BERETTA 391 Urika

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Beretta

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    ΜΙΧΑΛΗΣ.Μ στις #335008

     Θα ηθελα κατ αρχας να ευχαριστησω τον φιλο DuckHunter για το καλωσορισμα και ταυτοχρονα να σου διευκρινισω την αποψη μου γιατι “υπερτερει σε ολα τα Κυνηγια” η 71 cm  καννη. Εννοω οτι με 71cm σε ολα τα πτερωτα θηραματα (τσιχλα,μπεκατσα,φασα, ορτυκι, κλπ) ,καρτερατα η περπατητα, η διασπορα με κυλινδρο ειναι η ενδεδειγμενη. Η ταπεινη μου γνωμη και εμπειρια μου λεει οτι στο καρτερι (που πιθανον να υπαρχει ενσταση για τον κυλινδρο) εαν και εφοσον “πεσεις” και “κουμπωσει” σωστα επανω σου το οπλο, με τα κεντρικα σκαγια και το πλεονεκτημα των 71cm η επιτυχια ειναι δεδομενη. Αποφευγεις ετσι την συχνη εναλλαγη των τσοκ η οποια ειναι ψυχολογικως ψυχοφθορα (..μηπως επρεπε να βαλω το ταδε τσοκ και οχι δεινα;;:D υστερα απο καποιες κακες ντουφεκιες, συν οτι παντα κατι μας φταει σε τετοιες στιγμες.  Εν κατακλειδι θα ηθελα σου καταλειξω οτι ειμαι της αποψης οτι το κοντακι ειναι αυτο που “ριχνει” τα θηραματα ( σωστο “κουμπωμα” επανω σου και σωστο “πεσιμο” επανω στο οπλο με διοφθαλμη σκοπευση), μετα η ψυχολογια (π.χ τα εχεις βρει με το φυσιγγι που χρησιμοποιεις και δεν σου φταιει το καημενο) οποτε δεν σου απασχολει το μυαλο προκαλωντας σου γκρινια, και απο τα τελευταια ειναι η καννη που τελος παντων οπου την πας θα παει..-

    Ελπιζω φιλε να μην σε κουρασα..

    Με σεβασμο: ΜΙΧΑΛΗΣ.Μ 

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34870

    Εάν δεν εννοείς ότι ο κύλινδρος στα 71 εκατοστά βγάζει καλύτερη συγκέντρωση από κοντύτερες κάννες, τότε συμφωνώ κι εγώ μαζί σου.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    takiskl στις #34878

    Ο Μιχαλης ο οποιος εκτος απο πολυ καλος κυνηγος ειναι και πολυ καλος φιλος και αχωριστη κυνηγετικη παρεα, υποστηριζει φανατικα 71cm και κυλινδρο.

    Αποφευγεις ετσι συχνες εναλλαγες τσοκ και προσωπικες “αναζητησεις” για το τι εφταιγε.

    Κατα βαση συμφωνω κι εγω με αυτη τη θεωρια, για αυτο αλλωστε και το αλλο οπλο μου, αγορασμενο προ δεκαπενταετιας οταν τα τσοκ ηταν πολυτελεια, εχει 71cm και 3 αστρα κανη.

    Ετσι τιθεται το ερωτημα γιατι ενα δευτερο οπλο, το οποιο μαλιστα διαθετει και τσοκ, να μην ειναι διαφορετικο απο το αλλο.

    Οτι παντως κι αν υποστηριζει ο καθενας το σημαντικο ειναι να εχουμε υγεια για να μπορουμε να χαιρομαστε την φυση για πολλα-πολλα χρονια ακομα!

    Σας ευχαριστω ολους που μπηκατε στον κοπο να μοιραστειτε τον προβληματισμο μου.

    Ραντεβου στην DIANA.

    Τακης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34879

    Φιλε Μιχαλη

    το ξαναλεω κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν υπαρχει καμμια διαφορα αναμεσα 66 και 71cm μηκος κανης!!!!

    Ολα ειναι οπως ειπες θεμα ψυχολογιας και ταιριασματος με το τουφεκι που εχουμε!

    Στις συγκεντρωσεις ειναι ακριβως τα ιδια!!!

    Γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #34881

    Και βεβαια Τακη μου ο καθενας μας μπορει να υποστηριζει αυτο που κατα την γνωμη του ειναι σωστο !Στην παρεα μας πρεπει να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις οπως αλλωστε ισχυει και στην κοινωνια.

    Πανω απο ολα ειναι η υγεια παιδια ολα τα αλλα ερχονται.

    Αντε να γνωριστουμε και απο κοντα με το καλο.

    Φιλικα

    Γιωργος

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων