Γαλλικό Μπρακ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Δείκτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #287151

    Περδικες ουτε για δειγμα ,προς το παρον κανενα ορτυκι

    Τέτοια εποχή ορτύκια; Πού;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #287150

    Τέτοια εποχή ορτύκια; Πού;

    Εχθες ειδα δυο μαλλον κατα τυχη,αλλα και στην δερματο πρπει να εχουν φανει λιγα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #188517

    Δείτε την ερώτηση μου στον κ. Κυριτσάκα και την απάντηση του, μέσα από τις σελίδες του ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟΥ(http://www.kinigotopos.gr), για αυτή τη φυλή:

    http://www.kinigotopos.gr/2011/10/76.html

    Από κ Λουλάκης Κων/νος

    Σκυλί μεικτού θηράματος

    Αγαπητέ κ. Κυριτσάκα, σας χαιρετώ από την Κρήτη.

    Θέλω την άποψη σας στο παρακάτω ερώτημα. Με δεδομένο ότι έχω τη δυνατότητα να έχω μόνο ένα σκύλο, και με δεδομένο ότι θέλω να κυνηγώ και πουλιά και λαγό στην Κρήτη, σκέφτομαι την απόκτηση κάποιου σκύλου μεικτού θηράματος. Κάποιου μπρακ. Από όσα έχω διαβάσει "καταλήγω" στο Γαλλικό Μπρακ Τύπου Πυρηναίων. Μικρόσωμα, εύκολα εκπαιδεύσιμα σκυλιά, ήσυχα στο σπίτι και με αντοχή στη ζέστη και στο κρύο(αν και το κρύο στην Κρήτη δεν μας αφορά και πολύ). Είναι λίγο δυσεύρετα στην Ελλάδα αλλά υπάρχουν. Ποιά η άποψη σας για τη συγκεκριμένη ράτσα στο κυνήγι του λαγού; Γιατί στο κυνήγι των πουλιών πιστεύω πως δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Έχετε κάποια άλλη ράτσα να προτείνεται, εκτός Κούρτσχααρ, Ντράχτααρ, που δεν είναι κατάλληλα για την περίπτωση μου;

    Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

    Με εκτίμηση

    Απάντηση

    Για το Γαλλικό Μπρακ τύπου Πυρηναίων έχω προσωπική και επισταμένη άποψη κ. Λουλάκη επειδή τα πρώτα τουλάχιστον σκυλιά που εισήχθησαν στην Ελλάδα εδώ και μερικά χρόνια, ήρθαν με δική μου παραίνεση και προτροπή και σήμερα μπορώ να πω πως νοιώθω χαρούμενος που αυτή η ράτσα έχει εδραιωθεί στη χώρα μας.

    Πράγματι είναι εξαιρετικός σκύλος το Γαλλικό Μπρακ και μπορεί να ικανοποιήσει έναν απαιτητικό κυνηγό που θέλει να κυνηγάει πουλιά και λαγό σαν εσάς. Εχει όλα τα προσόντα που αναφέρετε, μαθαίνει γρήγορα και εύκολα το κυνήγι, σχεδόν μόνος του χωρίς δυσκολία και μπορεί να κυνηγήσει άνετα το λαγό με τον τρόπο εργασίας του και αφού βέβαια τον εκπαιδεύσετε κατάλληλα.

    Αφού αποκλείσατε το Κούρτσχααρ και το Ντράχτααρ, μια άλλη ράτσα που κυνηγάει πουλιά και αρέσκεται στο λαγό και στα τριχωτά θηράματα γενικώς είναι το Ουγγρικό Βίζλα, όμως δυστυχώς είναι λίγο σπάνιο στην Ελλάδα. Κι αυτός είναι εξαιρετικός ηπειρωτικός σκύλος με πολλά κυνηγετικά προσόντα για γενικό κυνήγι.

    Επίσης υπάρχει και το Γαλλικό Κόρθαλ, το Μπρακ Μπουρμποναί, το Μπρακ Αριέγης (πουλόσκυλο), το Μπρακ της Ωβέρνης αλλά δεν υπάρχουν εδώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #188562

    Βλεπω οτι το ψαχνεις με τα Μπρακ,κατα την γνωμη μου να ειναι απο γονεις κυνηγους αλλιως δεν κανεις τιποτα και κυριως το αρσενικο αυτο βγαζει τα κουταβια.Επρεπε να ειχες μαθει των επανιελακο σου στον λαγο,ωστε να κυνηγουσες ακομα περδικα μπεκατσα,το ορτυκι να το αφηνες απεξω.
    Πως πηγαν οι βολτες ειχε ενδιαφερων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #188569

    Φίλε free καλημέρα,

    Θα σταθώ σε αυτό που σου γράφει ο Κυριτσάκας ότι μαθαίνει σχεδόν μόνο του να κυνηγάει.

    Έχω ένα Γαλλικό Μπράκ Πυρηναίων αλλά λόγω του ότι ασχολούμαι περισσότερο με τον λαγό και έτυχε να βρεθώ
    χωρίς λαγόσκυλο πήρα ένα κουτάβι λαγόσκυλο και τον επόμενο χρόνο πήρα ένα Γαλλικό Μπράκ Πυρηναίων.
    Οπως καταλαβαίνεις όλο μου το ενδιαφέρων είχε πέσει στο λαγόσκυλο με αποτέλεσμα το μπράκ να μην το έχω
    βγάλει καθόλου στο βουνό και η πρώτη του επαφή με βουνό έγινε φέτος σε ηλικία σχεδόν δύο ετών.
    Το σκυλί έψαχνε λες και ήταν έμπειρο, χωρίς να του μιλάω καθόλου έκανε διασταυρωμένη έρευνα είχε εξαίρετη
    επαφή μαζί μου μπαίνει σε πυκνό χωρίς να φοβάται και διαθέτη μεγάλη ταχύτητα από άλλα μπρακ.
    Η πρώτη του φέρμα στην πρώτη του έξοδο ήταν σε λαγό και αφού τον κυνήγησε περίπου 100 με 200 μέτρα γύρισε
    και ιχνηλατούσε τον ντορό κλαφουνόντας.
    Τώρα το έβαλα σε μπεκάτσα και πάει υπέροχα.
    Τέλος θέλω να προσθέσω ότι αυτά που γράφω δεν ξέρω αν αφορούν όλα τα Γαλλικά μπράκ γιατί δεν έχω άλλη εμπειρία
    αλλά αυτό το σκυλί με έχει ενθουσιάσει.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #264795

    Φίλε free καλημέρα,

    Θα σταθώ σε αυτό που σου γράφει ο Κυριτσάκας ότι μαθαίνει σχεδόν μόνο του να κυνηγάει.

    Έχω ένα Γαλλικό Μπράκ Πυρηναίων αλλά λόγω του ότι ασχολούμαι περισσότερο με τον λαγό και έτυχε να βρεθώ
    χωρίς λαγόσκυλο πήρα ένα κουτάβι λαγόσκυλο και τον επόμενο χρόνο πήρα ένα Γαλλικό Μπράκ Πυρηναίων.
    Οπως καταλαβαίνεις όλο μου το ενδιαφέρων είχε πέσει στο λαγόσκυλο με αποτέλεσμα το μπράκ να μην το έχω
    βγάλει καθόλου στο βουνό και η πρώτη του επαφή με βουνό έγινε φέτος σε ηλικία σχεδόν δύο ετών.
    Το σκυλί έψαχνε λες και ήταν έμπειρο, χωρίς να του μιλάω καθόλου έκανε διασταυρωμένη έρευνα είχε εξαίρετη
    επαφή μαζί μου μπαίνει σε πυκνό χωρίς να φοβάται και διαθέτη μεγάλη ταχύτητα από άλλα μπρακ.
    Η πρώτη του φέρμα στην πρώτη του έξοδο ήταν σε λαγό και αφού τον κυνήγησε περίπου 100 με 200 μέτρα γύρισε
    και ιχνηλατούσε τον ντορό κλαφουνόντας.
    Τώρα το έβαλα σε μπεκάτσα και πάει υπέροχα.
    Τέλος θέλω να προσθέσω ότι αυτά που γράφω δεν ξέρω αν αφορούν όλα τα Γαλλικά μπράκ γιατί δεν έχω άλλη εμπειρία
    αλλά αυτό το σκυλί με έχει ενθουσιάσει.

    Φιλικά

    Μιλάμε για Γαλλικό Μπρακ τύπου Πυρηναίων(το μικρόσωμο Γαλλικό Μπρακ).
    Γιατί υπάρχει και το Γαλλικό Μπρακ της Γασκώνης, της Ωβέρνης και κάνα δυο τρία ακόμα, τα οποία είναι πιο μεγαλόσωμα.
    Αν επιτρέπεται από πού το έχεις πάρει;Από δω ή από Γαλλία;
    Η περιοχή των Πυρηναίων(Ν-ΝΔ Γαλλία, σύνορα με Ισπανία) από την οποία προέρχεται αυτό το σκυλί, μοιάζει πολύ στο κλίμα και στη μορφολογία με την Ελλάδα.
    Όσο το ψάχνω τείνω να πιστεύω, ότι είναι το σκυλί που ταιριάζει περισσότερο από όλα τα άλλα στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στα νησιά μας και κακώς κατά τη γνώμη μου που δεν είναι διαδεδομένο στη χώρα μας(μια μικρή έρευνα δείχνει ότι πρέπει να είναι λίγο πάνω από 100 τα άτομα αυτής της ράτσας στη χώρα μας).
    Και τα άλλα Γαλλικά Μπρακ κάπως έτσι είναι στο κυνήγι(μεικτού θηράματος) αλλά είναι πιο μεγαλόσωμα(10+ εκατοστά ψηλότερα και μακρύτερα) και πιο βαρειά σκυλιά(8-12 κιλά παραπάνω). Κάτι σαν κούρτσχααρ δηλαδή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #264790

    Βλεπω οτι το ψαχνεις με τα Μπρακ,κατα την γνωμη μου να ειναι απο γονεις κυνηγους αλλιως δεν κανεις τιποτα και κυριως το αρσενικο αυτο βγαζει τα κουταβια.Επρεπε να ειχες μαθει των επανιελακο σου στον λαγο,ωστε να κυνηγουσες ακομα περδικα μπεκατσα,το ορτυκι να το αφηνες απεξω.
    Πως πηγαν οι βολτες ειχε ενδιαφερων

    Δημήρη εννοείται ότι θα είναι από γονείς κυνηγούς.
    Το επανιέλ είναι σκύλος φέρμας, σκύλος δείκτης, ηπειρωτικός, πουλόσκυλο δηλαδή, που μπορεί να κυνηγήσει και λαγό.
    Τα μπρακ(όλα τα μπρακ), είναι από κατασκευή, σκυλιά μεικτού θηράματος.
    Το πόσο καλά θα κυνηγήσουν λαγό εξαρτάται από την εκπαίδευση τους και τη μορφολογία του εδάφους που καλούνται να κυνηγήσουν(άλλο νησιά και άλλο Μακεδονία).
    Υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους αρκετές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #188628

    Για μεικτου κυνηγιου δεν μου φαινοντε απο την μικρη εμπειρια που εχω,εγω παντως ενα κουρτσχααρ κουταβι θα ηθελα νομιζω θα ηταν το τελειο,θα δωσεις των επιανελακο σου εαν βρεις κουταβι Μπρακ πυρηναιων?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #264772

    Για μεικτου κυνηγιου δεν μου φαινοντε απο την μικρη εμπειρια που εχω,εγω παντως ενα κουρτσχααρ κουταβι θα ηθελα νομιζω θα ηταν το τελειο,θα δωσεις των επιανελακο σου εαν βρεις κουταβι Μπρακ πυρηναιων?

    ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ
    Γιατί να το δώσω δηλαδή; Μια χαρά είναι το σκυλί.
    Απλά θέλω και ένα δεύτερο σκυλί αν δεν μας τελειώσει η κρίση.

    Κουρτσχααρ κουτάβια υπάρχουν αρκετά. Και με χαρτιά(το καλύτερο) και χωρίς χαρτιά. Και από δω μπορείς να βρεις και από εξωτερικό. Από Γερμανία που κοιτάζαμε πρόσφατα τα πουλάνε 750 euro(με όλες τις δοκιμασίες για τους γονείς που προβλέπουν οι Γερμανοί για τη ράτσα), συν τα μεταφορικά. Δηλαδή γύρω στα 1100-1200 euro σύνολο με απευθείας πτήση από Γερμανία Ηράκλειο.
    Στα Χανιά υπάρχουν 2 εκτροφείς κούρτσχααρ και Αθήνα και Θεσ/νίκη αρκετοί. Και στην Ιεράπετρα υπάρχει κάποιος καλός εκτροφέας.
    Αλλά υπάρχουν και πολλοί απλοί κυνηγοί που έχουν καλά σκυλιά.
    Υπάρχει και όμιλος φυλής που μπορεί να σε βοηθήσει.
    Αν θέλεις κάτι μπορώ να βοηθήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #188637

    Εαν παρω θα παρω απο κυνηγο,και οχι να το πληρωσο ακριβα δεν με απασχολουν τα χαρτια ,αργοτερα θα παω ολλανδια και μπορω να κοιταξω τα κυνοτροφια εκει και στην γερμανια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #264754

    Εαν παρω θα παρω απο κυνηγο,και οχι να το πληρωσο ακριβα δεν με απασχολουν τα χαρτια ,αργοτερα θα παω ολλανδια και μπορω να κοιταξω τα κυνοτροφια εκει και στην γερμανια

    Κακώς που δε σε απασχολούν τα χαρτιά.
    Μην περιμένεις πάντως από έξω να βρεις σκυλί τσάμπα ή φτηνό. Είναι πιο ακριβά από ότι εδώ.
    Εκτός και μιλάμε για κάποια πρώην ανατολική χώρα.
    Που είναι φτηνότερα αλλά και πιο χαμηλής ποιότητας από τα δικά μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #188654

    Ποτε τα χαρτια δεν εκαναν των σκυλο στο κυνηγι εκτος εαν θελουμε να ζευγαρωνουμε και να πουλαμε τα κουταβια,σιγουρα απο ανατολικες χωρες βρισκεις φτηνα λογω οτι ειναι οι γεννες ανεξελεκτες μηπως δεν συμβαινει παντου,αλλα μενοντας πολλα χροννια στα βορεια ευρωπας εχω φιλους ωστε να βρω την ακρη εαν το θελησω και να δω κυριως τα σκυλια τους,Προτιμω σκυλι που κυνηγανε οι γονεις του λαγο οπως αυτα του χωριανου σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #188785

    Φίλε Δημήτρη θα συμφωνήσω αλλά ταυτόχρονα θα διαφωνήσω μαζί σου.

    Και τα δύο που αναφέρεις δλδ με χαρτιά η χωρίς αρκεί να κυνηγάει εμένα δεν μου λέει τίποτα εκτός και αν εννοείς
    ότι θα πάρεις έναν μαθημένο σκύλο που τον ξέρεις ότι κυνηγάει.
    Με χαρτιά απλά γνωρίζεις από που κρατάει η σκούφια του και ξεκινάς με κάποια σταθερή ενώ χωρίς χαρτιά πολύ
    πιθανών να μην γνωρίζεις τίποτα και απλά να έτυχε αυτό το άτομο να έγινε ένας καλός σκύλος που το πιθανότερο
    είναι να μην έχει συνέχεια.
    Φυσικά όλοι μας γνωρίζουμε καλούς σκύλους με ή χωρίς χαρτιά αλλά πάντα υπάρχει το αλλά.
    Προσωπική άποψη επειδή οι καιροί άλλαξαν τα θηράματα έγιναν πιο δυσεύρετα ο κυνηγός δεν έχει την πολυτέλεια
    του χρόνου είναι καλλίτερα να ξεκινάς από κάπου παρά απο το άγνωστο και βγει βγήκε.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #263631

    Φίλε Δημήτρη θα συμφωνήσω αλλά ταυτόχρονα θα διαφωνήσω μαζί σου.

    Και τα δύο που αναφέρεις δλδ με χαρτιά η χωρίς αρκεί να κυνηγάει εμένα δεν μου λέει τίποτα εκτός και αν εννοείς
    ότι θα πάρεις έναν μαθημένο σκύλο που τον ξέρεις ότι κυνηγάει.
    Με χαρτιά απλά γνωρίζεις από που κρατάει η σκούφια του και ξεκινάς με κάποια σταθερή ενώ χωρίς χαρτιά πολύ
    πιθανών να μην γνωρίζεις τίποτα και απλά να έτυχε αυτό το άτομο να έγινε ένας καλός σκύλος που το πιθανότερο
    είναι να μην έχει συνέχεια.
    Φυσικά όλοι μας γνωρίζουμε καλούς σκύλους με ή χωρίς χαρτιά αλλά πάντα υπάρχει το αλλά.
    Προσωπική άποψη επειδή οι καιροί άλλαξαν τα θηράματα έγιναν πιο δυσεύρετα ο κυνηγός δεν έχει την πολυτέλεια
    του χρόνου είναι καλλίτερα να ξεκινάς από κάπου παρά απο το άγνωστο και βγει βγήκε.

    Φιλικά

    Το ότι εξακολουθούμε να μιλάμε στην Ελλάδα του 2011 για σκύλους εργασίας(κυνηγόσκυλα) χωρίς χαρτιά δείχνει το πόσο υπανάπτυκτοι είμαστε.
    Όπως έχουμε χύμα λάδι και όχι τυποποιημένο.
    Και γενικά προϊόντα και υπηρεσίες "χωρίς ταμπέλα" και "οναματεπώνυμο".
    Ακόμα και με την εθνική μας φυλή, τον ΕΙ, θα δείτε τι θα γίνει σε μερικά χρόνια.
    Θα μας πουλάνε ωραιότατα κουτάβια ΕΙ οι Φιλανδοί(που εκτρέφουν και εξελίσουν τη φυλή τα τελευταία χρόνια) προς 1.000 euro το ένα. Και θα φωνάζουμε πάλι τότε ότι μας φταίνε …. (συμπληρώστε ότι θέλετε).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    dimitris70 στις #189075

    Δηλαδη οσοι εχουν σκυλια με χαρτια σαρωνουν τα θυραματα εαν ηταν ετσι θα ειχαν προπολου εξαφανιστοι,εγω ειπα πως προτιμω ενα σκυλι συγκεκριμενης ρατσας απο κυνηγο που κυνηγαει παρα ενα σκυλι απο εκτροφειο που θα εχει τα χαρτια του

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων