baikal NK-43M USSR

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Andreas Xronopoulos στις #511158

    Κατι εχω υποψιν μου αλλα αν θελεις εσυ σαν πιο εμπειρος μπορεις να μας εξηγησεις .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #511502

    Το τσοκ φαντάσου το ως μία στένωση στο άκρο του στομίου της κάννης, που ανάλογα με το ποσοστό αυτής της στένωσης/σύσφιξης επηρεάζεται το “αποτύπωμα” της τουφεκιάς (των άνοιγμα των σκαγίων χονδρικά). Υπάρχουν “τσοκαρισμένες” κάννες (οι οποίες έχουν δηλ. ένα συγκεκριμένο και αμετάβλητο ποσοστό στένωσης) και κάννες που επιδέχονται διαφορετικά μεγέθη τσοκ. Τα ”μεγέθη” των τσοκ μετρώνται με “άστρα” (5******,4**** κτλ). Το νούμερο 5 ονομάζεται και Κύλινδρος (δηλ. μηδενική στένωση) και το νούμερο 1 Full (μέγιστη στένωση). Το 3*** είναι το πιο σύνηθες τσοκ.

    Σου επισυνάπτω ένα απλοποιημένο πινακάκι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Andreas Xronopoulos στις #511506

    Ευχαριστω για την απαντηση σου!Το συγκεκριμενο δικαννο  εχει 1,0(αριστερη κανη) και 0,5(δεξια κανη) ! αν καταλαβαινω σωστα μονοβολο ριχνει μονο απο τη δεξια λογο στενωσης της αριστερης?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #511511

    Χθες μόλις αγόρασα κι εγώ από φίλο, ένα Baikal MP-43 και είδα κι εγώ τσοκαρισμένες τις κάννες (1* και 3* η άλλη) και το ετοιμάζω για αποστολή στον “Ήφαιστο¨ για αλλαγή ρίγας και ρύθμιση σκανδαλών/λείανση βάσης. Μετά θα ακολουθήσει νέο κοντάκι. Τα μονόβολα καλό είναι να μην ρίχνονται σε κάννες με στένωση μεγαλύτερη από 0,5 (3***), αλλά παρόλα αυτά τα μολυβένια μονόβολα τύπου brenneke, περνάνε ακόμη και από full choke.

    Βέβαια, όπως και με πολλά άλλα πράγματα, ασφαλέστερο είναι να μην κινούμαστε στα όρια αντοχής του υλικού, οπότε να αποφεύγουμε τη χρήση μονόβολου σε full choke κάννη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Andreas Xronopoulos στις #511512

    Μπορουμε ακομα και με αυλο 18.2 που εχει το συγκεκριμενο οπλο? Γιατι αλλο 18.2 και αλλο 18.7?Σωστα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #511513

    Συνάδελφε ο κανόνας είναι να χρησιμοποιείς μονόβολο σε τσοκ τουλάχιστον 3***. Το μολυβένιο μονόβολο brenneke τσαλακώνει αρκετά ώστε να περάσει και από full τσοκ, αλλά όπως προείπα προσωπικά δεν θα το έκανα συχνά αυτό (λόγοι ασφαλείας πρώτα, αλλά και δεν θα ήθελα να χρησιμοποιώ φυσίγγια των 33-36γρ σε δίκαννο).

Επισκόπηση 6 δημοσιεύσεων - 16 έως 21 (από 21 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων