BROWNING OVER/UNDER

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Browning

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    ilias στις #335101

    Λεωνίδα καλημέρα και σ’ευχαριστώ.

    Μάλλον τα κάνω πιο δύσκολα απο ότι ειναι.Πάντως ήθελα να ρωτήσω το εξής:εκτός απο το ένστικτο, υπάρχουν κάποια σταθερά στοιχεία που πρέπει να προσέξω κατά την επιλογή μου;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35274

    Θα σου πω κάποια πράγματα, αλλά είναι γενικότητες.

    Το μήκος του κοντακιού δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ κοντό ούτε πολύ μακρύ, όταν το επωμίζεις, η κλείδωση του αντίχειρά σου, πρέπει να απέχει περίπου 3 δάχτυλα από την μύτη σου. Το χέρι σου πρέπει να αγκαλιάζει άνετα την λαβή και ο δείκτης να εφάπτεται της σκανδάλης μισό με ένα εκατοστό μετά την πρώτη φάλαγγα. Αν έχεις σωστή και σταθερή επώμιση, θα πρέπει το μάτι σου να είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο στον οριζόντιο άξονα της ρίγας (cast on, cast off) και εκτός αν κυνηγάς λαγό, καλό είναι στον κάθετο άξονα, το μάτι να κάθεται λίγο ψηλότερα από την ρίγα, δηλαδή να την βλέπεις υπό πολύ μικρή όμως γωνία.

    Το ζύγισμα του όπλου πρέπει να το αισθάνεσαι ανάμεσα στα χέρια. Ισορόπησε το όπλο πάνω στο δάχτυλό σου, στο σημείο που είναι ο πείρος ένωσης των καννών με την μπάσκουλα. Αν το όπλο ισορροπεί και δεν κουνιέται τότε το ζύγισμα είναι ουδέτερο. Αν έχει πολύ έντονες τάσεις να γύρει προς τη μία ή την άλλη μεριά, υπάρχει πρόβλημα. Αν βέβαια είναι μπροστόβαρο, μπορείς πολύ εύκολα να προσθέσεις λίγο βάρος μέσα στο κοντάκι και να το κάνεις ουδέτερο.

    Αυτά σαν πολύ γενικά στοιχεία. Μπορεί και να συναντηθούμε την Κυριακή, οπότε να τα κοιτάξουμε και μαζί αυτά.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #335104


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 01 Aπρίλιος 2004


    Αντώνη, τις κάννες του τις έχω δει εσωτερικά, και μόνο “μικροπροβλήματα” δεν μπορείς να περιγράψεις την κατάστασή τους.


    [/indent]

    Λεωνίδα φίλε μου,

    Καταρχήν να σε πληροφορήσω ότι έχω κάνει ασφάλεια ζωής. ;)] src=”http://www.e-artemis.gr/Forum/smileys/smiley2.gif” width=17>

    Οι κάννες δυστηχώς έγιναν έτσι τα πρωτα 7 χρόνια , γύρω στο 1987 . Οσους οπλουργούς είδα μου είπαν ότι δεν φτιάχνονται

    Αξίζει τον κόπο να βάλω δύο καινούργιες καννες ??

    Λέω να χρησιμοποιώ μόνο σκοπευτικά 24-28 γρ φυσίγγια. Δεν είναι καθόλου άσχημα θα έλεγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35283

    Φυσικά και δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις τις κάννες. Εξάλλου, στην κατάσταση που είναι παίζει τον ρόλο ενός ζωντανού μνημείου, που θα σου θυμίζει και όλες τις καλές στιγμές που σου χάρισε αλλά και να μην ξαναπαραμελήσεις τα όπλα σου.

    Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35290

    Καλά έ,  λες  και είμασταν μαζί στον οπλουργό

    Μου είπε το εξής:” αν κάτι αλλάξεις πάνω στο όπλο αυτό ,τότε είναι σαν να σβήνεις όλες τις μνήμες και τα χρόνια που κυνήγησες μαζί του”.

    Δεν ακούγεται πολύ ρομαντικό. Να ακούει ο Μακης

    Το Σάββατο θα φέρω μαζί ένα πραγματικά ζωντανό μνημείο, με το οποίο μιά φορά το χρόνο ένα Σ/Κ μετά του Αγ.Αντωνίου (17-1) βγαίνω για κυνήγι. Είναι σαν να ΑΝΑΣΤΑΙΝΩ τον Παππού μου τον Αντώνα.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35602

    Eρώτηση για το παραπάνω όπλο μου,

    στίς καννες γράφει τα εξής  :  Over   **

    Under  **-

    Ξέρει κανείς γενικά τα σύμβολα στα τσοκ της Browning. Ενας φίλος που πουλά φυσίγγια το είχε μετρήσει με κείνο το μετταλικό παλούκι και τα έβγαλε ***/****. Εχει δίκιο??

    ΥΓ. Να δω ποιός θα προλάβει να απαντήσει πρώτος??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35605

    φιλε αντωνη το * ειναι φουλ σιγουρα και τα ** ειμαι σχεδων 99% σιγουρος οτι ειναι μισο τσοκ. Ayta exei to diko mou kai ta kserw sigoura.

    Η παυλα αν θιμαμαι καλα πρεπει να ειναι σαν improved (px IC) o Longshot that kserei standard.

    Ypopsiazomai oti einai 1/2(**) kai apo katw ligo pio anoikto apo ti panw (**_). isos einai beltiomenos kilindrinos. Ta exw stin ellada ola ayta se arxio gia ta Browing alla eimai skwtia at the moment.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #35609

     Αν δεν κανω λαθος, το ενα αστερακι ειναι το Full, και τα 2 το 75. Το μισο τσοκ ειναι τα 3 αστρα.

     Αν δεν κανω λαθος, επαναλαμβανω.  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35617

    Στα browning οι κωδικοι τωντσοκ ειναι οι εξης

    +   or   *   full choke

      ++- or  *-  improved  modified(three quartes) choke

      +- or  ** modified (half)  choke

      ++ or  **- improved  cylinder( a quarter) choke

     ss or  **S Skeet  choke

    ***  Cylinder  choke  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35622

    ta thimame apo otan diabaza KkK anthi-pobrefos

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35660

    Ευχαριστώ παιδιά,

    αρα ο φίλος που μέτρησε το δικό μου είχε δίκιο. Είναι πράγματι 4/3

    Βίκτωρα αυτά που γράφεις είναι σίγουρα γιά όλα τα άλλα όπλα εκτός του Browning. Παράξενο όμως. Να συμφωνούν όλοι, Αμερικάνοι, Ρώσοι, Ιταλοί, Ισπανοί …… και οι της Browning να έχουν άλλα. Μου κάνει εντύπωση

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    gkiaouris στις #35666

    AYTES OI ENDIKSEIS EINAI SE OLA TA BRowning? H MONO SE AYTA POU EINAI APO BELGIO?

    DEN EIMAI SIGOUROS ALLA NOMIZW EINAI AYTA POU EXOUN FTIAXTEI STO BELGIO

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #35671

    Το δικό μου το Browning Citori είναι ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ πάντως, αγορασμένο στο MONTREAL CANADA που το αναφέρει κιόλας:

    Browning Arms Company Montreal Canada , made in Japan.

    Ποτέ δεν το κατάλαβα το παραπάνω. Στην δικιά μου γλώσσα την οικονομική μπορεί να σημαίνει “τριγωνική παραγωγή” όπως λέμε “τριγωνική πώληση”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #35676

    Αυτή ήταν παλιότερα τακτική πολλών εταιρειών που ο εκάστοτε εισαγωγέας τους υπαγόρευε κάποιες προδιαγραφές, ανάλογα με την χώρα προορισμού. Η τακτική αυτή ακολουθείται ακόμα και σήμερα σε κάποιες αγορές, ιδίως στις ΗΠΑ. Για παράδειγμα, το Beretta 682 μου, γράφει στην κάννη Beretta USA.

    Φιλικά, Λεωνίδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    213
    kazam στις #35692

      Φιλε kritsilis ,μηπως  ειναι  4(**-)———2(**);εαν πουμε  οτι

    full ή 4/4=1, 3/4 ή  improved modified=2 2/4 ή modified=3  

      1/4 ή  improved  cylinder =4

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 31 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων