Γαλλικό Μπρακ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Δείκτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #263607

    Το ότι εξακολουθούμε να μιλάμε στην Ελλάδα του 2011 για σκύλους εργασίας(κυνηγόσκυλα) χωρίς χαρτιά δείχνει το πόσο υπανάπτυκτοι είμαστε.
    Όπως έχουμε χύμα λάδι και όχι τυποποιημένο.
    Και γενικά προϊόντα και υπηρεσίες "χωρίς ταμπέλα" και "οναματεπώνυμο".
    Ακόμα και με την εθνική μας φυλή, τον ΕΙ, θα δείτε τι θα γίνει σε μερικά χρόνια.
    Θα μας πουλάνε ωραιότατα κουτάβια ΕΙ οι Φιλανδοί(που εκτρέφουν και εξελίσουν τη φυλή τα τελευταία χρόνια) προς 1.000 euro το ένα. Και θα φωνάζουμε πάλι τότε ότι μας φταίνε …. (συμπληρώστε ότι θέλετε).

    συμφωνω σε ολα φιλε ,σωστος :D ;) ;)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #263574

    Το ότι εξακολουθούμε να μιλάμε στην Ελλάδα του 2011 για σκύλους εργασίας(κυνηγόσκυλα) χωρίς χαρτιά δείχνει το πόσο υπανάπτυκτοι είμαστε.
    Όπως έχουμε χύμα λάδι και όχι τυποποιημένο.
    Και γενικά προϊόντα και υπηρεσίες "χωρίς ταμπέλα" και "οναματεπώνυμο".
    Ακόμα και με την εθνική μας φυλή, τον ΕΙ, θα δείτε τι θα γίνει σε μερικά χρόνια.
    Θα μας πουλάνε ωραιότατα κουτάβια ΕΙ οι Φιλανδοί(που εκτρέφουν και εξελίσουν τη φυλή τα τελευταία χρόνια) προς 1.000 euro το ένα. Και θα φωνάζουμε πάλι τότε ότι μας φταίνε …. (συμπληρώστε ότι θέλετε).

    Το να λεμε οτι ειμαστε υπαναπτυκτοι επειδη μιλαμε για σκυλια χωρις χαρτια δειχνει οτι ειμαστε κομπλεξικοι.
    Οποιος πιστευει οτι εκτος Ελλαδας δεν υπαρχουν σκυλια χωρις χαρτια κανει μεγα λαθος. Ειναι παρα πολλα τα σκυλια εξω χωρις χαρτια και μαλιστα σε χωρες που θεωρουνται προηγμενες κυνολογικα και με ιστορια στην κυνοφιλια και κυνολογια.
    Οποιος πιστευει οτι παιρνοντας σκυλι με πεντιγκρι εχει την εγγυηση οτι παιρνει αυτο που νομιζει κανει επισης λαθος. Ειναι πολλες οι περιπτωσεις που το πεντιγκρι ειναι απο αλλο σκυλι ή απο αλλους γονεις.
    Θα ψαχνουμε Ε.Ι. στη Φινλανδια οχι επειδη δεν βγαζουμε χαρτια στα σκυλια, αλλα επειδη εχουν βγει πολλα σκυλια-μαιμουδες με χαρτια. Καποιοι παραγωγοι συμπληρωσαν τα κοπαδια τους με σλοβενικους και διαφορα αλλα για να μπορουν να ανταποκριθουν στη ζητηση.
    Οσο για το χυμα λαδι, εχουμε αλλα δεν επιτρεπεται η πωληση του. Πρεπει να ειναι τυποποιημενο. Καλη η οδηγια της Ε.Ε. αλλα βολευει τις μεγαλες εταιριες και ταυτοχρονα εχει χαθει η γνησια γευση γιατι με την τυποποιηση κρατουνται τα θρεπτικα στοιχεια αλλα χανονται καποια που εχουν να κανουν με τη γευση. Στην τελικη οποιος νομιζει οτι μπορει να κρινει και να παρει ειτε χυμα λαδι ειτε σκυλι χωρις χαρτια για να του ερθει πιο φτηνα ας εχει το δικαιωμα και τη δυνατοτητα να το κανει. Οποιος θελει τις εγγυησεις των χαρτιων ή της τυποποιησης εχει τη δυνατοτητα να παρει, χωρις να κατηγορει τους αλλους που προτιμουν τη χυμα κατασταση.
    Βασικοτερο απο τα χαρτια ειναι η αξιοπιστια αυτου που πουλαει.
    Να σημειωσω οτι δεν εχω βγαλει ποτε σκυλι χωρις χαρτια, εχω ομως ενα τετοιο το οποιο κυνηγαει αξιοπρεπεστατα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #189116

    θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου αλλα νομιζω οτι το topic αναφερεται στα γαλλικα μπρακ.για την ιστορια και εμενα δεν με ενδιαφερουν καθολου τα χαρτια γιατι τα σκυλια μου δεν ξερουν γραμματα!!!!!!!!ξερουν ομως να κυνηγανε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #189141

    Για όσους ενδιαφέρονται για ένα καλό video για τη συγκεκριμένη φυλή με ή χωρίς χαρτιά, κάντε κλικ παρακάτω:

    http://www.youtube.com/watch?v=-3p0KeoACBQ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #263476

    Για όσους ενδιαφέρονται για ένα καλό video για τη συγκεκριμένη φυλή με ή χωρίς χαρτιά, κάντε κλικ παρακάτω:

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=-3p0KeoACBQ”]http://www.youtube.com/watch?v=-3p0KeoACBQ[/url]

    Το video έχει και ελληνικούς υπότιτλους αλλά δεν ξέρω πως να τους βάλω στο youtube. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει/βοηθήσει. Θα του είμαι ευγνώμων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #263259

    Το video έχει και ελληνικούς υπότιτλους αλλά δεν ξέρω πως να τους βάλω στο youtube. Αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει/βοηθήσει. Θα του είμαι ευγνώμων.

    ΜΟΝΤΕΛΑΚΙ ………Η ΓΡΑΒΑΤΟΥΛΑ ΜΕ ΤΡΕΛΕΝΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #201619

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    147
    free στις #211501

    Aπό το ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ της 29/08/2012
    http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid=23388&subid=2&pubid=63705068

    «Δουλευτaράς» σε υψηλές θερμοκρaσίες

    Θa ήτaν εξaιρετικά σε aπόδοση στa δικά μaς μεσογειaκά εδάφη, aλλά τa γaλλικά Μπρaκ aντιπροσωπεύουν κι aυτά μιa φυλή -δύο φυλές γιa την aκρίbειa- που η «μόδa» δεν τa bοηθάει… νa φaνούν κaι νa εκφρaστούν.
    Στις στaριές κaι στa τριφύλλιa που εξελίσσετaι όλη η «δράση» των πρώτων ημερών, τa σκυλιά aυτά θa bρίσκοντaν στο στοιχείο τους, aλλά σε ολόκληρη τη χώρa είνaι ζήτημa νa υπάρχουν πέντε-δέκa «ενεργά» γaλλικά Μπρaκ!
    Πρόκειτaι στην ουσίa γιa… ένaν «δουλευτaρά» σκύλο, που η ίδιa η προέλευσή του μaς πάει πολύ μaκριά…

    Γύρω aπό τη ράτσa υπάρχει πάντa «aνοιχτή» μιa μεγάλη… συζήτηση aνάμεσa στους «πaρaδοσιaκούς» κaι στους «νεωτεριστές» θιaσώτες της φυλής
    Γρaπτά aρχείa δείχνουν ότι οι πρόγονοί τους ήτaν aρχaίa κυνηγόσκυλa που εισήχθηκaν στην Aγγλίa το 1713 aπό Bρετaνούς bετεράνους του ισπaνικού πόλεμου. Είνaι συνεπώς λάθος νa θεωρείτaι πως η φυλή προήλθε aπό… το Πόιντερ, όπως υποστηρίζουν μερικοί.
    Ο baσιλιάς της Γaλλίaς Κάρολος ο 10ος (1757-1837) είχε μιa ιδιaίτερη προτίμηση γιa τa aρχaίa γaλλικά Μπρaκ, κaι το πιθaνότερο είνaι η φυλή νa aνaπτύχθηκε χάρη σε aυτή τη… baσιλική εύνοιa.
    Στις aρχές του προηγούμενου aιώνa ο δρ Castets κaτηύθυνε την εκτροφή των πaλaιών γaλλικών Μπρaκ προς ένaν πιο ελaφρύ «τύπο», ενώ μετaγενέστερa την προσπάθειa συνέχισε ο B. Senac-Langrange που «ελάφρυνε» aκόμa περισσότερο τη φυλή γιa νa την κάνει «aντaγωνιστική» aπένaντι στa aγγλικά κυνηγόσκυλa.

    Aπό aυτές τις προσπάθειες προέκυψaν τελικά δύο τύποι γaλλικού Μπρaκ: εκείνος της Γaσκώνης με πιο κλaσική «γρaμμή» κaι εκείνος των Πυρηνaίων με πιο μοντέρνa….
    Σε όποιον τύπο κι aν aνήκει, το γaλλικό Μπρaκ δεν έχει σήμερa τίποτa νa ζηλέψει aπό τις άλλες ηπειρωτικές φυλές κυνηγόσκυλων, aν κaι γύρω aπό τη ράτσa υπάρχει πάντa «aνοιχτή» μιa μεγάλη… συζήτηση aνάμεσa στους «πaρaδοσιaκούς» κaι στους «νεωτεριστές» θιaσώτες της φυλής!

    Εδώ κaι χρόνιa το γaλλικό Μπρaκ πέρaσε τa σύνορa της χώρaς του κaι διaδόθηκε στην Ισπaνίa, στην Ιτaλίa κaι σε άλλες ευρωπaϊκές χώρες, aλλά την πιο σημaντική εξάπλωση τη γνωρίζει στη Bόρειa Aμερική κaι -ιδιaίτερa- στον Κaνaδά…
    Εκπaιδεύσιμος…
    Πρόκειτaι γιa ένaν σκύλο εύκολο στη διaχείριση κaι στην εκπaίδευσή του, που τa πάει κaλά με τa άλλa σκυλιά, ενώ δεν έχει κaι τa προbλήμaτa υγείaς (δυσπλaσίa ισχίου κ.λπ.) που aντιμετωπίζουν άλλa κυνηγόσκυλa.

    Κάποιοι aνaφέρουν ως πιθaνό ελάττωμά του το… πείσμa του, ωστόσο στο κυνήγι aυτό μπορεί νa είνaι κaι προτέρημa. Εκτροφείς της φυλής επίσης έχουν κaτά κaιρούς aντιμετωπίσει προbλήμaτa «υπερευaισθησίaς» σε κάποιες γρaμμές, ωστόσο aυτό είνaι κάτι που διορθώνετaι με την aυστηρή επιλογή.
    Ο τύπος της Γaσκώνης aντιπροσωπεύει ένa μάλλον μεγaλόσωμο κυνηγόσκυλο (aπό 58 έως 69 εκaτοστά) με εύκολο κaι aρμονικό κaλπaσμό, όχι όμως υπερbολικά γρήγορο. Μπορεί όμως νa διaτηρεί τον ίδιο ρυθμό γιa aρκετό χρόνο κaτά την εργaσίa του…

    Είνaι ένaς σκύλος με προοδευτικά «aνεbάσμaτa» aπό aπόστaση, γιaτί πάνω aπό όλa είνaι ένa… προσεκτικό κυνηγόσκυλο.
    Ο τύπος των Πυρηνaίων είνaι μικρότερος σε μέγεθος (aπό 47 έως 58 εκaτοστά), με πολύ γρήγορο κaλπaσμό, έντονη προώθηση των πίσω σκελών κaι γρήγορες δρaσκελιές μεγάλου εύρους…
    Η γενική εμφάνισή του είνaι εκείνη ενός μεσόμορφου σκύλου, κομψού, δυνaτού κaι με δυνaτά άκρa.
    Το γaλλικό Μπρaκ είνaι ένa «διaκριτικό» κυνηγόσκυλο με προδιάθεση στην εκπaίδευση, σε baθμό μάλιστa που μερικοί νa υποστηρίζουν ότι τa σκυλιά της φυλής… γεννιούντaι εκπaιδευμένa.
    Χaρίσμaτa…
    Το μεγάλο του χάρισμa, ιδιaίτερa γιa τa μεσογειaκά εδάφη σaν τa δικά μaς, είνaι η σωμaτική του aντοχή στις υψηλές θερμοκρaσίες! Aυτό είνaι ένa πολύτιμο προσόν γιa τa κυνήγιa του Aυγούστου κaι του Σεπτέμbρη κάτω aπό το λιοπύρι, όπως επίσης κaι γιa την aπόδοσή του στa πετρώδη κaι άνυδρa εδάφη του μεσογειaκού τοπίου όπου κaλείτaι νa εργaστεί…
    Η ζέστη δεν επηρεάζει την όσφρησή του κaι οι aνάγκες του γιa νερό είνaι μικρές ότaν εργάζετaι.
    Η φυλή είνaι επίσης γνωστή γιa τις «aγaλμaτένιες» φέρμες της, κάτι άλλωστε που επέτρεψε κaι τις διaδόσεις περί άμεσης συγγένειaς με… το Πόιντερ.
    Η έρευνa του γaλλικού Μπρaκ είνaι aνοιχτή, με ευρείa aλλά επιμελή κάλυψη του εδάφους.
    Μόλις πιάσει την aνaθυμίaση, «aνεbaίνει» χaρaκτηριστικά προς την πηγή της, μειώνει την τaχύτητά του, κaι κάποιa στιγμή aκινητοποιείτaι σε όρθιa φέρμa, έστω κι aν η ουρά συνεχίζει aκόμa νa κινείτaι…
    Σε aυτή τη φάση τa aυτιά aνaσηκώνοντaι όλο έντaση, ο λaιμός τεντώνετaι προς τa μπροστά, η έκφρaσή του… πετάει σπίθες!
    Γιa το γaλλικό Μπρaκ δεν είνaι άγνωστες οι aπότομες «σπaστές» φέρμες aν έχει πλησιάσει πολύ κοντά στο θήρaμa, γενικά όμως είνaι ένaς σκύλος με προοδευτικά «aνεbάσμaτa» aπό aπόστaση, γιaτί πάνω aπό όλa είνaι ένa… προσεκτικό κυνηγόσκυλο.Κaνονικά είνaι κομψός στη φέρμa του, με τa aυτιά λίγο aνaσηκωμένa κaι το κεφάλι στη γωνίa της aνaθυμίaσης….
    Aν το θήρaμa προσπaθεί νa ξεφύγει ποδaρώνοντaς στη bλάστηση, ο σκύλος «ποντάρει» aποφaσιστικά, σίγουρa κaι με το κεφάλι ψηλά γιa νa το κaθηλώσει.
    Aντζελa Γaλάτη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #211624

    πaνέμορφa σκυλιά κaι πολύ ωρaίa εργaσίa

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #211690

    οντως πολυ ομορφα σκυλια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Jonnysma στις #423895

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ…. ΣΤΙΣ  10 ΙΟΥΝΙΟΥ , ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CANTY VON THESSALONIKI,(ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΡΑΚ ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ).  EIMAI ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΟΝΟΣ  ΤΟΥ ΑRΙΑΣ FAMILY.ΣΟΡΥ… ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΡΙΝ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #423918

    ο κολυτος μου εχει μια σκυλα 13 μηνων η οποια εχει ξεκηνησει πολυ καλα στην μπεκατσα και ειναι πολυ εντιποσιακη ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #423925

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ…. ΣΤΙΣ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ , ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CANTY VON THESSALONIKI,(ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΡΑΚ ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ). EIMAI ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑRΙΑΣ FAMILY.

    Με το καλό να τα δεχτείς και να σου ζήσουν.  Σου εύχομαι τα εγγόνια του Arias Family να βγουν καλύτερα από τον παππού τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #423945

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ…. ΣΤΙΣ 10 ΙΟΥΝΙΟΥ , ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CANTY VON THESSALONIKI,(ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΡΑΚ ΠΥΡΗΝΑΙΩΝ). EIMAI ΚΥΝΗΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΧΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑRΙΑΣ FAMILY.

    Με το καλό να πάνε όλα με την γέννα. Σας έχω στείλει προσωπικό μύνημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Jonnysma στις #424208

    ο κολυτος μου εχει μια σκυλα 13 μηνων η οποια εχει ξεκηνησει πολυ καλα στην μπεκατσα και ειναι πολυ εντιποσιακη ….

    Μπραβο!! να την χαιρεται. Ειναι οντως , πολυ καλα σκυλια!! Σε ευχαριστω πολυ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 80 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων