Ραβδωτά όπλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #34644


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 23 Mάρτιος 2004


    Προσωπικά πιστεύω ότι θα μπορούσε να γίνει μία αρχή με το να επιτρέψουν όπλα Cal 12 με ραβδωτή κάννη και χρήση διόπτρας. Τα όπλα αυτά με μονόβολα τύπου Sabot είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικά για το κυνήγι ανθεκτικών θηραμάτων, και διαθέτουν μεγάλη ακρίβεια και φονικότητα έως τα 150 μέτρα, χωρίς να έχουν τα επικίνδυνα τεράστια βεληνεκή που έχουν τα κλασσικά ραβδωτά.

    Λεωνίδας


    Ακριβώς, στην Ελλάδα δεν έχουμε τις τεράστιες επίπεδες εκτάσεις της Αφρικής που επιτρέπουν βολές των 250 μέτρων σε σχεδόν ακίνητα ζώα.

    Ένα ραβδωτό Cal.12 με διόπτρα είναι υπεραρκετό λοιπόν, συν του ότι με μια δεύτερη κάννη θα έχεις ένα όπλο για όλες τις χρήσεις.

    Από εκεί και πέρα αν κάποιος πηγαίνει τακτικά σε Σαφάρι στην Αφρική, να μπορεί να έχει τουλάχιστον στην κατοχή του ένα ραβδωτό, του οποίου όμως η χρήση εντός της Ελλάδος να περιορίζεται στο σκοπευτήριο.

    Κώστας

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #34657

    de mou lete to brilling kai drilling ( an ta grafo sotsa de thimamai) ( brilling san super pose me mia kani gia sfaira kai drilling treikano dio sfaira mia leia i anapoda)  borei na exoun xrisi stin ellada? I leia pou upotheto ego oti einai leia i mipos einai cal 12 pavdoti? to eixa diavasei palia se eguklopaideia alla den thimamai ..kserei kaneis kati gia auta?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #34658

    Η χρήση ραβδωτού όπλου νομίζω ότι ακόμα καί άν επιτραπεί στή χώρα μας,δέν θά βρεί κατάλληλο έδαφος σέ κυνηγετική χρήση.Εκτός καί εάν,επιτραπεί καί τό νυχτερινό κυνήγι,έτσι ώστε κάποιοι νά μπορέσουν νά κυνηγήσουν επιβλαβή θηράματα τή νύχτα.

    Από εκεί καί έπειτα,τό λειόκαννο δωδεκάρι μέ τήν τεράστια γκάμα πού υπάρχει σέ μονόβολα,νομίζω ότι επαρκεί γιά κάθε τύπο θηράματος στήν Ελλάδα.Φυσικά άν αποφασίσουμε νά κυνηγάμε αγριογούρουνο χωρίς παγάνα τότε τά πράγματα αλλάζουν.

    Προσωπικά άν καί θά αγόραζα ραβδωτό σέ περίπτωση απελευθέρωσής του,δέν νομίζω νά τό χρησιμοποιούσα στό κυνήγι.

    Επίσεις,γιά νά μήν τό ξεχάσω,η διόπτρα δίνει ένα υπερβολικά στενό οπτικό πεδίο ακόμα καί μέ μεγένθυνση ειδώλου 1-1.5Χ.Αυτό συνεπάγεται σέ φοβερή μείωση τής ικανώτητας παρακολούθησης γρήγορου κινούμενου στόχου,καί ιδιαίτερα άν μιλάμε γιά πυκνό….ξεχάστε το.

    Ναί στό ραβδωτό δωδεκάρι,ναί στά κλεισιοσκόπεια,αλλά μάλλον όχι στή διόπτρα καί τό ραβδωτό τυφέκιο.

    Α,νά μήν ξεχνάμε καί τά εμπροσθογεμή.Αυτά είναι ραβδωτά;Αν ναί,τότε δέν έλεγα όχι νά κυνηγήσω αγριόχοιρο μέ ένα τέτοιο.Καί μάλιστα θά πρότεινα τήν αποκλειστική του χρήση σέ περίπτωση απελευθέρωσης τού Ζαρκαδιού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #34660


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Stag στίς 23 Mάρτιος 2004


    de mou lete to brilling kai drilling ( an ta grafo sotsa de thimamai) ( brilling san super pose me mia kani gia sfaira kai drilling treikano dio sfaira mia leia i anapoda)  borei na exoun xrisi stin ellada? I leia pou upotheto ego oti einai leia i mipos einai cal 12 pavdoti? to eixa diavasei palia se eguklopaideia alla den thimamai ..kserei kaneis kati gia auta


    [/indent]

     Φιλε μου και τα 2 ειδη που ειπες ειναι αρκετα διαδεδομενα στην υπολοιπη Ευρωπη. Η λογικη του ειναι οτι εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις μια σφαιρα διαφορετικου ειδους, αν τυχει να συναντησεις ενα ζαρκαδι πχ την ωρα που κυνηγας φτερωτα, η το αναποδο.

     Αρκετες εταιριες βγαζουν τα οπλα τους με ανταλλακτικες καννες, ραβδωτες η μη, η και μαζι, ωστε να εχει ο κυνηγος ενα οπλο αλλα για ολες τις δουλειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #34661

    Συμφωνώ με ΑΝΤΡΕΑ,

    Για την χώρα μας έστω και για αγριογούρουνο η χρήση του ραβδωτού είναι υπερβολική.

    Πράγματι υπάρχει μιά τεράστια ποικιλία από καλά μονόβολα..

    Τι εννοείς όμως ΑΝΤΡΕΑ με το ΕΜΠΡΟΣΘΟΓΕΜΗ ΡΑΒΔΩΤΑ. Δηλαδή τα ντουφέκια του προηγούμενου αιώνα είναι ΡΑΒΔΩΤΑ ??

    Αν είναι έτσι είναι κάτι που δεν γνώριζα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    412
    KA-BAR στις #34674

    Οχι,απλά ρωτάω γιατί δέν γνωρίζω.Αν υπάρχουν τέτοια όπλα,πιστεύω ότι θά ήταν ιδανικά γιά ζαρκάδι,μιάς καί είναι εύκολο θήραμα,νά έχεις μόνο μία βολή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34679

    Οι ραβδώσεις στις κάννες των όπλων, σαν μέσο σταθεροποίησης της βολίδας, ξεκίνησαν να εφαρμόζονται πολύ σύντομα στην ιστορία των πρώτων εμπροσθογεμών.

    Πολύ μου αρέσει η τροπή της συζήτησης. Φτάσαμε να μιλάμε για το κυνήγι ενός απαγορευμένου θηράματος χρησιμοποιώντας έναν απαγορευμένο τύπο όπλου. 

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #34689

     Καλημερα Λεωνιδα.

     Μια μικρη διαφορα ομως. Μιλαμε για ενα θηραμα που απαγορευτηκε στην Ελλαδα, επειδη το κυνηγουσε μονο η τοτε Βασιλικη οικογενεια, και για ενα ειδος οπλου που επισης απαγορευτηκε απο το φοβο τυχον ενοπλης αντιστασης απο τον πληθυσμο.

     Σαν μεσο το ραβδωτο, δεν ειναι πιο ευκολο ουτε τοσο αποτελεσματικο οσο ειναι το φυσιγγι με 9βολα στο κοντινο, ουτε και το ζαρκαδι ειναι ενα θηραμα υπο εξαφανιση.

     Οποτε νομιζω οτι καλως μιλαμε, και καλως λεμε τις οποιες ενστασεις μας, αυτο ομως δεν σημαινει οτι θα παραβουμε και τους νομους….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34693

    Μάλλον παρεξήγησες το μήνυμα μου και νόμισες ότι κάνω κριτική. Κάθε άλλο. Humor έκανα. Φυσικά και δεν είμαι αντίθετος σε ότι προτάθηκε, αντιθέτως τα βλέπω πολύ θετικά όλα αυτά.

    Ειδικά για το ζαρκάδι, αν δεν κάνω λάθος, το ιδανικό μέγεθος σκαγιών για το κυνήγι του με λειόκαννο είναι το Νο ΒΒ, δηλαδή 4,5 mm. Επομένως είναι ένα πολύ ευαίσθητο στα τραύματα θήραμα, και ένα ραβδωτό υψηλής ακρίβειας και μέτριας δύναμης, θα ήταν το ιδανικό για το κυνήγι του. Ένα οποιοδήποτε κεντροφλεγές διαμέτρημα σε .22 θα ήταν αποτελεσματικό (.22 magnum, .223 remington, .22-250 swift κλπ.)

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #34707

    Κάπου είχα διαβάσει (αν θυμάμαι καλά) ότι το ζαρκάδι ή το ελάφι πρέπει να καταβληθεί άμεσα με την πρώτη βολή. Διαφορετικά, από την αγωνία του τραυματισμένου ζώου, το κρέας του σφίγγει και δεν είναι είναι τόσο γευστικό. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

    Επίσης νομίζω ότι δεν είναι τόσο εύκολο θήραμα.

    Επίσης θέλω να θέσω την εξής ερώτηση: Τίθετε θέμα ακρίβειας στο στόχο του ραβδωτού έναντι στο μονόβολο του λειόκαννου;

    Τριαντάφυλλος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #34708

     Λεωνιδα δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, αλλωστε φανηκε απο την αρχη οτι συμφωνεις στο θεμα αυτο αλλα με ορους, οπως αλλωστε και οι περισσοτεροι.

      Και το ζαρκαδι, αλλα και αλλα μικροτερα τριχωτα θηραματα θα μπορουσαν πολυ ανετα να θηρευτουν με καποιο απο τα διαμετρηματα που ανεφερες, αλλωστε σε πολλες χωρες μικρα διαμετρηματα χρησιμοποιουνται και για τον ελεγχο των τρωκτικων.

     Νομιζω οτι με μεγιστο διαμετρημα το 30.30 και οπλα δικανα η τρικανα και επαναληπτικα με κινητο ουραιο, θα μπορουσαν να βρουν πεδιο εφαρμογης στη χωρα μας.

    Να μπορεσω να παρω και γω επιτελους εκεινο το Μanlincher που εχω βαλει στο ματι ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34709

    Για το αν σφίγγει το κρέας του θηράματος δεν το γνωρίζω, αλλά φαντάζομαι ότι εάν ισχύει αυτό για τα ελάφια, ισχύει για όλα τα θηράματα. Η άμεση καταβολή του θηράματος είναι αναγκαία τόσο για να μην έχουμε πρόβλημα στην ανεύρεσή του, όσο και για το ότι οφείλουμε αυτόν τον σεβασμό απέναντι του, για ένα γρήγορο και όσο το δυνατόν ανώδυνο θάνατο.

    Η διαφορά της ακρίβειας ανάμεσα σε ένα μονόβολο και σε ένα βλήμα ραβδωτού είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Κι αυτό οφείλεται ακριβώς στις ραβδώσεις που σταθεροποιούν το βλήμα και στο ίδιο το σχήμα του βλήματος του ραβδωτού που έχει ανώτερες βλητικές ιδιότητες από το μονόβολο.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #34713


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από stratri1 στίς 24 Mάρτιος 2004


    Κάπου είχα διαβάσει (αν θυμάμαι καλά) ότι το ζαρκάδι ή το ελάφι πρέπει να καταβληθεί άμεσα με την πρώτη βολή. Διαφορετικά, από την αγωνία του τραυματισμένου ζώου, το κρέας του σφίγγει και δεν είναι είναι τόσο γευστικό. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

    Επίσης νομίζω ότι δεν είναι τόσο εύκολο θήραμα.

    Επίσης θέλω να θέσω την εξής ερώτηση: Τίθετε θέμα ακρίβειας στο στόχο του ραβδωτού έναντι στο μονόβολο του λειόκαννου;

    Τριαντάφυλλος


     Πειρα απο το συγκεκριμενο θεμα δεν εχω, απλα φανταζομαι οτι απο την αδρεναλινη που εχει το ζωο εκεινη τη στιγμη, ισως να συμβαινει κατι τετοιο.

     Το βλημα του ραβδωτου, λογω ακριβως των ραβδωσεων της καννης εχει μεγαλυτερη ακριβεια απο οτι το μονοβολο. Εχει επισης, μεγαλυτερη αρχικη ταχυτητα, πιο μικρο βαρος αρα λιγοτερη αποκλιση της τροχιας του λογω βαρυτητας και πιο αεροδυναμικο σχημα.

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #34718

    Υποθέτω ότι οι ραβδώσεις που έχουν τα μονόβολα τύπου Breneke (αν το γράφω σωστά) έχουν σκοπό να σταθεροποιήσουν την τροχιά του βλήματος, αλλά δεν το καταφέρνουν στον βαθμό που το καταφέρνουν οι ραβδώσεις μιας κάννης.

    Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #34722

    Οι ραβδώσεις των μονόβολων τύπου Brenneke έχουν πρωταρχικό ρόλο να επιτρέπουν την παραμόρφωση του βλήματος ώστε να περνάει με ασφάλεια από σφικτά τσοκ. Η ελλειπτική τους μορφή ελάχιστα συμβάλλει στο να προκαλέσει περιστροφή του βλήματος και να το σταθεροποιήσει.

    Λεωνίδας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων