειά.
    Εγώ θα κάνω τη δική μου.
    Εσύ θα κάνεις τη δική σου.
    Συμφωνώ απόλυτα αλλά σίγουρα ξέρει κάτι παραπάνω και από τους δυο μας
    Φιλικα Ηλιας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #123003

    Νομίζω οτι είναι πολύ μικρή λεπτομέρεια να ασχοληθούμε με το αν θα αφαιρέσουμε τους θερμοστάτες για τις μέρες του καλοκαιριού.
    Το σωστότερο μάλιστα θα ήταν να εγκαταστήσουμε σύστημα ψύξης , αφού μπορεί και να έχουμε θερμοκρασία νερου πάνω απο 35 βαθμούς…

    Τα φυτά στην ουσία δέν χρειάζονται.
    Στον κύκλο του αζώτου παίρνουν ένα μέρος απο άλατα του αζώτου.
    Αυτό έτσι ή αλλοιώς γίνεται με τις αλλαγές νερού.

    Τα ψάρια ,όπως και ο άνθρωπος έχουν απο φυσικού τους ένα όριο ανοχής σε θερμοκρασιακές και χημικές μεταβολές γιατί και το ίδιο το φυσικό
    περιβάλλον υπόκειται σε μικρές ή μεγάλες αλλαγές, εποχιακές, συγκυριακές, τυχαίες, κλπ.

    Παρατήρησα ότι όσα ψάρια κράτησα απο αυτά που γεννήθηκαν σε δικά μου ενυδρεία, παρουσίαζαν μεγάλη αντοχή .

    Αντιθέτως , οι κανόνες της αγοράς εξανάγκασαν πολλούς εκτροφείς να αναπαράγουν ψάρια σε περιβάλλον "πήχτρα στο αντιβιοτικό και τη χημεία", με αποτέλεσμα το ψάρι που θα αγοράσει ο τελικός αποδέκτης θα το χάσει σε 1-2-3-13 μέρες διότι δεν θα είναι βιώσιμο σε περιβάλλοντα που δεν έμαθε…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Australian Mist στις #361754

    Το φίλτρο μου είναι μπλε σφουγγάρι – πράσινο σφουγγάρι – άνθρακας – υαλοβάμβακας (από κάτω προς τα πάνω). Είχα διαβάσει ότι δεν θέλουν καθάρισμα τα σφουγγάρια αλλά απλό στύψιμο και ελαφρύ ξέπλυμα με νερό βρύσης. Αυτό το έχω κάνει 1-2 φορές στον 1,5 χρόνο. Ο υαλοβάμβακας που κρατάει την πολύ βρωμιά αλλάζει πιο τακτικά. Κάθε μήνα περίπου αφαιρώ το 1/10 του νερού (5 λίτρα) και προσθέτω άλλο, αφου του έχω ρίξει αυτά τα δυο υγρά που ρίχνουμε στο σετάρισμα (δεν θυμάμαι ονόματα – το ένα έχει μπλε καπάκι και το άλλο κόκκινο) της Sera.
    Έχω μέσα 4 ινδιανάκια, 4 χήρες, δυο σκαλάρια, μια γαρίδα, μια χελώνα, μια σαλαμάνδρα ( η οποία χώνεται συνέχεια μέσα στο χώρο της αντλίας!!!) και έναν γλύφτη.

    Καλησπέρα, έχω 2 ενυδρεία ένα 120 λίτρα φυτεμένο και ένα 60 λίτρα και αυτό φυτεμένο. Φίλε stratri1 τα υλικά του φίλτρου δεν τα καθαρίζουμε ποτέ με νερό βρύσης και αυτό επειδή όλα τα βακτήρια και οι υπόλοιποι μιροοργανισμοί που ζουν μέσα σ'αυτά και φροντίζουν για την ισορροπία του συστήματος θα πεθάνουν λόγω του ότι το νερό βρύσης περιέχει χλώριο. Γι'αυτό με κάθε αλλαγή νερού βάζεις τα 2 υγρά της Sera (Aquatan, Μπλε, αντιχλώριο – Nitrivec, Κόκκινο, βακτήρια). Τα υλικά των φίλτρων τα ξεπλένουμε σε κάθε αλλαγή νερού με νερό από το ενυδρείο. Επίσης ανάλογα τα λίτρα που διαθέτουμε κάνουμε και αντίστοιχες αλλαγές νερού, π.χ. σε ένα ενυδρείο 120 λίτρων πρέπει να αλλάζουμε περίπου το 30% του συνολικού όγκου κάθε 5 ημέρες κ.ο.κ. Τώρα αν το ενυδρείο σου είναι 50 λίτρων όπως αναφέρεις παραπάνω θα πρέπει να βγάλεις μερικά ψάρια: τα σκαλάρια γίνονται μεγάλα (15+cm) και ψηλά (20+cm) γι'αυτό χρειάζονται μεγάλο ενυδρείο (300+ λίτρα) και ψηλό (60+cm) και τα περισσότερα είδη pleco (γλύφτης) φτάνουν τα 45+cm σε μήκος. Πήγαινε aquazone.gr θα βρεις ότι θέλεις να μάθεις. Φιλικά, Γιώργος.

Επισκόπηση 7 δημοσιεύσεων - 31 έως 37 (από 37 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων