Οπτικη φερμα

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    and73 στις #115658

    [font="Comic Sans MS"]Φιλε Χρυσανθε,

    Το θεμα της οπτικης φερμας ειναι αρκετα συχνο σε σκυλια νεαρης ηλικιας. Πολλοι το αντιμετωπιζουν και πολλοι εχουν αυτό το προβλημα. Για αυτό θα συμφωνησω και εγω με οσα σου αναφεραν πιο πανω. Το θηραμα εκτροφης δεν είναι καλη λυση παρα μονο για μικρα κουταβια μεχρι 3-4 μηνων. Μετα χρειαζονται εξοδοι στο βουνο και συναντησεις με αγριο θηραμα.

    Αντιμετωπισα και εγω παρομοιο προβλημα ακομα και σε πιο μεγαλης ηλικιας σκυλο και το οποιο όταν ο σκυλος μεγαλωσε ευτυχως εξαληφθηκε.

    Σταματα και το ορτυκι και το περιστερι και οτιδηποτε άλλο στημενο εάν θελεις να αποκτησεις σκυλο για κυνηγι, εάν θελεις σκυλο για αγωνες για θεματα ακινησιας κτλ τοτε μπορεις να εάν το θελεις να συνεχισεις και παλι καλυτερα θα ηταν εάν προσπαθουσες να βρεις μια περιοχη που να κρατα λιγες περδικες και ξεκινα εξοδους εκει. Ακομα και το στημενο πρεπει να γινεται σε χωρο οπου υπαρχει επαρκες καλυψη για να αποφευγεται η οπτικη επαφη του σκυλου με το θηραμα, παρα μονο η οσφρητικη.

    Η οπτικη φερμα είναι αποτελεσμα της λανθασμενης συγκεντρωσης του σκυλου. Ο σκυλος του κυνηγου ανεξαρτητου ρατσας, κτλ πρεπει αποκλειστικα να είναι συγκεντρωμενος στην μυτη του και πουθενα αλλου. Τα συχνα εκπαιδευτικα σε αμφιβολου ποιοτητας ορτυκι κτλ εχουν κανει δυστυχως τον σκυλο σου να δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στα οπτικα ερεθισματα παρα στα οσφρυτικα. Υπαρχουν ακομα και εμπειρα σκυλια τα οποια μεγαλωνουν, γερνούν και πεθαίνουν χωρις ποτε τους να είναι απολυτα συγκεντρωμενα στην μυτη τους. Με την ηλικια φυσικα και τις εμπειριες το ένα συμπληρωνει το άλλο.

    Φυσικα εσυ εχεις στα χερια σου ένα κουταβι ακομα το οποιο ειμαι σιγουρος ότι εάν συνεχισεις με το ιδιο μερακι στο τελος θα εχεις ένα σκυλο που θα σε ικανοποια. Πολλες φορες όμως τα λαθη που κανουμε εμεις οι ιδιοι κατά την διαρκεια εκπαιδευσης είναι πολύ δυσκολο να τα διορθωσουμε ή και καμια φορα αδυνατο.

    Το να συμβουλευθεις ένα επαγγελματια είναι καλη επιλογη.

    Ανδρεα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #115710

    Αντρεα σε ευχαριστω πολυ φιλε.Καιρο ειχαμε να σε δουμε και χαιρομαι ιδιαιτερα.
    Διαβασα και το αρθρο σου στο περιοδικο.

    Φιλε ξερεις πολυ καλα οτι για ενα νεο κουταβι, με νεο κυνηγο η κατασταση στο νησι κανει τα πραματ;α πολυ δυσκολα. Ενα περδικι που βρισκεις μετα απο 2 βουνα περπατημα, φευγει μακρυα απο τα 50 μετρα.Εχω σκασει που να μπορεσω να βρω λιγο θηραμα να μπορεσει να καταλαβει το σκυλλι δυο πραματακια.

    Οσο για την γνωμη καποιου ειδικου, εαν θες μπορεις να μου στειλεις καποιο προσωπικο μυνημα ωστε μου πεις καλυτερα τις αποψεις σου εαν θες.

    Το σκεφτηκα και εγω μα η αντιμετωπιση που ειχα ως πιθανος πελατης απο καποιον μεγαλο σε ονομα, απλα και μονο επειδη ειμαι νεαρος, με εκανε γενικα να μπορω να εμπιστευμαι μονο τις δικες μου ικανοτητες και των φιλων που δεν εχουν ουτε να χασουν ουτε να κερδισου απο εμενα.

    Ισως να ξερω πολυ περισσοτερα απο σενα κυριε Εκπαιδευτη…..ισως τουλαχιστον να θελω να μαθω περισσοτερα………μα οταν το καταλαβεις……..ισως ψαχνεις να βρεις πελατες σαν και μενα……που εχουν αυτο το αγνο και αθωο παθος για το σκυλλι τους…..αυτο που ειχες και συ καποτε πριν το καλυψει η ''ταση κερδοφοριας'' στο βωμο της Κυνοφιλιας που νιωθει ο απλος κοσμακης

    Δεν κατακρινω κανενα…..ισως να ηταν μεμονομενη κατασταση ο τυπος,,,….αυτο ομως ενιωσα απ την αντιμετωπιση που δεκτηκα…..και αυτο μοναχα λεω.

    Φιλικα
    Kurzhaar

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων