Ραβδωτά όπλα

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35021

    Φίλε Τριαντάφυλλε,

    Όταν λέμε γραμμωτό, εννούμε τις ίσιες, παράλληλες αυλακώσεις κατά μήκος του εσωτερικού της κάννης, που έχουν σκοπό να εξαλλείψουν τις όποιες περιστροφικές τάσεις των σκαγιών.

    Το ραβδωτό έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, μιας και οι αυλακώσεις σε αυτήν την περίπτωση, σχηματίζουν κοχλία, και δίνουν περιστροφή στην γόμωση. Αν είναι βλήμα, του προσφέρουν ακρίβεια. Αν είναι σκάγια, κάνουν την κατανομή να ανοίγει γρηγορότερα.

    Φιλικά, Λεωνίδας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35023

    Τι μπορείς να μάθεις τελικά!!!!!

    Είχα διαβάσει σε κάποιο σημείο για το tula choke που αναφέρετε παραπάνω. Είναι αλήθεια ότι είναι διασποράς αλλά δεν “σκορπάει” τα σκάγια όταν αυτά φτάσουν σε μια απόσταση πάνω από τα 25-30 μ.???  (αν μπορώ να περιγράψω σωστά την λειτουργία του).

    Τριαντάφυλλος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35024

    Leo exw akousei polla gia to Tula choke, alla de to exw dei pouthena sto emporio. Ksereis an mporei na vrethei pouthena. Fadazomai esw-eksw i kswteriko tha einai…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335033

    Δεν έχω κάνει δοκιμές σε διάφορες αποστάσεις για να διαπιστώσω αν μετά από κάποιο σημείο ο ρυθμός της διασποράς μειώνεται, αλλά έτσι κι αλλιώς, κάτι τέτοιο είναι τελείως απίθανο με τους νόμους της βλητικής. Οι δοκιμές που έχω κάνει είναι οι κλασσικές στα 36,5 μέτρα, και σ’ αυτήν την απόσταση, η διασπορά ήταν η ονομαστική διασπορά του κυλίνδρου (40%) με εξαιρετικά ομοιόμορφη όμως κατανομή των σκαγιών. Είναι πιθανόν η ποιότητα της κατανομής που επιτυγχάνει αυτό το τσοκ να προσθέτει κάποια μέτρα ωφέλιμου βεληνεκούς στο όπλο σε σύγκριση με τον απλό κύλινδρο. Τουλάχιστον, η εμπειρία μου με αυτό το τσοκ στο κυνήγι, επιβεβαιώνει αυτήν την υποψία.

    Το αυθεντικό Tula choke, αρχικά χρησιμοποιήθηκε στο ρωσσικό σκοπευτικό αλληλεπίθετο Vostock, και αργότερα και σε άλλα όπλα. Σε μορφή τσοκ (εσω-εξω), κατασκευάζεται από την Seminole, τα τσοκάκια της οποίας εισάγονται στην Ελλάδα από τον Χρήστο Σωτηρόπουλο (Ballistic).

    Ελπίζω να βοήθησα,

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35027

    Ευχαριστώ πολύ Λεωνίδα.

    Θα ψάξω να το βρώ.

    Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35030

     Παντως παιδια, τωρα με την τρομοκρατιοφοβια που υπαρχει σε ολο τον κοσμο, μην περιμενετε να επιτραπουν τα ραβδωτα στην Ελλαδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #335034

    •  

      • [font=” Verdana”]Χωρίς να θέλω να κάνω τον ιδικό, στην Ελληνική αγορά, υπάρχουν τα ραβδωτά  [/font]τσόκ με ίσιες ραβδώσεις, και αυτά με αριστερόστροφη. Επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, θα πω ότι  και τα δύο κάνουν την ίδια δουλεία. Τα  απλά φυσίγγια τα κάνουν διασποράς, ¨αναγκάζουν¨ δηλαδή  τα σκάγια να ανοίξουν σε μικρή απόσταση μετά την έξοδο τους από την κάνη. Αυτό όμως είναι καμία φορά και επικίνδυνο. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις  που έχουν τραυματιστεί σκυλιά. Το αριστερόστροφα σφίγγουν τόσο πολύ στην κάνη που χρειάζεσαι παπαγαλάκι για να το λύσεις.
      • [font=” Verdana”][font=” Verdana”]
      • [/font]

      [font=” Verdana; FONT-SIZE: 12pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-language: EL; mso-bidi-language: AR-SA”]Το  [/font][/font]tula[font=” Verdana; FONT-SIZE: 12pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-language: EL; mso-bidi-language: AR-SA”] τώρα έχει διαφορετική φιλοσοφία. Το μόνο που κάνουν είναι να ¨ανοίγουν¨ προοδευτικά τα σκάγια, και όχι τα περιστρέφουν. Κάνει έτσι καλλίτερη κατανομή σε μεγαλύτερο κύκλο, και σε μεγαλύτερη απόσταση. Φαντάσου ότι είναι ένα χωνί. Ένα τσοκάκι  [/font]τοποθετημένο  ανάποδα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #335036


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Black_Pilum στίς 29 Mάρτιος 2004


    •  

      • [font=” Verdana”]Χωρίς να θέλω να κάνω τον ιδικό, στην Ελληνική αγορά, υπάρχουν τα ραβδωτά  [/font]τσόκ με ίσιες ραβδώσεις, και αυτά με αριστερόστροφη. Επειδή τα έχω δοκιμάσει και τα δύο, θα πω ότι  και τα δύο κάνουν την ίδια δουλεία. Τα  απλά φυσίγγια τα κάνουν διασποράς,

      [font=” Verdana”]Φίλε Σταύρο, δεν κάνουν την ίδια δουλειά. Οι ίσιες ραβδώσεις, ή αλλιώς γραμμώσεις, εφαρμόζονται σε τσοκ με πολύ μεγάλες συσφίξεις, με προορισμό τις πολύ σφιχτές συγκεντρώσεις. Βλητικά, δεν κερδίζεις τίποτα χρησιμοποιώντας ίσιες γραμμώσεις σε τσοκ διασποράς.[/font]

    • [font=” Verdana”]Το  [/font]tula τώρα έχει διαφορετική φιλοσοφία. Το μόνο που κάνουν είναι να ¨ανοίγουν¨ προοδευτικά τα σκάγια, και όχι τα περιστρέφουν. Κάνει έτσι καλλίτερη κατανομή σε μεγαλύτερο κύκλο, και σε μεγαλύτερη απόσταση. Φαντάσου ότι είναι ένα χωνί. Ένα τσοκάκι  τοποθετημένο  ανάποδα.  

    Εδώ συμφωνούμε. Μόνο που το συγκεκριμένο τσοκάκι δεν δίνει πιο ανοιχτές κατανομές από τον κύλινδρο, με εξαίρεση ίσως στην χρήση φυσιγγίων με μέλλινη τάπα, μιας και αυτά είχαν στον νου οι Ρώσοι βλητικοί όταν εξέλιξαν το Tula. Δεν έχω προσωπική άποψη για την μαλλινόταπα, μιας και το Tula το έχω δοκιμάσει με φυσίγγια με πλαστικό συγκεντρωτήρα. Η γνώμη μου είναι ότι η διατήρηση της ποιότητας της κατανομής σε μεγάλες αποστάσεις, πρέπει να οφείλεται σε μικρότερη στήλη σκαγιών. Δυστυχώς, δεν έχω τρόπο να μετρήσω το μήκος της στήλης σκαγιών, οπότε παραμένω στις ενδείξεις του δισδιάστατου πίνακα.  

    Φιλικά, Λεωνίδας

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #35032

    Αν δεν κάνω λάθος το S/P της Fabarm Gama tula, υποτίθεται οτι οτι βασίστηκε στην φιλισοφία των Ρώσικων σκιτοντούφεκων.

    Το αγόρασε κάποιος γνωστός και είναι κατενθουσιασμένος με τις ντουφεκιές του. Υποστηρίζει οτι στις μεσαίες αποστάσεις (για εκεί προορίζεται) σε σύκριση με το κυλινδικό τσοκ, έχει σαφώς μεγαλύτερο άνοιγμα και καλύτερες κατανομές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35077

    Καλημέρα.

    Έψαξα χτές στο site της Seminole και βρήκα τον κατάλογο με τα τσοκάκια της εταιρείας. Υποθέτω ότι το Spreader που αναφέρετε εκεί είναι το τσοκ tula που συζητάμε.

    Να προσθέσω επίσης ότι περισσότερο πιθανό είναι να επιτραπούν οι κινητήρες ντίζελ στα ΙΧ παρά τα ραβδωτά.

    Τριαντάφυλλος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35078

    Επίσης σωστή θα ήταν η έκφραση “Όταν παγώσει η κόλαση”

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #35082

    Για να γίνει κάποια αλλαγή πρέπει να δημιουργηθεί κάποιο θεσμικό πλαίσιο, να κινηθούν κάποιες διαδικασίες, να ορισθούν οι έλεγχοι που θα γίνονται, να κινηθεί ένας τεράστιος γραφειοκρατικός μηχανισμός (ΝΑΙ!!! υπάρχει ακόμα η γραφειοκρατεία καλοί μου φίλοι). Αλλά πάνω από όλα, θα πρέπει όλες αυτές οι διαδικασίες να “κοπούν” στα μέτρα κάποιων παρατρεχάμενων, φίλων, χρηματοδοτών κλπ κλπ. Οπότε….

    ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΓΩΣΕΙ Η ΚΟΛΑΣΗ.

    Εμείς θα συνεχίσουμε να πληρώνουμε και να μην μπορούμε να απολαύσουμε τίποτα. Αυτός που είπε ότι Αν οι φτωχοί ειχαν κ…. τότε το χε…… θα ήταν απαγορευμένο, κάτι θα ήξερε.

    Δεν θέλω να κλαίγομαι, ούτε να παραπονιέμαι. Λέω “Δόξα τον Μεγαλοδύναμο” που είμαστε καλά. Αλλά αφήστε με τουλάχιστον να παραπονεθώ για τα στραβά που βλέπω.

    Φιλικά, Τριαντάφυλλος.

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 46 έως 57 (από 57 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων