Del Vento αδοξο τέλος

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #115121

    Φυσικά δεν είναι κάτι νέο, ο ίδιος έλεγε πως με την "φύση" αποκομίζει τους πρωταθλητές του άρα τους καλύτερους γεννήτορες και ακολούθως την καλύτερη εκτροφή. Υπέθετα πως υπέβαλε κατά την προετοιμασία τους σκύλους του σε αυτή την "άγρια φύση", που να φανταστώ πως αυτό ήταν (ή έγινε μόνο πρόσφατα) "τρόπος ζωής". Ούτε και τώρα μπορώ να πιστέψω πως τα Del Vento που ήξερα προ 15 – 20 χρόνων ζούσαν έτσι.
    Πάντως… να βράσω (για να μη πω να χ…) και τον πρωταθλητισμό και την εκτροφή με τέτοιες προϋποθέσεις. Αν οι συνδιαγωνιζόμενοι του ήξεραν (τότε που έδρεπε δάφνες) τις συνθήκες διαβίωσης θα έπρεπε να τον κατάγγελλαν όχι μόνο για κακομεταχείριση αλλά και για αθέμιτο ανταγωνισμό.
    Λυπηρή ιστορία, πολύ λυπηρή.
    Φιλικά


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #354797

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Πάντως… να βράσω (για να μη πω να χ…) και τον πρωταθλητισμό και την εκτροφή με τέτοιες προϋποθέσεις. Αν οι συνδιαγωνιζόμενοι του ήξεραν (τότε που έδρεπε δάφνες) τις συνθήκες διαβίωσης θα έπρεπε να τον κατάγγελλαν όχι μόνο για κακομεταχείριση αλλά και για αθέμιτο ανταγωνισμό.
    Λυπηρή ιστορία, πολύ λυπηρή.
    Φιλικά[/font][/size]

    Και ηξεραν και επικροτουσαν τις θεμελιωδεις αρχες της εκτροφης , οχι την εγκαταλειψη των τελευταιων ετων φυσικα , βλεπετε ο κυκλος της επαγγελματικης/αγωνιστικης εκτροφης τα συγχωρει ολα μπρος στο κερδος (και τη δοξα για ναμαστε δικαιοι).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    168
    Simis Jr στις #115395

    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Δηλαδη ελεος… το χτενι εφτασε στο κομπο!!!
    καλα τους κανανε!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1701
    βκ στις #115401

    ενα τέτοιο του ιταλού, ορανζ (sic) το λεγανε τότε, επεσε στα χέρια μου πριν απο 25 χρονια. ετρεχε σαν τρελο αναμεσα στις περδικες με τη γλωσσα εξω. φυσικά δεν φτούρισε. το εκανα δωρο για παρέα. απο τοτε και μεχρι σημερα εχω μονο επανιελ. οχι σαν αυτα με τα πολλά χαρτια απο γνωστα κυνοτροφία, αλλά διαλεγμένο απο φίλο. το συμπέρασμα το δικό μου, μετά απο 45 χρονια, είναι ότι για να φτιάξεις καλό σκυλί θέλει 1) να το πάρεις μικρό 2) να φας το σκατό του με τη σέσουλα 3) να βγαίνει στο βουνό καθε μέρα (υπερβολή) 4)να βρίσκει πάντα θήραμα (σπάνιο) 5) να είναι μαζί σου συνέχεια και να του μιλάς (αδύνατον). αν κανετε ολα αυτα θα αποκτήσετε σκύλο. το κακό είναι οτι και εγω που τα λεω δεν τα κάνω. βκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #355031

    το συμπέρασμα το δικό μου, μετά απο 45 χρονια, είναι ότι για να φτιάξεις καλό σκυλί θέλει 1) να το πάρεις μικρό 2) να φας το σκατό του με τη σέσουλα 3) να βγαίνει στο βουνό καθε μέρα (υπερβολή) 4)να βρίσκει πάντα θήραμα (σπάνιο) 5) να είναι μαζί σου συνέχεια και να του μιλάς (αδύνατον). αν κανετε ολα αυτα θα αποκτήσετε σκύλο. το κακό είναι οτι και εγω που τα λεω δεν τα κάνω. βκ

    Για να μην ειμαστε απολυτοι ας πουμε οτι οι 3 απ τις 5 παραπανω προυποθεσεις αν ισχυουν , εχουμε ελπιδες για ενα ΚΑΛΟ σκυλι :angry:

Επισκόπηση 5 δημοσιεύσεων - 16 έως 20 (από 20 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων