BAIKAL MP-153

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #448631

    Τα σκόπευτρα είναι βιδωτά και υπάρχουν 2-3 διαφορετικά σπειρώματα. Δηλαδή δεν ταιριάζουν σε όλα τα όπλα.
    Όμως στο εμπόριο κυκλοφορούν και τα κολλητά.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    frixo στις #448991

    Ευχαριστώ πολύ, το δοκίμασα, με πένσα και ξεβίδωσε πανεύκολα, είναι διαμέτρου ø 3mm και το σπείρωμα είναι μετρικό. Θα παραγγείλω το σκοπευτικό τώρα. Μου έκανε εντύπωση οτι η “φωλιά” της βίδας δεν σταματούσε στα όρια της σκοπευτικής ρίγας, αλλά έχει ξετρυπήσει και τη κάννη.
    Βγάζοντας το τσοκ είδα οτι η τρυπα είναι διαμπερής… Μόλις κάνω βολές με το καινούριο σκόπευτρο, θα ενημερώσω τους χρήστες BAIKAL εδώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Aris στις #449989

    καλησπερα σας ετοιμαζομαι να παρω την 153 βαικαλ ειδα βιντεο και διαβασα κ εδω και απ οτι καταλαβα σε αυτη τη τιμη δε παιζει τιποτ αλλο πιο καλο.μεταχειρισμενο δεν ηθελα με τιποτα γιατι δε ξερω το πωσ συμπεριφερεται ο καθενας στα οπλα του.να κανω μια ερωτηση?μονοβολα ριχνει,αν ναι 3 συνεχομενα?ρωτω γιατι εκει που θα παω υπαρχουν πολυ κυνδυνοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Aris στις #449991

    συγνωμη για τα ορθογραφικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #449994

    φιλε μην φοβασε τιποτα αφτο το οπλο ολα τα ριχνει το εχω και ξερω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #449995

    αλλα οταν ριχνεις μονοβολα η μπαλες θα βαζεις η 3 η 4 τσοκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Aris στις #449999

    μπορω με το τσοκ που μου λες να ριχνω και αλλο ειδος η μονοβολο μονο?σ ευχαριστω πολυ που απαντησες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Aris στις #450000

    το λεω διοτι στο χωριο μου γινετε τισ τρελης απο τσομπανοσκηλα γομαρια που επειδη γενανε κ δεν τα θελοθνε οι βοσκοι τα παρατανε κ εχοθν σχηματισει αγελεσ κ επιτιθονται.επισησ εκει ειχαν αφησει οικολογοι λυκουσ αγριογουρουνα κ αλεπουδες πραγματα που ειχαν χαθει .ασε που επιδη το χουνε γκετο εκει δεν αφηνοθν κανενα ξενο για κηνιγι εχουν γινει πολλεσ φασαριες και εκει που θα μαι δε ξερω τι θα συμβει….τι θα μου βγει ενοω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #450003

    οτι γουσταρεις ριχνε δεν υπαρχη προβλημα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    frixo στις #450051

    Φίλε Aris, να τα πιάσουμε ένα- ένα…
    Το BAIKAL MP-153 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, αν θα το βρείς, μόνο ξεχασμένο, σε κάνα ράφι οπλοπωλείου, σε παλιά τιμή, οπότε πάρτο… γιατί δεν πρόκειται να έρθουν άλλα. Βγαίνει σε νέα έκδοση: το MP-155 , κάπου 100-150€ ακριβότερο. Οι Κριτικές που διάβασα λένε ότι : Έχει πιό καλό ζύγισμα , είναι 200 γραμμ. ελαφρύτερο, πιό γρήγορο άδειασμα της αποθήκης φυσιγγίων, και 2 εγκοπές dovetail για να κουμπώσεις έξτρα σκοπευτικά. Στα αρνητικά του σημεία ( έτσι λένε ) είναι η χοντροκομμένη κατασκευή του , και οι συχνές εμπλοκές. Αυτό βέβαια ισχύει πάντα στα πρώτα μοντέλα, μετά πάντα διορθώνεται.
    Είδα εδώ μέσα αγγελίες πώλησης μεταχειρισμένων mp153. Σε καλές τιμές… Εσύ επιλέγεις.
    Για τα άγρια Τσομπανόσκυλα , Λύκους , Αρκούδες κλπ. τώρα , ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τα σκοτώσεις. Ο Λύκος ειδικά είναι προστατευόμενο είδος. Και η Αρκούδα. Αν σε δούν άλλοι κυνηγοί ή βοσκοί να τα σκοτώνεις, και σε καρφώσουν, θα μπλέξεις.
    Παλιά υπήρχαν κατι φυσίγγια που δεν είχαν μολύβδινα σκάγια, αλλά κομμάτια λάστιχο. Τα λέγαμε Αλβανοφυσίγγια, δε σκότωναν, αλλά πονούσαν άσκημα ότι χτυπούσες, και έτσι απομακρύνονταν τσομπανόσκυλα, λύκοι, κλπ. Τώρα πια, επειδή δεν τα βρίσκω, τα φτιάχνω μόνος μου, ανοίγω το αστεροειδές κλείσιμο ενός semi-magnum φυσιγγίου, αντικαθιστώ τα σκάγια με στρόγγυλα κομμάτια καουτσούκ απο πχ. ένα παλιό λάστιχο, και το κλείνω, και στάζω καναδυό σταγόνες λυωμένο κερί για στεγανοποίηση.
    Σε περιοχές με Αγριογούρουνα και Λύκους, καλό ειναι να μήν πηγαίνεις μόνος, φαντάσου οτι μπορεί να σου συμβεί κάτι: πτώση, τραυματισμός, -ατύχημα, να είσαι πεσμένος κάτω, αβοήθητος, και να περιφέρονται και όλα αυτά τα ζωάκια τριγύρω σου !!!!
    Οι αλεπούδες ανήκουν στα επιβλαβή, οπότε ρίχτους ότι τραβάει η ψυχή σου, ελέυθερα.
    Δε πιστεύω να τα αμόλησαν οι οικολόγοι, αυτοί συνήθως πάνε σε προστατευόμενες περιοχές! ΔΕΝ πάνε σε κυνηγότοπους να κάνουν τέτοιες δουλειές.
    Επειδη έχω το MP 153, και πολλές φορές εχω πάει με ομάδα για γουρούνια, ρίχνω μονόβολα magnum. Ναι ρίξε άφοβα όσα θές, με τσοκ IC !
    Ειδικά για φυσίγγια magnum , έχω ξεβιδώσει 1 βόλτα τον ρυθμιστή αερίων, (προσωπική επιλογή).
    Μονόβολα Φυσίγγια να προτιμήσεις slug , με σπείρωμα, όχι μπάλες. Ειδικά για τα γουρούνια , το πιο αποτελεσματικό βρήκα το Hexolite 32 12/76 της Dupleks!!! Ακριβούτσικο, αλλά ρίχνει κάτω και το πιό ζόρικο καπρί.
    Πές μας το χωριό σου, να οργανώσουμε κάνα ομαδικό κυνήγι.
    Νάσαι καλά, και καλές ΓΙΟΡΤΕΣ να έχουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Aris στις #450121

    ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΕΝΑ.ΤΑ ΤΣΟΠΑΝΟΣΚΥΛΑ ΕΠΙΤΙΘΕΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.ΕΧΟΥΝ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΑΓΕΛΕΣ.
    ΛΥΚΟΥΣ Κ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΑ ΕΡΙΞΑΝ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΧΡΟΝΙΑ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΕ ΚΑΡΦΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΣΟΦΥΛΑΚΑΣ.ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΜΗΜΑ ΣΤΗ ΓΚΟΥΡΑ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ 2 ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΕΣ.ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ 5 ΧΩΡΙΑ.ΕΚΕΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ Κ ΔΕ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ Κ ΡΩΤΗΣΕ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΑΝΕ Κ ΤΟΝ ΣΤΗΛΑΝΕ ΑΛΟΥ ΓΙΑ ΑΛΟΥ ΧΩΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ ΜΟΥ ΚΤΛ.ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΝΕΟ ΟΡΕΙΝΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΟΠΟΥ ΔΕ ΠΑΤΑΝΕ ΠΟΛΟΙ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΣΙΦΛΙΚΙ.ΠΑΡ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΠΟΥΔΕΣ Μ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ Κ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΕΡΙΕΣ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΡΑΒΟΚΟΙΤΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΤΟ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ.ΕΙΧΕ ΜΠΙΧΛΙΜΠΙΔΙ ΓΙΑ ΑΛΕΠΟΥ Κ ΜΟΛΙΔ ΣΦΥΡΙΖΕ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ!ΕΧΕΙ Κ ΚΑΣΕΤΑ ΓΙΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΣΤΟ ΦΕΝΕΟ ΠΑΙΖΕΙ ΔΥΝΑΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙ,ΠΕΡΔΙΚΑ ΒΟΥΝΙΣΙΑ,ΤΡΥΓΟΝΙ,ΛΑΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    xristos100 στις #452340

    paidia ti tsokakia afetermarket xrisimopoihtai sto 153??? eidika gia to kunhgh tou agrioxoirou an 3erei kapoios as me boi8isei sas euxaristw!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ στις #452345

    Καλησπερα φιλε εγω χρησιμοποιω τα τσοκ της carlsons εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστιμενος
    το τσοκ που θελεις εσυ για γουρουνι ειναι ο κυλινδρος ή αλλιως *****

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    xristos100 στις #452348

    euxaristw polu gia tin apanthsh file mou! eimai kainourgios kai den 3erw pola pragmata peripou posa xrhmata kostizei auto to tsok?kai me auto rixnw dramies kai monobola i mono dramies?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ στις #452350

    το τσοκ εχει γυρω στα 50€ απο Ελλαδα και μπορεις να ριξεις και απο τα 2.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων